Kosti a skalp

• Austrálie

• Kanada

Western / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2015, 133 min

Je (nepodstatnou) otázkou, kde vzali tvůrci takový herecký ansábl, a jaké zde má opodstatnění, přičemž prim hraje Kurt Russell, který ani zde nezapře svou snad až přirozenou teatrální komičnost. Jinak se samozřejmě jedná o gore fest, ke kterému se však divák musí proplížit zbytečně přesdvouhodinovou stopáží, což bude nejednomu recenzemi nahajpovanému hororovému fanouškovi proti srsti. Já jsem ze sorty těch, kteří rádi počkají, aby se dočkali, takže já Bone Tomahawk hodnotím pozitivně. Srovnání s Rothovým The Green Inferno se nabízí, protože paralely jsou zřejmé jak tématické (indiáni, kanibalismus), tak obsahové (ústřední torture scéna), no je třeba přiznat, že Zahlerovo zdejší gore je na jiném levelu a volá i díky mé čtyřce pro Rotha po plné palbě. S tou ale váhám díky vůči stopáži příliš jednoduchému a prvoplánovému příběhu. Rozseknu to (hahaha) tak, že za nejlepší letošní gore dávám plnej, objektivně je to ale čtyřka, kterou varuju před mylným očekáváním dvouhodinové zběsilé řezničiny. Té se nedočkáte. 85% PS: Nesouhlasit můžete, divit se nebudu, ale já mám pro podobně stavěné filmy slabost.(23.10.2015)

Veskrze jednoduchý a přímočarý film, který vás nepřekvapí žádnou velkou sofistikovaností, ale za to vás nemilosrdně rozdrtí svým emocionálním dopadem. Hrdinové filmu jsou všední chlápci, vydají se na nebezpečnou cestu, z níž se vyklube jednosměrná jízdenka do pekla, přičemž cesta zpět nepřipadá v úvahu. Situace, do které se hrdinové filmu dostanou je vykreslena tak úzkostně, nekompromisně a realisticky, že se s protagonisty naprosto sžijete a pocítíte tu tíživost téměř na vlastní kůži. Jen málokterý film dokáže takhle zapůsobit. 9/10(30.11.2017)

Film, jehož hlavní postavy jsou: namyšlený a indianofobní floutek, stařec, kovboj mrzák a šerif Kurt Russel s licousy, za které by se nemusel stydět kterýkoliv člen CK monarchie, se zálibou pálit obviněným do nohou. A přesně tohle jsou charaktery, se kterými se tahle dvouhodinovka velmi dobře tráví, někdy se sice zdají postavy až přiblble jednorozměrné, ale upřímně, nějaké rozkrývání charakterových vlastností v sálodlouhých debatách o filosofické podstatě pečených fazolí se sýrem by filmu o vendetě na bílou hlinkou pokryté a divošské něco-jako-indiány příliš neseděl. Žánrové zasazení nahoře trochu kecá, tohle rozhodně není horor a o čistkokrevnej western se taky nejedná, akce je tu rychlá, krvavá a neúprosná, žádné dlouhé akční scény, jen pár brutálních výstřelů, nebo švihnutí titulního kostěného tomahavku (a taky pár abnormálně brutálních scén). A přitom na těhle prvcích většíma filmu nestojí, bohatě stačí zajímavé charaktery zahrané dobrými herci. Mimochodem, tohle nemá vpodstatě žádný soundtrack, což pomáhá budovat tísnivou atmosféru. A jo, tohle je jeden z nejlepších režijních debutů, co jsem kdy viděl.(19.12.2015)

Ačkoliv se to táhne jako sopl přežraného houmlesáka v podchodu, nikomu to nevadí. Jeden si hned zvykne na ospalý vypravěčský styl, který si vlastně jen připravuje půdu pro jakési obrázkové bonmoty na konci každé etudy. Nakonec sice každého potěší, že se to pomalu doplazilo do konce, ale nemyslím si, že by někdo litoval prosraných dvou hodin života. Bone tomahawk je zábavný jako Vánoce na sněhu. Člověk je rád, ale je mu to vcelku vlastně jedno, pořád to jsou Vánoce i kdyby se nechumelilo, že ano. Film se asi nestane oblíbeným spektáklem všech dob, ale i tak zaujme a zůstane dlouho v hlavě.(29.12.2015)

O spojení hororu a westernu bych se nijak moc nevyjadřoval, krom několika gore scén na konci (označení horor je tu spíše jako varování pro slabší povahy v očekávání drsnějších scén) je to western jak vyšitý. Perfektně pomalu budovaná atmosféra, kdy se nikam nespěchá, ani hudba nehraje, a slouží příběhu, jenž je ve své jednoduchosti dostatečně silný. Ústřední čtyřka je perfektně napsaná, dostatečně sympatická a výtečně zahraná. Spousty uživatelů píše, že do závěrečné akce se nic neděje a je to celkem nuda - já mám z celého filmu cestu tam díky skvělým dialogům a rozmanitosti charakterů nejradši. A když už dojde na akční scény, jsou syrové a přicházejí bez varování. Pár mušek by se našlo, ale i tak nenacházím důvod, proč bych měl udělit míň než 90%.(3.9.2017)