Kosti a skalp

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Western / Dobrodružný / Drama / Horor

USA / Velká Británie, 2015, 133 min (Alternativní: 127 min)

Skvelý western. Je vidieť že na staré kolená Kurtovi Russellovi westerny svedčia, na väčšinu westernových hororov sa nedá pozerať, ale tento bol veľmi veľmi dobrý. Síce tak trištvrte filmu je to celkom pokojná prehliadka prérie, skoro bez strieľania, potom výlet prírodou až keď dorazíme k horám, ktoré obývajú jaskynní ľudia a začne poriadna krvavá akcia s gore scénou porciovania zástupcu šerifa. Hororový western s hviezdnym obsadením je bleskom z čistého neba. Herecké výkony skvelé, dialógy suché ale trefné, podobne ako niektoré hlášky. Nápad a atmosféra sú vynikajúce. Vo filme je jedna neskutočne brutálna scéna. Na záver ešte pochválim postavu, ktorú hral Matthew Fox.(12.11.2019)

Za úspěch (u mě) ten film vděčí hlavně čtveřici herců Kurt "Licousy" Russell, strejda Pajda, sympatický mladý manžel a asi nejlepší byl Matthew Fox jako nekompromisní pistolník. Sice 80% filmu jen sledujeme, jak se tahle čtyřka táhne pouští, ale táhne se tak zábavně, že to vůbec nevadí. Detailně popisovaná závěrečná půl hoďka je pak zaslouženou odměnou za to, jak dlouho jsme sledovali to putování. Dobře, Zahler, dobře.(27.2.2016)

Hororový western je přímo vražedná kombinace. Příběh ukázkově graduje, kdy po tom co se něco stane složí záchraná výprava, aby se vše zvrtlo v jednu opravdu hodně těžko zapomenutelnou gore řezničinu. Kurt Russell se vrací se vztyčenou hlavou do první ligy a z toho jsem přímo nadšený. Snímek ani tak nestojí přímo na něm, jako spíše na pevných rozhovorech, trefných hláškách. Režisérovo jméno budu moc rád v budoucnu sledovat. 80%(1.1.2016)

Tady člověk musí smeknout skalp, protože za dva miliony natočit něco takového, navíc s takhle lákavým obsazením, to chce mít kurva talent. Snímek by se dal téměř s chirurgickou přesností rozřezat na třetiny, v níž se nejdříve seznámíme s hlavními postavami, pak s nimi vyrazíme na záchranářskou misi, abychom v posledním dějství byli svědky nečekaného masakru. A můžu vám zaručit, že třeba Rothovo Green Inferno se může jít zahrabat, protože tady nejen, že se dějou mnohem horší zvěrstva, ale skutečně bolí každá zlomenina nebo postřelení. A i právě díky téhle syrovosti a brutalitě odpustíte filmu ono lážo plážo tempo. Jinak casting fakt parádní, a přesto, že Russell si hraje zase to svoje, já mu to žeru furt.(25.10.2015)

Film, jehož hlavní postavy jsou: namyšlený a indianofobní floutek, stařec, kovboj mrzák a šerif Kurt Russel s licousy, za které by se nemusel stydět kterýkoliv člen CK monarchie, se zálibou pálit obviněným do nohou. A přesně tohle jsou charaktery, se kterými se tahle dvouhodinovka velmi dobře tráví, někdy se sice zdají postavy až přiblble jednorozměrné, ale upřímně, nějaké rozkrývání charakterových vlastností v sálodlouhých debatách o filosofické podstatě pečených fazolí se sýrem by filmu o vendetě na bílou hlinkou pokryté a divošské něco-jako-indiány příliš neseděl. Žánrové zasazení nahoře trochu kecá, tohle rozhodně není horor a o čistkokrevnej western se taky nejedná, akce je tu rychlá, krvavá a neúprosná, žádné dlouhé akční scény, jen pár brutálních výstřelů, nebo švihnutí titulního kostěného tomahavku (a taky pár abnormálně brutálních scén). A přitom na těhle prvcích většíma filmu nestojí, bohatě stačí zajímavé charaktery zahrané dobrými herci. Mimochodem, tohle nemá vpodstatě žádný soundtrack, což pomáhá budovat tísnivou atmosféru. A jo, tohle je jeden z nejlepších režijních debutů, co jsem kdy viděl.(19.12.2015)

• - Rozpočet filmu predstavoval iba 1,8 milióna amerických dolárov. (MikaelSVK)

• - Brooder (Matthew Fox) nosí stejné pouzdro na pistole jako Michael Biehn ve filmu Tombstone (1993). (Pedronaut)

• - Podle původního plánu se mělo natáčet v Novém Mexiku a Utahu. Nakonec se však natáčelo v Jižní Kalifornii. (Pedronaut)