Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• španělský

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• švédský

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• francouzský

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• ruský

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)
  • slovenský

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Rusko, 2013, 109 min

• nunka

To sa naozaj nikomu nezdá tento film tak trochu preceňovaný? Je severský, absurdný, s čiernym humorom, je svojský, no nemôžem si pomôcť, že mi príde aj dosť lacný a naivný. Maskéri sa s dedkom veľmi nevyhrali a síce nemôžem porovnať s knihou, celý dedkov trip ma nejako obišiel. Nemá núdzu o zábavné nevyspytateľné momenty, šikovné poprepájanie postáv, no nebavil ma, ani nijak špeciálne nenadchol.(17.2.2015)

,,CO BUDEŠ DĚLAT VEČER?“ … ,,VEČER ASI BUDEME NA ÚTĚKU, KDYŽ NA NÁS TEĎKO PŘIŠLI.“ … ,,NA ÚTĚKU?“ … ,,NO JO, JE TU PÁR MRTVEJCH, TAK BUDEME NA ÚTĚKU...“ /// O dědkovi, kterej bral život takovej, jakej je. (A hlavně aby to bouchalo…). Lehce černohumorná ujetina pro členy fanklubů Járy Cimrmana a Forresta Gumpa. Takže epizody, který mají (většinou) šmrnc a je z nich cejtit optimismus. Inu, svět je malej a o náhody v něm není nouze! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2009 napsal Jonas Jonasson, číst nebudu. 2.) Baví mě jinej humor. Nelíbí se mi vtipy typu - jestli znáte ten hloupý vtip, jak ti dva horolezci lezou na tu špičatou skálu a jeden má brusle a ten druhej se ho ptá: Proč máš na nohou brusle? A on mu říká: Co kdybychom si tam nahoře chtěli zahrát fotbal. A on na to: Vždyť tam není zimní stadion… Je to totiž hloupost, je to nesrozumitelné, nejasné a hloupé. Líbí se mi ten druh vtipu – jestli znáte ten, jak jde fotbalista v kopačkách a s míčem směrem k fotbalovému stadionu, potká jiného fotbalistu, ten se ho ptá: Kam jdeš, a on na to: Jdu hrát fotbal. A ten mu odpoví: To je dobře, je tam hezký fotbalový stadion… 3.) Thx za titule ,,jives a Jiří Krbec“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE * NAPĚTÍ ne(24.5.2014)

Rozpočet SEK 63miliónov ($9,4milióna)Tržby USA $944,193Tržby Celosvetovo $51,130,193▐ Severania neustále potvrdzujú že ich kinematografia prežíva krásny rozkvet, čo potvrdzuje aj táto ľahká pohodová dôchodcovská troška čierna komédia, ktorá v niektorých momentkách príjemné pobaví /videl v kine: 75%/(3.6.2014)

Hle, on nejen ten název Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann zní impozantně, on do toho nejspíš někdo nalil impozantní balík (na evropskou produkci), jen je obrovská škoda, že to jako celek na mnoha místech hapruje, například všechny postavy, které se na Staříka postupně nalepí nejsou ani zdaleka rozkresleny jak by bylo záhodno a půspbí skoro až "normálně" a je jim věnováno málo prostoru, rozhodně to není jen tím, že jsem četl knížku, ale sakra, vždyť i ve filmu je hrozně cítit, že ony postavy by měli být mnohem ujetější a bizarnější, navíc se o nich ve filmu vlastně vůbec nic divák nedozví, za což by scénárista zasloužil zpřelámat ledviny. Ovšem i tak je to vcelku zábavnej film, kterému některé dějové změny prospěly (přítomná chovatelka slonice nepůsobí tak dokonale nesympaticky, začátek s kocourem) a některé jsou brutálním kopancem do rozkroku dalajlámy (dokonalé zprznění postavy detektiva a bídný konec celkově). Ovšem jednu věc filmu upřít nemůžu, mnohem víc mě v něm bavili flasbackové scény, než-li v knize i když je to dost možná tím, že scény ze současnosti nejsou tak absurdně zábavné. Absence Maa s Kim ir senem stejně trochu zamrzí, i kdy člověk chápe že se do filmu nemohlo narvat všechno. Promarněná šance, které hrozně chybí pořádná dávka ujetého absurdna a černého humoru, bohužel. 3-4 *.(22.8.2014)

Allan je rozhodně nejvtipnější člověk v kategorii 60+ a do kapsy by strčil i polovičku konkurentů ze skupiny 60-. Už jsem během filmu chtěl být John McClane, Fanfán Tulipán, Batman, jeden z Ninja želv anebo stolička pod Sharon Stone, ale že budu mít někdy chuť hrát si na stoletého dědka, toho bych se nikdy nenadál. Tak pohodový film, že i moje vesnice jménem Pohodlí by mohla závidět. (Challenge Tour 2015, film č.12)(12.4.2015)