Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko

Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel

• Švédsko

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

• Rusko

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• Francie

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• Španělsko

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• Německo

Der Hundertjährige, der aus dem Fenster stieg und verschwand

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Film parádní, neměl moc hluchých míst a dost jsem se nasmál. Jak to šlo, sehnal jsem si knižní předlohu a u té se smál ještě více. V knize je více dobrodružství (v Číně, Korei, Iránu, na Bali) a těch státníků co potká, je asi trojnásobek, k tomu příhody s Herbertem Einsteinem a jeho ženou..., doporučuji oboje.(23.10.2014)

Hle, on nejen ten název Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann zní impozantně, on do toho nejspíš někdo nalil impozantní balík (na evropskou produkci), jen je obrovská škoda, že to jako celek na mnoha místech hapruje, například všechny postavy, které se na Staříka postupně nalepí nejsou ani zdaleka rozkresleny jak by bylo záhodno a půspbí skoro až "normálně" a je jim věnováno málo prostoru, rozhodně to není jen tím, že jsem četl knížku, ale sakra, vždyť i ve filmu je hrozně cítit, že ony postavy by měli být mnohem ujetější a bizarnější, navíc se o nich ve filmu vlastně vůbec nic divák nedozví, za což by scénárista zasloužil zpřelámat ledviny. Ovšem i tak je to vcelku zábavnej film, kterému některé dějové změny prospěly (přítomná chovatelka slonice nepůsobí tak dokonale nesympaticky, začátek s kocourem) a některé jsou brutálním kopancem do rozkroku dalajlámy (dokonalé zprznění postavy detektiva a bídný konec celkově). Ovšem jednu věc filmu upřít nemůžu, mnohem víc mě v něm bavili flasbackové scény, než-li v knize i když je to dost možná tím, že scény ze současnosti nejsou tak absurdně zábavné. Absence Maa s Kim ir senem stejně trochu zamrzí, i kdy člověk chápe že se do filmu nemohlo narvat všechno. Promarněná šance, které hrozně chybí pořádná dávka ujetého absurdna a černého humoru, bohužel. 3-4 *.(22.8.2014)

Docela zvláštní film. Je to dost podobné jako Forrest Gump. Stařík vypráví svůj životní příběh a zároven ještě probíhá děj v současnosti. Zažil toho za svůj život opravdu hodně. Ty náhody a souhry okolností jsou opravdu velmi nepravděpodobné. Občas samozřejmě dochází k velmi komickým situacím. Začíná to alanovým útěkem z domova důchodců. Po cestě narazí na kufr, ve kterém je 50 milónů korun. Ještě s dalšími lidmi poté utíká před gangem motorkářů. A během toho vzpomíná na svůj pestrý život. Cestuje s nimi i slon. Už od mala ho přitahovaly výbušniny a hlavně dynamit. To se mu hodilo v občanské válce ve Španělsku. Potká spoustu známých osobností. Tady například zachrání život generálu Frankovi. Poté se vydává do Ameriky, kde se seznámí s Oppenheinerem a Harrym Trumanem. Podílí se s nimi na projektu Manhattan. Po návratu do Švédska si ho pozve Stalin, ať mu taky sestrojí atomovou bombu. To nevyjde a skončí v gulagu. Odtamtud uteče s dementním bratrem Einsteina. Pak pracuje pro CIA jako dvojitý agent. Setkává se Ronaldem Reganem nebo Gorbačovem. A to dělá vlastně až do konce. Opravdu zajímavý a netradiční snímek. "Jsem skoro doktor." :D(21.9.2014)

Allan Gump: Obsluhoval jsem výbušná zařízení. Motiv prosťáčka, který nenápadnými zásahy o síle motýlích křídel nasměrovává kola dějin, už asi nemůže přijít s ničím extra originálním (i když třeba Reaganova zahradní zeď pobavila). Absurdní dění v reálném čase zase tu a tam donutí k pousmání, ale vzhledem k lacinosti některých scén a teatrálním hereckým výkonům to není něco, po čem by vám museli transplantovat rozervanou bránici. Navíc mám pocit, že ten stařík měl za své činy sedět tam, kde kvůli mřížím nejde z okna vylézt tak snadno..(29.8.2016)

Jednim slovem zklamani. Knizka je skvela, takze jsem se hodne tesil, ale tohle se bohuzel moc nepovedlo. Musim uznat, ze film odsejpa relativne svizne, dani za to je bohuzel naprosto zkratkovitej, podivne sestrihanej dej. Chapu, ze se do 100 minutovyho filmu nedaj narvat vsechny zabavny sceny z knizky, jenze tohle proste nedava smysl. Podle me, kdo necet knizku, nemuze minimalne pulku veci ve filmu pochopit, je to pouze sled mimoznich scen, ktery na sebe kolikrat ani nenavazujou. Samozrejme taky je mozny, ze naopak, kdo knihu necet, bude se dobre bavit, ale ja neustale videl akorat, ze tady chybi tohle, ze tohle je udelany jinak a podobne. Jsem smirenej s tim, ze film se nerovna kniha, ale snad u zadny jiny adaptace knizky, kterou jsem cet, me to takhle nerozcilovalo. Kapitolou samou pro sebe jsou herci, to je neskutecna sestava silenejch individui, bohuzel ne v tom vtipnym smyslu. Celkove se sice obcas pobavit da, filmarsky to uplne blbe nevypada, ale za me proste ne, slabsi 3*.(8.7.2016)

• - Hlavní postava staříka měla na začátku filmu kocoura Molotova, který odkazuje na kočku samotného autora Jonase Jonassona. (morgos)

• - Na psaní scénáře se kromě režiséra Felixe Herngrena podílel také autor knižní předlohy Jonas Jonasson. (Kmotr76)

• - Snímek byl uveden ve speciální sekci na 64. Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (Kmotr76)