Osvobození

• Sovětský svaz Osvoboždenie (více)
Sovětský svaz / Východní Německo / Polsko / Itálie, 1969, 5x90 min

Režie:

Jurij Ozerov

Hudba:

Jurij Levitin

Sergej Nikoněnko, Vladimir Samojlov, Jan Englert, Fritz Diez, Larisa Golubkina, Barbara Brylska, Daniel Olbrychski, Vasilij Šukšin, Vladimir Koreněv (více)

Pětidílná epopej Osvobození byla natáčena bez ohledu na rozpočet, aby bylo dosaženo maximálních historických i technických detailů. Například tanková bitva u Prochorovky byla natáčena dva měsíce. Dokumentární materiály ze sovětských, amerických, britských, německých a francouzských archivů ve spojení s hraným filmem vytváří unikátní divácký dojem. Ve filmu vystupují pouze reálné postavy a samotní vojenští poradci byli účastníci 2. světové války.

Jednotlivé částí: Osvobození I - Ohnivá duha (1967)
Osvobození II - Průlom (1968)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1970)
Osvobození IV - Bitva o Berlín (1971)
Osvobození V - Poslední úder (1971) (oficiální text distributora)

ForzaJuve

Nebudu se pouštět do hodnocení režie, střihu, kamery, apod., když tomu až zas tak úplně nerozumím. Čemu ale rozumím dostatečně, to jsou historická fakta o 2. sv. válce a východní frontě obzvláště. A z tohoto hlediska se jedná o mistrovské dílo sovětského filmu, které strká do kapsy většinu tehdejší západní tvorby v čele s hrůznou Bitvou v Ardenách. Veškerá data jako přesné časy zahájení operací, zúčastněné jednotky, diveze, armády, fronty, jejich velitelé a dokonce i postavy veliteků (kdo zná fotografie Mannsteina, jenom žasne, kde našli jeho dvojníka) naprosto přesně odpovídají skutečnosti. Navíc není série prakticky vůbec ideologicky poznamenaná, dovedete si něco podobného představit v naší kinematografii v roce 1970? Stalin není geniální vojevůdce, bez kterého by se Rudá armáda rozpadla. Naopak! Hlavní slovo při plánování má STAVKA, což je od Citadely taktéž pravdivý historický fakt. Naprosto nečekaná pro mě byla i nezanedbatelná a opakovaná zmínka o jiných válčištích, zvláště poté co jsem viděl kolik moskevských deváťáků dnes vůbec netuší, že 2. světová začala už v roce 39, a že se jí účastnili i takové země jako Velká Británie nebo Francie!!! Co se týče několikráte zde zmiňovaných tanků Tiger, pusťte si znovu onu Bitvu v Ardenách a jenom se zasmějte nad tím, co velký Hollywood servíroval masám jako "Königstiger". Koneckonců ani ve velkorozpočtovém Ryanovi o 30 let později nemá Tiger originální podvozek. Takhle bych mohl pokračovat ještě dost dlouho, ale je to zbytečné. Pro znalce historie tohoto konfliktu neexistuje jiná volba než 5 hvězdiček a okamžitý nákup tohoto skvostu, pokud ho ještě čirou náhodou nemá. ()

aannemer

Vzpomínka na mé dětství, kdy jsem tento úžasný "pětifilm" hltal plnými doušky a který ani po letech neztratil absolutně nic ze své podstaty, věcnosti a mistrovství. Musím ještě pochválit vydavatele DVD za ponechání původního českého dabingu. Ačkoli v zásadě jsem pro originální zvuk, zde jsem po celou dobu sledování filmů velmi často přepínal mezi češtinou a ruštinou. ()

Tempest

Tuto válečnou pentalogii jsem míval docela v oblibě. Dnes mě připadá, že se už na něm hodně podepsal zub času. Nejlepe podle mě dopadlo zpracování bitvy u Kurska, pak to má poněkud klesající úroveň a lepší je zase bitva o Berlín. Bitevní scény jsou sice monumentální, ale poněkud monotónní, většinou jede x ruských tanků po planině a šije to do nich německé dělostřelectvo a to se snad opakuje v každém díle. Postav je tam sice hodně, ale tak nějak dějem spíše procházejí, jako kdyby režiséra (nebo scénaristu) ani moc nezajímali, a to ani rádoby hlavní postavy. Jednou za čas je vytáhnou jako králíky z klobouku a pak zase o nich není dlouho slyšet. Někdy film působí i hodně popisně, ale to je asi daň pro zobrazení historických skutečností. Doporučuji hlavně fandům válečných filmů. ()

jopal

Film som videl ako chlapec z donutenia a terach po mnohych rokoch opat z vlastneho rozhodnutia. Vzdy som si z neho odniesol nieco ine. Je to hodnotny film, ktory sa snazi na danu dobu velmi dobre podat priebeh 2. sv. vojny. Slabinou filmu su bojove sceny "muza proti muzovi", ktore su velmi nepresvedcive, ale celkovy dojem mam z neho dobry. (Uz ako chlapec ma najviac desila myslienka, ze aka je to spravodlivost, ked "vitaz" vojny v nej strati 2x tolko ludi, ako porazeny... A v konecnom dosledku, kto bol vlastne vitaz? Inac bravo ruski vojaci, klaniam sa pred Vami a nekonecne Vas obdivujem za to, co ste v druhej svetovej vojne dokazali. Este raz, klaniam sa. ()

kokofek

Tento pětidílný válečný film jsem již viděla před lety na gymnáziu a to tehdy povinně.Viděla jsem tenkrát neskutečné množství ruských válečných filmů a tato epopej na nás působila v té záplavě jako zázrak.Ruský voják se zde poprvé bojí a Němci nejsou prezentováni jako neschopní hlupáci.Dnes po těch letech už na mě tak kladně nepůsobí. ()

sahier

Môžem is vybrať ako hodnotiť toto dielo : z hladiska technického by to bolo za 4 ,ale tu hodnotíme filmy -teda umenie tak sa prikláňam k 2 ()

rigby

Jedinečný projekt založený na zfilmování všech možných historických detailů světové války. Občas mi nešla moc dohromady kombinace hraného filmu a dokumentů, občas bylo i těžké mezi nimi rozlišit. Ale když si člověk představí, že tyhle mohutné bojové scény jsou natočeny bez digitálních kresbiček, že se muselo shromáždit obrovské množství techniky a lidí, tak je to v dnešní době něco zcela neuvěřitelného a nepředstavitelného. V tomto směru mě asi nejvíc zaujal třetí film. Méně se mi líbily trochu zjednodušené scény únosu Mussoliniho nebo atentátu na Hitlera, ale těch několik zbytečných hraných sekvencí se dá vydržet. Jinak je to zcela unikátní zážitek. ()

poison

Konečně tato jedinečná válečná epopej přichází na náš trh. Pamětníci si můžou zavzpomínat a my později narození si zase rozhodně nemůžeme nechat ujít tento skvost filmové válečné tvorby. Tento snímek můžeme směle označit za hraný dokument komplexně mapující nejdůležitější skutečnosti na východní frontě od roku 1943 až do konce války 1945 a související události. Snímek věrně vyobrazuje charakteristiky všech důležitých válečných postav. Casting hlavních aktéru byl vybrán s takovou precizností, že vše působí maximálně realisticky až "dokumentárně". Herecké výkony výborně dotvářejí charakteristiky svých předloh. S tím také souvisí dokonalost přítomné vojenské techniky, která by vystačila s trochou nadsázky na všechny snímky tehdejší válečné kinematografie. Hned v prvním snímku o tankové bitvě u Kurska je tolik tanků na čtvereční metr jako nikdy předtím a ani potom, snad jen s vyjímkou posledních Hvězdných válek :-) Jednoznačně všem dopuručuji, stojí to za zhlédnutí. Na závěr pro některé škarohlídy. Snímek v žádném případě nepůsobí ideologicky. Že sovětský voják zde vystupuje většinou jako jednoznačný kladný hrdina a německý jako záporách, je tak trochu i pochopitelné. Proč taky ne. Jen si všichni sáhněte do svého svědomí a vzpomentě si na americké masáže např. nechutného Johna Wayna v Zelených baretech ukazující americké hrdiny. Ale to už jsme asi někde jinde. Tak snad jediným záporem je, že snímek nepokrývá celé válečné údobí. ()

Masquerade

rekl bych nedocenene dilko, asi proto ze amerika je tam asz na druhe, neli treti koleji. technika, podani bitev, prostredi a vubec vse kolem ukazuje ze opravdu naklady byli extremni, ale urcite to nebyly vyhozene penize. trochu zamzri pruchod hlavniho hrdiny, kteremu se smrt vyhyba obloukem,stejne jako je to u ramba, ale nekdo tu haluz proste mit musel,no. jednoznacne jeden z nej valecnejch filmu (spis dokumentu), kery sem videl. urcite stoji za videni ()

Le6n

Komplexný Arcossov rozbor nepotrebuje žiadne doplňovanie. Ja osobne si pamätám, ako som videl oslobodenie prvýkrát a bol som unesený. Veľkolepé bojové scény bez virtuálnych úšastníkov, skvelá atmosféra a pohľady do 'zákulisia' mocných druhej svetovej vojny to všetko bolo viac než presvedčivé. Keď vyšla DVD edícia, bola voľba jasná... ()

severus

Tak takový už se dneska nedělaj. Ať už tím, či oním způsobem. Pozoruhodně historicky přesné. A pokud se přenesete přes to soudruhování a odpoutáte se od ,dle mého názoru zbytečné, dějové linky o odvážném blonďákovi , kterou už Ozerov vícekrát nepoužil, uvidíte skvělý válečný film. Stalin určitě nebyl tak hodný strejda, jak ho tady vidíte, ale měl dost rozumu, aby nechal válčit generály - na rozdíl od svého protějšku. Jen si potom přivlastnil zásluhy. ale o to však v tomto filmu nejde. Od Kurska až do Berlína poženete tu německou sebranku se sympatickým Žukovem (skvělý Uljanov) v čele Krasnoj Armii a zastavíte se až na kopuli Reichstagu. Skvělý původní Barrandov - dabing. Doporučuji i Ozerovův Boj o Moskvu a Stalingrad. ()

Horácius

Na svojí dobu a ve své třídě je to překvapivě kvalitní. I po těch letech. Není divu, za ty prachy, co do toho museli vrazit. Tenkrát bez pomoci jediného počítače musela být na place každá postava a každý tank, to bylo jiné kafe. Dnes by to naklonovali. Bitvy jsou natočeny takovým syrovým způsobem, ale právě proto působí dost věrohodně. Jo a kromě jiného, takové ty dlouhé, střihem nepřerušované záběry, nad jejichž náročností se někteří rozplývají v případě několika moderních filmů, tak těch je tu alespoň padesát. No ale Stalin působí dojmem opravdového pičuse, který všechno ví a všechno zná a každého poučuje, ale od reality je na hony vzdálený, což jistě nebyl úmysl tvůrců. ()

w.w.

Z ruskej produkcie asi najlepší vojnový film - aj keď nieje to klasický film s príbehom, skôr dokument kombinovaný s filmom. Pekne bitky a boje a hlavne skvelý český dabing - ten komentár je skvelo nadabovaný. ()

Jonathan1987

V historii kinematografie nelze nalézt velkolepější zpracování tématu druhé světové války, rozhodně však na druhou stranu nelze říci, že pětidílné Osvobození je vrcholem válečných filmů. Masové bojové scény s nasazením těžké techniky v obrovském měřítku je bezpochyby působivé a odráží velikost a význam Velké vlastenecké války. Vždyť také tým režiséra Ozerova jistě získal pro natáčení takové prostředky a možnosti, o jakých si současní filmaři mohou nechat jen zdát. Rovněž toto epické dílo nadchne zájemce o historická fakta a záběry postupujících armád, kdy v jediném záběru pozorujeme infanterii, pancéřové jednotky a průlet Messerschmittů, jsou minimálně obdivuhodné, takže každý si přijde na své. Achillovou patou je však místy až poněkud statický děj s absencí gradace, stejně tak pohled na osudy prostých vojáků je víc než zanedbán. Pokud tím však autoři zamýšleli poukázat na bezvýznamnost lidského života jednotlivce v onom obrovském pekle, jakým východní fronta byla, pak lze takové podání částečně chápat. ()

Voxel

Všechny části natočeny úžasně. Filmy kombinují jakoby historické černobílé záběry s reálnými postavami (např. Hitler, Stalin, Mussolini, plukovník Stauffenberg nebo Churchill) s velkolepými bitvami (bitva u Kurska nebo dobývání Berlína) a občas se objeví i skutečné archivní záběry. Prostě velkolepá podívaná oslavující hrdinství ruských vojáků. ()

lubica1995

Ťažko pridať hviezdičky. K vojnovým filmom mám rešpekt. Ale k Americkému pohľadu na ne....nie. Nebolo to zlé spracované, ale bola to pravda? Som infikovaná protiamericky... takže nehodnotím. PS: dala by som minimálne štyri, ale možno nieje hodný dvoch. ()

kotrlak

Za bolshevika to prislo vhod, pac nic jinyho krome sovetsky kinematografie z valky nebylo. Dneska kdyz to clovek vidi, tak je to takovy OK, ale zadna pecka. Muzika je u toho uplne desiva, a drama je plny klasickyho ruskyho patosu. Bolshevickej kriminalnik soudruh Stalin, kterej vypada jako kdyby prave zdrhnul z muzea voskovejch figurin madame Tussauds, chodi a mluvi tak pomalu a rozvazne ze kdyby na nej prisla nahla sracka, tak se trikrat podela do kalhot, ponevadz nez by si stacil pomalu a rozvazne ty gate sundat, tak by uz bylo pozde. Film je poplatnej bolshevickymu rezimu, doslova k smichu je napr. scena kdy ruskej tank pri osvobozeni Berlina vjede do baraku a sovetsti tankisti pratelsky nabizi jidlo vystraseny nemecky rodince. ()

Horus8

Ač nerad, musím přiznat, že po filmové stránce je to mistrovské dílo, monstróznost a věrohodnost protagonistů...na druhou stranu však nemorálně propagandistické. ()