Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

• Pluhy

Stoletýstařík,kterývylezlzoknapečovateláku,abysepotulovalpookolíadostávalsedospontánníchsituací,kterépůsobíjakobysiscénaristaházelodalšímprůběhudějekostkouapřitéstrastiplnécestěvyprávídědapříběhyzjehoživota,kteréovlivnilisvětovédějiny,cožmázanásledekto,žejejichnedůležitostzačínáodpůlkyléztnanervyaačpřeshezkývizuálachvilkamivtipnéscénky,jsemsezačalnuditajedinécomětakzaujalo,jetenneskutečnědlouhýnázev.(18.8.2014)

V polovině 90. let přišel Robert Zemeckis s myšlenkou zironizovat proslulý americký životní optimismus a zálibu ve filmovém happyendu a zkombinoval je s konceptem klasických pohádek o hloupém Honzovi (jméno si můžete libovolně přizpůsobit místním podmínkám, protože podobné motivy jsou univerzální), který navzdory pasivitě a mizivým schopnostem díky dobrým skutkům ke štěstí přišel. Zrodil se Forrest Gump - slaboduchý prosťáček, který beze šrámů prochází moderními dějinami, nechává všude své stopy a nevědomky ovlivňuje klíčové události americké historie. Švédové se rozhodli podobný příběh zpracovat po svém a vyšli ze stejnojmenného bestselleru Jonase Jonassona. Tentam je romantizující sentiment (ne)naplněné životní lásky, tatam je pohledná tvář Toma Hankse. Hrdinou švédské komedie je čiperný stařík, kterému v životě ženy moc neříkaly, protože největší vzrušení nacházel ve výbušninách. Švédský hrdina není žádný hlupáček, jen poněkud sebestředný tvrdohlavý týpek, který si prostě dělá svoje a tu a tam, vlastně docela často, ovlivňuje světové události a je hybatelem klíčových zvratů na politické šachovnici Evropy. Kulaté jubileum oslaví útěkem z domova důchodců a jen tak mimochodem (jako vždy omylem) cestou zdecimuje zločinecký gang, získá pár dobrých přátel a kufr plný peněz k tomu. Absurdní komedie využívá tradičního ujetého a proklatě černého severského humoru a i když bych ji za vrchol skandinávského komediálního žánru nepovažoval, za vidění určitě stojí, protože srší nápaditostí, energií a nadsázkou. Celkový dojem: 75 %.(22.5.2014)

Celoživotný príbeh, tak trochu, "na hlavu udereného" starčeka Allana Karlssona, ktorý sa po dovŕšení stých narodenín rozhodol, že "uväznenie" jeho osoby v dome dôchodcov, nie je tým najlepším riešením. Pekný film. Oddychový, ktorý nijak neurazí, ba dokonca miestami dosť slušne, svojim suchým humorom pobaví. Vzájomné prelínanie príbehov malo hlavo aj pätu, no napriek tomu, že pôsobil pomerne ľudsky a seriózne, disponoval situáciami, ktoré s realitou nemali veľa spoločného. Každopádne, tento druh filmu, ktorý má takýto spôsob spracovania, si to môže dovoliť. Veľká spokojnosť.(19.5.2014)

Hle, on nejen ten název Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann zní impozantně, on do toho nejspíš někdo nalil impozantní balík (na evropskou produkci), jen je obrovská škoda, že to jako celek na mnoha místech hapruje, například všechny postavy, které se na Staříka postupně nalepí nejsou ani zdaleka rozkresleny jak by bylo záhodno a půspbí skoro až "normálně" a je jim věnováno málo prostoru, rozhodně to není jen tím, že jsem četl knížku, ale sakra, vždyť i ve filmu je hrozně cítit, že ony postavy by měli být mnohem ujetější a bizarnější, navíc se o nich ve filmu vlastně vůbec nic divák nedozví, za což by scénárista zasloužil zpřelámat ledviny. Ovšem i tak je to vcelku zábavnej film, kterému některé dějové změny prospěly (přítomná chovatelka slonice nepůsobí tak dokonale nesympaticky, začátek s kocourem) a některé jsou brutálním kopancem do rozkroku dalajlámy (dokonalé zprznění postavy detektiva a bídný konec celkově). Ovšem jednu věc filmu upřít nemůžu, mnohem víc mě v něm bavili flasbackové scény, než-li v knize i když je to dost možná tím, že scény ze současnosti nejsou tak absurdně zábavné. Absence Maa s Kim ir senem stejně trochu zamrzí, i kdy člověk chápe že se do filmu nemohlo narvat všechno. Promarněná šance, které hrozně chybí pořádná dávka ujetého absurdna a černého humoru, bohužel. 3-4 *.(22.8.2014)

• boshke

Skrz namlsání kolegy hijackera přišlo poměrně kruté zklamání. Retrospektiva Allanova života ještě celkem ušla, byla v takovém roztomilém forrestovském duchu, ale ten příběh s kufrem byl fakt dost ujetej. Jako kdyby si autor řekl "schválně, kolik krávovin narvu do jednoho příběhu tak, aby mi to všichni zbaštili". No u mně se mu to tedy nepovedlo. Zápletka pochybná, z každého záběru na seschlého Gustaffsona se mi dělalo lehce nevolno, film je tak nějak zoufale utahaný a prostě a jednoduše se táhne z načrtnutéo bodu A do bodu B bez jakékoli logiky. Ještě, že jsem na to nešel do kina... 40%(17.2.2015)

• - V čase premiéry išlo o najdrahší film švédskej kinematografie. (kacer4)

• - Snímek byl uveden ve speciální sekci na 64. Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (Kmotr76)

• - Na psaní scénáře se kromě režiséra Felixe Herngrena podílel také autor knižní předlohy Jonas Jonasson. (Kmotr76)