Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

anli 

všechny recenze uživatele

Další dobrodružství Vinnetoua a Old Shatterhanda na divokém západě,tentokrát vcelku slušné,i když do zlaté čtyřky má daleko.Knihy jsou zde opět úplně ignorovány,což vůbec nechápu,protože stačilo vzít jakoukoliv Mayovku a materiálu na film je tu dost a dost,stačí to jen přepsat pro film.No,s tím si hlavu nikdo nelámal a prostě se psalo.Producenti spoléhali,že lidi budou chodit na herce a příběh je nezajímá.No nechodili a návštěvníků rapidně ubývalo.A přitom je tolik materiálu!!!Údolí smrti je obdařeno celkem slušným příběhem i dobrodružstvím,takže je na co se koukat.Je tu spousta logických a časových chyb,vzhledem ke kontinuitě všech filmů(i když má patřit mezi druhý díl trilogie a "Old Shatterhanda"),ale tím trpí skoro všechny Mayovky,protože si s tím tehdy nikdo nelámal hlavu.Spíše mě vadí obsazování stejných herců pro jiné postavy,neb například taková Karin Dor(ač žena režiséra)je prostě Rybanna a tady nemá co dělat.To jsou pro fanoušky dost podstatné chyby.Taky několik záběrů je použitých z mimulých filmů(úspory),což se mi taky nelíbí.Vzhledem k ostatním Mayovkám je tahle celkem slušná,takže dávám 65% a mírně si povzdechnu. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Symbolické rozloučení na sto a jeden způsob. Harald Reinl se nemohl dívat na to, jak jím započatá série končí a rozhodl se dát zlatému a neopakovatelnému období filmových Mayovek ještě jeden kousek. Vždyť poslední dva filmy, které diváci viděli, byly roku 1966 nepříliš povedená Apanači a ostudný Old Firehand. Proto se za kameru musel postavit právě Reinl a stvořil film, který dal divákům všechno, co měli nejradši. V hlavních rolích zbožňovanou dvojici, která se jako v nejlepších filmech velmi efektně tahá z bryndy, oba vtipné sidekicky i hudbu Martina Böttchera. Když pak jako hlavní ženská postava září Karin Dor a jako záporák brojí tradičně krvežíznivý Rik Battaglia, není co dodat. Je to právě Údolí smrti, které je v mých očích kvalitou nejblíže zlaté čtveřici. Ta iluze "řadového" dobrodružství pokrevních bratrů totiž nikdy předtím nebyla takhle blízká a za to můžu připsat zásluhy právě panu režisérovi. Po letech jsem navíc konečně přivykl odlišnému dabingu a naopak na mě působí s ještě větší nostalgií. Sedmdesátiletý Vladimír Ráž snažící se udýchat srdnatého Old Shatterhanda mě zkrátka k zbláznění dojímá. ()

Reklama

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Standardně bych dal hvězdy tři, ale jelikož to je poslední film, kde se tato legendární dvojice objevila (k tomu všemu ještě se vrátili Sam a Lord Castlepool), dávám z nostalgie hvězdu navíc. Jasně, už to není ono jako původní trilogie s Pokladem na jezeře, ale pořád to umí vykouzlit tu atmosféru a dokážete tomu hodně odpustit. ()

lykan9 

všechny recenze uživatele

Jsem moc rád,že se tvůrci rozhodli natočit ještě jednu mayovku. Aspoň tím částečně napravili předchozí dva průšvihy. Sice nedosahují kvality těch nejlepších mayovek, ale jako rozloučení s hlavní dvojicí, je to dostačující. Jinak je jasně vidět, že tvůrcům již došli nápady, protože minimálně u poloviny scén jsem měl pocit, že se dívám na slabší odvar Pokladu na Stříbrném jezeře se špetkou z Vinetoua. ()

BMW12 

všechny recenze uživatele

Poslední společné vystoupení Vinnetoua a Old Shatterhanda a bohužel také nejhorší, poprvé této dvojici dávám pouze 3*. Samozřejmě není to úplně špatné, chemie mezi touto dvojicí opět funguje, ale Vinnetou se zde objeví pořádně až po půl hodině a příběh už není tak zajímavý, jako v předchozích příbězích. Poprvé už mi vadilo také to, že x herců se objevilo už v předchozích dílech série v jiných rolích a zde opět hrajou jiné role. Je vidět, že tvůrci už vyčerpali potenciál této série, každopádně Vinnetou a Old Shatterhand se nemají za co stydět, jejich předchozí filmy patří k tomu nejlepšímu, co bylo v Evropě natočeno. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Ve scéně, kde jsou bandité převlečeni za Hawkense (Ralf Wolter) a Castlepoola (Eddi Arent), má bandita převlečený za Hawkense jeho paruku. Když pak bandité přivedou Hawkense a Castlepoola, má i Hawkens svojí paruku, v některých záběrech jsou dokonce vidět s parukou oba najednou. (Kumy)
  • Voyo Goric alias náčelník Rudý Buvol musel nosit kontaktní čočky, aby se zamaskovaly jeho modré oči. (hippyman)
  • Mnozí komparzisté byli při erupci v Údolí smrti popáleni a některé záběry bylo nutné natočit znovu. Herci se ale zdráhali scénu opakovat, k "poslušnosti" je přiměla až zvláštní prémie v podobě 50 dinárů. (hippyman)

Reklama

Reklama