Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

Allan je rozhodně nejvtipnější člověk v kategorii 60+ a do kapsy by strčil i polovičku konkurentů ze skupiny 60-. Už jsem během filmu chtěl být John McClane, Fanfán Tulipán, Batman, jeden z Ninja želv anebo stolička pod Sharon Stone, ale že budu mít někdy chuť hrát si na stoletého dědka, toho bych se nikdy nenadál. Tak pohodový film, že i moje vesnice jménem Pohodlí by mohla závidět. (Challenge Tour 2015, film č.12)(12.4.2015)

Skutečného Karlovosyna ve filmu nespatříte, scénář totiž stoletému dubu předznamenal natolik složité fyzické kreace, jako chůzi, artikulovanou mluvu, močení se spuštěnými lacláči a žití, takže jej pro sichr v podobně vypjatých momentech dubloval padesátiletý kaskadér Zgustavasyn..... někdy to sedne, takové to severské zastření charakterů, jízda po povrchu a nenásilné čvaňhání v absurditách. Zde to sedlo jako Jonák do cely. Takže: chci slona, míti ufiknuté klenoty a bumpráskřachanda, stejně bude jen tak, jak bude, no ne?(26.8.2014)

• Maemi

Knižní předlohu jsem přečetla během několika hodin a byla jsem zvědavá, jak ji převedli do filmové podoby. I napříč mému nízkému hodnocení si nemyslím, že je film špatný. Jestli si ho pustí někdo, kdo knihu nečetl, věřím tomu, že bude spokojený, jenže já ji mám pořád před očima. Filmoví tvůrci totiž někdy naprosto bezdůvodně změnili, co se dalo a vypustili spoustu důležitých a zajímavých částí, na které jsem se těšila. Jestli si chcete Stoletého staříka plně užít, sáhněte po knize, ale jestli to z nějakého důvodu není možné, zřejmě se budete bavit i u filmu.(11.8.2014)

Stoletý stařík na útěku z domova důchodců. Netypická švédská road komedie, černá jako bota. Allan Karlsson si v životě prožije nespočet dobrodružství a ani v den svých stých narozenin to nechce zabalit. Forrest Gump východního bloku a univerzální milovník výbuchů a výbušnin nám postupně vypoví celý svůj životní příběh. Šílené seskupení filmových postav a jeden veliký průser s kufrem plným peněz. Bláznivá komedie, u které jsem se zároveň smál a kroutil nevěřícně hlavou, co všechno je možné do jednoho filmu narvat za blbosti, které spolu dokonce ladí. Opravdu svéráz! 80%(12.6.2014)

Chtěl bych prožít život Allana Karlssona - tři roky školy a pak už jen vyhazovat všechno do vzduchu. To by bylo skvělé. Už se to asi nestane, takže zůstanu u toho, že jsem v roce 1982 uchlastal Leonida Iljiče Brežněva k smrti, v roce 1989 jsem napsal pro Milouše Jakeše projev pronesený na Červeném Hrádku, v roce 1995 jsem odklonil majetek Harvardských investičních fondů na Bahamy, v roce 1998 jsem v přestrojení za Milana Hniličku vyhrál OH v Naganu, v roce 2001 jsem dvakrát ze dvou pokusů trefil letadlem obě věže Světového obchodního centra v New Yorku, v roce 2004 jsem pokropil Thajsko osvěžující vlnou tsunami, v roce 2008 jsem výhodným prodejem derivátů slavnostně zahájil světovou krizi a v roce 2014 jsem svobodně vystoupil z Evropské unie. Takový životopis sice není žádný zázrak, ale v následujících letech hodlám uspořádat koncert Beatles v původní sestavě, proběhnout se po prstenci Saturnu a napsat nejnesmyslnější komentář na CSFD. Pak bych snad mohl zemřít spokojený jako Allan.(10.11.2014)

• - Hlavní postava staříka měla na začátku filmu kocoura Molotova, který odkazuje na kočku samotného autora Jonase Jonassona. (morgos)

• - Knižní předloha filmu "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" se celosvětově prodalo na 6 milionů kusů a byla vydána ve více než 40 zemí. (morgos)

• - Ihned po uvedení do švédských kin na konci prosince 2013 zaznamenal film obrovský úspěch a již do poloviny ledna ho navštívilo přes milion diváků, čímž se zařadil mezi do té doby nejúspěšnější švédské filmy Arn - Riket vid vägens slut (2008), Muži, kteří nenávidí ženy (2009) nebo Tak jako v nebi (2004). (Kmotr76)