Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Radim98

Tohle bylo těžké a filmaři si ukousli moc. Asi se z toho víc vytřískat nedalo, osobitý humor autora předlohy se prostě zfilmovat nedá, to se musí přečíst. Největší škoda je asi to, že se ztratilo víc než 50% charakteru samotného Alana a ten je přitom pro vytěžení takového díla úplně stěžejní. Ale jinak příjemné dvě hodinky. ()

90125

Značne nevydarený a bezduchý pokus o švédskeho Forresta Gumpa. Imbecilný, povrchný humor bez nadhľadu a srdca. Humor nevychádza z charakterov postáv, z ich duší, je to len úboha groteskná klauniáda za sebou idúcich gagov. Keby to bolo aspoň smiešne. Prečo by drsný, cynický alebo absurdný humor nemohol mať aj inteligenciu, láskavosť, alebo prinášať nejaké posolstvo ? Možnože pre niekoho má takáto naivná uletenina nejaké kúzlo, pre mňa je to len nezmyselná hlúposť. 33 % ()

kodwin

Moc hezky natočený film, který mě ale zklamal svou historickou linií, která kopíruje Forrest Gumpa, ale mnohem méně zajímavě. Prostě to trochu zavánělo slátaninou ... Takže přestože současný příběh stoletého staříka mě bavil a neznámí herci mě oslovili, tak celkově to na čtyři hvězdy těsně nestačí. ()

Majrek

Takový slabší švédský Forrest Gump... Místy trochu ostřejší humor - proč ne - místy se to trochu podobalo německým komediím typu "zasměj se, meine liebe- vždyť je to ftipny!". Ale celkový dojem je dobrý. ()

IronDragon

Knižní předlohu jsem četl a musím říct, že mě tento film v tomto směru dost naštval! Spoustu věcí se z knížky do filmu nevešlo, např: Alanova dobrodružství v Číně, přechod Himalájí, uvěznění v Afghánistánu, události po útěku z Ruského gulagu, příhody ze severní Koreje, setkání s Kim Ir-senem a Kim Čong-ilem, příhody na ostrově Bali, kde Herbert Einstein poznal svojí ženu Amandu, (o které ve filmu nebylo téměř nic) využití peněz od Kim Ir-sena na zbudování obchodního impéria na Bali, přestěhování Alana a jeho party (včetně komisaře Aronsona!!!) na ostrov Bali, kde Amanda vlastnila luxusní hotel! A mimochodem to pak dala s Alanem dohromady a ten tak až ve svém pokročilém věku zjistil, že zákrok doktorovi Ljurnbergovi na mladém Alanovi tenkrát vůbec nevyšel. Tak to mělo skončit!!! A ne jen tak prostě na pláži bez ničeho! Chtělo to to koření! Nehledně na to, že další spousta věcí byla úplně překroucená. (např. přílet na Bali Alanovi nesprostředkoval Popovův syn, ale právě Amanda! Nebo že Štika byl hlavou celé organizace a NIKOHO už nad sebou neměl! Žádnýho velkýho bose, vyhřívajícího se na Bali. To on byl tím velkým bosem! Sakra!) Chápu, že tvůrci byli nucení spoustu věcí osekat a trochu překopat, aby se tenhle šíleně dlouhej, zamotanej a komplikovanej román vešel do jednoho filmu. To já všechno chápu. Jenže nechápu, proč se tedy tvůrci nerozhodli dát do filmu opravdu všechno a udělat tak obrovský velkofilm, jaký si obrovská knižní předloha rozhodně zasloužila! Osekáním děje do nějaké ani ne dvouhodinové verze se z příběhu tak nějak vypařilo to kouzlo a pompéznost knihy. Jasně, film je to dobrý, ale kdyby se byl přesně držel předlohy a trochu se protáhl, myslím, že by to mohl být jednoznačně oscarový trhák! Chápu, že kdyby se do filmu mělo vejít všechno, hodilo by to tak nejméně čtyřhodinový megafim, ale komu by to vadilo?!?! Vzpomeňte si na Jih proti Severu. Má taky čtyři hodiny a to je ještě zbytečně natahovaný, ale stejně jsem ho zkouknul v kuse. No jo, asi na takovejhle velkej projekt, jakého si kniha žádala neměli dostatečný rozpočet, vzhledem k tomu, že film není žádným Hollywoodským výtvorem. A to je ta chyba! Stačilo by, kdyby se filmu ujali ti správní lidé, (z Hollywoodu) mohli do něj investovat hvězdný rozpočet a roztáhnout ho do patřičné délky (případně ho rozdělit na dva díly) a megafilm a hit roku, možná i desetiletí, který by se přiřadil k takovým velikánům, jako je Pán Prstenů, nebo Titanic, bysme měli na stole. No škoda, že se do toho neinvestovalo víc, ten příběh na to rozhodně má! Doufám, že se někdy v budoucnu dočkám remaku, který by mé požadavky konečně splnil. Jinak herci, kromě Gustafssona, taky nebyli nic moc. Vyšší hodnocení dávám především proto, že knihu řadím mezi ty nejlepší, které jsem kdy četl, a její zfilmovaná verze mě sice naštvala, nicméně příběh víceméně vystihla alespoň v základu. HODNOCENÍ: 70% ()

