Ze záhrobí

• USA From Beyond (více)

Mladá psychiatrička Katherine McMichaels a její společník Crawford Tillinghast objeví šestou dimenzi. Při namáhavém výzkumu vyvinuli médium, které je schopné pohltit jinou lidskou mysl. Tzv. rezonátor je speciální zařízení, ovládající podle přání myšlenkovou zónu. Vědci ale netuší, že rezonátor disponuje i nevysvětlitelnou, temnou sílou. První jeho obětí je samotný Crawford, který se změní v tvora, závislého na lidských mozcích. Jeho mysl a vědomí jsou tak odsouzeny k zániku. Odkud pochází tato ničivá energie...? (Intersonic)

JASON_X

Víceméně totožný tvůrčí tým jako u o rok staršího Re-Animatora, předloha opět Lovecraft, v hlavních rolích opět šílený Combs a odhalující se Crampton, ale tentokrát se hraje na poněkud temnější (a nechutnější) notu. Téměř absence humoru (včetně černého), zato více vážnosti a horrorovosti, tedy více "lovecraftovosti". Ale pořád je to víc taškařice než horror, nemůžu si pomoct. A komediálnější Re-Animator mě bavil o dost víc, jeho děj mi připadal pestřejší i záživnější. I tady ovšem musím ocenit práci trikařů a nadprůměrnou porci bizáru a nechutna. ()

adamo_znk

Zpočátku zajímavý námět se v průběhu filmu zvrhne v přehlídku jedněch z nejšílenějších gore scén, jaké jsem kdy viděl. A zde tím nemyslím přímo krvavé, či násilné scény (jako třeba v Saw, nebo v zombie filmech), ale spíš takový ten styl z The Thing (fanatické transformace lidských těl v nezemské šílenosti). Jeffrey Combs boduje opět na plné čáře, jeho finální běsnění je skutečně něco. Dost mi ale vadilo, že celý film stojí pouze a jenom na těchto gore scénách, a nedostává se mu dobré a napínavé atmosféry. ()

Seabeast

Jasný případ, který si víc jak tři hvězdy nezaslouží. Překvapivě teď ale udělám vyjímku! Ze záhrobí je horor na motivy knihy kultovního tvůrce H.P. Lovecrafta a přináší nesmírně zajímavý příběh s abstraktním tématem a působivou atmosférou. Jsou tu dva vědci, kterým se podaří zprovoznit přístroj působící na epifýzu (nebo-li šišinku mozkovou), a to jim umožní vnímat/vidět věci, které člověka obklopují a nemá šanci je jinak spatřit. O šišince se jinak v různých kulturách traduje, že je naším "třetím okem" a sídlem našeho "ducha". Takže se nám všechno zamotává, dojde ke katastrofě a jednomu z vědců něco ukousne hlavu a ten druhý je považován za blázna. Rozjezd má snímek Ze záhrobí naprosto parádní, ale později opravdu bohužel spadne do nehorázného béčka, přitom v něm dřímalo tolik potenciálu, aby se z něho stala mega pecka. To je asi tak jeho obrovské mínus, jinak vnímám povětšinou klady. Dále nesmím opomenout ty špičkové mňamkózní efekty plné krve, slizu, znetvoření a různých potvor z jiným dimenzí, protože ty jsou na tom nejvíce uhrančivé a díky nim stojí za to se na toto béčko podívat. Vůbec jsem se nenudil a mít to dotažený příběh, tak si z toho sednu totálně na zadek. Fakt! Co mi ovšem nedalo spát byla ta neskutečně erotická scéna Barbary Crampton, která se z uťáplé doktorky přeměnila na sexuchtivou dračici! To už z hlavy natotata nevyženu! ()

Andersis

Barbara Crampton je nejvíc sexi dračice osmdesátých let, páč v tom černém koženém korzetu ji to seklo. Jinak správný horor. Nechutné a slizské scény nechybí, mutace člověka taky ne. ()

ledzepfan

Zní to jako dokonalý film pro mě=Lovecraftovská předloha, old school triky, zrůdy prapodivných tvarů, sexuální submotiv, zápletka o "bráně vnímání" a kultovní herecké obsazení....Ale-to by se všichni nesměli chovat jako kreténi po otřesu mozku. Nemám na horory obecně moc vysoké nároky co se logiky a chování postav týče, ale tohle byl fakt docela extrém. Když je potřeba někde utéct, najednou postavy postihne jakási obrna a i pár schodů je náhle děsivá překážka. Když je potřeba něco udělat, nebo naopak nedělat, postavy vždy(z naprosto absurdních příčin) udělají pravý opak. Doprdele-dva špičkoví vědci a nejlogičtěji se tam chová ten velkej černej cop, co si omlátil mozek o lebku při americkém fotballování?-ostuda. Občasný dotek parodie je věřím nechtěný a tady vůbec nesedí. Podtrženo sečteno-je to zábavné a některé scénky jsou "roztomilé" ale jako celek je to nezvládnuté. ()

fcreading

Jeffrey Combs ako doktor Crawford a Pretorius zostroja rezonátor, ktorý slúži k stimulacii epifízi. Pretorius pri rezonátoru zomrie, a Crawforda zavrú do blázinca. O Crawforda sa začne zaujímať doktorka Mcmichaelosová, ktorá ho dostane z blázinca a s pomocou policajta Brownlea Ken Foree pokusili overit jeho teoriu. Lenže po otvorení začina oživovať Pretorius a začína sa boj o život. Ten parchant vyzeral fakt slizko. Celkovo dosť dobrý dojem z filmu ako takého ani to nenudí a má to zaujímavý dej. ()

PKD

Ještě před přečtením povídky, mladistvá srdcovka. Po přečtení...naprostá srdcovka. Od dnes již zesnulého S.Gordona, který asi jako jediný (když nepočítám ony 2 vynikající čb HLPovky od Lemana a spol.) chápal, jak má býti HPL převedený do tehdejší současnosti (když už to musí býti) bez toho, aniž by došlo k devalvaci hodnot Lovecrafta a jeho díla. Yuzna/Gordonův matador Combs, v těsném závěsu s jako vždy sexy Barbarou Cramptonovou, která se ve 2.pol. promění z vědkyně, na parádní ´´dominu´´, se vším všudy, kteroužto scénu si jako jiní, dávám několikráte;) včetně dalšího H veterána Teda Sorela. Sice se zde upravovalo apod., ale ten HPL tam zůstal a to je ta největší přidaná hodnota vůbec. Nevstupujte do domu na Benevolent street. Bizarní, slizské, hororové s pěkně šíleným koncem. Doslova.;-) Special quest star...the Resonator, který se panu Nataluccimu opravdu povedl. Včetně těch tvorů, které jsou tak parádně ztvárněné v comicsovém špalku od mistra Moorea...Providence. Staré zlaté časy. ,,Edwarde...ono to běží samo!´´ ()

Gorehound

Dnes už klasická adaptácia krátkej poviedky nedostižného H.P. Lovecrafta, ktorá je ale rokmi kupodivu šťavnatejším sústom ako dnešné sterilné horory pre každého, česť výnimkám. Stuart Gordon a scenáristi si z Lovecraftovej poviedky zobrali len kostru, pridali do nej šťavnaté prísady ako krásnu a zvodnú Barbaru Crampton, masochizmus, slizké monštrá, rôzne premeny tela aj mysle a miestami vcelku nechutné gore, pričom zachovali atmosféru kozmickej hrôzy a klasického hororu a umiestnili film do vtedajšej súčastnosti. Všetko to do seba krásne zapadlo, poctivé masky, príšery a gore stále vyvolávajú oprávnený úžas. Atmosférická kultovka. ()

Dexter1

Uvedomujem si podpísanie sa času a aj to, že vo svojej dobe to musela byť hnusná úchylačina, ale dnes sa na to nedá pozerať inak ako s pobavením. Hnusných nápadov a krvavých či slizkých výjavov je tam požehnane, ale chýba mi tam väčšia logická prepojenosť a samotný aktéri sa chovajú veľmi nelogicky, čo mi ničilo výsledný dojem a nejako som si nemohol vychutnať poriadne ten film. Avšak Barbara Crampton v latexe potešila... ()

BoredSeal

Na prvních dvou Gordonových adaptacích Lovecrafta se mi líbí, jak vezmou krátkou povídku, rozvedou koncept a příběh do celovečeráku a ještě to zmodernizují v rámci osmdesátých let, aniž by Lovecraftovo dílo urazili a znesvětili. Re-Animátor a From Beyond nabízí solidně nadupaný děj, atmosféru, děs z neznáma a ono neustálé pokušení člověka strkat prsty do fenoménu, o kterém tuší, že ho zničí. Plus dobří herci, fajn soundtrack, efekty a nekompromisní přístup, co se týče násilí a v případě tohoto snímku i erotiky. Jasně jeden z mých Top 10 hororových filmů. ()

Martin741

Reziser Stuart Gordon /Panenky 1987, Re- Animator/ natocil len priemerny horor, ktory ani nema poriadne cim vystrasit. Krvou sa setri - a to je dobre, nejsem upir a vlastne krv neznasam aj v reali, ale nechutnosti zase dostali priestor. No nic, po reziserskej stranke je to priemerne a Jeffrey Combs sa snazi, aj ken Foree /Dawn of the Dead 1978/. Holt, ale Gordon je tu len za zrucneho rutinera : 56 % ()

cariada

Celkem zajímavé béčko ,hodně krve a spousta akce. Jakýsi vědec udělá stroj kdy se dá s jeho pomocí dostat na druhou stranu ,ale poněkud to člověka změní a stává se z něj něco jako vetřelec.Jeho asistent je poslán na psychárnu jelikož si myslí ,že toho vědce zabil ,ale je tu mladá žena ,které to nedá a chce ten přístroj znova použít s jeho pomocí samozřejmě jde s nima policista a akce začíná. ()

Flaxik

Tohle byl otřes. Trapácké dialogy, scénář veškerý nijaký, herci se zřejmě inspirovali v italské škole horroru, takže přehrávají jak o život, no prostě děs. Jeffrey Combs mě začal srát hned jak se objevil na scéně, podle mě neumí hrát a tímhle filmem to znova potvrdil. Když vezmu v potaz, jaké filmy už byly v roce 1986 natočené, tak už tehdy musela tahle věc působit trapně. Jedna hvězda za celkem slušné triky a monstra a druhá za poměrně slušnou první půlhodinu. Slušné béčko musí dohnat nedostatek peněz a kvalitních herců alespoň zajímavým scénářem, tady nebylo nic. Nesouhlasím se spoustů hodnotitelů, ten film je prostě špatný i na tu dobu, kdy byl natočen. ()

DruidKarel

675. hodnocený film: Zpočátku jsem očekával lepší výkony. Šílené monstrum, sci-fi příběh a laciná štětka (pardon doktorka McMichaelsová), to je fakt hodně málo. Naštěstí film nebyl dlouhý a vlastně mě i pobavil svým záměrem nenést žádné poselství. Na 2* to stačí bohatě. 2* ()

TomikZlesa

Po několika letech jsem skutečně s chutí skouknul tuhle starotinku. Dneska sice už plný hloupých a předvídatelných dialogů, který sem si mohl před lety težko všimnout, ale i tak skvělý a na tehdejší dobu plný dobrejch triků. ()

destroy83

V pořadí druhý snímek Stuarta Gordona opět naplnil mé očekávání. Naprosto dokonalá béčková hororová podívaná se šílenými vědci (Sorel, Combs) a svůdnou doktorkou (Crampton), která se v polovině snímku změní z upjaté doktorky na dračici v SM oblečku. Navíc poslední dva jmenovaní patří k nesmrtelnému Re-Animátor komandu. Celý ansábl doplňuje drsňácký policajt a svinská doktorka na psychiatrické klinice. Totálně vražedný koktejl, plný slizu, podivných potvor odněkud z druhého břehu, zvráceného chtíče a vysávání mozků očními důlky nadchne každého hororového fanouška. Parádní triky, hudba, tajemné sídlo s ďábelským přístrojem v podkroví, věčně vyjevený Combs...ještě když v tom všem má prsty i Brian Yuzna, nemůže to dopadnout jinak než na plný počet. ()

Sludger

Lovecraftová poviedka tak trochu zbytočne natiahnutá. Oceňujem hlavne výbornú hororovú atmosféru a jedinečné body hororové scény s praktickými maskami (tie sú fakt lahôdka!), no prekáža mi to, čo je tam navyše a to zbytočné pridanie sexuálnych prvkov, ktoré narúšajú temnú atmosféru. Pridanie línie o pojedaní mozgov síce odbočila od Lovecraftovej pointy, ale filmu až tak neškodí. Každopádne 80s lahôdka, aká sa dnes už netočí. ()

Zemřel režisér Stuart Gordon

Zemřel režisér Stuart Gordon