Kosti a skalp

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Western / Dobrodružný / Drama / Horor

USA / Velká Británie, 2015, 133 min (Alternativní: 127 min)

Bone Tomahawk je bezpochyby jedním z těch hororů, které si již podruhé nepustíte a to především kvůli zcela přestřelené stopáži. Než se totiž chromý Arthur O'Dwyer se svou skupinou doplahočí na území divokých Troglodytů, tak hrozí, že divák během jejich nepříliš záživného putování tvrdě usne. Režisér Zahler absolutně neumí pracovat s atmosférou. Neví nic o jejím budování, nezná zřejmě ani efekt adekvátního hudebního dokreslení dané situace. Nelze se tedy divit, že jeho 133-minutový snímek obsahuje četná hluchá místa. Velká škoda, jelikož od setkání s Troglodyty nese Bone Tomahawk znaky opravdu kvalitního hororu, kterému nechybí naprosto nic. Troglodyté působí skutečně děsivě ve všech myslitelných aspektech - počínaje způsobem jejich komunikace, přes jejich vzezření až po jejich stolovací návyky. Jenže Bone Tomahawk je nutno hodnotit jako celek a jakožto hororový expert tak musím konstatovat, že průměrné hodnocení je maximem, kterého může tento westernový horor dosáhnout. Určitě bych však Zahlera úplně nezatracoval, když zapracuje na svých nedostatcích, tak tam vidím dokonce slušný potenciál pro další tvorbu.(22.5.2016)

"Pan Brooder právě vyškolil dva Mexičany na téma: Předurčené poslání." To je oficiální stanovisko zástupce šerifa, protože to zní líp, než skutečnost, že je prostě zastřelil. A tady se hodně střílí, papá a zachraňuje. V tom mám taky jediný problém, protože si nejsem jistý, zda si věčně kritizující paní O'Dwyerová zaslouží záchranu a takového chlapáka jakým je Arthur O'Dwyer. Prostě to celé bylo takové chlapácké a já jsem ohromný chlapák. Tedy spíše teoreticky, ale přesto jsem si tuhle výpravu hodně užil.(28.12.2017)

"Odpoveď na vašu otázku je 116..." Westernov mnoho nevzniká a tento spadá do kategórie tých menej typických ako z poslednej doby napr. Ztracené alebo The Homesman s T. Lee Jonesom. Bone Tomahawk je pre mňa najlepší western od Tarantinovho Djanga a Kurt Rusell tak dobre obsadený nebol už roky. Príbeh začína pozvoľna, režisér sa neunáhlil a diváka dokáže poriadne navnadiť, pretože o zvláštnom indiánskom kmeni nevedia ani indiáni z iných kmeňov. Prostredná časť filmu sa venuje pátraniu, vzájomnému spoznávaniu a rozboru postáv. Keď konečne v závere tajomní indiáni udrú, má to neskutočné grády a vlastne celý záver je maximálne napínavý i krvavo drsný. K. Russell sa držal fakt statočne. najdrsnejšia scéna filmu je len pre silnejšie povahy a určite si ju nepomýlite so žiadnou inou. I kvôli nej chápem to zaradenie do žánru horor. Postava P. Wilsona je dobre napísaná i zahraná. Odhodlanie nepozná hranice... Teším sa na vydanie blueray a rád si pozriem film v max. kvalite. 90%.(15.11.2015)

David Arquette, lehký nadhled i neobvyklá hudba budiž pojítkem s příbuznými Ravenous. Co se týká charakterů a jejich interakce, jsou seznamovací pasáže v městečku Bright Hope (a že se k ní budou hlavní postavy často upínat) i putování po prašné wild west krajině velmi chytře napsané a i když se to na první pohled nezdá, každé slovo hovorného zástupce šerifa (skvělý Jenkins) má své opodstatnění. A pak? Pak přichází na řadu sugestivní zabíjačka a Kurt s rozžhavenou placatkou zastrčenou v otevřené břišní krajině.. Jestli hledáte ve světě filmu něco jiného, doporučuji nastavit hlavu přímo proti Zahlerovu kostěnému tomahawku..(2.11.2015)

• POMO

Dialógy ako zo súčasnej manhattanskej konverzačky, herecká teatrálnosť a akákoľvek len nie westernová atmosféra, neandrtálska kameramanská práca s priestorom, a v závere logická diera s ktorou si snád už tvorcovia robia z diváka prdel. Pripomínalo mi to festivalové bizarnosti z KVIFF, oceňované Ekumenickou porotou. Ale dopozeral som to do konca, pretože tak kruté a brutálne scény sa v áčkovo obsadenom westerne vidia ešte vzácnejšie, ako tak toporne špatná réžia.(30.11.2016)

• - Rozpočet filmu predstavoval iba 1,8 milióna amerických dolárov. (MikaelSVK)

• - Arthur O'Dwyer (Patrick Wilson) má celý film zraněnou pravou nohu. Avšak na konci filmu, kde opouští jeskyni a jde přes ornament z kamení, má zraněnou levou. (Mol)

• - Broodera (Matthew Fox) měl původně hrát Timothy Olyphant. (Pedronaut)