Nejdrsnější zpracování klasika E. A. Poea. Navždy bude Maria litovat dne, kdy se vzepřela vůli španělské inkvizice. Kdyby jen tehdy nevystoupila z davu na obranu toho nebožáka. Kdyby jen nezaujala svou odvahou ďábelského inkvizitora Torquemada. Kdyby jen.... Dnes už je to vše jedno. Obviněna z čarodějnictví, zneuctěna, brutálním způsobem připravena o jazyk, čeká Maria, až se k jejímu mladému zmučenému tělu přiblíží pověstné, ze všeho vysvobozující kyvadlo. Nebo je snad ve světě ještě spravedlnost a na dně jámy, mezi krysami, nakonec skončí ten pravý? (oficiální text distributora)

Ironfood

Pro mě velmi příjemné překvapení, ačkoli s Poem to pravda zas až tak mnoho společného nemělo. Začátek je tak trochu v duchu Kladiva na čarodějnice, postupně přibývá akce, krve i krapet nadpřirozena, ale vše ve vcelku rozumné míře a s lehce ulítlým nadhledem. Samozřejmě se tu objeví jáma a kyvadlo, kromě toho taky krátká pasáž odkazující na povídku Sud vína amontilladského a nechybí ani Poeovo oblíbené téma pohřbení zaživa. ()

tenebrae86

Je sice pravda, že mnoho scén je neskutečně dětinských a některé herecké výkony (hlavně postava Antonia) jsou nesnesitelné. Kulisy jsou taky velice laciné. Nějak jsem to ale dokázal hodit za hlavu a velice mě to bavilo. Mám prostě rád brutální pohádky Stuarta Gordona. Je to stylově béčkové, má to typickou Full Moon atmosféru a dokonalý Lance Henriksen tu září, super výkon. Objeví se i Oliver Reed v roli kardinála a moc mě potěšil Jeffrey Combs v jedné z vedlejších rolí. I Maria mi přišla moc hezká, takže já s tímhle filmem problém nemám. Bylo by docela zajímavé být členem španělské inkvizice v patnáctém století :). ()

laepus

Hodnotil jsem již před dlouhou dobou a když si na to teď vzpomenu, tak vlastně ani nevím, proč jsem tehdy ty dvě hvězdy dal... S knižní předlohou má tahle slátanina společných tak maximálně závěrečných 10%. Jdu to stáhnout na jednu hvězdu za to, že jsem to tehdy přece jen byl schopen dodívat. ()

Chajimwitz

Úplně náhodou jsem se k tomu přichomýtl a očekával jsem zhruba podobnou podívanou jako ve stejnojmenném filmu s Vincentem Pricem z roku 1961. No nestačil jsem se divit, co je to za stupiditu a ani jsem to nedokoukal do konce, protože se to prostě nedalo. ()

Petrus1

Chudák Poe. S jeho povídkou to teda nemá vůbec nic společného. Vlastně ne, kecám, má – symbol kyvadla a pár krys. Nabalit na tuto klasiku takovou snůšku nesmyslů by se mělo trestat! Z hlavního hrdiny udělat ženskou, nezapomenout do toho zatáhnou lásku a sex… Když si teda odmyslím tu předlohu a budu tento video film brát jako úplně něco jiného, tak to taky není žádná sláva. Objevila jsem chyby ve střihu, hlavním hrdinům jsou vidět plomby (ve 14. století)… Je pravda, že jsem si jednou zakryla oči, to když hlavní hrdince měl inkvizitor ustřihnout jazyk, ale dírkou mezi prsty jsem stejně zpozorovala, že tam nebylo nic vidět :-) Vrcholnou scénou pro mě bylo, když jedna čarodějnice zbaštila střelný prach a pak na hranici krásně vybuchla a její kosti se zabodly do přihlížejících. Jinak ovšem tuto slátaninu nemůže zachránit ani Lance Henriksen v roli inkvizitora Torquemada. ()

blazenka

Prvoplánový film z doby inkvizice, který není filmem v pravém slova smyslu, ale jen pouhou fraškou. Brutální výjevy, žádný děj, to je celé. Snad jen kvůli Lance Henriksenovi nedám odpad. 10%. ()

crha

Celé mi to připomínalo Červeného Trpaslíka - díl Roztavení. Potom jsem si uvědomil, že to není parodie a celé to šlo do sraček. ()

mourinho

Začátek navnadil, "vstupní prohlídka" vězněné Marie podpořila očekávání věcí příštích, bohužel jen u očekávání také vše skončilo. Myslím, že tuhle látku Stuart Gordon nezvládl a ty tři hvězdy si jeho zneužití Poeovi klasiky možná ani nezaslouží. Skvělý Henriksen v roli mocného inkvizitora a rozpůlená krysa jako spasitelka, ti to alespoň z části zachránili, ale stejně..... ()

Ben Nevis

S povídkou E. A. Poea to má společného tak dvě minuty, protože ta povídka stejně na delší dobu zfilmovat nejde, když se vše odehrává uvnitř hlavy. Jenže autoři potřebovali diváky a na název nalákali fanoušky slavného povídkáře. Ti jsou pochopitelně znechuceni. Postava inkvizitora vypadá zpočátku děsivá, ale pak se to zvrhne na parodii o inkvizici a bojůvky pekaře s biřici už film nezachrání. Ale na pobavení průměrné, odpad si filmeček nezaslouží. ()

helraiser

Celkem slušná podivaná, ale i přesto mi u toho něco chybělo, čekal jsem totiž úplně něco jiného, ale i tak dobrý. Rozhodně to stojí za sehnání a když vezmeme v úvahu cenu tak se jedná o jasnou koupi. ()

WScully odpad!

Jako parodie dobré. Nejlepší byla paní Esmeralda v momentě, kdy pojídala střelný prach, kat s čouhajícími střevy a mrtvé zjevení, které se k Torquemadovi obrátilo od oltáře v poslední části filmu. Nesmím zapomenout na bičování kostlivce na začátku. Celý film opravdu působil směšně, přitom se jedná o vážná témata upalování čarodějnic, obviňování nevinných lidí. Jako horror nefunguje ani v jednom momentě, žádné napětí, žádná nervozita. Od původního zamýšlení horroru se to obrátilo v neskutečně trapnou parodii. ()

Bezda22

Dávám 60%. Mám rád E. A. Poea. Inkvizitor je zahranej neskutečně. Je to drsný, hodně drsný. Kdyby tohle, někdo natočil dneska s moderníma věcma, ale zachoval tu atmosféru a ten xicht, jen by to oblíknul do modernějšího kabátu, tak to bude jeden z nejlepších hororů. Ty rádoby horory co vznikaj dneska, to je o ničem. Utíkání před nějakym týpkem co má nůž, nebo nějakou jinou zbraň. Tohle, je výborná věc. Kdyby někdo udělal remake a zachoval všechno co má tahle verze, tak to bude horor na 90% ()

Jimbopepo

Viac ako Poe je to skor Hugo a jeho zvrateny Frolo. Nazov je velmi zavadzajuci, kedze narozdiel od Poeovej poviedky, kde kyvadlo citit v kazdej vete a zimomriavky zasypu cele telo, v tomto filme sa zjavi nakonci a na par sekund. Dej je trochu chaby a herci zasa slabi. Niektore sceny vyznievaju amatersky a gycovito, no a romantizujuci zaver s dojemnym hudobnym podtonom vsetko dorazil :-) ()

honzic

Zajímavý příběh z inkvizičního prostředí je sice dobré téma, ale ztvárnění a propracování scénáře je slabé jako herecké výkony a celkové provedení, pár dobrých scén a záběrů se najde, ale celý konec vyznívá pateticky, pohádkově a zmateně, je to škoda, neb tohle téma mohlo být dobře zfilmováno i bez poeovských obscenit a dalších okopírovaní jiných děl. Hodnocení: 40 % ()

Lurtz37

Hudba, výprava a kostýmy jak vypůjčené z Návštěvníků a herecké výkony na úrovni německého porna, tenhle film si znovu určitě nepustím.. 1* za Mariu a Olivera Reeda ()

Mufi315

Nejdrsnější zpracování klasika E. A. Poea Tak zní první věta z oficiálního obsahu filmu. Ale tento film mě jako horor zklamal. Hororových scén, kdy by mě tuhla krev v žilách a zažíval nějaké vysokém napětí bylo opravdu poskromnu. Za stupidní bych Jámu a kyvadlo nepovažoval, ale má daleko k nápaditosti a profesonalitě. Celý film se nese tak trochu v amaterském duchu, kdy jsem si říkal, zda-li je to schvalně, aby byla zachycena správná atmosféra a autentičnosti, nebo jestli je to jeho béčkovostí. Film měl opravdu rozpočet jen 2 mil. $, což je na americké filmy opravdu pakatel. To se také projevilo na herecké obsazení a technické stránce filmu. Postava Marii i Antonia na mne působila věru směšně. Zachraňoval to tam Lance Henriksen (Torquemada), který opravdu vyvolal pocit náboženského fanatika - chladnokrevnost z něj často čišila. Film věru popisuje tehdejší poměry o upalování děvčat považovaných za čarodějnice. Též výslechy a manipulace s oběťmi (viz bičování umrlce a manipulase Marii když byla sama v Torquemandově komnatě). Procesy byly nejen brutální, ale i absurdní. Nicméně co se týče mučení není třeba zmiňovat, že scény byli opět dosti amatérské. Při scéně, kdy se objevil jakýsi "ráj z bolesti" jsem musel zavřít oči a modlit se, aby už byla nějaká jiná scéna. Při upálení Esmeraldy se mě měl poprvé otočil žaludek odporem. Z režisérského a scénáristického pohledu nebyla scéna vymyšlena špatně, ale z pohledu realizace to již dopadlo hůře (ta vypada více legračně než odporně). Souboje mezi Antoinem a rytíři ve vězení působila jako parodie nebo scéna z pohádky: O statečném kováři; nikoliv tedy reálně, ba akčně! V tomto filmu mě chybí i napětí a schopnost vtělit se do postav. Snad pouze scéna, kdy už měl Antonio čepel Kyvadla nad hrudí - ale takových napínavých scén už bylo. Jak by to mohlo skončit, než že poctiví jsou osvobozeni, zlo potrestáno a někteří morálně napravení (viz postava zapisovače). Ani jsem nečekal něco jiného. Na vizualizaci, výpravu a kameru nelze ani objektivně hodnotit, neboť musíme vzít v úvahu rozpočet. Sled jednotlivých scén není nesmyslný, má logiku a jistá napínavost se v Jámě a kyvadle vyskytuje. Avšak o kvalitním hororu nelze ani přemýšlet. Za vhodně použitou hudbu, zajímavě ztvárněného Torquemanta jsem přemýšlel o 3 *. Nakonec jsem se rozhodl pro lepší 2, neboť jsem se u filmu trochu nudil a ostatní herecké výkony představovali hluboký podprůměr. Takže **+ (45%) ()