Kosti a skalp

• Austrálie

• Kanada

Western / Dobrodružný / Drama / Horor

USA / Velká Británie, 2015, 133 min

David Arquette, lehký nadhled i neobvyklá hudba budiž pojítkem s příbuznými Ravenous. Co se týká charakterů a jejich interakce, jsou seznamovací pasáže v městečku Bright Hope (a že se k ní budou hlavní postavy často upínat) i putování po prašné wild west krajině velmi chytře napsané a i když se to na první pohled nezdá, každé slovo hovorného zástupce šerifa (skvělý Jenkins) má své opodstatnění. A pak? Pak přichází na řadu sugestivní zabíjačka a Kurt s rozžhavenou placatkou zastrčenou v otevřené břišní krajině.. Jestli hledáte ve světě filmu něco jiného, doporučuji nastavit hlavu přímo proti Zahlerovu kostěnému tomahawku..(2.11.2015)

Jedného dňa, nečakane z večera do rána, zmizne z budovy šerifa Hunta štvorica ľudí. Okrem jedného z väzňov sa medzi nezvestnými nachádza aj manželka pána Arthura O'Dwyera, ktorá je v malom mestečku Bright Hope jedinou lekárkou. Keď sa daná udalosť objasní, ako únos z radov kmeňa ľudožrútov, neostáva miestnemu mužovi zákona v doprovode O'Dwyera a dvoch spoločníkov nič iné, ako podniknúť záchrannú akciu. Vstúpiť však do teritória týchto bezcitných, ľudských tvorov za účelom splnenia svojej úlohy, bude náročnejšie ako sa pôvodne domnievali. Luxusné herecké obsadenie či vysoká kvalita spracovania snímku sľubuje divákovi zážitok na ktorý len tak ľahko nezabudne. Musím uznať, že sa mu to z časti vďaka jednoduchému príbehu aj darí. Jedinou vítkou sa tak môže stať pomerne dlhočizná stopáž, ktorá sa z môjho pohľadu nevyhla hluchým pasážam. "Bone Tomahawk" mohol byť kľudne o dvadsať minút kratší. Kto dúfa v krvavé jatka, môže zabudnúť. Veľa som si sľuboval od záverečných minút, ktoré v konečnom dôsledku v určitých momentoch vďaka dvom, trom gore záberom (obzvlášť jednému, ktorý sa bude fanúšikom hororu veľmi páčiť) vynahradili mnohé "zameškané", no taktiež musím jedným dychom dodať, že sa tvorcovia nevyhli určitému "kroku", kedy to mierne prepískli, takže celý tento výtvor z konečného hľadiska vidím niekde na úrovni - 65%(23.10.2015)

