Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

Film parádní, neměl moc hluchých míst a dost jsem se nasmál. Jak to šlo, sehnal jsem si knižní předlohu a u té se smál ještě více. V knize je více dobrodružství (v Číně, Korei, Iránu, na Bali) a těch státníků co potká, je asi trojnásobek, k tomu příhody s Herbertem Einsteinem a jeho ženou..., doporučuji oboje.(23.10.2014)

Allan je rozhodně nejvtipnější člověk v kategorii 60+ a do kapsy by strčil i polovičku konkurentů ze skupiny 60-. Už jsem během filmu chtěl být John McClane, Fanfán Tulipán, Batman, jeden z Ninja želv anebo stolička pod Sharon Stone, ale že budu mít někdy chuť hrát si na stoletého dědka, toho bych se nikdy nenadál. Tak pohodový film, že i moje vesnice jménem Pohodlí by mohla závidět. (Challenge Tour 2015, film č.12)(12.4.2015)

Mrzí ma, že tvorcovia nesfilmovali ešte mnoho fantastických Allanových zážitkov z knižnej predlohy, ale zároveň ma teší, že tie, ktoré sfilmovali, stáli za to. Aj keď knižná predloha je o kus ľudskejšia a v človeku zanechá viac než filmové spracovanie, ktoré mi prišlo viac menej stavané na čiernom humore, na čom síce stavia i kniha samotná, ale tá ľudskosť a pohladenie na duši mi predsa len akosi chýbali. Navyše k záveru mohli Allanovi dopriať jubilejnej 100ke už aj trochu ženskej rozkoše (čitatelia vedia o čom hovorím).(16.6.2014)

Podobný snímek má dvě možnosti. Buď vás v absurditě utopit a nebo nadpozemskou lehkost bytí tvrdě rozbít bouracím kladivem o betonovou zeď. Kterou z cest se stařík vydal neprozradím. Osobně bych ale asi volil cestu druhou. Jinak výjimečně hravý a důvtipný zážitek mě tak v důsledku úplně neuspokojil. (spoiler->) Asi tvůrcův záměr. Člověk se tak lépe ztotožní s hlavní postavou.(25.9.2014)

Takový cyničtější, drsnější a ujetější Forrest Gump, který nás učí, že život se má brát takový jaký je a moc o něm nepřemýšlet. Občas běží mnohem svižněji než Forrest, místy však narazí na mělčinu, kudy se jen s námahou brodí. Einsteinův bratr nemá chybu, stejně jako řada dalších bizarních setkání. Některé fóry dokonale uzemní a rozesmějí, jiné mě ovšem zcela minuly. Pobavil jsem se, ovšem nemyslím, že bych někdy pocítil potřebu dát si repete.(9.3.2017)

• - V čase premiéry išlo o najdrahší film švédskej kinematografie. (kacer4)

• - Na psaní scénáře se kromě režiséra Felixe Herngrena podílel také autor knižní předlohy Jonas Jonasson. (Kmotr76)

• - Hlavní postava staříka měla na začátku filmu kocoura Molotova, který odkazuje na kočku samotného autora Jonase Jonassona. (morgos)