Zralá třicátnice a brilantní profesorka klavíru Erika Kohut (Isabelle Huppert) vede trojí život. Zatímco ve dne je váženou osobností pedagogického sboru Vídeňské konzervatoře, večer ukájí svou zvrhlou sexualitu v obchodech s nejhrubším pornem, šmírováním mileneckých párů a masochistickým sebezraňováním. Třetí podobou její existence je vypjaté soužití s tyranskou matkou (Annie Girardot), plné brutálních hádek a vášnivého usmiřování. Erika přesto dokáže udržet svůj bizarní životní styl pod kontrolou až do chvíle, kdy se seznámí v pohledným a talentovaným studentem Walterem (Benoît Magimel). Oboustranná citová náklonnost záhy narazí na neschopnost Eriky navázat normální erotický vztah. Její temné vášně promění rodící se lásku v trýznivé peklo... Kontroverzní Pianistka byla s příznivým ohlasem uvedena na MFF Cannes. Oba hlavní představitelé Isabelle Huppert a Benoît Magimel obdrželi Ceny pro nejlepší herce, zatímco režisér Michael Haneke získal za svůj film Velkou cenu poroty. (oficiální text distributora)

DaleCoper

Nakonec jaká matka (a otec vlastně taky je tam zmíněno že umřel v blázinci) "taková" dcera. Akorát pořád nevím jestli jsou za tím spíš geny nebo výchova. Jeden z nejlepších výkonů Isabelle Huppert. Vážná hudba která vyvolává konotace ke kráse a vznešenosti je kombinovaná s ujetou erotikou nad kterou se asi leckdo pohorší. Otázkou taky je zda si hlavní hrdinka svou "nenormalitu" jakkoli je definice normality relativní uvědomuje a snaží se s tím něco dělat. Celý film to vypadá že i když to asi někomu bude to slovo znít divně že je vlastně celkem spokojená a štastná ač finále vyznívá trochu jinak. ()

SAINTS

Postava Isabelle Huppert Erika trpi v tomto filme sexualnov frustraciou ktora u nej vyvrcholi ked sa zoznami s mladym študentom v šialenstvô. Postava Eriky nie je divakovy velmi sympaticka a tažko čakat že by mohol byt k nej empaticky vzhladom na to ako sa sprava,už len preto čo spravy jednej zo svojich študentiek.Erika je chladna,bezcitna a tuži len po zvrhlostiach sexualneho druhu,k čomu nuti mladeho študenta ktory sa do nej naozaj zamiluje.Kapitolov samou o sebe je vstah Eriky a jej dominatnej matky ktora svoju dceru stale kontroluje,niči jej vystredne šaty a chce ju len pre seba.Nie je to Hanekeho najlepši film ale kvalitativne stale nadpriemerne.Hoci je tu evidentna snaha šokovat.8/10 ()

Metalicum

....Je to dobrej film v tom smyslu, ze asi technicky dela to, co ma. Herci dobre hrajou, reziser dobre reziseruje, hudba dokresluje, editor dobre striha. Divat se na nej bych nedoporucil ani nejvetsimu nepriteli. ()

Micoldee

Isabelle Huppert předvedla, jako vždy, naprosto dokonalý herecký výkon. Jedná se o velmi těžký snímek, zvláště pro ty, kteří se mohou alespoň trochu s hlavní postavou ztotožnit. Vůbec nechápu, jak na mě její ztvárnění role mohlo tolik zapůsobit. Je to pár let, co jsem film viděla poprvé, a do teď mi některé jeho části stále zůstávají v hlavě. ()

Jonatthan

Psychologické filmy s Isabelle Huppert mi nic moc neříkají, i když jako herečka je výborná. Pokud má ale někdo v sobě příliš optimismu, tak ho tyhle dvě hodinky čisté deprese docela osvěží... ()

CrazmydRed

Obdivujem Isabelle Huppert.. Je to skvelá herečka, čo nemálo dokázala aj bravúrnym stvárnením takej komplikovanej postavy, akou je Erika Kohut. Stvárnit ženu tak posadnutú sexuálnosťou - človek má z tohto filmu zimomriavky ešte celý týžden. Vedlajšie obsadenie tiez stojí za povsimnutie a klavírne skladby su lahôdkou pre uši. ()

