Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

PlayEasy 

všechny recenze uživatele

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 5,3/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 60,2% | Jeden z nejslabšíh článků série o Vinnetouovi. Kam se podělo to kouzlo moudrého náčelníka Apačů? Tady už je to hned na první pohled pěkná šaškárna a umělá sračka, která nás chvílemi rozesmála a kde je samotný indián jen na okrasu. Ovšem ne že bychom se nudili, či že bychom se cítili nějak uraženi. To zas ne :) 45% ()

anli 

všechny recenze uživatele

Mayovkám jen chybělo,aby si jich všimli američtí producenti a to se bohužel stalo.Nechápu,jak tohle někdo mohl pojmenovat"Old Firehand",když s onou knihou to nemá nic společného a hlavní hrdina vypadá ale úplně jinak.Navíc tam samozřejmě vystupuje Old Shatterhand,což tady ne,protože Lex Barker měl smlouvu už na jinou Mayovku.Nšo-či nám tu vstane z mrtvých a z chronologíí a příběhem si nikdo hlavu neláme.Takže jediné na co se dá koukat,je krajina,Brice a pár dobrých přestřelek.K tomu tradičně dobrá hudba a to je vše.Německý western s americkými prvky se nezdařil a je dobře,že už toho moc natočeno nebylo a zbytek Mayova díla nebyl zprasen.Za hudbu a Pierra dávám 30% a říkám,to stačilo. ()

Reklama

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +množství zajímavých postav, jejich vzájemné propletení, výborní padouši, poutavý příběh, hodně výborných scén a situací -ne tak výpravné a hudebně podbarvené jako příběhy z Orientu, Vinnetou zde hraje spíše druhé housle/// Já se tentokrát přidám na menší stranu diváků, kterým se tato Mayovka líbila. Jednak nebýt našeho Rudého bratra, tak bych tento film zařadil spíše po bok amerických westernů, což je příjemná změna. Rod Cameron mě docela chytl a zaujal mě i jeho příběh. Snad jen škoda, že to je jeho jediný film. Rovněž události, které se zde promítnou, předchází těm, které se stanou v pozdějších (ale dříve natočených) dílech. Hodně mě oslovili postavy a jejich osudy. Romantika mezi Nšo-či a Tomem. Firehandův synek. Rik Battaglia v nezvyklé roli, na kterou jsem si fakt nezvykl. No a rovněž padouši, kteří se perou nejen s Vinckem, ale i mezi sebou a co mě potěšilo asi nejvíce. To že hlavní padouch Silers prahne po pomstě za smrt svého bratra. Jev který bývá provázán s hlavními hrdiny se teď objeví na druhé straně barikády. Prostě tohle mě dostalo. O tom, že je snímek reálnější a drsnější ani nemluvě. Jen škoda že se nikdy nesetkali všichni Oldové spolu v jednom filmu po boku jejich Rudého bratra./// Celkem 76%/// ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Není to tak špatný film s Vinnetouem, jak se uvádí. Je hodně westernový, stylové mexické prostředí s místními bandity. Zajímavá je scéna s knězem, který jim vychází vstříc s křížem...Asi nejslabší jsou tu pasáže se zamilovanou Nšo-či, která se tu chová tak nějak nedůstojně, jako tuctová holka. Svižná hudba Petera Thomase je pro milovníky Böttcherových hudebních doprovodů nezvyklá, ale není špatná. V „Apanači“ hráli Pierre i Lex, a přesto je to – proti tomuhle – propadák... ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavá míšenina mezi klasickými německými mayovkami a americkým westernem, jímž se film poprvé očividně snažil být. Z tohoto hlediska se zase o tak špatný western nejedná, i když ve srovnání se podobnými Sedmi statečnými nám zůstává pouze hodně slabý odvar. Hudba Petera Thomase pak musí každého porazit, na druhou stranu slavných původních melodií jsme si užili více než dost, a proto nemůže malá, Mexikem okořeněná, změna ničemu uškodit. Naprosto nechápu zdejší úšklebky nad Rodem Cameronem (mimochodem vzorem pro Fordovu postavu v Raiders of the Lost Ark) ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Celkové náklady na stavby se vyšplhaly na 304 549 DM. (hippyman)
  • Film se odehrával prakticky jen na jednom důležitém místě. Za normálních okolností vystřídal štáb třeba i tři nebo čtyři hotely na různých místech tehdejší Jugoslávie, ale nyní pobýval po celou dobu natáčení ve Splitu, v hotelu Marijan. (hippyman)

Reklama

Reklama