Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

corpsy

Rádoby umelecký film, pri ktorom začínam pochybovať o zmýšľaní a celkovej zmysluplnosti pánov z Akadémie filmových umení a vied. Tie tri najprestížnejšie nominácie ( film, réžia, scenár ), to bolo asi poblúznenie. Naopak tie herecké boli zaslúžené. Ale aj tak je to, spolu s pár neskutočne rezonujúcimi scénami, málo. ()

Marsik

Tohle že má být snímek nominovaný na Oscary? Ještě, že si ani jednu sošku neodnesl. Protože tohle byla nuda nudoucí. Po necelé hodině přišlo tlačítko "STOP" a bylo vymalováno. Ani na De Nira jsem si nepočkal. 50% (1/3 with J.) // (11.1.2020) HBO HD - Trvalo mi to téměř 6 let, než jsem se dostal k druhému zhlédnutí. Tentokrát mě to chytlo, bavilo i zaujalo. Kvalitní herecké obsazení, dobrý námět i scénář a sexy Amy Adams. Zvedám jak procenta, tak i počet *. 75% ()

PauloZ

Mě tahle, oscarovými nominacemi nablýskaná a hereckým kádrem nabušená, trikařina opravdu bavila. A je to možná i tím, jak všichni plivají ty negativa a já tak čekal oprvdu velký průser. Neubráním se souhlasu s tím, že je to velmi přehnaně zamotané a ukecané. Tak, že to někdy rozbíjí celou koncepci a působí to spíše jako scény vytržné s kontextu, než plynulý děj. Hlavně v úvodu a vlastně minimálně do poloviny filmu se pořád někdo představuje a něco se vysvětluje. Místy z toho jde hlava kolem a jde z toho až moc cítit ten vyumělkovaný tah na oscarovou bránu. Nicméně, jak jsem se do toho dostal a začal se pořádně orientovat, tak se mi to opravdu začalo líbit a bavilo mě to. Herecké obsazení je skvělé. 3,75*. ()

Kryton

Omyl roku! Tak se nám opět Davídek prolízal skrze anály k dalším soškám. Jednou se mu povedlo zabodovat (Fighter) a od té doby je závislý na oceňování. Předchozí Terapie láskou jsem tituloval na "nejuřvanější film roku" a nyní se to celé ještě rozšířilo na "nejuřvanější nudný film roku". Casting se povedl, ale s tak špatným vedením ani prsa Amy Adams nesvedou více. Vedle femme fatale Amy Adams je tu tlustý Bale s přehazovačkou (dejte mu roli Homera Simpsona!), kudrlinkatý Cooper (wtf?!), starostlivě a příjemně civilní Renner, opět uřvaná Lawrence a přijde i De Niro (minirole sedla). Těch postav je pak nakonec tolik, že se člověk ztrácí. Jejich interakce mezi sebou působí chaoticky a nafukuje stopáž až na trojnásobek uvedeného času. Věřte mi, že si budete připadat, že koukáte na maraton televizní soap opery. Ta snaha udělat s naprosto šedých dialogů něco více alá Tarantino! Prostředí podvodníčků chvíli funguje v první půlhodině, ale pak se začne na film přikládat více a více až pak ani sám divák neví kdo-co-proč-jak. Ve výsledku z celé plejády to nakonec Lawrence nejvíce vytahuje nahoru a to má jen pár minut na place. Nejhorší je pak evidentní přemíra tlačit film do jakýkoliv cen. Vsadím se, že Russell by rád i Zlaté maliny, aby zaplnil prázdnou poličku. Ten snad musel i podplatit akademii, aby se dostal opět do boje o Oscara. Hodnocení OST Hudba se snaží být dobová, ale kde je sakra ten Elfman? 5/10 ()

hous.enka

Hvězdné obsazení mě nadchlo. Respektive takhle: ani ne tak seznam jmen, jako to, co herci ve filmu předvedli, bylo úžasné. Jak nemém ráda Jennifer Larence a zejména Amy Adams, tak tady mě obě bavily - jejich role milenek a manželek byly perfektní (zejména roztržka mezi Rosenfeldem a Sydney pro mě byla zřejmě vrcholem celého filmu). Stejně tak Bradley Cooper a samozřejmě přehazovačkový Christian Bale. Problém byl, že filmu v jednu chvíli (scény s Robertem de Nirem) docházel dech a já na dvacet minut v kině zavřela oči a... Ale i tak šlo o nadprůměrný film o podvodnících, jejich podvodech a podvedených a zejména o tom, že lidi udělají přesně to, co říkáte, aby nedělali. Takže za mě čtyři emerické hvězdičky za americké hvězdy, ale jinak mohl být film o tu (moji prospanou) půlhodinu kratší a byla bych spokojenější. ()

Fabrinka

Tak iritujúci film, tak neskutočne protivné postavy, to som už dlho v žiadnom filme nevidela. Tomuto hviezdnemu balíčku sa to však podarilo viac než dokonale, takže už konečne chápem tie nominácie za každý herecký výkon... fraška ()

maddy

„I mistr tesař se někdy utne“ hovorí jedno známe české príslovie, a v prípade American Hustle to platí dvojnásobne, pretože inak si nedokážem vysvetliť ako môže film so skvelým režisérom na čele (David Russell ma svojho času prekvapil filmom s pre mňa tak nezaujímavou témou ako je box - vynikajúcim The Fighterom a následne uzemnil netradičnou romancou Silver Lining Playbook) a prvotriednymi hercami v popredí dopadnúť takto nemastne neslane. Síce som videl tunajšie hodnotenia, ale stále som si hovoril, že to len česko-slovenskí diváci nerozumejú tej pravej americkej satire. Stupid me! Pretože ihneď po pozretí filmu sa karta otočila a čosi podobné si začína myslieť o amerických kritikoch a tie nominácie na Oscara mi ostanú asi navždy záhadou. American Hustle je totiž len jedna samoúčelná fraška, v ktorej sa takmer až groteskné figúrky svojimi výstupmi snažia vyplniť bezvýznamnú zápletku s chaotickou zmesou nepodstatných postáv, ichj maximálne účelových motivácii a celkovú scenáristickú bezradnosť. Vinu tu plne prisudzujem práve Russellovi, ktorý po všetkých možných oceneniach za predošlé filmy, nabral bujaré ego až do takej miery, že je o svojich kvalitách bezpodmienečne presvedčený, avšak pritom si neuvedomuje, že film je o niečom inom ako o ukájaní si vlastných egoistických ambícii. Je o svojej jedinečnosti dokonca presvedčený do takej miery, že tento produkt evidentne prezentuje ako zamýšľaný výsmech americkému systému („Some of this actually happened.“ ), ale vo svojej podstate je rovnako naivný ako jeho postavy. Snaží sa vyznieť neskutočne odľahčene, priam ohurujúco, ale výsledkom je len otravná póza. Russell jednoducho zatiaľ nie je novodobým Scorceseom (a po tomto filme aj pochybujem, že ním niekedy bude, aj keď ešte pár týždňov dozadu by som povedal, že nábeh na to rozhodne má). Totiž tam, kde Scorcese dokázal v nedávnom Wolf of Wall Street ukážkovo odprezentovať skazenosť systému veľmi hravou formou, tam Russell len neskutočná tápa. Vlk navyše dokázal tri hodiny suverénne baviť bez toho, aby pôsobil utlmujúco. American Hustle nedokáže zaplniť ani tie dve hodiny, vlečie sa takmer od úvodných minút a v druhej polovici už je táto spleť nezvládnuto vyrozprávanej zápletky, ktorá sa absolútne nikam nevyvíja a účelovo hysterických postáv stráviteľná len s veľkým sebazaprením. Jediné kvôli čomu sa oplatí sledovať tak ostávajú fantastické výkony všetkých zúčastnených. Herci si do jedného priam užívajú tieto prapodivné postavičky a ich výkony skutočne stoja za to. Či už je to (znova na nepoznanie zmenený) vypasený Christian Bale, Amy Adams v netradične sexi úlohe, Oscarová psychicky labilná Jennifer Lawrence, Bradley Cooper s trvalou alebo konečne zaujímavý Jeremy Reyner. Ich role je priam radosť sledovať a Russellovi sa dokonca darí skvele zachytiť dobu 70. rokov, natočiť niekoľko neskutočne cool scén s perfektne volenou hudbou (Amy Adams s Bradley Cooperom na záchode, úvodná scéna s kufríkom pri ktorej sa pošťuchuje Cooper s Baleom, vypointová scéna s mafiánskym bossom De Nirom a pod.), ale čo z toho, keď to všetko je len nepodstatné pozlátko v inak zbytočne namachrovanom filme. Nebyť tých výborných hercov tak to celé mohlo dopadnúť ešte horšie. Na druhej strane, nebyť tej samoľúbej réžie mohli sme tu mať skutočne novodobý kult o akom americká kritika píše. Ešte šťastie, že zvyšok sveta ma dostatok súdnosti a Russellovi slepo neskočila na túto egoistickú frašku. (PS: a snáď majú Akademici dostatok súdnosti, lebo inak Oscara nadobro bojkotujem .. aj keď po Spielbergovom Lincolnovi už je možné asi všetko). CELKOVO: 2,5* (5/10) () (méně) (více)

SaNcHeZ_cz

David O. Russell a potřetí Oscar pro jeho hereckou sestavu v řadě? Nejspíš ne. Ne, že by byl Špinavý trik vyloženě špatnou záležitostí, nicméně tato přes dvě hodiny douhá dobová kriminálka má hned několik zásadních problémů, kde největší je její snaha přechytračit sama sebe přesně v tom stylu, v jakém to dělají hrdinové na plátně. Špinavý trik je tak hodně solidně obsazená, obstojně (někdy i hodně solidně) zahraná však jen lehce nadprůměrná podívaná, která se až příliš často ztrácí sama v sobě na to, aby mohla mířit někam výš.[65%] ()

-Ravee-

American Hustle dotáhl slepou honbu za filmovými cenami na zcela novou úroveň. Prázdnota, vyumělenost a schématičnost výsledného produktu je do očí bijící do takové míry, že mě prakticky uráželo se na něj dívat (pominu-li první půlhodinku, kdy jsem se poměrně bavil). Bohužel tento "trend" (jak je ostatně vidět u tolik úspěšného Arga, které však není tak zásadně prosťoučké) u Akademie zabírá a zabral i tentokrát. Na druhou stranu - herecké obsazení se vyznamenává a nominace chápu, nicméně při absenci jakékoli atmosféry se jejich výkony nakonec mění ve společenské skotačení před kamerou za účasti áčkových celebrit. Otázkou pro mě zůstává: Do jaké míry má být American Hustle sebeparodií? ()

MartinezZ

Není to špatný film, je to roztahaný a místy unylý film. Ty dvě hodiny trvaly subjektivně tak tři hodiny. Zahrané je to sice výborně, i to období vypadá a je vyobrazeno moc hezky, ale zabíjí to scénář. Všechno se nehorázně táhne a hlavní zvrat, který se uděje skutečně až ke konci, se stane prostě najednou. Něco, co byste čekali nejpozději v půlce filmu, aby se to kolem toho točilo, se stane, po tom všem čekání a odhalování kdo koho vlastně miluje a kdo to na koho jak hraje, vlastně takřka v mžiku a je konec. Nějak moc jednoduše, nějak moc kvapně. Tomu filmu chybí gradující konec a přebývá roztahaný prostředek. I přesto jde o ještě zkousnutelný O. Russelův film, ty předchozí dva stály za starou bačkoru. ()

Vxxx

Tak já nevím. Herecké obsazení dokonalé, o tom žádná, ale ani to nezachránilo zbytek. Film je hrozně překombinovaný, zmatený. Flashbacky se prolínají na různých úrovních spolu se současností, je složité stíhat, která postava vypráví jaký příběh a do všeho toho Vám tam každých deset minut přibude nová postava, kterou vůbec nepotřebujete znát. Osobně by se mi líbilo, kdyby byl film jen o milostném čtyřúhelníku v podání J. Lawrence, B. Coopera, Ch. Balea a A. Adams.Všechny ty podvody ta vůbec nemuseli být. Nemluvě o tom, jak moc zdlouhavý ten film byl. Dávám za 3*, už jen kvůli hercům a taky proto, že přes to všechno jsem si film vlastně užila. Bylo tam několik úsměvných momentů, plus J. Lawrence tancující při úklidu... to bylo geniální. 3* ()

javak810i

Verbal opět nezklamal a David O. Russell naštěstí také ne :D. Přiznávám, že mne prvotní rozpačité hodnocení celkem zaskočilo (že by režisér po "Fighter" A "Silver Linings Playbook" natočil béčkový film?) a do kina jsem šel s jistou nejistotou. Nakonec to ale dopadlo dobře. American Hustle je sice lehce povrchní snímek, který spíš než na hluboce propracovaný scénář sází na audiovizuální pozlátko a hvězdné obsazení... ovšem náramně se mu to daří. U herců bych se chtěl pozastavit, protože ti jsou asi tím nejlepším na celém filmu. Christian Bale zde předvedl, že je pro roli schopen udělat opravdu hodně a jako chlípný podvodník s pleší a nadváhou působil velmi přesvědčivě. Jennifer Lawrence zde předvedla téměř identický výkon, jako v Terapie Láskou, ale byla fajn (nejspíš tak trochu hrála sama sebe). Humornou stránku alespoň pro mě zajistil Jeremy Renner, který mě svým dobovým účesem rozesmál pokaždé, když se objevil na scéně. Zbytek herců lepší standard, ale nic, co by stálo nějak za řeč. Tedy krom výstřihu Amy Adams (a Jennifer nevyjímaje). Soundtrack byl také skvělý a celková stylizace do sedmdesátých let se podle mě vydařila. Hodnotím 4* ()

Praxis

Dvě hodiny tlachání o hovně. Film, co se pyšní přívlastky deseti nominací na Oscara, tunou hollywoodských elitních herců, veleváženého režiséra a přitom vlastně během těch 138 minut neřekl vůbec nic. Jen se točil na nesmyslných žvástech okolo jednoduché zápletky. Tohle je teda skutečně epic fail. Za všechno, co tenhle film táhlo, bylo vlastně jen totální herecké nasazení geniální Lawrence. Jinak je ten film doopravdy o ničem a nechápu takové pozdvižení kolem něho. I dvouhodinový dokumentární film o rozmnožování jepic je zábavnější než tohle. Jak píše verbal: "Snaží li se někdo namalovat na zeď kosočtverec, bude to pořád kunda, i když pečlivě namíchá barvy a použije exkluzivní štětce z koňských žíní. " 30% ()

Tayen

Byla to zábava - ty dialogy, ty šaty, ti herci, ty vlasy (úžasné a šílené zároveň). Špinavý trik je převážně konverzačka, ale neměla jsem pocit nudy ani minutu. A jak se mi u některých filmů zdá, že trvají tři hodiny, ač mají polovinu, tak tady jsem na čas úplně zapomněla. Ztvárnění postav bylo dokonalé a šlo vidět, že herci si své role vyloženě užívali. Jediná výtka je k zápletce. Byla překombinovaná a nedávala smysl. Všechny ty dokonalé propriety byly navěšeny na kostru příběhu, který byl děravý jako řešeto a díry lepil prvními záplatami, které byly po ruce. Ale poznat sitcom s podobnými postavami, asi bych se zase vrátila k televizi. ()

O.Peta

Nevím, jestli jsem viděl stejný film jako ostatní, nebo mi to mimořádně sedlo, ale já prostě nechápu stále opakující "nuda". Protože já se naopak šíleně bavil. Herecký koncert hlavních i vedlejších rolí mi prostě nedal prostor se nudit. Na Oscarech by po právu měly být vyplněny všechny tyto kategorie. Postavy jsou zapamatovatelný od Balea až po šejka a italského mafiána De Nira. Nechápu taky to rozhořčení, že Russell kopíruje styl Scorseseho. Já jsem teda skromnější, upřednostním kvalitní kopii před nepovedeným originálem. Ostatně už ve filmu zazní co je větší umění, udělat originál, nebo hodnověrnou kopii? To je samozřejmě nadsazené, Scorsese je v tomto ohledu nedostižný. Pátou hvězdu dávám tak trochu z rozčarování při pohledu na zdejší hodnocení, za mě 85% ()

Popluh

Pro mě nedokoukatelná ukecaná nuda s mizerným castingem, kde nějakým záhadným způsobem došlo k promíchání rolí u všech hlavních herců. Všemu kraluje mimozní střih a často nepochopitelně švenkující kamera. ()

GodComplex

Davida O. Russella sice nemusim a jeho posledni filmy me vylozene stvaly, ale American Hustle bych se nebal oznacit za zatim jeho nejlepsi kousek. Je to sice uzvanene a vlece se to, navic ty oscarove ambice z toho krici na mile daleko, ale stale se jedna o velmi dobry dobovy 70's kousek plny skvelych hercu, chvalim hlavne Christiana Balea a jeho dalsi pusobivou telesnou transformaci a presvedcivou Amy Adams. Je to presne mezi 3* a 4*, ale priklanim se nahoru pro ten 70's feeling a hudbu. 7/10 ()

JJ.Gibson

And Oscar goes to.... American Hustle!!! Je to brilantní snímek, který brnkal přesně na moji notu!!! Úžasně jsem se bavil! Straštně moc mě braly postavy, které byly zkrátka výborně vykresleny a zahrány snad ještě líp!!! Špinavý trik je napínavý, po celých 129 minut graduje až do velkého finále!!! Vřele doporučuji, je to skvělá podívaná!!! Jsem nadšen!!! ()

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky