Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

• boshke

Skrz namlsání kolegy hijackera přišlo poměrně kruté zklamání. Retrospektiva Allanova života ještě celkem ušla, byla v takovém roztomilém forrestovském duchu, ale ten příběh s kufrem byl fakt dost ujetej. Jako kdyby si autor řekl "schválně, kolik krávovin narvu do jednoho příběhu tak, aby mi to všichni zbaštili". No u mně se mu to tedy nepovedlo. Zápletka pochybná, z každého záběru na seschlého Gustaffsona se mi dělalo lehce nevolno, film je tak nějak zoufale utahaný a prostě a jednoduše se táhne z načrtnutéo bodu A do bodu B bez jakékoli logiky. Ještě, že jsem na to nešel do kina... 40%(17.2.2015)

• nunka

To sa naozaj nikomu nezdá tento film tak trochu preceňovaný? Je severský, absurdný, s čiernym humorom, je svojský, no nemôžem si pomôcť, že mi príde aj dosť lacný a naivný. Maskéri sa s dedkom veľmi nevyhrali a síce nemôžem porovnať s knihou, celý dedkov trip ma nejako obišiel. Nemá núdzu o zábavné nevyspytateľné momenty, šikovné poprepájanie postáv, no nebavil ma, ani nijak špeciálne nenadchol.(17.2.2015)

• Maemi

Knižní předlohu jsem přečetla během několika hodin a byla jsem zvědavá, jak ji převedli do filmové podoby. I napříč mému nízkému hodnocení si nemyslím, že je film špatný. Jestli si ho pustí někdo, kdo knihu nečetl, věřím tomu, že bude spokojený, jenže já ji mám pořád před očima. Filmoví tvůrci totiž někdy naprosto bezdůvodně změnili, co se dalo a vypustili spoustu důležitých a zajímavých částí, na které jsem se těšila. Jestli si chcete Stoletého staříka plně užít, sáhněte po knize, ale jestli to z nějakého důvodu není možné, zřejmě se budete bavit i u filmu.(11.8.2014)

Vzpomínkové části opravdu velmi připomínají Forresta Gumpa, ovšem ve srovnání s ním je to slabší... ale zase je to evropštější, nebo chcete-li švédštější (v dobrém slova smyslu) a nehrají tady takovou roli sentiment a dojímání. Naopak ta zápletka kolem stoletého staříka mi připomněla některé ztřeštěné polské akční komedie plné různých nedorozumění. :D Vlastně bych to tedy shrnul tak, že pokud se v ději nebudete hnidopišsky hrabat, docela se pobavíte. :)(13.8.2014)

Už knížka je epizodická, film to ještě silně zvýraznil, když z postav, včetně těch hlavních, udělal figurky o pár větách. Ale i když většina humoru je o tom, že lidi jsou blbý a/nebo uřvaný, má to své nezapomenutelné momenty. Zaokrouhluju (asi jako spousta lidí) ale nahoru, protože podobných filmů je málo a od Forresta je to už dlouhých 20 let.(13.5.2014)