Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

"Všetko je tak jak je. Netreba zbytočne premýšľať..." Znova zavial svieži severný vietor a vo Švédsku sa zrodila zaujímavá variácia na Foresta Gumpa. Náš hlavný hrdina práve dnes oslavuje sté narodeniny, ale kašle na to. Okno je otvorené a on sa vydáva do sveta... Sledujeme dve roviny príbehu. Tú súčasnú, ale hlavne tú spomienkovú, kde sa od jeho detstva pomaly presúvame k súčastnosti. Film je naozaj vtipný, občas je humor poriadne čierny a Alan Karlsson letí cez zaujímavé obdobia a udalosti 20. storočia. V španielsku zachraňuje život fašistickému Francovi, zatancuje si so Stalinom, odpracuje si niečo v ruskom lágri, účastní sa špionáže, studená vojna beží na plné obrátky a všetky tieto pestré udalosti film kombinuje s putovaním Alana a jeho kufrom plného peňazí. Najviac ma rozosmial ukecaný Španiel, ktorému šla huba non-stop. Prvá polovica filmu je úžasná, záver trochu stratil tempo, ale i tak super. 80%.(26.12.2014)

• jojinecko

Knihou nepoznačený sa idem pustiť zas raz proti prúdu a nekonformne povedať toto: plytký, nezábavný, kŕčovitý a nasilu sa snažiaci "kvázi Forrest Gump wannabe" (každopádne všetky tie zážitky a stretnutia s osobnosťami sú ako nápad super a sú najlepšou časťou filmu). Ten dedo ma iritoval už od začiatku, nepomohol ani severský "svojský" humor, ktorý mám inak rád. Rozpočet z toho cítiť, bolo jasné, že toto bude hit a podľa väčšiny asi aj je. Pre mňa slabé ako punč na Vianočných trhoch, amen!(6.2.2015)

,,CO BUDEŠ DĚLAT VEČER?“ … ,,VEČER ASI BUDEME NA ÚTĚKU, KDYŽ NA NÁS TEĎKO PŘIŠLI.“ … ,,NA ÚTĚKU?“ … ,,NO JO, JE TU PÁR MRTVEJCH, TAK BUDEME NA ÚTĚKU...“ /// O dědkovi, kterej bral život takovej, jakej je. (A hlavně aby to bouchalo…). Lehce černohumorná ujetina pro členy fanklubů Járy Cimrmana a Forresta Gumpa. Takže epizody, který mají (většinou) šmrnc a je z nich cejtit optimismus. Inu, svět je malej a o náhody v něm není nouze! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2009 napsal Jonas Jonasson, číst nebudu. 2.) Baví mě jinej humor. Nelíbí se mi vtipy typu - jestli znáte ten hloupý vtip, jak ti dva horolezci lezou na tu špičatou skálu a jeden má brusle a ten druhej se ho ptá: Proč máš na nohou brusle? A on mu říká: Co kdybychom si tam nahoře chtěli zahrát fotbal. A on na to: Vždyť tam není zimní stadion… Je to totiž hloupost, je to nesrozumitelné, nejasné a hloupé. Líbí se mi ten druh vtipu – jestli znáte ten, jak jde fotbalista v kopačkách a s míčem směrem k fotbalovému stadionu, potká jiného fotbalistu, ten se ho ptá: Kam jdeš, a on na to: Jdu hrát fotbal. A ten mu odpoví: To je dobře, je tam hezký fotbalový stadion… 3.) Thx za titule ,,jives a Jiří Krbec“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE * NAPĚTÍ ne(24.5.2014)

Podobný snímek má dvě možnosti. Buď vás v absurditě utopit a nebo nadpozemskou lehkost bytí tvrdě rozbít bouracím kladivem o betonovou zeď. Kterou z cest se stařík vydal neprozradím. Osobně bych ale asi volil cestu druhou. Jinak výjimečně hravý a důvtipný zážitek mě tak v důsledku úplně neuspokojil. (spoiler->) Asi tvůrcův záměr. Člověk se tak lépe ztotožní s hlavní postavou.(25.9.2014)

Film parádní, neměl moc hluchých míst a dost jsem se nasmál. Jak to šlo, sehnal jsem si knižní předlohu a u té se smál ještě více. V knize je více dobrodružství (v Číně, Korei, Iránu, na Bali) a těch státníků co potká, je asi trojnásobek, k tomu příhody s Herbertem Einsteinem a jeho ženou..., doporučuji oboje.(23.10.2014)

• - Ihned po uvedení do švédských kin na konci prosince 2013 zaznamenal film obrovský úspěch a již do poloviny ledna ho navštívilo přes milion diváků, čímž se zařadil mezi do té doby nejúspěšnější švédské filmy Arn - Riket vid vägens slut (2008), Muži, kteří nenávidí ženy (2009) nebo Tak jako v nebi (2004). (Kmotr76)

• - V čase premiéry išlo o najdrahší film švédskej kinematografie. (kacer4)

• - Knižní předloha filmu "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" se celosvětově prodalo na 6 milionů kusů a byla vydána ve více než 40 zemí. (morgos)