Příznivcům české detektivky netřeba jméno Hana Prošková představovat. Na její detektivky se, během 70. a 80. XX. století, stály fronty. Pamětníci jistě znají barrandovský film Měsíc s dýmkou, který vznikl podle jedné z jejich knih v roce 1966 v režii Zdeňka Kubečky. Česká televize natočila naposledy její detektivku v roce 1989 v režii Dušana Kleina. Šlo o titul Zrcadlo nenávisti. Bylo by škoda nechat tyto kvalitní české detektivky nepovšimnuty. V televizním filmu Lucie Bělohradské, podle scénáře Jany Knitlové, se na scénu znovu vrací kriminalista Vašátko a jeho přítel, malíř Horác, aby během svého rekreačního pobytu na rybách, jen tak mimochodem, vypátrali vraha mladé stopařky. (Česká televize)

majorW

Chudák Prošková... Tahle její knížka se řadí spíše k těm slabším. Ale autoři ji chtěli zřejmě úplně zesměšnit. ()

Pačucha

Špatný příběh, tuze moc náhod. Myslím, že páter Knox by taky nesouhlasně kroutil hlavou. Když skřípe scénář, tak mě ani umístění zasloužilých umělců příliš nedojímá. ()

gadjukin

Jezdit v šedesáti na ryby na Hornetu, to je asi blbost, ne? Stejná jako celej film. Snad jediné, co tam z Desatera pátera Knoxe chybělo, byl číňan. ()

bratr_jezek

Jako kdyby si Preiss neuměl vybrat. V jednu chvíli relaxuje u ryb a za chvilku již túruje svou motorku. Jen on totiž věří, že podezřelý ještě nemusí být vrah (skvělý part zahraný Dolanským). Sám Preiss při vyšetřování působí spíš jako Colombo než Sherlock, když je potřeba mladší krev a ostřejší pěsti, nastupuje jeho "pravá ruka" Matásek. Detektivka zajímavá, ale herecké výkony slabší, celkově bohužel jen průměr. ()

Jirkacek

České detektivky vždy patřily mezi ty nejlepší na celičkém světě, oblíbenější mám jen Sherlocka Holmese, Hercula Poirota a částečně slečnu Marplovou. Proto jsem si s chutí pustil Případ pro rybáře, který byl natočen roku 2013 podle knihy legendární Hany Proškové. Věřím tomu, že se jí kniha povedla, zřejmě tedy byla chyba u scénáře Jany Knitlové nebo režisérky Lucie Bělohradské, protože mne prvních 50 minut filmu nebavilo a zajímavých jen zbývajících cca 28 minut. Navíc se mi celý případ dál až příliš zamotaný na české poměry a přitom vše začalo poměrně jednoduše. Mladou stopařku nabral můj oblíbený Jan Dolanský a v dalších záběrech jsme ji viděli mrtvou v lese, zatímco nervózní a vyděšený řidič Dolanský přijel k tetě od krve a špinavý, aby se umyl. Netrvalo dlouho a byl zatčen a zdánlivě by se dal případ uzavřít. Jenže Honzík tvrdil, že nic neudělal a na pomoc si zavolal kriminalistu Vašátka, jehož si zahrál skvělý herec Viktor Preiss. Ten jeho nevině uvěřil a pustil se do pátrání po skutečném vrahovi, v čemž mu významně pomáhal malíř Horác alias David Matásek. Jenže se vše začalo pořádně zamotávat a chvílemi jsem nevěděl, která bije. Nových postav přibývalo a já byl rád, že se občas Horác sešel s Vašátkem a spolu rozebrali výsledky dosavadního pátrání. Stalo se tak vždy u řeky, kde bylo oba dva na dovolené a lovili ryby, proto dostala tato detektivka takový název. Samozřejmě, že nakonec byl pravý vrah odhalen, ale bylo to opravdu složité a přitom šlo jako vždy o....No výsledek nebudu prozrazovat. Na filmu se mi líbilo, že se v něm na takový obyčejný TV film objevila řada známých herců, třeba Matěj Hádek, Klára Melíšková, Jiří Dvořák, Oldřich Vlach či Miroslav Táborský, kteří zde nehráli zrovna hlavní role. Nicméně přesto toto výborné obsazení ode mne Případ pro rybáře dostává jen dvě rybářské hvězdičky **. ()

Pedro72

Kdyby rybářům skákaly ryby do podběráku, bude to každému podezřelé. V téhle detektivce skáčou indicie do náruče jalovému policajtovi. A co nezvládne policajt, to dokončí malíř akademickej, který kam přijde, tam klade otázky jak komisař Maigret, aniž by si toho ty ženy, které vyslýchá, všimly. ()

Schuebelbach odpad!

Ó můj předobrý Bože! Za normálních okolností bych tomu asi 1-2 hvězdy (možná) dal, ale za to, jak režisérka dokáže promrhat herecký potenciál tolika hvězd (odhlédneme-li od veřejnoprávních peněz každého jednoho z nás), si zaslouží ten nejpřísnější trest: ODPAD! // Ten scénář je učebnicí toho, jak se detektivka nemá psát! Těch oslích můstků, těch nejnepravděpodobnějších shod okolností a náhod. Holka si v Praze stopne auto a ZROVNA ho řídí synovec společníka vraha, za kterým ona ZROVNA právě jede. A ZROVNA je to kluk, kterej byl kdysi vyšetřován policajtem, kterej je ZROVNA na rybách v místě činu a ujme se vyšetřování. A těhle ZROVNA je tam ještě mnohem víc... Ne, prosím ne... Proč Preiss? Proč Myšička? Proč Melíšková…? Proč nám Dvořák zrovna tady musí dokazovat, že hrát občas i neumí (vzteklá scéna z parku je příšerná). Odpad, odpad, odpad... ()

adaben

I když přenos klasických detektivek Hany Proškové do současné doby má své záludnosti a může to působit překombinovaně, mně se to i při druhém shlédnutí velmi líbilo. A oproti dnešním kriminálkám při dívání člověk zapojí i hlavu, a navíc musím ocenit většinu výstižných hereckých výkonů, Preiss, Hádek, Dolanský i všechny dámy (Černá, Pidrmanová) a jiné a jiní, Matásek jako malíř Horác pro mne bylo překvapivé obsazení, ale také myslím, že to nakonec funguje. ()