Oculus

Pred desiatimi rokmi zasiahla rodinu Russellovcov obrovská tragédia, ktorá navždy zmenila život dospievajúcich súrodencov Tima a Kaylie. Chlapca odsúdili za brutálnu vraždu svojich rodičov do nápravného ústavu. Teraz, keď ho už ako dvadsaťročného prepustili na slobodu, snaží sa na minulosť zabudnúť a začať normálny život. Kaylie je však stále prenasledovaná tou osudnou nocou, keďže je presvedčená, že smrť ich rodičov zapríčinilo niečo nadprirodzené. Verí, že zlovoľné sily sa k nim dostali cez starožitné zrkadlo v ich rodnom dome. Aby Kaylie dokázala Timovu nevinu, vypátra staré zrkadlo a nájde informácie o záhadných úmrtiach, ktoré sa stali jeho predchádzajúcim majiteľom. Po získaní rôznych nových poznatkov v snahe vyriešiť vraždu rodičov však súrodenci zájdu príliš ďaleko a neuvedomia si, že znova rozpútali nočnú moru svojho detstva. (Steny94)

Jello Biafra

Obstojne natočený horor o jednom démonickom zrkadle. Aj napriek ohranému námetu o prekliatom artefakte sa jedná o silný atmosferický zážitok s mnohými šokujúcimi scénami, fungujúcou psychológiou postáv a kupodivu obsadený dobrými hercami. Hlavne Karen Gillian, ktorá nedávno zažiarila v Strážcoch Galaxie je tu ako hlavná hrdinka veľmi sympatická. ()

netahlo

Podepisuji J*A*S*Muv komentar v plnem rozsahu! Prekvapeni roku pro me! Skvele vygradovany horor s napetim a atmosferou, ktera se da krajet. V neposledni rade musim vyzdvihnout v ramci zanru spickove herecke vykony. Finale bylo strhujici, maximalni spokojenost a velmi, velmi rad davam plny pocet. Dlouho jsem u sledovani hororu nemel takovy pocit neklidu, tleskam! ()

PfefferSalz

Dva a půl hvězdičky tu neexistuje a tři dát určitě nemůžu. Neděsivý, ničím výrazným zajímavý a dějově se vlekoucí snímek, jehož 105 minut se stalo relativními a roztáhlo se aspoň na minut 120. Někdo tady Oculus přirovnával k Osvícení - odpusťte, prosím, ale v porovnání s Osvícením je Oculus taková směšná hračka z mekdonaldu. Nová vlna americké duchařiny mi fakt nesedí. ()

Babous

Jak se to krásně prolíná a doplňuje! Představy a realita, přítomnost a minulost... Zvlášť v druhé polovině jsem jenom zíral. Kdyby skutečně existovalo prokleté zrcadlo, věřím, že by to na posedlé mělo právě takovýhle účinek. ()

sedm.1

Oculus je duchařský thriller, který určitě zaujme svým výrazným a působivým zpracováním, kdy divák paralelně odhaluje jak minulost sourozenecké dvojice, tak její počínání v současnosti, tento způsob navíc dokáže hodně vtáhnout do děje a zároveň se i vcítit do hlavních postav, to je prostě hodně osvěžující a filmařsky velmi profesionálně zvládnutý koncept, který jednoduše hodně zabírá. Ovšem to je asi tak vše, co zachraňuje tento snímek od jinak pěknýho průšvihu. Herecké obsazení sice není vyloženě špatné, nicméně ani jedna z postav a jejích představitelů není ničím zajímavá, či výrazná, všechno jsou to takový tuctový ksichty a výkony zároveň, že neurazí, ale ani neosloví. Atmosféra tu pak navozena sice je, mě ale vůbec nesedla a napětí taky spíš skřípe. Každopádně, největší problém jsem měl se samotnou zápletkou, kterou lze sice určitě označit za poměrně originální a nápaditou, mě ovšem nehorázně vadilo, jakou moc dali tvůrci onomu Zrcadlu, což jim umožnilo ve filmu hrát s divákem takovou hru, že si mohli dělat jak s vývojem, tak s hrdiny prakticky co chtěli a divák musí neustále jen bezmocně čekat, co za kočkopsí scénu za scénou bude následovat. Konec je pak z té kategorie, který mě baví asi nejvíc, tedy že happyend má smůlu, ale to už je jen slabá náplast na předchozí děj, který si prostě dovolím označit za neférový. ()

herr_carter

Nudný a chaotický film by si jako přídomky zasloužila tahleta sračka..guláš všech gulášů, skákající v časových liniích zběsile sem a tam, navíc s otřesnými herci.............moje hodnocení = 1,5 z 10. ()

Forsberg11

Očakával som ďalšiu tuctovú ducharinu, ale Flanagan tentokrát príjemne prekvapil. Démonický horor o tajomnom zrkadle, ktoré zabije každého, kto si ho donesie do domu? Prečo nie... Dobre budovaná atmosféra, sympatickí herci a hlavne pútavé spracovanie. Aj napriek, na horor prehnanej dĺžke, som sa nenudil ani na okamih. Flanangan ukazuje, že aj dnes sa dajú ešte točiť veľmi kvalitné horory s takouto tématikou. 75 %!! ()

coscarelli

Velice podareny znamy-neznamy, v ktorom sa mi paci casting :) Zdarila psychologicko-dramaticka inscenacia o dvoch a viacerych osobach, v ktorej sa sice nespieva, ale s uspechom strasi divakove podvedomie a inteligenciu. Mike si pribeh o zrkadielku vzal po svojom a osobne, prijemne vygradoval k zaujimavej zaverecnej prepletacke, a kto si da pozor, nepotkne sa. Najviac ocenujem reziserovu taktiku na divaka, ktory to sleduje a nieco ocakava. No, nedocka sa. Z kameramanovho oka a strihu znacna spokojnost, i tak piata hviezdicka este stale caka na nieco vzrusujucejsie. ()

Kelly2502

V prípade tohto filmu je úplne irelevantné, koľkými inými filmami sa inšpiroval, pretože jeho najväčšou silou nie je samotná zápletka, ale jej spracovanie (ako u väčšiny filmov...hmm kto by to len povedal). Prvá polovica filmu, v ktorej sa bežne v podobných filmoch nezvykne nič diať nám ponúka dva opozitné pohľady na udalosti, ktoré nastali ešte pred samotným začiatkom filmu a flashbacky, ktoré vidíme sú ovplyvňované práve na základe toho, ktorá postava práve hovorí, pretože ich spomienky sú odlišné. Stojí za všetkým skutočne zrkadlo, alebo je to len výplod našej mysle, ktorá sa snaží potlačiť fakt, že náš otec bol chladnokrvný vrah. A ako to už býva, aj tu sú dva protikladné názory a snaha presvedčiť toho druhého o opaku skvelým prostriedkom na vybodovanie napätia a konfliktu, s ktorým si film vystačí aj bez toho, aby sa musel znížiť k využívaniu lacných jumpscarov. A keď už niekde nejaké sú, tak fungujú na jedničku a sú poctivo budované ako napríklad v Conjuringu__________Film navyše kladie dôraz na hlavné postavy, ktoré vykresľuje jednak cez udalosti v minulosti, ale aj cez linku, ktorá sa odohráva v prítomnosti a tým pádom, medzi nimi vytvára akési puto a je jednoduchšie pochopiť ich konanie. Záverečná tretina, v ktorej sa pomaličky začínala prepájať skutočná verzia z minulosti, so súčastnou snahou zničiť zrkadlo, je asi jednou z najlepšie zostrihaných sekvencií, akú som u hororového filmu videl________Fakt prestávam chápať ľudí, ktorý sú schopní napísať, že duchárske príbehy sú sračky (čo popravde sú a nemusím ich) a na druhej strane si pozrú tento film a napíšu o ňom, že je to rovnaká sračka ako všetko predošlé. Minimálne z naratívneho hľadiska a prepojenia dvoch časových línií je Oculus o úroveň ak nie o dve lepší než jemu podobné filmy a filmy, ktoré údajne vykráda. Bah... ()

DavidS.

Od žánrové špičky posledních let dělí Oculus bohužel ta část scénáře obsahující metodu, kterou se chtějí sourozenci zrcadla zbavit, protože ta je pouze na efekt, nefunkční a ani v náznaku se nedotkne toho, jak chce Kaylie docílit jeho skutečné destrukce...Z vykonavatelů se tak stávají pouze dokumentaristé vlastního konce... ()

Spike23

Poslední dobou to jde s filmy docela z kopce, když vidím dobrý trailer, hned mi dojde, že to pravděpodobně bude to jediné, co na filmu, jak to teď většinou bývá, za něco bude stát. Když se pak stane ještě něco víc nečekaného, že se i přesto stále chci na film podívat, otevřu čsfd, kde za všechny ty roky sledování filmů podle hodnocení to došlo tak daleko, že názor většiny je něco, co je totálně v rozporu s mým názorem, a už jenom proto se po přečtení pár komentářů na film nemůžu ani podívat, aby mě při tom nesraly ty debilní kecy, které jsem před chvílí četl, takže není zrovna jednoduché dívat se na něco, o čem lidi píšou, že je nudné a neoriginální. Oculus byl tedy pro mě celkem risk, ze kterého jsem neměl zrovna nejlepší pocit, obzvlášť ne o zkouškovém. Komentáře byly z části pravdivé, originální to není, naštěstí mě to ale ani trochu nezajímá, protože toho moc originálního už asi nebude, když všechno bylo natočené. Silná stránka teda spočívá v něčem jiném, a to je v případě Oculus zpracování, které díky uvěřitelným postavám a hereckým výkonům bylo nad moje veškerá očekávání, a když vidím v žebříčku, jak vysoké hodnocení má ten opravdu neoriginální Conjuring a ještě o třídu horší předvídatelná demence bez nápadu Sinister, nemohu jinak, než ohodnotit Oculus nejlépe, co to jen jde. ()

bari68

Je vidieť, že režisér vie pracovať s atmosférou, je remeselne zručný, má nápady, (mám hlavne na mysli dejové prestrihy a flashbacky), ale , TO, kvôli čomu by som na konci filmu zdvihol palec nahor a aj pár dní po zhliadnutí, by som si na prítomný film spomenul mi tu práve chýba. Ničmenej veľmi slušné 3*. ()

Jane18CZ

Tenhle film by si rozhodně zasloužil vyšší hodnocení. Řekla bych, že se tenhle horor vejde do mojí TOP10. Bylo to hodně zajímavé, nijak přeplácané, ani ve filmu nebyly přehnané scény. Možná trošičku zamrzí ta předpovídatelnost určitých scén, ale i tak je tenhle horor velmi pěkně a atmosféricky natočen. ()

see_sawandrew

Nechce se mi ani věřit, že dnes může vzniknout horor, který se nespoléhá na lekačky a místo toho kontinuálně dusí diváka jako kdysi Kubrickovo Osvícení. Za dvacet let si na všechny Insidiousy a Conjuringy jen těžko vzpomeneme, kdežto Oculus bude stále citován minimálně v žebříčku TOP 10 na Youtube. :-) 85% ()

Han22

Nečekaně kvalitní horor. Bratr a sestra se připravují na zničení prokletého zrcadla, které jim v dětství zničilo život. Mají kamery, alarmy, náhradní světla, jídlo a pití a také "pojistku smrti". Zrcadlo totiž vytváří mocné iluze, ovlivňuje lidskou psychiku a dokáže ovládat elektřinu. Přestože tu není skoro žádné gore ani lekačky, kupodivu to funguje. Jedna filmařsky kdy sledujeme paralelně současné dění a minulost a jednak v té rovině, že člověk absolutně netuší, co je skutečné a co není. Nepomůžou kamery, technologie, nic, díky čemuž je to parádní psycho. Je tu i pár chuťovek (rozkousnutá žárovka vede) a finále na nasrání, ubírat za něj hvězdičky nebudu. Hodně slušné překvapení. ()

Roman.Caesar

Mistrovsky zvládnutý horror. Obvykle se na tento typ filmů nedívám, protože mají většinou plytký děj a jde v nich jen o to, kolik kdo pozabíjí lidí, tohle je ovšem úplně jiná sorta, velmi slušné psycho. Ještěže jsem to sledoval takhle k ránu, dívat se na to v noci, tak asi minimálně půjdu rozmlátit všechna zrcadla v baráku. Karen Gillan vynikající, ostatní postavy taktéž velmi dobré. 90 % ()

Corpsegrinder odpad!

Ty vole tak tohle fakt ne. Dvě extrémně nesympatický postavy ve formě chlapánovitý ségry a bráchy kterej vypadá a chová se jako regulérní zuzanka v hororu kde se člověk bojí maximálně toho že ta sračka nikdy neskončí. Kecání o hovně, žádný lekačky, nic co by stálo aspoň za jednu hvězdičku. ()

Hanys_

Pozor na starožitná zrcadla s dlouhým životopisem. Sourozenci Russelovi si jdou vyřizovat resty s neznámým zlem, ale nějaká originální zábavnost (nebo strašidelnost) se prostě nekoná. 3.5/10 ()

F.W.Colqhoun

Nadprůměrný divácký zážitek mi Oculus navodil nejspíš díky vyprahlosti. Hororů jsem v poslední době věru mnoho neviděl. Papírově vzato není totiž film žádná bomba. Exploatace děsu z pomatených rodičů je stará známá věc, a i když jsou Rory Cochrane a Katee Sackhoff náležitě nesympatický xichty, Jack Nicholson podojil možnosti rozlobeného tatíka vy-víte-kde miliardkrát lépe. Podobně originální jsou hrátky se zrcadlem, o takových proprietách jako zářící oči nebo vlasatý, bledý, levitující holky v bílých šatech nemluvě. Zapojení šmírácké výpočetní techniky do děje i způsobu vyprávění naposledy pomohlo vydělat balík producentům jednorozměrné, ale originální hříčky Paranormal Activity [kteří stojí shodou náhod i za Oculus]. Původního tady není zhola nic. Na druhou stranu, originalita není všechno. Flanagan pracuje s ingrediencemi zručně. Potěší rafinované rozdvojené vyprávění a prolínání v duchu jednota místa / rozštěpení času, které dovoluje obě linie uzavřít více méně zároveň. Dále pohledné xichty, dobré herecké výkony a absence hluchých míst. Skoro se vnucuje nabádání ke střídmosti. Zručným navozováním gnozeologické nejistoty se alespoň v mém případě povedlo z okoralého diváka vyždímat ta trocha zbývající schopnosti prožívat napětí. Jediná podstatnější výtka: Kdyby se Flanegan dokázal vystříhat zbytečných doslovností, mohl být tenhle žánrový snímek fakt skvělý. ()

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

29.01.2018

Ano, čtete dobře. Hororová klasika Stanleyho Kubricka by měla nafasovat pokračování, a to celých 38 let po premiéře. Koho za něj můžete vinit? Samotného Stephena Kinga! Autor knižní předlohy totiž v… (více)

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)