V malom meste so zabehnutým rádom prichádza k niekolkým vraždám a záhadným zmiznutiam. Šerif s pomocou obyvatelov zisťuje, že tieto udalosti má na svedomí nepoznaný indiánsky kmeň. Vznikne štvorčlenný tím, ktorý sa vyberie hladať stratených obyvatelov. Na území necivilizovaného kmeňa ich však čakajú nástrahy, s ktorými sa ešte nikdy nestretli. - Prvý Horor skombinovaný s Westernom, ktorý som videl vo svojom živote. Nevedel som, čo mám od toho očakávať, ale tešil som sa na Sida Haiga. Vo výsledku som ale velmi spokojný. Musím však podotknúť, že velkým defektom tohto hororu je prvá časť, počas ktorej je dej strašne ubíjajúci. V druhej polovici sa už tempo rapídne zvyšuje, ale ani extrémne brutálne scény patriace k top gore scénam tohto roku to u mňa nevytiahli na plnú, čo ma dosť mrzí. Pre diváka ktorý má radšej pomalý dej a dlhú stopáž by tento fakt ale nemal byť problémom. Prekvapila ma úžasná americká angličtina a neustále ain't. K hereckému obsadeniu nemám žiadne výhrady, možno tak k žene Patricka Wilsona, ktorá bola na môj vkus doslova škaredá, ale to je znovu len otázka osobných preferencií. Ostatne väčšina hereckého obsadenia má s hororom viacero skúseností, takže moja trápna "rubrika" na konci komentárov je tentokrát extrémne dlhá. Vizuálne je všetko v poriadku, aj keď sa občas objaví roztrasená kamera, ale tieto detaily nebudem rozoberať, pretože ide o tohtoročný nadpriemer. Posledná pol hodinka má dokonale zvolenú hudbu, ktorá buduje dosť dobrú atmosféru aj vďaka tomu, že divák má po hodine a pol filmu len mizivú predstavu o tom, ako členovia kmeňa vyzerajú a čoho sú schopní. Obyčajne mi takýto prístup tvorcov a ich skrývanie zla v hororoch vadí, lenže v Bone Tomahawk je tento štýl úplne ideálny, hlavne vďaka silnému záveru a brutalite v ňom. Musím pochváliť aj názov, ktorý sa mi zdal pred pozretím trochu divný, ale aj ten má v tomto horore svoju podstatu. Definitívne jeden z najlepších hororov tohto roku a nebyť vyčerpávajúcej stopáže, bol by to pre mňa jeden z najlepších hororov posledných dvoch rokov. + Sid Haig + herec z The Thing + herec z The Cabin in the Woods + herec z Insidious, Insidious 2 a The Conjuring + herec z World War Z a Welcome to Harmony + herec z A Perfect Vacation a The Vatican Tapes + herec z The Human Centipede III (Final Sequence) + herec z House of 1000 Corpses(24.10.2015)

Pomalá atmosferická putovačka se skvěle zahranými charaktery. Kurt Russel se ve westernu našel, Fox je přesvědčivý arogantní zmrd a Wilson obyčejný chlápek se ženou v jeskyni lidožravých indiánů. Děj odsýpá a když v závěru dojde na akci je naturalistická a řádně krvavá. Řezničina v jeskyni je jednoznačným vrcholem filmu.(8.12.2015)

Ak čakáte akčný krvák, tak si počkáte. Asi tak 90 minút - toľko trvá úvod v mestečku a potom strastiplné putovanie pustými a odľahlými končinami Západu. Nič proti tomu. Zahler je údajne výborný spisovateľ a ako scenárista je rozhodne majster dialógu a efektívnej výstavby postáv a vzťahov medzi nimi. Kurt si návrat do westernu očividne vychutnáva, Jenkins hrá ako malý boh, Wilson presvedčivo trpí a Fox je správne arogantné nemorálne hovädo. Keď konečne dôjde k stretu s jaskynnými ľuďmi, o postavy sa skutočne bojíte. A nielen preto, že tam sú scény typu "sekáme nahého chlapa do rozkroku, až kým z neho všetko nevypadne". Skrátka, dobrá prácička. Mám však výhrady k réžii, ktorá zabíja mnoho scén, čo mohli byť pôsobivejšie (identifikácia šípu indiánskym expertom sa odohrá skoro mimo záber) alebo intenzívnejšie (zmätené finálne jatky). Napriek tomu spokojnosť.(23.10.2015)

• - Spoiler: V čase 1:02:45, keď v noci odpočívajú Sheriff Hunt (Kurt Russell), Arthur (Patrick Wilson), Chicory (Richard Jenkins) a Brooder (Matthew Fox), prepadne ich zlodej, ktorý nožom bodá Broodera. Keď Arthur zastrelí zlodeja a zranený Brooder sa dvíha zo zeme, môžeme si všimnúť, že nôž, ktorý si vyberá z rany má vložený len pod pazuchou pričom rameno krváca. (Hudakfilms)

• - Jakmile jde Arthur (Patrick Wilson)  vyříznout zastřelenému indiánovi trubičku z krku, můžeme vidět, že v průběhu scény se indiánovi 3x změní styl zakrvácení hlavy. Jednou mu z úst teče přes tvář, jednou přes krk a jednou zcela chybí krev vytékající z oka. (Novotnak98)

• - Podle původního plánu se mělo natáčet v Novém Mexiku a Utahu. Nakonec se však natáčelo v Jižní Kalifornii. (Pedronaut)