Kosti a skalp

• Irsko

• Kanada

Western / Horor / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2015, 133 min

Tak tenhle western mě mile překvapil. Westerny mám rád a hororama žiju a spojení jsem se ani moc nebál protože tenhle tip hororů jsou aspoň průměrné. Nicméně tenhle film spadnul z nebe nic jsem o něm nevěděl a když jsem ho ze zvědavosti spustil tak jsem se dost bavil. Postavy jsou sice naprosto idiotské a jejich chování je fakt na urovni retarda, ale jsou aspoň jakž takž sympatické. Dialogy o které tu jde asi nejvíce protože víc jak 50% filmu jsou dialogy mě bavily. HErci byly uvěřitelní jen Wilsona jsem si nijak nemohl zařadit mezi kovboje. Konec je parádně brutální, scéna s rozseknutím vejpůl byla fakt lahoda. Camea byly příjemné jen nedořešené, třeba to "vysvětlení" co se stalo s Arquettem bylo hodně stupidní. Dal bych 4* ale jelikož mě film opravdu překvapil tak dávám slabších 5*.(1.11.2015)

David Arquette, lehký nadhled i neobvyklá hudba budiž pojítkem s příbuznými Ravenous. Co se týká charakterů a jejich interakce, jsou seznamovací pasáže v městečku Bright Hope (a že se k ní budou hlavní postavy často upínat) i putování po prašné wild west krajině velmi chytře napsané a i když se to na první pohled nezdá, každé slovo hovorného zástupce šerifa (skvělý Jenkins) má své opodstatnění. A pak? Pak přichází na řadu sugestivní zabíjačka a Kurt s rozžhavenou placatkou zastrčenou v otevřené břišní krajině.. Jestli hledáte ve světě filmu něco jiného, doporučuji nastavit hlavu přímo proti Zahlerovu kostěnému tomahawku..(2.11.2015)

„Chutná to jak kukuřice.“ - „Je to kukuřičná polévka.“ - „Aha, tak to dává smysl.“ Dle zdejších recenzí jsem se raději připravil i na možnost, že se budu 3/4 filmu nudit a pak se (snad) něčeho dočkám. Ale nakonec se mé obavy ukázaly jako liché. Ta dlouhá „příprava“ na závěrečné „rozuzlení“ mě nenudila, právě naopak. Záměrné zdlouhavé, ničím nepřikrášlené cestování sice s daným cílem, ale hodně nejistým výsledkem, mě bavilo. Stejně jako konverzace mezi těmi 4 „statečnými“, kdy i ty „zajímavé“ postřehy nejstaršího člena mají svůj smysl (a humor), nejsou otravné. Divák má díky téhle cestě spoustu času poznat postavy a naplno jim začít fandit. No a pak přijde čirý naturalismus…pro někoho nejspíš hůře snesitelný, ale s tím už do toho člověk musí jít. A jsem rád, že se „vysvětlily“ i ony skřeky z „jiného světa“. Závěrečný masakr určitě stojí za to, ale ten useknutý, jakoby uspěchaný konec po něm…to tvůrci filmu příliš nezvládli. Celkově to vidím na solidní 4*. „A není to jen proto, že jsi pěknější, než většina krav.“ - „Většina?!“ - „Nikdy jsi neviděla Jessicu!“(2.8.2017)

Zaujímavá záchranná výprava v prostredí stretu dvoch odlišných svetov, ktorých spája jedine postupné a nevyhnuteľné umieranie - súmrak Divokého západu (posledné desaťročie 19. storočia) vs. tradičné šamanstvo s prvkami kanibalizmu niektorých indiánskych kmeňov. Jeden svet čaká vízia niečoho nového, ten druhý čaká iba definitívny koniec - symbolicky vo filme ako aj v skutočnosti. Smutná nostalgia za tým starým sa tiahne vlastne celým filmom, ktorý aj napriek tomu, že disponuje pomalším tempom, ani chvíľu nenudí a v závere aj príjemne krvavo prekvapí. Navyše je film zručne natočený a výpravne dobovo presne zladený. Príjemné prekvapenie, môžem len odporúčať (bojazlivcov nech nevystraší nálepka horor). 80/100(4.11.2015)

• Wacoslav1

Takže co to tu máme? Western mixovaný kanibalským hororem? No proč ne řekl jsem si, nápad slušnej, ale zpracování bohužel na prd. Úvod ještě zaujme, ale jak Russell sestaví trestnou výpravu a vydají se hledat ztracené, tak to jde do kytek. Nevědí totiž kdo je unesl, kam a proč, tak se další hodina věnuje nudnému pátrání, kde jde vlastně jen o to dostat se z bodu A přes bod B do bodu C a závěrečná půlhodinka vyplněná pár šťavnatými gore kousky to nevytrhne. Takže námět zajímavej, ale muselo to sakra mít 2 hodiny? Nemluvě o logických chybách. Nejvíc mě dostalo jak na konci SPOILER týpek co má po celej film zlomenou nohu a nemůže se pořádně hejbat je před finále ponechán stranou aby pak zázračně vylezl do horské jeskyně a (skoro) všechny zachránil. A to jako vážně??? No nic. Nudnej sterilní film studenej jak mrtvá ryba. Nebavilo mě to.35%(28.10.2015)

• - Bujný knír, který má Kurt Russell (Franklin Hunt), je jeho vlastní. (Lucasion)

• - Rozpočet filmu predstavoval iba 1,8 milióna amerických dolárov. (MikaelSVK)

• - Spoiler: V čase 1:02:45, keď v noci odpočívajú Sheriff Hunt (Kurt Russell), Arthur (Patrick Wilson), Chicory (Richard Jenkins) a Brooder (Matthew Fox), prepadne ich zlodej, ktorý nožom bodá Broodera. Keď Arthur zastrelí zlodeja a zranený Brooder sa dvíha zo zeme, môžeme si všimnúť, že nôž, ktorý si vyberá z rany má vložený len pod pazuchou pričom rameno krváca. (Hudakfilms)