Kosti a skalp

• Austrálie

• Kanada

Horor / Western / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2015, 133 min

Ten nízký rozpočet je tu trochu znát (jeskyně troglodytů vypadá jako kulisy z českých pohádek), místama na mě film působil i trochu amatérsky (projev Lili Simmons, venkovní exteriéry před jeskyní). Ale má to přesně to kouzlo kultovních filmů, kterým by se i mohl stát. Plus je to přemýšlivé a kdykoliv jsem se nad něčím pozastavil, tak se k tomu film později vrátil (pusa potěšila). Radost sledovat. Pecka.(23.11.2015)

Tenhle film mě docela překvapil. I přes pozitivní ohlasy jsem jeho kvalitám nevěřil. Možná mi trochu vadilo pomalejší tempo, ale to se dá pochopit, když je režisér spisovatel. Film byl taky hodně levný, což mě s tímto hereckým obsazením opravdu překvapuje. Pochválit bych chtěl hlavně výkon Kurta Russella jako šerifa a Patricka Wilsona, coby manžela hledajícího svou ženu. Příběh se sice táhne, ale nechybí mu akce ani gradace. Místy je film dost brutální. Těžko říct, jestli se některé události mohly stát nebo ne. Každopádně mě tento film z westernového prostředí bavil. Matthew Fox jako bývalý voják taky není špatný. "Chcete znát odpověď na svou otázku? 116."(28.9.2016)

Fíha, tohle bylo silný kafe! Už nějakou dobu jsem si na disku nechával uležet tohle překvapení loňského roku, na které jsem slyšel jen samou chválu. Hororový western s naprosto úchvatným obsazením natočený za směšné dva miliony dolarů? To je v dnešní době opravdový unikát. Kurt Russell má na stará kolena snad ještě větší charisma než kdy dřív, Patricku Wilsonovi věříte každý úpěnlivě bolestivý nášlap na pochroumanou nohu, Richard Jenkins předvádí herecké mistrovství jako oddaný zástupce šerifa a Matthew Fox (Jack ze Ztracených) hraje úžasně namistrovaného frajírka, kterému nedělá problém střílet kolemjdoucí (a hlavně Indiány) na potkání. Nutno ovšem varovat všechny slabší povahy - tohle rozhodně není film pro vás. Za některé naturalisticky natočené scény by se nemuselo stydět lecjaké "torture porn", ale o to větší máte o postavy strach. Ač by filmu možná slušelo zkrácení o nějakých 20 - 30 minut, nic to nemění na tom, že ho mohu doporučit všemi deseti.(1.5.2016)

O "Kostěném tomahawku" se hojně mluví a píše jako o hororu ve westernových kulisách, případně o westernu, který se ve finále zvrtne v horor. To je ovšem zplošťující vnímání, protože S. Craig Zahler ve svém nevídaně vytříbeném debutu vytvořil důmyslný revizionistický western. Nové pojetí v jeho podání neznamená špínu, nihilismus a zavržení hrdinství, k nimž se uchylují předchozí dekonstrukční snímky jako "Nesmiřitelní". Zahler přichází s mnohem důmyslnějším, propracovanějším a originálnějším uchopením ikonického žánru. Mistrovsky napsaný film znovu etabluje western pro dnešní cynickou a poučenou dobu tím, že jeho ikonické atributy pojímá se sofistikovaným nadhledem, ale současně aktualizuje jeho základní vyprávěcí vzorce a étos. Indiáni tedy nejsou divoši, ale v postavě profesora se stávají jízlivou personifikací křivdy bílých mužů, která zdejší kovboje přesahuje nejen co do obeznámení s přírodou a jejími podivnostmi, ale i rozhledu, důvtipu a inteligence. Podobně manželka hlavního hrdiny může být sarkastická, racionální i inteligentní, a při tom si zachovat roli objektu a trofeje. Hrdinskost se nevyhnutelně stává synonymem omezenosti, ignorance a paličatosti. Nejzásadnější roli zde hrají troglodyti coby anonymní a racionalitě se vzpírající monstra, která do života na hraně civilizace navracejí ohrožení, mystérium a především element cizího. Jsou ideálními nevyzpytatelnými, bestiálními divochy jako indiáni v báchorkách doby divokého západu, než jejich tradiční vyobrazení nasáklo pachutí genocidy. Ve výsledku pak může "Kostěný tomahawk" na jedné straně do úst hlavní ženské postavy vložit památnou a výmluvnou repliku, která jízlivě glosuje machismus zdejších mužů, a současně být heroickou oslavou jejich houževnatosti a odhodlání.(12.7.2016)

"Odpoveď na vašu otázku je 116..." Westernov mnoho nevzniká a tento spadá do kategórie tých menej typických ako z poslednej doby napr. Ztracené alebo The Homesman s T. Lee Jonesom. Bone Tomahawk je pre mňa najlepší western od Tarantinovho Djanga a Kurt Rusell tak dobre obsadený nebol už roky. Príbeh začína pozvoľna, režisér sa neunáhlil a diváka dokáže poriadne navnadiť, pretože o zvláštnom indiánskom kmeni nevedia ani indiáni z iných kmeňov. Prostredná časť filmu sa venuje pátraniu, vzájomnému spoznávaniu a rozboru postáv. Keď konečne v závere tajomní indiáni udrú, má to neskutočné grády a vlastne celý záver je maximálne napínavý i krvavo drsný. K. Russell sa držal fakt statočne. najdrsnejšia scéna filmu je len pre silnejšie povahy a určite si ju nepomýlite so žiadnou inou. I kvôli nej chápem to zaradenie do žánru horor. Postava P. Wilsona je dobre napísaná i zahraná. Odhodlanie nepozná hranice... Teším sa na vydanie blueray a rád si pozriem film v max. kvalite. 90%.(15.11.2015)

• - Arthur O'Dwyer (Patrick Wilson) má celý film zraněnou pravou nohu. Avšak na konci filmu, kde opouští jeskyni a jde přes ornament z kamení, má zraněnou levou. (Mol)

• - Film byl natočen hned podle první verze scénáře. (Dr Lizal)

• - Brooder (Matthew Fox) nosí stejné pouzdro na pistole jako Michael Biehn ve filmu Tombstone (1993). (Pedronaut)