Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

Takový cyničtější, drsnější a ujetější Forrest Gump, který nás učí, že život se má brát takový jaký je a moc o něm nepřemýšlet. Občas běží mnohem svižněji než Forrest, místy však narazí na mělčinu, kudy se jen s námahou brodí. Einsteinův bratr nemá chybu, stejně jako řada dalších bizarních setkání. Některé fóry dokonale uzemní a rozesmějí, jiné mě ovšem zcela minuly. Pobavil jsem se, ovšem nemyslím, že bych někdy pocítil potřebu dát si repete.(9.3.2017)

• jojinecko

Knihou nepoznačený sa idem pustiť zas raz proti prúdu a nekonformne povedať toto: plytký, nezábavný, kŕčovitý a nasilu sa snažiaci "kvázi Forrest Gump wannabe" (každopádne všetky tie zážitky a stretnutia s osobnosťami sú ako nápad super a sú najlepšou časťou filmu). Ten dedo ma iritoval už od začiatku, nepomohol ani severský "svojský" humor, ktorý mám inak rád. Rozpočet z toho cítiť, bolo jasné, že toto bude hit a podľa väčšiny asi aj je. Pre mňa slabé ako punč na Vianočných trhoch, amen!(6.2.2015)

• nascendi

Nechtiac sa znovu vymykám zo všeobecnej spokojnosti s týmto filmom. Viacerí ho prirovnávajú k Forestovi Gumpovi, problémom je však to, že som aj jemu nadelil iba tri hviezdičky a nepociťujem potrebu, aby sa v jednotlivých krajinách nakrúcali variácie na túto, mne tak cudziu tému. Film som sledoval pozorne, lebo som vedel, že je trochu kontroverzný. Nepodarilo sa mi ani raz zasmiať, pretože to bol humor, aký mi prekážal aj v slávnom Sellersovom Bol som pri tom. A keď nie komédia, tak dráma alebo dobrodružný film ani náhodou. Až začínam mať podozrenie, že tento typ filmov je určený na vyvolanie falošnej ilúzie divákov, že stačí mať šťastie a úspech sa dostaví, aj keď preň neexistovali žiadne predpoklady.(25.4.2017)

Vždycky jsem chtěl být gangster a Forrest Gump si nechtěně dali rande, které vyústilo v nechráněný sex. Vzniklo toto dítko, jež má z obou rodičů něco, ale ani se příliš nepokouší o nějakou samostatnost. Kdybych ty dva filmy neznala, možná bych poprávu ocenila svěžest tohoto snímku i vtip, s nímž je vyprávěn. Jenže já je znám, takže mi nezbývá než konstatovat, že se jedná o prachsprostou vykrádačku.(8.11.2014)

Šla jsme do kina s tím, že se chci pobavit. Film tohle naprosto splnil. Nic jsem od toho neočekávala, jen zábavu a že se mi nebude chtít usnout. Odcházela jsem spokojená a vytlemená. Vzhledem k tomu, že jsem dostala přesně to, co jsem očekávala, nemohu dát jiné než plné hodnocení. A knihu jsem zatím nečetla.(17.6.2014)

• - Na psaní scénáře se kromě režiséra Felixe Herngrena podílel také autor knižní předlohy Jonas Jonasson. (Kmotr76)

• - V čase premiéry išlo o najdrahší film švédskej kinematografie. (kacer4)

• - Knižní předloha filmu "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" se celosvětově prodalo na 6 milionů kusů a byla vydána ve více než 40 zemí. (morgos)