Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

Už knížka je epizodická, film to ještě silně zvýraznil, když z postav, včetně těch hlavních, udělal figurky o pár větách. Ale i když většina humoru je o tom, že lidi jsou blbý a/nebo uřvaný, má to své nezapomenutelné momenty. Zaokrouhluju (asi jako spousta lidí) ale nahoru, protože podobných filmů je málo a od Forresta je to už dlouhých 20 let.(13.5.2014)

V polovině 90. let přišel Robert Zemeckis s myšlenkou zironizovat proslulý americký životní optimismus a zálibu ve filmovém happyendu a zkombinoval je s konceptem klasických pohádek o hloupém Honzovi (jméno si můžete libovolně přizpůsobit místním podmínkám, protože podobné motivy jsou univerzální), který navzdory pasivitě a mizivým schopnostem díky dobrým skutkům ke štěstí přišel. Zrodil se Forrest Gump - slaboduchý prosťáček, který beze šrámů prochází moderními dějinami, nechává všude své stopy a nevědomky ovlivňuje klíčové události americké historie. Švédové se rozhodli podobný příběh zpracovat po svém a vyšli ze stejnojmenného bestselleru Jonase Jonassona. Tentam je romantizující sentiment (ne)naplněné životní lásky, tatam je pohledná tvář Toma Hankse. Hrdinou švédské komedie je čiperný stařík, kterému v životě ženy moc neříkaly, protože největší vzrušení nacházel ve výbušninách. Švédský hrdina není žádný hlupáček, jen poněkud sebestředný tvrdohlavý týpek, který si prostě dělá svoje a tu a tam, vlastně docela často, ovlivňuje světové události a je hybatelem klíčových zvratů na politické šachovnici Evropy. Kulaté jubileum oslaví útěkem z domova důchodců a jen tak mimochodem (jako vždy omylem) cestou zdecimuje zločinecký gang, získá pár dobrých přátel a kufr plný peněz k tomu. Absurdní komedie využívá tradičního ujetého a proklatě černého severského humoru a i když bych ji za vrchol skandinávského komediálního žánru nepovažoval, za vidění určitě stojí, protože srší nápaditostí, energií a nadsázkou. Celkový dojem: 75 %.(22.5.2014)

Kopu dobrých frkov prekrýva zhruba rovnaké množstvo vtipov úbohých tak, až som si spomenul na niektoré socialistické estrády, či "zábavné" programy. Na jednej strane hrozná chobotina, na strane druhej vydarená drsnejšia komédia zo severu. Švédsky Forrest Gump je podobný ako obyvatelia severu - síce zaujímaví, ale dosť vyblednutí.(16.11.2016)

Knihu jsem nečetl, ale filmová adaptace Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel, ze všeho nejvíce připomíná skandinávského Forresta Gumpa seniora natočeného ovšem formou šílené balkánské crazy komedie (a občas dokonce podbarveného i nefalšovanou šílenou balkánskou dechovkou). Takhle nějak by asi vypadal evropský remake Forresta Gumpa, kdyby ho v mezinárodní koprodukci točil Emir Kusturica. A možná by tam ještě propašoval špetku vypůjčených motivů ze Svérázu národního lovu (a rybolovu - kráva/slon v letadle, ruská atomová ponorka u skandinávských břehů etc.), jenomže s postavou svérázného amatérského pyrotechnika navíc. Hlavní hrdina se gumpovsky proplétá významnými událostmi 20. století, setkává se s diktátorem Francem, fyzikem Oppenheimerem, Stalinem, Reganem, Gorbačovem, a mnohými dalšími slavnými postavami světové historie v takové koncentraci, až to trochu připomíná našeho Járu Cimrmana. S ním má společnou individualistickou koncepci dějin - Allan (stejně jako Cimrman) je největším hybatelem dějinného vývoje. Vzpomeňme na film Jára Cimrman ležící, spící. Nejde ovšem o mystifikaci jako v případě českého zneuznaného génia, tvůrci si nepomáhají klasickou pseudodokumentární formou, a ač se Allan setká třeba také s fiktivním bratrem Alberta Einsteina, výsledkem je naivní, veselý, možná ale až příliš ulítlý film. To píši hlavně v korelaci s tím, že zásadní složkou díla je onen typicky skandinávský černý humor, který ovšem často umocňuje absurditu zobrazovaných faktů. A mluvíme-li o absurditě, hned tu máme další literární spojnici - haškovského švejkování. Na rozdíl od dobrého vojáka Švejka ale tvůrci nevybavili svého hrdinu nijakým hlubším poselstvím (alespoň co se filmové podoby týče), jeho postava není vykreslena na pozadí traumat světové války, je to ryze popkulturní záležitost. A tím se vlastně obloukem vracím k Forrestu Gumpovi. Stařík je svérázný film, osobně znám ale celou řadu lepších severských komedií...(29.5.2014)

To, že jsem knihu nečetl, mi vůbec nevadí, protože i přesto ji Švédi zfilmovali jako učiněný klenot. Stoletý stařík je příběh tak neuvěřitelně zábavný, že se u něj nedá nebavit. Je rozdělen na dvě příběhové linie. Minulost, jak si stoletý stařík prožil život a současnost, která začíná v momentě, kdy stoletý stařík vyskočí z okna a zmizí. V obou případech neznám ulítlejší příběh a věřím, že každý by utáhnul samostatný film. Šílenost rozjíždí další šílenost a nekončící zábava ne a ne polevit. Dokonce jsem i často slyšel srovnání s Forestem Gumpem. Určitě ale ne tím, že by byl stoletej stařík pitomej. Spíš proto, že tím životem procházel s takovou lehkostí, že mu to nemůžu nezávidět. Opravdu krásný film. Udělal mi radost, pobavil a zvedl náladu o sto procent.(15.8.2014)

• - Na psaní scénáře se kromě režiséra Felixe Herngrena podílel také autor knižní předlohy Jonas Jonasson. (Kmotr76)

• - V čase premiéry išlo o najdrahší film švédskej kinematografie. (kacer4)

• - Knižní předloha filmu "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" se celosvětově prodalo na 6 milionů kusů a byla vydána ve více než 40 zemí. (morgos)