Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko

Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel

• Švédsko

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

• Rusko

Столетний старик, который вылез в окно и исчез

(festivalový název)

The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

• Francie

Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

• Španělsko

Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

• Německo

Der Hundertjährige, der aus dem Fenster stieg und verschwand

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Stačí jednou vylézt z okna a může se zažít jedno z největších dobrodružství života, i když stoletý stařík toho za svůj život zažil opravdu hodně a mile mě překvapil. Dostal jsem příjemnou podívanou, doplněnou o skvělé humorné situace a mile pasující příběh, který vykouzlí úsměv na tváři snad každému. Z tak prekérní situace se dostat bez úhony? Někdy to jde snadno, někdy ne. Pěkný film.(25.10.2014)

Knihu jsem nečetl, ale filmová adaptace Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel, ze všeho nejvíce připomíná skandinávského Forresta Gumpa seniora natočeného ovšem formou šílené balkánské crazy komedie (a občas dokonce podbarveného i nefalšovanou šílenou balkánskou dechovkou). Takhle nějak by asi vypadal evropský remake Forresta Gumpa, kdyby ho v mezinárodní koprodukci točil Emir Kusturica. A možná by tam ještě propašoval špetku vypůjčených motivů ze Svérázu národního lovu (a rybolovu - kráva/slon v letadle, ruská atomová ponorka u skandinávských břehů etc.), jenomže s postavou svérázného amatérského pyrotechnika navíc. Hlavní hrdina se gumpovsky proplétá významnými událostmi 20. století, setkává se s diktátorem Francem, fyzikem Oppenheimerem, Stalinem, Reganem, Gorbačovem, a mnohými dalšími slavnými postavami světové historie v takové koncentraci, až to trochu připomíná našeho Járu Cimrmana. S ním má společnou individualistickou koncepci dějin - Allan (stejně jako Cimrman) je největším hybatelem dějinného vývoje. Vzpomeňme na film Jára Cimrman ležící, spící. Nejde ovšem o mystifikaci jako v případě českého zneuznaného génia, tvůrci si nepomáhají klasickou pseudodokumentární formou, a ač se Allan setká třeba také s fiktivním bratrem Alberta Einsteina, výsledkem je naivní, veselý, možná ale až příliš ulítlý film. To píši hlavně v korelaci s tím, že zásadní složkou díla je onen typicky skandinávský černý humor, který ovšem často umocňuje absurditu zobrazovaných faktů. A mluvíme-li o absurditě, hned tu máme další literární spojnici - haškovského švejkování. Na rozdíl od dobrého vojáka Švejka ale tvůrci nevybavili svého hrdinu nijakým hlubším poselstvím (alespoň co se filmové podoby týče), jeho postava není vykreslena na pozadí traumat světové války, je to ryze popkulturní záležitost. A tím se vlastně obloukem vracím k Forrestu Gumpovi. Stařík je svérázný film, osobně znám ale celou řadu lepších severských komedií...(29.5.2014)

• Pluhy

Stoletýstařík,kterývylezlzoknapečovateláku,abysepotulovalpookolíadostávalsedospontánníchsituací,kterépůsobíjakobysiscénaristaházelodalšímprůběhudějekostkouapřitéstrastiplnécestěvyprávídědapříběhyzjehoživota,kteréovlivnilisvětovédějiny,cožmázanásledekto,žejejichnedůležitostzačínáodpůlkyléztnanervyaačpřeshezkývizuálachvilkamivtipnéscénky,jsemsezačalnuditajedinécomětakzaujalo,jetenneskutečnědlouhýnázev.(18.8.2014)

• nascendi

Nechtiac sa znovu vymykám zo všeobecnej spokojnosti s týmto filmom. Viacerí ho prirovnávajú k Forestovi Gumpovi, problémom je však to, že som aj jemu nadelil iba tri hviezdičky a nepociťujem potrebu, aby sa v jednotlivých krajinách nakrúcali variácie na túto, mne tak cudziu tému. Film som sledoval pozorne, lebo som vedel, že je trochu kontroverzný. Nepodarilo sa mi ani raz zasmiať, pretože to bol humor, aký mi prekážal aj v slávnom Sellersovom Bol som pri tom. A keď nie komédia, tak dráma alebo dobrodružný film ani náhodou. Až začínam mať podozrenie, že tento typ filmov je určený na vyvolanie falošnej ilúzie divákov, že stačí mať šťastie a úspech sa dostaví, aj keď preň neexistovali žiadne predpoklady.(25.4.2017)

Jednim slovem zklamani. Knizka je skvela, takze jsem se hodne tesil, ale tohle se bohuzel moc nepovedlo. Musim uznat, ze film odsejpa relativne svizne, dani za to je bohuzel naprosto zkratkovitej, podivne sestrihanej dej. Chapu, ze se do 100 minutovyho filmu nedaj narvat vsechny zabavny sceny z knizky, jenze tohle proste nedava smysl. Podle me, kdo necet knizku, nemuze minimalne pulku veci ve filmu pochopit, je to pouze sled mimoznich scen, ktery na sebe kolikrat ani nenavazujou. Samozrejme taky je mozny, ze naopak, kdo knihu necet, bude se dobre bavit, ale ja neustale videl akorat, ze tady chybi tohle, ze tohle je udelany jinak a podobne. Jsem smirenej s tim, ze film se nerovna kniha, ale snad u zadny jiny adaptace knizky, kterou jsem cet, me to takhle nerozcilovalo. Kapitolou samou pro sebe jsou herci, to je neskutecna sestava silenejch individui, bohuzel ne v tom vtipnym smyslu. Celkove se sice obcas pobavit da, filmarsky to uplne blbe nevypada, ale za me proste ne, slabsi 3*.(8.7.2016)

• - Ihned po uvedení do švédských kin na konci prosince 2013 zaznamenal film obrovský úspěch a již do poloviny ledna ho navštívilo přes milion diváků, čímž se zařadil mezi do té doby nejúspěšnější švédské filmy Arn - Riket vid vägens slut (2008), Muži, kteří nenávidí ženy (2009) nebo Tak jako v nebi (2004). (Kmotr76)

• - Natáčelo se v Chorvatsku, Maďarsku, Švédsku a na Bali v Indonésii. (Varan)

• - Snímek byl uveden ve speciální sekci na 64. Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (Kmotr76)