Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko

Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel

• Švédsko

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

• Rusko

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• Francie

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• Španělsko

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• Německo

Der Hundertjährige, der aus dem Fenster stieg und verschwand

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Severský humor já prostě můžu. Zpočátku mě vyrušovaly vzpomínky staříka na věci dávno minulé, nicméně nejvíce jsem se nasmál při Allanově snaze vysvětlit svůj plán útěku bratrovi Alberta Einsteina z ruského gulagu. Prozradím jen že to trvalo rok a ukázalo se to jako krajně nemožné. Film má několik hlušších míst, na druhou stranu věřím že knížka musí být skvělá a film má obrovský potenciál dalších projekcí. 70%(8.9.2015)

Neodolatelný severský humor opět po delší době udeřil s plnou intenzitou. Přestože je celý příběh, postaven v nemalé míře na vypravěčské bázi Forresta Gumpa, daleko více crazy a několik důležitých postav 20. století zesměšňuje takovým stylem, že úroveň nadsázky se zdá být bez limitů, vše od dialogů až po vývoj hlavní natvrdlé postavy působí naprosto přirozeně, humor neustále překvapuje a scénáři se hlavně dokonale daří skloubit obě dějové roviny do vysoce originálního a osobitého celku. Nečekejte hluboké myšlenky, morální poučení a už vůbec ne věrohodný obraz novodobých dějin, chtějte se pouze zasmát a odreagovat nad filmem tak bláznivým, ale zároveň tak krásným a jedinečným.... A co teprve kniha. :) 85%(28.6.2015)

• nascendi

Nechtiac sa znovu vymykám zo všeobecnej spokojnosti s týmto filmom. Viacerí ho prirovnávajú k Forestovi Gumpovi, problémom je však to, že som aj jemu nadelil iba tri hviezdičky a nepociťujem potrebu, aby sa v jednotlivých krajinách nakrúcali variácie na túto, mne tak cudziu tému. Film som sledoval pozorne, lebo som vedel, že je trochu kontroverzný. Nepodarilo sa mi ani raz zasmiať, pretože to bol humor, aký mi prekážal aj v slávnom Sellersovom Bol som pri tom. A keď nie komédia, tak dráma alebo dobrodružný film ani náhodou. Až začínam mať podozrenie, že tento typ filmov je určený na vyvolanie falošnej ilúzie divákov, že stačí mať šťastie a úspech sa dostaví, aj keď preň neexistovali žiadne predpoklady.(25.4.2017)

|60%| Trailer ve mě vyvolal rozporuplné pocity, tudíž jsem nevěděl, jestli mi to vůbec stojí za shlédnutí. Nakonec jsem to dal a dopadlo to celkem obstojně. Je to teda netypická komedie. Není nějak přehnaná, možná místy, ale rozhodně se z ní mohlo vytěžit víc. Přidat pár vtipných momentů. Víc zabrousit do flashbacků či minulosti staříka a něco dalšího poupravit atd. Třeba, když už se blížil konec filmu, tak už asi poslední půlhodka mě začala tak trochu nudit – už to nemělo takový náboj. Ale přesto se tu najde dost dobrých scén. Párkrát jsem se zasmál, i nějaká ta zajímavá myšlenka zde je. Postavy mi přišli místy úplně blbé. Ale herci to hráli dobře, to já neříkám. Ale třeba postava policajta mi zezačátku sedla a později jsem si uvědomoval, že je pěkně tupej. Není z mé strany žádné urážení, asi to patřilo k filmu, no. Takže určitou rozporuplnost jsem cítil. Ale zase na druhou stránku ocenuji jistou originalitu. Nápad byl rozhodně výborný. Kladem je i vhodná hudba. No, to je asi vše co jsem chtěl napsat. Mírně nadprůměrná záležitost, která na to jedno shlédnutí bohatě stačí a i zabaví.(10.5.2015)

Rozpočet SEK 63miliónov ($9,4milióna)Tržby USA $944,193Tržby Celosvetovo $51,130,193▐ Severania neustále potvrdzujú že ich kinematografia prežíva krásny rozkvet, čo potvrdzuje aj táto ľahká pohodová dôchodcovská troška čierna komédia, ktorá v niektorých momentkách príjemné pobaví /videl v kine: 75%/(3.6.2014)