Clariss

Jako hráč s šachovými figurkami si zahrávala Eričina "úchylka" způsobená despotickým na ní upoutávajícím chováním její matky-ZRŮDY, jenž její výchova(přehnaná láska, nesvobodné rozhodování a voayérský pohled na její soukromí) jí způsobila sebekritický až toužebně zraňující potřebu a sexuální deviaci, s níž se nemůže plynně zařadit do všedního partnerského vztahu. Ano, film nevyprávěl o vztahu matky a dcery, tuto příčinu celého děje nechal skrytou, ale nelze ponechat stranou to, čím by její osobnost nebyla, kdyby.. ()

wocicko

Nebrala bych paní profesorku jako úchylnou ženskou - to je ta největší chyba, kterou může divák tohot filmu, nebo čtenář Jelinkové, udělat. Snažte se člověka pochopit jako individualitu, na kterou nějak působí život, nějak ji formuje a ona se podle toho chová. Umělecky skvělý zážitek, atmosféra, herci. Krásná hudba. Obzvláště se mi líbilo řešení úvodních titulek. ()

Lurtz37

Na první pohled až příliš sexuálních úchylek najednou nám objasní až závěr filmu, pak do sebe všechno začíná zapadat. Divák, kterému děj nepřipomíná vůbec nic ze života, film jen těžko docení, bude ho považovat za účelově šokující. Na druhou stranu, dokážu si představit, že člověk doopravdy trpící některými ze ztrvárněných úchylek by mohl snímku vyčítat nedostatečnou autentičnost. Tady je potřeba si uvědomit, že hlavní hrdinka ve skutečnosti není zdaleka tak zvrhlá, jak se zdá a jak si (zřejmě) sama myslí. Ode mě jednoznačně 5*, protože mě tenhle film nutí o spoustě věcí přemýslet a s chutí se na něj podívám znovu. ()

CorvusBlek

Konečně jsem se odhodlal pustit si tento opěvovaný i zatracovaný snímek a musím uznat, ano obě tyto roviny tam jsou. Chvílemi jsem byl až zhnusený, chvílemi mi bylo hlavní postavy líto, takový rozporuplný film celkově, proto hodnotím něco mezi 0 a 100%, tedy 65-70%. ()

prochyn

Erika má širokou škálu úchylek. Ani se nedivím, když má takovou mrchu (Annie Girardot ji zahrála skvěle) mámu. Film je slušnou kombinací perverzního porna a perfektních klavírních pecek. Škoda že ten závěr filmu se vytratil kamsi do...neurčita. ()

Cerebrum

Zajímavě vytyčená situace jedné psychicky nemocné ženy, která nemá sebemenší šanci na nějaké vykoupení. Filmaři jsou bohužel zcela zahleděni do své velikosti a podávají tak silně sterilní produkt, který sice obsahuje obscénní a odpudivé pasáže, nicméně spíše samoúčelně a sebe obdivně, čímž podrážejí nohy té nejsilnější lince, která je v důsledku mnohem více děsivá a šokující. Vztah matky a dcery zde přerůstá do těch nejobludnějších rozměrů, je původem veškerého utrpení. Proto je obrovská škoda, že se netne více do živého a to ne v rovině exploitace, nýbrž v rovině vypravěčské. Po zhlédnutí ve mně zůstává jen rozpačitá prázdnota. ()

Porculus

WOW! Veľmi kontroverzné a silné dielo a príbeh. Vynikajúco spracované. Výkon Isabelle Huppert je od začiatku do konca strhujúci. Od fantázie je v živote len kúsok k nočnej more. *8/10 ()

kundichlup

Geniálně pojatý snímek o porouchaném vztahu mezi matkou a dcerou (potažmo společností a jedincem), a to celé, freudovsky komponované. Erika popírá samu sebe, vlastní sexualitu a intimitu (jenž je umlčena) a stává se obrazem, ale i produktem své trýznivé, narcistické matky. Erika až obsesivně lpí na perfekcionismu a mechanicky ponižuje své studenty, což celé skutečně perfektně podtrhuje střih s doprovodem Schubertova díla. Matka ji nikdy nedovolila dospět. Do toho všeho je neméně manicky vztažen mladík, který se stává zrcadlem její touhy a zároveň i destrukcí toho samého. Perverzního ani erotického na tom není vůbec nic. Haneke se, s důsledností filmového chirurga, stal skladatelem psýché celého filmu, který až sterilním způsobem odhaluje bolestivost a mocenský charakter inter i intrapersonálních vztahů, a to vše, co celou síť rozkmitá a rozpojuje. "Schubert's dynamics range from scream to whisper not loud to soft." Baví mě to stále a opakovaně. ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV