burg

Jedno z mála sci-fi, které by měl povinně vidět každý - už jen kvůli té zápletce, příběhu... No, zkrátka všemu - B. Pitt tady hraje naprosto famózně! Jedno z mých Top5 scífek. ()

peter.m

"Já jsem blázen a vy jste moje šílenství." Je nutné konštatovať, že pri 12 opiciach je potrebné zapnúť všetky mozgové závity. To nie je: "Klobáska poď sem, zjem ťa!" Bavil ma aj výkon pána Pitta s jeho objednávkou klystíru pro všechny. Na druhej strane, nemám stroj času a neviem sa premiestniť do dielne autorského kolektívu, aby som pochopil záverečnú scénu v lietadle. Preto je potrebné nazrieť do rozboru filmu. PS: názor mojej pani: "Nehodnotím ho negatívne, no za skvost kinematografie ho teda nepovažujem." ()

Jirkacek

Snímek 12 opic nemohl ujít mé pozornosti hned ze tří důvodů - za prvé se v něm objevilo hned několik zvučných hereckých jmen jako Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt, Christopher Plummer, David Morse. Za druhé měl vynikající hodnocení zde na ČSFD, což ale ne vždy pro mne znamená dobrou zábavu. A za třetí v něm důležitou roli hrálo cestování časem, což je moje nejoblíbenější filmové téma. Poprvé jsem 12 opic viděl asi 10 let po jeho natočení a pamatoval jsem si toho opravdu málo, nicméně jsem věděl, že se mi napsat zasvěcený komentář, tak jsme si jej doma pustili znovu. Na začátku jsme si připomenuli postavu hlavního hrdiny jménem James Cole, kterého si zahrála největší hvězda tohoto filmu Bruce Willis. Ten žil v roce 2025 ve vězení, které se nacházelo v podzemí, kde ostatně žili všichni lidé na planetě, zatímco povrch ovládli zvířata a příroda. Bylo to kvůli tomu, že v letech 1996 - 1997 vypustil neznámý člověk do vzduchu smrtící virus a přežilo jen jedno procento lidí. Díky vynálezu stroje času se vědci rozhodli posílat do minulosti nedobrovolné dobrovolníky z řad vězňů, kteří měli sbírat informace a vzorky, popřípadě najít viníka. Poté by poslali zpátky časem vědce, kteří by vyvinuli protilátku a lidstvo by se v 21.století mohlo vrátit na povrch zemský. Jednoho dne byl vyslán i Cole, ale omylem přistál v roce 1990 a zanedlouho byl chycen a vzhledem k jeho násilnické povaze a zdánlivým žvástům o brzkém konci lidstva, byl zavřen do blázince. V zařízení se služebnictvem v bílých pláštích se seznámil se dvěma důležitými postavami celého snímku. První z nich byla psychiatrička Kathryn Raillyovou, kterou si zahrála Madeleine Stowe a tu nový pacient docela zaujal. Druhou postavou byl blázen Jeffrey Goinesem, dokonale ztvárněný vynikajícím Bradem Pittem, jeh gesta a úšklebky si zasloužily Oscara. Docela šílená byla i přednáška Goinse Jamesi Coleovi, když do léčebny přišel jako nový a chtěl si zavolat, ale i jeho další myšlenky měl hluboký smysl či spíše nesmysl ? V tomto roce 1990 Cole nevědomky způsobil i události, jež se staly o šest let později, protože Brad Pit hrál syna slavného virologa dr. Goinese. Drobnou roli tohoto podnikatele ve virologii si střihl také známý herec Christopher Plummer a důležitou roli měl i jeho zaměstnanec a asistent dr. Peters, ztvárněný Davidem Morsem. Vraťme se ale k událostem v roce 1990. Cole se pokusil s pomocí Goinse o útěk, ale byl chycen a spoután na samotce, odkud najednou zmizel zpět do vězení v 21. století. Vědci mu pak dali druhou šanci a tentokrát jej poslali do roku 1917, kde byl postřelen v zákepech první světové války. Pak jej konečně přenesli správně do roku 1996, kde se setkal se starými známými, doktorkou i propuštěným pacientem Goinsem. Cole doktorku unesl a přesvědčil ji, aby mu pomohla najít členy tajného uskupení 12 opic. Tito anarchisté totiž byli údajně původci všeho zla, alespoň to tvrdil telefonát z roku 1996 a tady začala podle mne nejzajímavější část filmu. Celé se pak zamotalo, ale postupně jsme skládali střípky událostí minulých i budoucích, aby vše na konci vyvrcholilo velkolepou scénou na letišti. Trochu mne zklamal úplný závěr, který režisér nechal tak napůl otevřený, nebylo totiž jasně dáno, co se stalo s vrahem 5 miliard lidí. Bohužel se děj filmu posouval velmi pomalu, nicméně neříkám, že by nebyl zajímavý. On ten šnek, co táhne domeček může být také pěkný, s netradičně řešeným domečkem na svém těle a ladnými protáhlými pohyby či elegantně vystrčenými růžky. Ovšem vzhledem k délce filmu 124 minut, to byl fakt běh na dlouhou trať, takže často to byla pěkná nuda. Proto se mi film také těžko hodnotil, jelikož na druhou stranu byl zajímavý a svým způsobem originální, s výbornými hereckými výkony. Nicméně ani napoprvé ani napodruhé mne nijak zvlášť nebavil a tak jsem svůj názor nezměnil a 12 opic ode mne získalo tři opičí hvězdičky ***. () (méně) (více)

hmyzovrah

Musel jsem se smát trapnosti tohoto filmu a jsem akoráte rád za jeho konec. Otřesná hudba v pozadí. Výkony herců nemůžu hodnotit, protože scénář dělali asik závysláci na omamných látkách. ()

Dalajlada

Parádní film, který má snad vše co by si člověk mohl přát. Herce ke kterým přilne, nápad, atmosféru. Bruce Willis i Brad Pitt si tuhle roli museli naprosto dokonale užívat a zvládli je naprosto dokonale. Příběh samotný je naprosto úžasný. Třeba vidět!!! ()

AdasBadass

Pecka! Geniální film. Nedokázal jsem si představit trojici v podání Willise, Pitta a Stowe. Jsem nad míru spokojený. Doufám, že narazím na více takových filmů, kde na konci budu čumět s otevřenou pusou. Určitě si musím snímek pustit ještě jednou či dvakrát, abych se více mohl zaměřit na detaily. Jediné co mě mrzí je, že jsem na film nenarazil dříve! ()

A_Shearer

Upřímně jsem čekal tak nějak víc. Podivně těkavá realita jak na tripu mi úplně nevyhovovala, nesnesitelně přehrávající Pitt mě vysloveně iritoval, stejně jako nelogičnosti děje. Přesto ten příběh je v něčem velmi křehký a neodvratné směřování k nevyhnutelnému osudu v něčem hrozně svíravé. ()

GrooteLulu

"Kašlu vám na ženský. Chci se uzdravit!" ... tohle je nadoživotně v mojem TOP10... Viděno v době vzniku, ve svých ranných pubertálních letech, stejně jako mladý James Cole na letišti, kdy vidí sám sebe o generaci staršího, jak padá po výstřelu na podlahu a zohýbá se za ním se slzami v očích "jeho doktorka" a od té doby ho "miluju"... za zmínku stojí i OST, hlavně Earth died screeming a ústřední motiv... role Willise a Pitta jsou nezapomenutelné, v nejlepší slávě a docela rád je paroduju, hlavně "Florida keys"... je škoda že 12opic už zestárl jako všechny filmy z té doby, ale už v té době se mohl promítat absolutně v narvaném Art kinu.. ()

Skribler

Ten film sa nemení. Nemôže sa zmeniť. Ale zakaždým sa zdá byť iný, pretože sa zmení človek sám. Vidí veci inak. ()

Sejkorka

Velmi dobré, neskutečný Brad Pitt. Roli Madelaine Stowe trochu škodí dabingový hlas, ale taky dobrý. Dobrá je pointa o činnosti 12 opic (oni nejsou původci virové nákazy). ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Psychiatrie je nové náboženství. Říkáme lidem, co je normální a co není. Ztrácím svou víru." V roce 1997 zemře pět miliard lidí na nákazu smrtelným virem. Ti, kteří přežijí, se ukryjí pod zemským povrchem. Svět znovu ovládnou zvířata. Vězeň Bruce Willis je roku 2025 vysílán do minulosti prostřednictvím stroje času, aby spasit svět a odvrátit neštěstí. Film má jiskru a dokáže zaujmout! Plus má dobré herecké obsazení. Takový Brad Pitt, jenž má image mužného sexidolu, se dokázal převtělit do slizkého a duševně vyšinutého blázna s každým okem jiným fantasticky. - 80%. ()

Filip83

Brad Pitt není můj oblíbený herec, ale zde zahrál skvěle! Hlavně scény v blázinci... Bruce Willis standart a námět obstojný. ()

Marcel25

Poctivo natočené a zahrané, vynikajúco napísané a zrežírované. Miestami zvláštne, pričom ale neodradzujúce. Aj to je Dvanásť opíc. Odporúčam pozrieť viac krát, pre hlbší kontext. ()

Muffin

Ano máme rok 2021 a za sebou snímek jako Tenet. V tomto ohledu asi není možné hodnotit film, který byl v dané době jeho myšlenkou zajímavý. Dnes však nedovedu pochopit proč na tak důležitou misi byl vyslán jeden trestanec, proč se pokaždé probere na extrémně nebezpečném místě a ve stavu kdy se chová jako idiot. Nepočítám vědecké konsilium, které vypadá jako by je všechny pustili z blázince. Je možné, že jsme něco nepochopil a že téma vyšinutých postav mělo nějaký účel, ale já jsem nepochopil jaký.Vlastně když se nad tím zamyslím, tak tam nebyl normální skoro nikdo. Hrátky s časem, už vůbec nemá smysl hodnotit. Jednak je to vždycky problematické a musí se to brát s nadhledem, nicméně tady nebyl ani nadhled a ani snaha je nějak vysvětlit. ()

alienable

Pořád čekám, kdy něco překoná Blade runnera nebo 12 opic. Po letech jsem tenhle Gilliamův uroboros oprášila a znovu si ověřila, jak skvěle funguje. Moje chabá paměť se ukázala jako velká výhoda, byla jsem napjatá, jak kdybych se koukala poprvé. A ten Pitt...!! ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil