Gangy z Birminghamu - Série 4 (série)

Krimi / Drama

Velká Británie, 2017, 5 h 52 min (Minutáž: 58–60 min)

"Tell you boss what you saw here today. And tell him: You don't fuck with the Peaky Blinders." .... Nejintenzivnější extáze, jakou kdy tento majstrštyk nabídl v neokoukaném příběhu, v němž se v podstatě vracíme na samotný začátek všeho. Úchvatný vizuál a scénografickou kompoziční onanii nemusím nikterak komentovat - ta je nám všem úzce známa. Všeobecně vzato je každá z šestice jednotlivých epizod nekonvenčně explicitním kriminálním nářezem. Tvůrci se zde spíše zaměřili na kladení důrazu vůči diváckým emocím a jak v úvodu, tak především v samotinkém závěru je to tak citelně znát, že ona způsobená psychická újma musí být prostě jen z principu reálná. Celá série je tudíž zastřena ve slastném hávu melancholie, jež jí ovšem sluší. A klasická šestice epizod je ideálně konzistentní dávkou čistě ryzího kokainu jménem Peaky Blinders - ničeho zde nechybí ani nepřebývá - všeho je dostatečně dosytosti. Jsem tudíž zvědav, co nám tvůrci dokáží ještě naservírovat za matroš, když vezmu v potaz, že nás čeká ještě další třetina - s největší pravděpodobností i finální - a že ten pekelný bordel zde způsobený má stěžejní vliv na absolutní veškerenstvo, na samotný stavební základ tohoto neobyčejného projektu. Inu, přesně za dva týdny nám odpověď vejde v ústrety. Jedním slovem: Excelentní! Důkaz toho, že i ta celkem podceňovaná evropská produkce dokáže nabídnout unikátní projekty, které ladně strčí do kapsy i zaoceánské hokusy pokusy... A já se stále nemohou nabažit - ta neskutečná finální katarze ve mě probudila další neutuchající hlad a zároveň tento zážitek budu celkem dost dlouho rozdejchávat. Mimochodem: fantastický Adrien fooking Brody. Verdikt: 99%(11.8.2019)

Nejlepší série. Peaky Blinders jsou skutečně s každou sérié lepší a lepší a tahle série byla skutečně mimořádná. Dechberoucí a naprosto famózní záležitost s tradičně naprosto bazchybnou dobovou atmosférou. Hudební doprovod je také čím dál lepší (a snad nikde nikdy nebyl lepší) a hereckí esa jsou samozřejmě v nejlepší kondici. Ke starým známým se přidal i famózní Adrian Brody, kterého normálně moc nemusím, ale tady kraloval celé sérii a s mimořádnou lehkostí přehrál i Adriana Brodyho. Skutečně není moc třeba debatovat nad tím, jestli to je nebo není nejlepší britské drama (je), protože tohle je velmi těžké překonat. Mimořádná atmosféra, mimořádná výprava, mimořádné herecké výkony, mimořádný vizuál a čím dál lepší zápletky, to jsou důvody, kvůli kterým se už teď těším na pátou sérii. Na začátku bych nikdy nevěřil, že mě podobný seriál chytne, nicméně nyní mě má už plně ve své moci. 100%.(23.6.2018)

Čtvrtá série mi fakticky vyrazila dech, po méně výrazné třetí se dostavil její další přírůstek, který mohu nasnadě označit jako nejpovedenější seriálový počin, co jsem za poslední dobu mohl vidět na vlastní oči. Herecké obsazení se zde dostavilo nejen výborné, ale přímo nadpozemské. Všemu kraloval opět Murphy, jenž se mohl pyšnit po svém boku Hardym a Brodym. Brody v roli italského mafiána z New Yorku neskutečně překvapil, zprvu mi přišel jeho akcent spíše vynucený než normálně nasazený, ale postupně mi docházelo, že takový chraplák se k takovému typu člověka prostě a jednoduše hodí. Když se objevil na obrazovce, tak bylo o zábavu postaráno. Tentokrát se Peakeři mohli pochlubit i vymazlenými akčními scénami, na které se doopravdy dobře dívalo, dále pak atmosférou (jak jinak, to už je tak trochu zvykem) a samozřejmě propracovanými dialogy, jež naháněly chvílemi pořádnou husí kůži. Hardy opět dostal malinkatý prostor, ale využil ho výborně. Závěrečný díl byl bez jakékoli chybičky, scéna Hardyho s Murphym na pláži neskutečně vypiplaná do posledního detailu. Já vám nevím, ale dlouho podle mě budu hledat seriál, který nastavil danou laťku a převážně ji udržel. Čtvrtá série si odnáší 95 %(9.2.2018)

Výborná série, od začátku to šlape a s ničím se to nebabrá. Přijíždí italská mafie v čele s Adrianem Brodym a já si ho za tvrďáka nějak neumím představit, zdání klame a jeho párátko v hubě a uchraptěný nízký hlas dodávají jeho postavě ten správný šmrnc. Baví mě to díl od dílu více, ale když se tam zase objeví Alfie(TOM HARDY),všechny mé unešené pocity zmaří, protože tahle role mu tak neuvěřitelně sedla, že všechny okolo uzemní. Tenhle seriál se vážně povedl, kulisy,prostředí, herci, hudba, atmosféra, příběh, nápady a drží si tu svoji lajnu s přehledem.(12.1.2018)

Spolu s druhou jedna z nejlepších sérií seriálu. Peaky Blinders vsadili opět na dobře známá, ale i nová herecká esa, úžasný hudební doprovod a dokonalý scénář z pera Stevena Knighta okořeněný jako vždy několika nečekanými zvraty a silnými momenty. Kus poctivé filmařiny a v současnosti nejlepší britské televizní drama. "You don't fuck with the Peaky Blinders."(29.12.2017)