Kosti a skalp

• Austrálie

• Kanada

Western / Horor / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2015, 133 min

Čtyřčlenná družina věkově i charakterově rozdílných pičstolníků táhne na záchranou výpravu proti primitivnímu sadistickému indiánskému kmeni, u něhož je lidské maso nejžádanějším na menu. Kurt Russell a spol. dává všanc svoji reputaci i kosti bezejmennému režisérovi S. Craig Zahlerovi, který u filmu dokáže zastat skládání hudby, psaní scénáře, navíc si svoje nápady umí i vkusně zrežírovat. Dvě hodiny jsou i na neotřelé téma přece jen moc, a tak má látka i přes svůj filmově interesantní přístup přece jen značné potíže s tempem. Tenhle počin jednoznačně není filmem pro opakované zhlédnutí. Dáte-li mu šanci, určitě vás nemine netradiční podívaná, která v podstatě ani moc westernem není, i když reálie, výprava i kostýmy veskrze takové jsou, a když už si budete trvat na tom, že to western je, tak se nedá přehlédnout, že se odehrává ve velmi netradičním, úzkoprofilovém stylu. Explicitnost drastických scén poměrně uspokojivá, osobně bych kameramanovi nakázal, aby ještě detailněji nasnímal každý průstřel i porcování těla, takže je nutné mít předem na sadistické paměti, že průměrně dva z pěti záběrů jsou masakrózní, zbytek už je nutno si domyslet. Cast je na áčkové úrovni, Matthew Fox je úplně nejfajnovější a nejzajímavější postavou, naopak Patrick Wilson byl od scénáře limitován tím, že jeho postava bude mít celou dobu poraněnou nohu, tudíž ho vidíme kulhat, a v závěru zvládne pokosit víc divochů než ostatní. I divochů mohla být početnější skupinka. Závěr mohl být mnohem zběsilejší, divoši byli nechuťáci první třídy, jenže extra prostor jejich vražedné řádění nedostalo, absence napínavé hudby ve vypjatém finále je zjevný nedostatek. Celkově na mě film působil, že má mírně promrhaný potenciál, nicméně spojit kanibaly s pičstolníky je vzácný filmový úkaz, ke všemu je film natočen na profesionální úrovni, nechybí mu filmové atributy i příjemné hraní na divácké nervy, co se odehraje v příštích minutách, respektive co bude, až skupinka narazí na divochy. V podstatě jde o funkční spojení mužů s pičstolemi s atributy hororu. 7/10(1.7.2017)

Po zklamání ze Slow West jsem byl v očekávání opatrný, ale tentokrát to vyšlo. Máme tu starý dobrý ostrý western, kde se nikdo s ničím nepáře a špína a nebezpečí jsou přítomné na dosah ruky, aniž by ale úkrok ke kanibalskému hororu působil nuceně - naopak svět Bone Tomahawku působí mnohem přesvědčivěji, než bývá u westernů běžné, ne jako skanzen pro turisty.(6.11.2015)

Fíha, tohle bylo silný kafe! Už nějakou dobu jsem si na disku nechával uležet tohle překvapení loňského roku, na které jsem slyšel jen samou chválu. Hororový western s naprosto úchvatným obsazením natočený za směšné dva miliony dolarů? To je v dnešní době opravdový unikát. Kurt Russell má na stará kolena snad ještě větší charisma než kdy dřív, Patricku Wilsonovi věříte každý úpěnlivě bolestivý nášlap na pochroumanou nohu, Richard Jenkins předvádí herecké mistrovství jako oddaný zástupce šerifa a Matthew Fox (Jack ze Ztracených) hraje úžasně namistrovaného frajírka, kterému nedělá problém střílet kolemjdoucí (a hlavně Indiány) na potkání. Nutno ovšem varovat všechny slabší povahy - tohle rozhodně není film pro vás. Za některé naturalisticky natočené scény by se nemuselo stydět lecjaké "torture porn", ale o to větší máte o postavy strach. Ač by filmu možná slušelo zkrácení o nějakých 20 - 30 minut, nic to nemění na tom, že ho mohu doporučit všemi deseti.(1.5.2016)

Bone Tomahawk je bezpochyby jedním z těch hororů, které si již podruhé nepustíte a to především kvůli zcela přestřelené stopáži. Než se totiž chromý Arthur O'Dwyer se svou skupinou doplahočí na území divokých Troglodytů, tak hrozí, že divák během jejich nepříliš záživného putování tvrdě usne. Režisér Zahler absolutně neumí pracovat s atmosférou. Neví nic o jejím budování, nezná zřejmě ani efekt adekvátního hudebního dokreslení dané situace. Nelze se tedy divit, že jeho 133-minutový snímek obsahuje četná hluchá místa. Velká škoda, jelikož od setkání s Troglodyty nese Bone Tomahawk znaky opravdu kvalitního hororu, kterému nechybí naprosto nic. Troglodyté působí skutečně děsivě ve všech myslitelných aspektech - počínaje způsobem jejich komunikace, přes jejich vzezření až po jejich stolovací návyky. Jenže Bone Tomahawk je nutno hodnotit jako celek a jakožto hororový expert tak musím konstatovat, že průměrné hodnocení je maximem, kterého může tento westernový horor dosáhnout. Určitě bych však Zahlera úplně nezatracoval, když zapracuje na svých nedostatcích, tak tam vidím dokonce slušný potenciál pro další tvorbu.(22.5.2016)

Drsný šerif, jeho přestárlá pravá ruka, honák, který pajdá o berli, a ostřílený sebevědomý střelec, který má na kontě přes stovku mrtvých indiánů. Společně se vydávají na záchrannou misi unesené ženy a zástupce šerifa. Uprostřed ničeho musejí jednat rychle a chladně, jinak zemřou kulkou zlodějů, nebo hůř, skončí v žaludcích kanibalských indiánů, kteří lidská těla bourají bez skrupulí. Tvůrci na to jdou velmi pozvolna, máme čas se se čtveřicí dostatečně dobře seznámit, občas to mezi nimi zajiskří a zaskřípe, ale pořád jsou to čtyři kovbojové, kteří vědí, kdy přitlačit, i kdy přijít s omluvou. I přesto, že je tempo nesmírně pomalé, na nudu nezbývá čas. Stačí solidní atmosféra nebo jeden dva svištící šípy, a divák hned zbystří. Tenhle trpělivý western napsal a jako svůj debut zrežíroval S. Craig Zahler, získal velmi slušnou hereckou sestavu, která pomáhá tomu, jak soustředěný kus se před námi vypráví. Závěr je úderný, padají skalpy, prsty i hlavy, samoúčelné to nicméně není. Po prvních deseti minutách bych to asi nečekal, ale nakonec moc fajn debut. Navíc za ty prachy..(11.11.2015)