Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

klerik 

všechny recenze uživatele

Mayov Firehand bol nespútaný divoch, ktorý s tomahavkom a nožom dokáže vyriešiť každého. Tento filmový je akýsi klon Koženej pančuchy, ktorý nemá ani štipku charizmy... Logika silno škrípe, hudba sa úporne snaží o inakosť, ale výsledok je slabý. Ani reinkarnovaná Nšo-či nedokáže diváka prinúťiť, aby bol pri hodnotení zhovievavejší... ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele

Očividně inspirováno Sedmi statečnými. Tohle má s mayovkami společné jen prostředí a tři postavy (Firehand, Vinnetou, Nšo-Či). Akce jsou narozdíl od filmu Apanači celkem slušně natočené, ale to rozhodně nestačí. Film postrádá jakékoliv napětí, herecké výkony jsou nanejvýš silně průměrné. Nejlepší je asi H. Leipnitz v roli Silerse (Salase?), který měl však smůlu na filmy. Leipnitz si zahrál ve dvou "mayovkách", které považuji za vůbec nejslabší. Vedle tohoto snímku jde o Petrolejového prince. 30 % ()

Reklama

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +množství zajímavých postav, jejich vzájemné propletení, výborní padouši, poutavý příběh, hodně výborných scén a situací -ne tak výpravné a hudebně podbarvené jako příběhy z Orientu, Vinnetou zde hraje spíše druhé housle/// Já se tentokrát přidám na menší stranu diváků, kterým se tato Mayovka líbila. Jednak nebýt našeho Rudého bratra, tak bych tento film zařadil spíše po bok amerických westernů, což je příjemná změna. Rod Cameron mě docela chytl a zaujal mě i jeho příběh. Snad jen škoda, že to je jeho jediný film. Rovněž události, které se zde promítnou, předchází těm, které se stanou v pozdějších (ale dříve natočených) dílech. Hodně mě oslovili postavy a jejich osudy. Romantika mezi Nšo-či a Tomem. Firehandův synek. Rik Battaglia v nezvyklé roli, na kterou jsem si fakt nezvykl. No a rovněž padouši, kteří se perou nejen s Vinckem, ale i mezi sebou a co mě potěšilo asi nejvíce. To že hlavní padouch Silers prahne po pomstě za smrt svého bratra. Jev který bývá provázán s hlavními hrdiny se teď objeví na druhé straně barikády. Prostě tohle mě dostalo. O tom, že je snímek reálnější a drsnější ani nemluvě. Jen škoda že se nikdy nesetkali všichni Oldové spolu v jednom filmu po boku jejich Rudého bratra./// Celkem 76%/// ()

Ceberus 

všechny recenze uživatele

Tahle verze Sedmi statečných z Wishe (ti vznikli šest let před tímto snímkem) holt doplácí mimo jiné na to, že je dějově součástí populární série (Vinnetou, Poklad na Stříbrném jezeře a Rudý gentleman, plus Poslední výstřel), takže se chtě nechtě nevyhne srovnání. A já u všech ostatních filmů vždycky přemýšlím, jestli se mi ta čtveřice líbí jen proto, že ji mám zafixovanou z dětství, nebo jestli má skutečně objektivně vyšší úroveň než všechno ostatní. Old Firehand mě prostě nedokázal zaujmout, zvlášť když Vinnetou ("náčelník Apačů", který jím chronologicky ještě nemůže být) je tady jako naprosto podružná postava. Nechtěl jsem tomuto filmu dávat jednu hvězdu jen proto, že neobstojí ve srovnání se svými velkými filmovými bratry. Ale jakmile jsem zhlédl tu absurdně odfláknutou smrt hlavního padoucha, měl jsem jasno. A nezachrání to ani přítomnost Nšo-či. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Do natáčení mayovek vstoupili američtí producenti (Columbia), přibyli noví scénáristé a herci...a Old Firehand vypadá jak Brežnev :))) Jenom ta zasraná nuda zůstala a evidentně nezmizela chronologickými přemety a oživením Nšo-či, která má trapný milostný románek s nějakým Tomem, no fuj :))) Jedině, když si z toho všeho děláte legraci, zapomenete i na ten příšerný (rychlo)dabing - ano, pane Ptáčku, zase jste posral, co se dalo. Děkujeme :-( No jo a chybí Lex Barker!!! ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Místa natáčení - Jugoslávie: Solin u Splitu, Stobreć u Splitu, Vrlika. (hippyman)

Reklama

Reklama