Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

No vidím, že se tu všichni předháníte v komentářích kdo to nazve pomalu komedií století či co. Tož nebylo to zlé. Já se nenudil to zase ne a klidně bych za 70 let rád zažil podobný dobrodružství jako ten dědek to už ovšem budu přinejlepším, tak 50 let pod drnem. Každopádně co tu máme? Pár opravdu neskutečných příhod a dobrých hlášek. Svižnou první půlku no a pak už takovou trochu upadající druhou půlku. Možná zkrácení by prospělo. Možná kdyby to bylo ještě šílenější by prospělo. No tak či tak za mě 55%(29.9.2014)

Vždycky jsem chtěl být gangster a Forrest Gump si nechtěně dali rande, které vyústilo v nechráněný sex. Vzniklo toto dítko, jež má z obou rodičů něco, ale ani se příliš nepokouší o nějakou samostatnost. Kdybych ty dva filmy neznala, možná bych poprávu ocenila svěžest tohoto snímku i vtip, s nímž je vyprávěn. Jenže já je znám, takže mi nezbývá než konstatovat, že se jedná o prachsprostou vykrádačku.(8.11.2014)

Severská variace na Forresta Gumpa, Zeliga, Byl jsem při tom apod. (nejlépe všech dohromady) a současně vykrádačka vtipů ze spousty jiných filmů. Dokonce mi mladý Allan Karlsson v některých momentech svým vzhledem připomínal Toma Hankse... Co je ještě horší, že film je skutečně zábavný jen první půlhodinu a poté (když se frekvence a amplituda humoru ustálí a naše bránice - nebo jen koutky rtů? - si na ně zvykne) už je to jen rutinní střelba tu povedených, tu trapných anekdotických projektilů. A je to především střelba naslepo, neexistuje terč... Film nic nereflektuje, myslet se u něj moc nemusí, černý humor je až příliš prvoplánový a jednoduchá zápletka je bez silnější pointy. Historické postavy či jejich karikatury jsou tu (často trapně až dětinsky) využity jen pro svůj potenciál pobavit. No a to je tak všechno. Kdo hledá jen jednoduchou oddechovku, je to fajn. Touží-li však někdo po jakémsi kultu nebo dokonce hodnotě, zahrává si s pořádným přešlapem...(17.7.2014)

Allan je rozhodně nejvtipnější člověk v kategorii 60+ a do kapsy by strčil i polovičku konkurentů ze skupiny 60-. Už jsem během filmu chtěl být John McClane, Fanfán Tulipán, Batman, jeden z Ninja želv anebo stolička pod Sharon Stone, ale že budu mít někdy chuť hrát si na stoletého dědka, toho bych se nikdy nenadál. Tak pohodový film, že i moje vesnice jménem Pohodlí by mohla závidět. (Challenge Tour 2015, film č.12)(12.4.2015)

Docela zvláštní film. Je to dost podobné jako Forrest Gump. Stařík vypráví svůj životní příběh a zároven ještě probíhá děj v současnosti. Zažil toho za svůj život opravdu hodně. Ty náhody a souhry okolností jsou opravdu velmi nepravděpodobné. Občas samozřejmě dochází k velmi komickým situacím. Začíná to alanovým útěkem z domova důchodců. Po cestě narazí na kufr, ve kterém je 50 milónů korun. Ještě s dalšími lidmi poté utíká před gangem motorkářů. A během toho vzpomíná na svůj pestrý život. Cestuje s nimi i slon. Už od mala ho přitahovaly výbušniny a hlavně dynamit. To se mu hodilo v občanské válce ve Španělsku. Potká spoustu známých osobností. Tady například zachrání život generálu Frankovi. Poté se vydává do Ameriky, kde se seznámí s Oppenheinerem a Harrym Trumanem. Podílí se s nimi na projektu Manhattan. Po návratu do Švédska si ho pozve Stalin, ať mu taky sestrojí atomovou bombu. To nevyjde a skončí v gulagu. Odtamtud uteče s dementním bratrem Einsteina. Pak pracuje pro CIA jako dvojitý agent. Setkává se Ronaldem Reganem nebo Gorbačovem. A to dělá vlastně až do konce. Opravdu zajímavý a netradiční snímek. "Jsem skoro doktor." :D(21.9.2014)