Pythonator

Chybí zde herecké výkony, působí to hodně civilně a docela amatérsky (nj, švédský film). Je to takový Forrest Gump nebo ještě lépe Malý velký muž, který je taktéž vyprávěn důchodcem pokročilého věku, a místy mi to trošku připomnělo britské gangsterky ve stylu Sbal prachy a vypadni. Přesto to celou dobu baví a nemůžete to nemilovat. U Einsteinova dementního bratra jsem se málem pochcal smíchy, stejně jako u brutálně černohumorné nechtěné vraždy čurajícího pána. Lehkost, s jakou prochází stařík přes mrtvoly, nevědomě likviduje drogový gang a zametá za sebou stopy je prostě nereálně kouzelná. ()

Zuzanej

Knižní předlohu mám ráda a film taky nezklamal. Milý švédský Forest Gump šmrnclý Járou Cimrmanem mi polechtal bránici.Mám ráda švédský styl kinematografie, tak nějak příjemně kontrastuje s Hollywoodským, plným dokonalých představitelů. ()

fricek12

Škoda, že ve světě sklízí tolik slávy Švéd, který obšlehnul našeho Hrabala a Haška. Když ale zapomenu, že Jonasson ve škole opisoval, jeho dílo je plné humoru a líbí se mi. Vsi dobře zfilmované, ale musím odebrat hvězdičku za to, že námět není původní. ()

Pavlo

Ak by som videl tento film skorej ako čítal knihu, dam mu bez problémov 5*. Avšak som film po celú dobu konfrontoval s knihou, ktorá je perfektná. Asi by bolo lepšie, ak by urobili 2-3 dielny film. :-) No napriek tomu som sa dobre bavil. :-) ()

soukyd33

Tam jsou snad všichni dementní! Každý další člověk na scéně je větší a větší idiot. Nechápu asi ten film jako takový. Film není špatný, protože budete chtít vědět všechno až do konce. Hvězdiček 2 ()

Feacher

Příšerná kravina, dokoukal jsem to jen proto, abych věděl co přijde dál. A ono nic. Stupidní až trapný scénář, prostě ztracený čas. Pro děti asi dobré, ale jinak jedna hvězda je maximum co dám... ()

Hombre8

Slepenec Forresta líznutý Cimrmanem, černou komedií a točený ve stylu Bláznivé střely pro TV Prima. Dalo se zasmát, ale pro člověka, který má nakoukáno poněkud pitomoučké. Jenže komedie, až férie, takže v pohodě. Je třeba občas odlehčit. Nejlépe odehráli náckové. A jaký mu na té drezíně udělali epesní kolečka se zanedbatelným součinitelem valivého odporu, aby to dědek ušlapal! :-) Ustanoven socialistický závazek: Přečíst knihu! Jenže bude asi dost těžké z registru vymazat ty vizuální vjemy. Mám ale obavu, že pokud bude splněn, tak hodnocení půjde dolů. I tak bylo vidět, že scénář nepatří mezi nejzdařilejší. Řada věcí jde do ztracena nebo je zcela nesmyslných, jak tomu bývá, když chce autor vtisknout předloze svůj punc a nemá na to. ()

the_weaver

Konverzačná komédia, ktorej vtip sa asi stratil v českom preklade, postavy neprirastú k srdcu a ani dej nijak zvlášť nezaujme, takže, prekvapivo, tam funguje akurát romantická línia medzi dvoma vedľajšími postavami. A keď predsa prišla scéna, ktorá ma ozaj brala, tak Gorbačovova odpoveď v ruštine bola bez prekladu, čím som asi prišiel o kus pointy. Určite preto bude lepšie prečítať si knižný originál. ()

jonnybe

To je tak, když se potká Guy Ritchie s Forrestem Gumpem. Ten film mi doporučil táta a rodiče se mají poslouchat. Výborně jsem se bavil a smál se u některých situací až se stydím, ale to je jedno. ()

FuLister

Asi takhle, knížka je mnohem lepší, protože je ten příběh delší a tudíž je tam více vtipných a absurdních momentů. Ale na druhou stranu, oproti tomu, co se točí za jiné komedie, je tohle naprostý zlato a bomba. ()

Kubasino

Nejdříve jsem přečetl knihu a teprve poté shlédl film. Musel by se udělat seriál, aby to pokrylo knihu, ale některé detaily jsem nepochopil. Respektive proč se některé věci oproti knize změnily (Caracas, jak přišla Gunila k Soně apod.). Ale pro lidi neznalé předlohy super zábava. Jiný druh humoru, který je tak hezky severský. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík