Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

gogo76

Už dlho nepamätám tak oceňovaný film s tak slabým hodnotením. Vzhľadom k mnohým kritickým ohlasom i celkovému hodnoteniu na csfd som k filmu pristupoval s odstupom, ale to obsadenie ma lákalo. Ja to nevidím až na taký prúser. Každý z hercov zvládol svoj part skvele a potešil i DeNiro v malej roli mafiána. Chyby sa nájdu, ale herci hrajú tak dobre, že ma to bavilo, navyše atmosféra 70-tych rokov sa vydarila. Ch. Bale svoje premeny zvláda výborne, po svalnatej postave Batmana opäť nabral pekný "pupek" a užívateľ Duke90 trefne poznamenal, že J. Lawrence je vzhľadom na svoj vek zrelá i na tak náročné postavy. Smiech B. Coopera po vydarenej akcii ma dobre rozosmial , škoda, že mu ten smiech krátko na to zmrzol. Váhal som v hodnotení, ale ja to vidím bližšie k štyrom slabším hviezdam. 70%. ()

Davies182

O. Russell sejmul nadmíru osobitou poctu gangsterským veledílům Martina Scorseseho a sestříhal ji do geniálního mixu špionážního dramatu a situační komedie (škoda, že impulsivním postavám přijdou ne všichni diváci na chuť). Láska, prachy, zrada a Baleův příčesek vs. omračující dekolty Jenn a Amy. Loňský seriózní favorit oscarových akademiků se do nominací nedostal náhodou, ty kvality tam rozhodně vidět jsou. Všude. Opravdu pohlcující story v převelikém filmovém eventu plném elektrizujícího napětí. ()

Reiniš

Ten film je věrohodný asi jako britský přízvuk Amy Adams. Nebo tupé Christiana Balea... Přes dvě hodiny trvající otravná pozéřina a důkaz toho, že většinu filmových cen už opravdu nemůžeme brát vážně (celkem mě překvapilo, že za tlačenkou tohohle filmu nestojí Harvey Weinstein). A takhle krásně amorální happy end tu už dlouho nebyl. Krást je hrozně cool, kraďme také, kradou všichni. Kapitalismus nám to odpustí. ()

Xmilden

Z nějakého zvláštního důvodu je, pro mě další nezajímavý a poměrně nudný Russellův film, nominovaný na Oscara. Je to dlouhé, kromě camea De Nira není moc na co koukat a celé se to jakštakš rozjede asi 20 minut před koncem, což je u 140 minutové záležitosti docela dost blbý. Ano, Bale předvádí kvalitní výkon, ale naproti tomu Di Caprio to rozjel přímo neskutečně. Nejzajímavější scéna tady nesahá prakticky po kotníky té neslabší z Wolfa. Nevím proč, ale pokud jde o podvádění vznikly letos filmy dva, jenže tohle nemůže být absolutně žádný soupeř pro Scorseseho klenot. Přiznávám že se u filmů velmi rád bavím, anebo alespoň se nechám něčím napínat. Podstata American Hustle mě zůstala zcela utajena. Ten závěrečný geniální plán nebo spíše podraz je totiž natolik slabý a směšný že mě to až překvapilo. 50% a víc ani ťuk. PS: Není mě jasné že diváci neprokoukli nudný Russellův "špinavý trik" již v minulé Terapii láskou. ()

lesumir

Fuha! 6 let jsem se American Hustle bál jako čert kříže. Když jsem viděl to hodnocení a o čem to vlastně je, vždycky jsem zbaběle vycouval. Nechtěl jsem se přes dvě hodiny dojebávat nudou. A ono ejhle... je to dobrý! Pořád se tam něco děje, herecky topový, příběh zajímavý, scénář crazy. Dobrej film! ()

nunka

Keby niet zaujímavého retro štýlu a výborných hercov, tento film nemá čo zachrániť, aby kľudne odkráčal do absolútneho zabudnutia. Od začiatku sa dej posúva do inej kľučky, niečo sa vyrieši, niekto "porieši", no viacmenej si to udržiava jednu úroveň. Film okorenený hereckou kreativitou, kostýmami, len ma trochu mrzí, že Bale vo svojej roličke úplne zanikol, na druhej strane prekvapili iné "hviezdy" (Cooper, Jennifer Lawrence). Oddychový priemerný film, ktorého pointa tu už niekde bola v inej podobe. ()

Fiftis

Dej pôsobí neusporiadane, rozhádzane, epizodicky, niektoré časti len vyšumia do prázdna, ako aj niektoré z postáv (Richieho snúbenica, Irvingovi známi...) a možno by sa film bez nich zaobišiel, lebo aj tak je dosť zaplnený. Dialógy sú síce vtipné, ale často prázdne, keďže mnohé vznikli z improvizácie. Hudbu zložil legendárny Danny Elfman, no všimnete si ju iba zriedka – ticho a dobové pesničky zvýrazňujú suchopárnosť filmu. Špinavý trik určite siahal vysoko, ale nepodarilo sa mu využiť svoj potenciál. U mňa film zachránili asi v súčastnosti najsexi dámy - Amy Adams a Jennifer Lawrence. ()

Shakers

Konečne som sa dostal k tomuto špinavému triku a musím povedať, že je to fakt špinavý trik. Aj keď tempo filmu sa trochu vlečie (čo nemusí sadnúť každému), príbeh a brilantný casting dokáže upútať a potiahnuť film dopredu. Bavil som sa a American Hustle považujem za kvalitný filmík, ale tých milión nominácii nechápem a nepochopím. 80% - 4* ()

Hunt

Dle většinového průměrného hodnocení jsem neměl valné očekávání, o to více mě celý film potěšil a bavil! Výborné herecké obsazení, zábavné scénky a prima soundtrack! ()

lamps

Zvláštní, nikdy jsem si nevšiml, že mají Amy Adams a Jennifer Lawrence tak úžasné sexy poprsí. A už vůbec jsem netušil, že právě jejich obrázek nejvíce dotíral na akademiky při sestavování oscarových nominací. Jak jinak si vysvětlit, že tohle má být nejlepší film za rok, kdy jsme měli tu čest vidět i takové filmařské skvosty jako Gravitace, Kapitán Phillips nebo Zmizení? Možná se to tváří stylově ve své snaze o míchání popkulturní dialogové frašky a artové retro gangsterky, možná je to špičkově zahrané skupinkou hereckých hvězd, které s neskutečnou vervou tak sympaticky parodují sami sebe (až na Coopera - ten hraje svůj standart), a možná ani nelituji toho, že jsem si na ten očekávaně hektický závěr trpělivě počkal, ale ani jedno zmíněné plus (dokonce ani prsa) nevyzvedá American Hustle na úroveň snímku hodného takové oscarové pozornosti. A to je zde paradoxně všechno na hmotná ocenění viditelně zaměřeno - neříká se nadarmo, že míň je někdy víc. 65% ()

JohnnyD

Pozerá sa na to skvelo. Má to nádhernú kameru, kulisy a kostýmy. Atmosféra 70. rokov je úplne odzbrojujúca. Ale scenár je nanajvýš priemer a casting je síce hviezdny a niektorí podávajú fantastické výkony (najmä Amy Adams a Christian Bale), Jennifer Lawrence je zle obsadená a nechápem, ako sa z Jeremyho Rennera stala hollywoodska top hviezda. ()

Niles

Pôsobilo to na mňa ako taká pozérska šaškáreň s nie práve mojimi obľúbencami (obzvlášť Jennifer Lawrence asi nikdy neprídem na chuť). No nič, tí sa aspoň snažili čo najlepšie zahrať v daných okolnostiach, ktoré sa mi nepáčili. David O. Russell si zrejme myslel, že keď budú mať herci čo najšialenejšie účesy a kostýmy, budú dve hodiny rozprávať o ničom, použije záber z kufra auta a sem-tam pokus o humor bude z toho druhý Pulp Fiction a Oscary sa len tak pohrnú. Prosím, len nech to žiadneho nevyhrá, lebo zase stratím vieru v ľudstvo. ()

Nin

Jen charismatičtí herci a stylová režie dobrý film neudělají. Zajímavých herců je tu fakt hromada, dokonce dojde i na legendárního Roberta De Nira. Co se týče postav, tak mě nejdřív zaujal samozřejmě Christian Bale, ale i Bradley Cooper, který byl na své poměry netypicky užvaněný. Bohužel všechny postavy jsou po čase (a film se dost táhne) více či méně otravné. Nejhorší je to právě u Baleovy postavy, která je na začátku zajímavým sebevědomím hajzlíkem, co je velice inteligentní, ale jeho morálka je lehce za hranou. Poměrně brzy se z něho však stane jen submisivní trpitel, který jen smutně přihlíží tomu, jak si ho všichni mažou na chleba. Film působí díky rychlým střihům a hodně stylové hudbě jako svižný film, ale není. To by mi tolik nevadilo. Vadil mi nejvíc neuvěřitelně hloupoučký scénář. Na začátku zajímavé herecké výkony, kde se často herci neuvěřitelně snaží, vítězí nad divným dějem, ale v druhé půlce by to nezvládl ani ten nejtalentovanější herec na světě a z filmu je stokrát viděný blábol. American Hustle je vlastně úplná pitomost, kterou od úplného odpadu zachraňuje jakási stylovost a parádní herecká sestava. (5/10) ()

Madsbender

David O. Russell nemá zmysel pre mieru. Už pri jeho predchádzajúcom Silver Linings Playbook mnou zmietala neistota a pocit umelého kalkulu, skrývajúceho sa pod lákavým povrchom. American Hustle sa to už ani nesnaží skrývať. Vyladená divácka šou, ktorú predstavuje funkčná (a efektne zostrihaná) videoklipová naratívna štruktúra, mnohopočetnosť žánrov, postáv, narátorov a história, komicky prekrútená do sebaironickej a sebaparodujúcej frašky plnej známych tvárí na pôdoryse vážnej témy a aféry gargantuovských rozmerov láka na krajne mainstreamový, ale tak trochu nevšedný zážitok. Jedným z dôkazov Russellovho zmyslu pre humor je obsadenie - v skutočnosti boli všetci aktéri aféry v danej dobe v priemere o 20 rokov starší. Taktiež zámerne hyperbolizovaná štylizácia charakterov a atmosféry neskorých 70. rokov by výdatne podporili Russellov zámer ukryť pod pozlátkom rafinovaný trik, ktorý by dokázal vytasiť na diváka. Miesto neho však nemá nič v rukáve, len 138 minút materiálu, ktorý sa dá prirovnať k sofistikovanej prostitútke - je na pohľad krásna a hrá sa na nedotknuteľnú, ale vo výsledku si to nakoniec rozdá s každým. A pod tým všetkým sa skrýva absolútne banálny a zbytočný hoax, ktorý v skutočnosti cieli len na jediné, a to je akademická trofej, po ktorej Russell tak túži. Samotný príbeh je vitrínou scenáristického balastu, klišé a lacných barličiek, na ktorých stojí jeho chabá sieť imaginárnej rafinovanosti. Rozkročenosť medzi žánrovými škatuľkami pri nevyrovnanosti filmu nemožno vnímať ako úspešné nevyhranené, univerzálne umelecké solitérstvo, ako skôr nerozhodnosť a neschopnosť ustrážiť si vypustených králikov. Skrátka, niekto by tu chcel príliš, ale všetko mu to padá na hlavu ako domček z kariet. Zvoľnil by som z mierne prehnaného hodnotenia, ale s ohľadom na (opäť zámerne, ale zúfalo priehľadne) rozprávkový záver a "veľké odhalenie" nemôžem ísť vyššie, najmä keď som nedávno videl podobne ironickú, nestriedmu a fraškoidnú, ale premyslenú a zábavnú nepovrchnú esej Orsona Wellesa na tému podvodov F for Fake. Mimo toho nevidím jedinú vec (okrem zábavného hairstylingu a kostýmov), kvôli ktorej by si American Hustle zasluhoval moju pozornosť a považujem ho len za stratený čas. 15% ()

Indiana

Měl jsem z toho filmu takovej zvláštní, upocenej pocit. Všichni tam vypadaj divne (Bale je tlustej a má tupé, Bradley Cooper nosí trvalou), prostředí a celkově ty lokace filmu se mi taky moc nelíbily. Když to porovnám třeba s Vlkem z Wall Street, tak ten má tři hodiny a já hltal každou minutu. Špinavý trik má o hodinu míň, ale opravdu se vleče a mohl by bejt klidně kratší o 30 minut. Chybí tomu taková ta dravá hravost, kterou měl třeba právě již zmíněnej Vlk. Navíc to ani neni nějak napínavý, většina lidí musí tušit, kdo na koho šije boudu a jak to dopadne. Hodně to zvedaj herci (nejvíc se mi líbil Bale a fandil jsem mu), ale jinak že bych nějak toužil vidět to v dohledny době znovu, to opravdu ne. ()

Rosaviva

Tolik nominací na Oscara a tolik zlatých Glóbů opravdu nechápu, ale zase musím dát velké plus, že to nebylo tak pitomé jak jsem od toho čekala. Zatím je to druhý snímek tento rok nominovaný na Oscara co jsem viděla a musím konstatovat, že se mi tenhle líbil o hodně víc. Ano, délka byla přetažená, kdyby se to zkrátilo tak o půl až třičtvrtě hodiny, tak by to tomu rozhodně neuškodilo, ale dalo se to vydržet. Christian Bale byl přímo k nepoznání, postava Jennifer Lawrence vždycky pobavila a Bradley Cooper mě opět nezklamal. 4* ()

S.Quentin QUALE

Skvěle zahraná nuda. Na filmu je zábavné sledovat pouze jednotlivé figurky ve fragmentech, tam je na co se dívat, ale celkově se jedná o šíleně nataženou ptákovinu, ze které šlo bezesporu vytřískat daleko více. Irvnig, why are you eating the heart pills? What's worng with you? :D Jennifer Lawrence je úplně skvělá, při scéně s mirkovlnkou jsem se na ni nemohl vynadívat, takže v jejím případě se nominaci na sošky nedivím. V ostatních případech už bych byl skeptičtější, i když ona Akademie možná na tlustýho Balea může slyšet. Jestli to dostane kotel zlatých plešounů, tak dám filmu možná ještě jednu šanci.55% ()

Ruut

Budu zkratkovitý poněvadž doby, kdy jsem sekal jeden cool koment za druhým jsou nenývratně pryč :-) Takže Baleův pupík megacool proměna a respekt za odvahu, s herectvím už slabší. Dále v poslední době neskutečně chameleonský Cooper tentokrát jako roztomilý sympaták. Jennifer Lawrence díky za to že jsi, aneb jak z putky domácí stvořit pomocí geniální kostymérky sexbombu. Respekt výtvarnici. Robert De Niro nejvíc ikonický a strašidelný od dob ... od jakých vlastně dob? Možná od devadesátkového Mysu hrůzy, což si taky zaslouží smeknutý klobouk. A tak dále ještě u několika figurek v podání pravé bloncky Amy Adams, disco Jeremy Rennera ... A co ten film teda? No nic moc. Režisér a scenárista jsou daleko nejslabší články. Škoda! ()

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky