Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

Podobný snímek má dvě možnosti. Buď vás v absurditě utopit a nebo nadpozemskou lehkost bytí tvrdě rozbít bouracím kladivem o betonovou zeď. Kterou z cest se stařík vydal neprozradím. Osobně bych ale asi volil cestu druhou. Jinak výjimečně hravý a důvtipný zážitek mě tak v důsledku úplně neuspokojil. (spoiler->) Asi tvůrcův záměr. Člověk se tak lépe ztotožní s hlavní postavou.(25.9.2014)

Allan je rozhodně nejvtipnější člověk v kategorii 60+ a do kapsy by strčil i polovičku konkurentů ze skupiny 60-. Už jsem během filmu chtěl být John McClane, Fanfán Tulipán, Batman, jeden z Ninja želv anebo stolička pod Sharon Stone, ale že budu mít někdy chuť hrát si na stoletého dědka, toho bych se nikdy nenadál. Tak pohodový film, že i moje vesnice jménem Pohodlí by mohla závidět. (Challenge Tour 2015, film č.12)(12.4.2015)

Když jsem četl Stoletého staříka, říkal jsem si, že je tahle kniha nezfilmovatelná. Jak to ale u většiny bestsellerů bývá, i tahle kniha se dočkala svého převedení na stříbrné plátno. Došlo ke značnému zjednodušení hlavně druhé poloviny knihy, kdy byly vypuštěny poměrně důležité etapy Allanova života (Čína, Bali) a některé postavy (nejvíc děj ovlivnilo asi vynechání postavy Bennyho bratra, takže celé vyvrcholení je logicky úplně jiné). Alespoň, že pro čtenáře sem dali několik odkazů na knihu (třeba nákup melounů). Tvůrcům se nakonec vše v rámci možností podařilo, ale tak jako téměř vždy: Jestli máte čas, tak radši nejdřív knihu (a jak sami vidíte, když si přečtete knihu až po filmu, tak o překvapení a úsměv na tváři určitě nebudete mít nouzi...) 7/10(6.7.2014)

Celoživotný príbeh, tak trochu, "na hlavu udereného" starčeka Allana Karlssona, ktorý sa po dovŕšení stých narodenín rozhodol, že "uväznenie" jeho osoby v dome dôchodcov, nie je tým najlepším riešením. Pekný film. Oddychový, ktorý nijak neurazí, ba dokonca miestami dosť slušne, svojim suchým humorom pobaví. Vzájomné prelínanie príbehov malo hlavo aj pätu, no napriek tomu, že pôsobil pomerne ľudsky a seriózne, disponoval situáciami, ktoré s realitou nemali veľa spoločného. Každopádne, tento druh filmu, ktorý má takýto spôsob spracovania, si to môže dovoliť. Veľká spokojnosť.(19.5.2014)

Tento film dokazuje, že kdyby Forrest Gump obsahoval takové scény, jako že Johna Lennona rozsedl slon a Kennedyho omylem zamkli přes noc v mrazáku, možná by mě to i bavilo. Nicméně ke staříkovi bych dodala, že bych se klidně i obešla bez té slovutné minulosti, protože bez ní by se autoři museli dopustit ještě více sofistikovaného komponování obskurních absurdit a to by bylo určitě zábavnější než mírně alibistické schovávání se za to, že někdo stopnul oficiální kolonu před španělským mostem nebo servíroval čaj Oppenheimerovi. Ale to by potom už byl trochu jiný příběh. Nicméně - kdyby všechna dobrodružná komediální dramata vypadala takhle, tak bych asi všechna dobrodružná komediální dramata vzala na milost.(23.9.2014)