První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

adooo

krásne, nádherné a úžasné...jedna z najpôsobivejšej hudby vo filmoch, skvelá dvojica hercov, nádherné prostredie a posolstvo pre ľudí....milujem tieto filmy :) ()

johael

Film za 5 hvězd je takový, při kterém "učuráváte" nebo jste kdysi "učurávali". Vincka viděti, nočník potřebovati! Tento film, podobně jako Poklad na stříbrném jezeře, Rudý džentlmen a Poslední výstřel jsou doslova zlatým deštěm. Hogo fogo povahy nechť tuto metaforu prominou. ()

Vindemiatrix

Tři hvězdičky na počest Inču-čuny, Klekí-petry a Kašlavého bůvola. A čtvrtá na počest německého gentlemana s drtící pěstí, který nechce vypalovat baráky, když se v nich nachází žena... to to do nich radši narve lokomotivou. ()

r.a.s.l

Neskutečné, platonovské pojetí divokého západu, kde se spravedlnosti dočkal ten kdo rychleji tasil.. PS: nikdy jsem to úplně nepočítal, ale Vinnetou, stejne jako old shutterhand byli vlastne masoví vrazi... ( i když "típali" jen ty zloduchy:)) MILUJU TO!! ()

obrobr

ANO ANO ANO ..to je film ,který nejvíc ze všech filmů té doby ovlivnil naší generaci dnešních padesátníků...Všichni kluci jsme chtěli být kladnými hrdiny ,a nikdo bandita ,a holky s copánkama ,ala indiánka ,byli nejkrásnější osoby na světě ..A což teprve nádherná a nezapomenutelná hudba .A což hlavní přestavitelé -snad nikoho lepšího nemohli vybrat z herců ,kteří byli v té době k mání...Dal bych i sedm hvězdiček ,protože toto je legenda všech legend.Howg... ()

Jorge K

Druhý film se nám tak nějak dějově zatoulal před ten první, ale v podstatě je to jedno a ničemu to nevadí. Osobně ho stavím výš než Der Schatz im Silbersee. Toto má opravdu sílu, prostě nezapomenutelná klasika, Senter asi nejlepší padouch celé série. Jen škoda, že byl tak výkonný, nejdřív bílý otec, pak otec náčelník a nakonec sestra. P.S. Osobně bych ten hotel raději vypálil než složitě překládal koleje a trajdal někam pro mašinu, výsledek by byl přece stejný. Bela to pak stejně odnesla šípem do zad. ()

Ejvi

Nezapomenutelný náčelník Apačů. O mém vztahu k tomuhle fenoménu vypovídají snad nejlépe kvanta nahraných VHS. ()

sigiq

Čo vytknúť tomuto westernu aj ,keby bolo čo tak úprimnosť a obyčaj vtedajšej doby ,akou to bolo točené prevalcuje aj ten najväčší nedostatok.Určiťe nikto nečakal za film veľký honorár ba ani nikto určiťe neočakával svetové tržby a to sa podpísalo na vtedy točených filmoch a to nie ,len u Vinnetoa. Pretože veci robené srdcom a nie pre zisk sú skutočne ľuské a je to aj vydieť.Nádherné scenérie točené v bývalej Juhoslávii,skvelá hudba a samozrejme bolo z čoho čerpať.Knihy od Karla Maya sú skvelé aj keď film a kniha je dosť veľký rozdiel.Hĺbka,úprimnosť,jednoduchosť a vtom je krása i dnes. ()

Alex17

Na tomto filme som vyrastal vlastne na vsetkich "Vinnetoukach" som vyrastol je to proste klasika, ktoru si vzdy rad pozrem ked ide v televizii vzdy ked to ide je to o "insom" len skoda ze sa velmi malo zhoduju s knihou ()

A.ZziK

Dal jsem si westernovej dvojden. Vedle tance s vlky působí vinnetou ještě prostším dojmem než při běžným shlídnutí, ale co? Jako dítě jsem to hltal, po letech na LFŠ jsem si na celou sérii zase vzpomněl v plný síle a i když se na to podívám dnes, stále mě to baví. I přes strašný množství vad, který máš. Bratře. ()

UnrealTom

Nezapomenutelný western, boj indiánů proti bílím přistěhovalcům, hlavní postavy skvěle obsazené Lex Barker (Old Shatterhand) Pierre Brice (Vinnetou) jsou ti pravý kteří zachraňují mír mezi původními obyvateli a přistěhovalci. ()

bratr_jezek

Národem milovaný a oproti knize ještě víc zidealizovaný hrdina, který potká svého "rudého" bratra. Film naštěstí nabízí vše, co by měla správná idniánka mít, přesto to někdy trochu zaskřípe. ()

damapo

Co se týče westernovek, tak je to určitě špička a to bez ohledu na datum natočení. Mnoho lidí to sleduje v TV stále a stále. Nicméně mě to nikdy nebralo a nikdy brát nebude, jen dlouhé minuty keců a pak nepěkná akce. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015