Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

Gerontní ansámbl předvádí vskutku mistrovsky podané výkony. Komu je méně jak šedesát, ten dostane kulku do čela, nebo sloní prdel na ksicht. Asiaté, nebo kde to Švédsko vlastně leží, mi vkusem naprosto přesně píchli do žíly. Jak již podotkli mí předřečníci, v celkovém konceptu se nabízí srovnání s Trotlestem Žumpem, ale to je stejné, jako kdybyste srovnávali Počátek a politiku jen proto, že se tam krade. Nechte ty šikmooký Švédy žít vlastním životem a oni se vám odmění naprosto geniální a brilantně zpracovanou komedií.(26.5.2014)

Allan Gump: Obsluhoval jsem výbušná zařízení. Motiv prosťáčka, který nenápadnými zásahy o síle motýlích křídel nasměrovává kola dějin, už asi nemůže přijít s ničím extra originálním (i když třeba Reaganova zahradní zeď pobavila). Absurdní dění v reálném čase zase tu a tam donutí k pousmání, ale vzhledem k lacinosti některých scén a teatrálním hereckým výkonům to není něco, po čem by vám museli transplantovat rozervanou bránici. Navíc mám pocit, že ten stařík měl za své činy sedět tam, kde kvůli mřížím nejde z okna vylézt tak snadno..(29.8.2016)

No vidím, že se tu všichni předháníte v komentářích kdo to nazve pomalu komedií století či co. Tož nebylo to zlé. Já se nenudil to zase ne a klidně bych za 70 let rád zažil podobný dobrodružství jako ten dědek to už ovšem budu přinejlepším, tak 50 let pod drnem. Každopádně co tu máme? Pár opravdu neskutečných příhod a dobrých hlášek. Svižnou první půlku no a pak už takovou trochu upadající druhou půlku. Možná zkrácení by prospělo. Možná kdyby to bylo ještě šílenější by prospělo. No tak či tak za mě 55%(29.9.2014)

Ta přirovnávání k Forrestu Gumpovi jsou sice v každém komentáři, ale oprávněně, pravdou totiž je, že kdo Forresta někdy viděl, ten si na něj při staříkovi prostě musí vzpomenout...v některých scénách jsem se až "zastyděl", jak nehorázně tvůrci od Gumpa kradou. Což ale nic nemění na tom, že film je, stejně jako Zemeckisův majstrštyk, skvělej a v naprosto dobrém slova smyslu líbivej a vlezlej, pouze mapuje evropskou historii a je seversky drsně černohumornej.(30.5.2014)

Film parádní, neměl moc hluchých míst a dost jsem se nasmál. Jak to šlo, sehnal jsem si knižní předlohu a u té se smál ještě více. V knize je více dobrodružství (v Číně, Korei, Iránu, na Bali) a těch státníků co potká, je asi trojnásobek, k tomu příhody s Herbertem Einsteinem a jeho ženou..., doporučuji oboje.(23.10.2014)

• - Alana Karlssona museli hrát hned čtyři herci. Cornelis Huldin jako novorozeně, Alvin Thudin v období 9 až 11 let, Oliwer Carpman 13 až 15 let a Robert Gustafsson, kterému bylo v době natáčení necelých 50 let, až do 100. roku. (Kmotr76)

• - V čase premiéry išlo o najdrahší film švédskej kinematografie. (kacer4)

• - Hlavní postava staříka měla na začátku filmu kocoura Molotova, který odkazuje na kočku samotného autora Jonase Jonassona. (morgos)