Amberjack

Pokud se podobně jako já nemůžete rozhodnout, jestli nejlepší sci-fi film všech dob natočil James Cameron se třemi esy v rukávu v podobě obou hardcore Terminátorů a druhých Vetřelců, nebo jeho sci-fi předchůdce Ridley Scott s bravurním prvním Vetřelcem a geniálně filozoficko-atmosférickým Blade Runnerem, tak tenhle Gilliamův majstrštyk vám rozhodování možná ulehčí... Komentář píšu po třetím zhlédnutí a můj úžas zůstává stejný jako kdysi. Herci, atmosféra, všudypřítomná schíza, hudba a ten scénář! Psal ho mimo jiné stejný člověk, který napsal Blade Runnera - David Peoples. Tak mu tady stavím pomyslnou sochu v nadživotní velikosti. A to nedělám často. ()

stuj

Je to prostě povedené. Vzniklo to už téměř před 30. lety a přitom tomu není co vytknout. To se jen tak nevidí. ()

ezop1012

Za mňa jeden z top desať najlepších sci-fi všetkých čias. Originálny, veľmi dobrý a zaujímavý scenár, slušná kamera a dobra hudba, ale bolo vidieť televízne prevedenie, teda nižší rozpočet, čo škoda. Spoiler: zrušil by som ten hlas, ktorý sa ozýval Coleovi, finálna scéna na letisku aj s hudbou je dokonalá. ()

mezonek

Dnes už starší ale stále aktuální kousek. Jsem rád, že jsem na něj narazil, protože v době, kdy běžel, jsem byl ještě děcko. Film je to docela náročný na hlavu, je těžší udržet si přehled o tom, co se odehrává v jaké době a jak na sebe útržky navazují. Když jsem se nad tím zamyslel, dává to celé smysl a přitom je to psycho. Nakonec se ukáže určitá nevyhnutelnost času, a že všechno bylo vlastně celou dobu vidět. Když si hrajete s minulostí, vzniká tím totiž dost paradoxů. A právě paradoxy je film naplněn dosti. Je to taky jeden z příběhů, o kterých si říkám, že snad nikoho doopravdy nenapadne zrealizovat. Co se týče hereckých rolí, jsou všechny dobře propracované. Bruce Willis je klasický drsňák v psychicky pokoušejícím prostředí, a Brad Pitt věrohodný poloblázen. Madeleine Stowe také velmi uvěřitelně hraje svou roli psycholožky. Režie ani neplýtvá efekty jak to dnes někdy bývá. Celkově hodnotím velmi kladně. ()

JC_Gucci

Gilliamovo zobrazení budoucnosti působí cize, až odporně. O to větší překvapení je, že se mu daří stejnou atmosféru udržet i při cestování do dob přítomných. Těžko jsem ve filmu hledal zrnko nějakého klidu a pocitu familiérnosti a tak to autor jistě chtěl. Chladná scénografie a skvělé herecké výkony jsou tím, co 12 opic dělá tak zapamatováníhodným filmem. Příběh o cestování v čase je pak hlavně nástroj k našim vlastním pochybnostem a pozornosti. ()

ZastataZofa odpad!

strašná blbosť....Wýlis asi stratil rozum,keď sa dal napraviť na takúto haluz....a Brat Piť asi tiež.... ak takéto filmy majú také vysoké hodnotenie,tak buď sú diváci nafetovaní,alebo sa svet rúti voľakde do úplných sračiek....odpad.... ()

Foltest

12 opic mě nadchlo. Je úžásné, kolik témat dokáže obsáhnout jeden 2hodinový film. Celá stopáž mi utekla nesmírně rychle. Zároveň děj diváka doslova pohltí, člověk se do protagonistů skutečně vcítí a doufá pro ně v dobrý konec. Pochválit musím také dynamiku vztahu Jamese i jeho psychiatričky, jenž byl vystavěn takřka učebnicově. Do poslední chvíle jsem netušil, jaké vyústění děj vlastně bude mít, takže jsem při rozuzlení oněměl; přesně takto má jendoduše vyprávěcí oblouk vypadat. Závěrečná scéna se spolusedící v letadle je výborná, krásně zapadá do rámce celého díla. 12 opic také velice plynule střídá rychlost, s jako plyne. Občas tak může připomínat grotesku (jako např. v blázinci), jindy zase akční dobrodružství (finální třetina děje). Vše funguje takřka dokonale; skutečně mě prakticky nenapadají žádná negativa. Musím také pochválit výkon Brada Pitta, který pološílené fanatika a primárního antagonistu většinu filmu tak dobře, že oklame celé publikum tak dobře, že je závěr jednoduše mimořádně úderný. Líbila se mi i vize budoucnosti, nebezpečí smrtícího viru (což se po koronavirové pandemii ukázalo skutečně prorocké) a pojetí cestování v čase, kdy minulost nejde měnit, protože je přeci už daná; to je hezký příjemný fatalistický protiklad oproti tomu, jak bývá časoprostor zpracován v současné tvorbě, kdy se do něj všemožně zasahuje a je bezostyšně měněn. 12 opic je tak definitivně filmem, který rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. ()

mach333

Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdami. Sledoval jsem to asi na 3x. Zkrátka mne to tolik nezaujalo. Vyjímkou je Brad Pitt, kterého jsem snad v lepší formě nikde jinde neviděl. Nejsem odborník v tomhle žánru, ale viděl jsem sci-fi, které mne bavilo mnohem víc. ()

martin00lvr

Povedený snímek. moc chytrý příběh, neobvykle ale skvěle natočeno. chvílemi kombinace kamery, hudby, a výkonů hlavních postav působí i lehce nepříjemně, to je jen důkaz precizní filmařiny. v první polovině filmu se to možná lehce táhne (v tu chvíli) avšak v druhé polovině vše dává smysl. ačkoliv je konec originální tak jsem celou tu dobu čekal něco víc, nevím přesně co, tak si asi nemám na co stěžovat. 8.5/10. 5 hvězd dávám za šilhajícího Pitta. ()

Kelinej

Chytrý a záhadný film, jak jen to Terry Gilliam umí. Viděl jsem ho nesčetněkrát, přesto mě pokaždé dokáže splést a překvapit. ()

hypnos11

Vypiplaný scénář, režijně a viuzálně takřka dokonalé, příběh je natolik komplexní, až je nemožné jej řádně popsat. Neskutečný výlet do surreálně depresivního světa prolínajícího se se světem naším, který místy nevypadá o nic lépe. Hercům vévodí kouzelně vyšinutý Brad Pitt a krásná Madeleine Stowe, ale i ten Bruce Willis působí, že ví, co má hrát. Film, který se dá vidět vícekrát, a vždy si tam najdete něco nového. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil