Epizody(3)

Tato adaptace románu J.K. Rowlingové se soustředí na jedno anglické městečko, pod jehož idylickým vzhledem se skrývají bouřlivé emoce. Když zemře místní radní, vypukne nevraživý boj o uvolněné místo a soudržnost zdejší komunity se rozpadá. Prázdné místo je dramatická minisérie natočená podle stejnojmenného bestseleru J. K. Rowlingové, v koprodukci HBO a BBC. Zápletka se soustřeďuje na Pagford, zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným tržištěm a starobylým opatstvím. Za krásnou fasádou se však skrývá město ve válce: bohatí válčí s chudými, dospívající děti válčí s rodiči, manželky válčí s manželi a učitelé válčí se svými žáky. Pagford není takový, jaký se na první pohled zdá. Když náhle zemře čtyřicátník Barry Fairbrother, městečko Pagford ustrne v šoku. Fairbrotherův skon vyvolá krizi v městské radě i v osobních životech mnoha místních obyvatel, včetně jedné teenagerky, jíž Barry podal pomocnou ruku. A prázdné místo, které zůstalo po Barrym v radě, se brzy stane katalyzátorem pro ten největší boj, jaký město dosud zažilo. Kdo zvítězí ve volbách plných vášní, pokrytectví a nečekaných odhalení? (HBO Europe)

MyrnaAlec

Jen snesitelné tři díly a skládačka z anglického venkova, kde nechybí klasické postavy jako : feťácká matka/zmatení a flustrovaní teeni v nefunkčních rodinách/dobroděj co hned na začátku zemře/chamtivá šlechta atd. ()

Samelio

Seriálové zpracování Prázdného místa mě docela zklamalo. Slabinou knížky je jednoduchý příběh, její síla však tkví v propracovanosti jednotlivých charakterů, popsání jejich myšlenkových pochodů a zároveň ve způsobech, jak se prezentují před ostatními. Postavy působí reálně a jsou zde dobře vykresleny sociální rozdíly mezi nimi. V seriálu na druhé straně někteří přehrávají, jak jen můžou, aby i největší blb pochopil, co má která postava představovat. Navíc je škoda, že těm nejzajímavějším dějovým scénám z knížky se seriál nepochopitelně vyhýbá (NÁSLEDUJÍ SPOILERY KE KNÍŽCE: školní šikana, sebepoškozování, outsider a hrdinský čin, znásilnění, tragédie a z ní plynoucí sebevražda, podstatně osekáno je i domácí násilí, … KONEC SPOILERŮ). K překroucenému a mnohem nudnějšímu televiznímu závěru je snad škoda se vyjadřovat. Nejvíc mě ale asi dostal dabing Robbieho. Zdálo se mi to nebo ho dabuje ženská? :D Celkově seriál není špatný, když ho ale srovnám s knihou, tak nedokázal dostatečně využít jejího potenciálu. Kdybych ji nečetl, asi bych hodnotil o stupeň výš. Za to zklamání ale jednu hvězdu uberu. 4/10 ()

irri

A konečně někdo pochopil jak se hraje kámen nůžky aneb v třetím díle je ta nejroztomilejší scéna evr! ()

TerezkaV

Kniha mě nezaujala, i tak jsem ale byla zvědavá na zpracování na plátně. Bohužel jsem se žádného zázraku nedočkala, seriál mě neupoutal, viděla jsem jen první část. ()

Kackac

Z téhle adaptace jsem moc velkou radost neměla - většina změn oproti knize se sice držela v rozumném duchu, ale ve filmu zcela zapadaly anonymní vzkazy a jejich odesilatelé a motivy, což bylo snad nejzajímavějším prvkem celé knihy. A ořezáním vedlejších dějových linek zbylo některým postavám jen koukání do prázdna, škoda jich. Zjevení smrti snad taky nebyly úplně nutné, že... Zachraňuje to pěkná filmařina, anglické pohledy a skvělí herci. ()

kolodej1

vůbec to nebylo špatné, ale zase ani žádné veledílo, typický průměr. Předlohu jsem tedy nečetl, takže toto srovnání nemám ()

Eruwen

Bohužel nemohu jinak, než porovnávat s předlohou. Kniha toho totiž nabízí stokrát víc a všechno, co je tam geniálně vygradované je ve filmu naprosto utopené, nedotažené a udělané úplně jinak. Natočené je to dobře, herecké obsazení i výkony jsou také dobré, stejně jako prostředí Pagfordu, který téměř přesně odpovídá mým představám. Nicméně, celkové pocity jsou rozporuplné a převládá spíš to zklamání. ()

Birter

Ve chvíli kdy vychladly první výtisky Prázdného místa, už už se sbíhali televizní tvůrci aby si taky utrhli kousek. Ve výsledku jsme příběh z Pagfordu dostali celý v mnohem horší kvalitě než v jaké jsme jej četli. Není to nutně chyba scénáristů nebo režie, je na nich vidět, že se snaží, ale je to převážně způsobeno tím, že Prázdné místo se hodí mnohem více do románové formy než do limitované série. Nejsem si hlavně jistý zda-li by mě ten příběh vůbec zajímal kdybych nečetl předlohu a nebyl zvědavý jak to zpracovali v telce. Odraz skvělé knihy, která do detailů rozpitvávala každou postavu a která byla mnohem drsnější než tahle mini-série o idylickém anglickém městečku, je zde zdramatizovaný (občas docela směšně a předvídatelně) a sice to je nudné jenom někdy, ale hlavní chyba byla asi nakonec opravdu v těch producentech, kteří se prostě nemohli dočkat. ()

Frodule

Oh my Rowling! Proč sis nechala zkazit svou vlastní předlohu? Knihu jsem četla s nadšením a obdivem (až na pomalý začátek, který se ukázal nakonec jako velice funkční, jelikož dovoluje plné ponoření do příběhu a do psychologie postav) a začala jsem se moc těšit na televizní zpracování. Po zhlédnutí prvního dílu jsem byla správně naladěná, zdálo se, že se vše ubírá dobrým směrem, ale ostatní 2 díly mi postupně kazily radost. Proč se snažili nacpat mistrně propracovaný společenský a psychologický román o 544 stranách do třech dílů? Proč okradli postavy o jejich skutečný příběh? A co ten závěr? Zkrátka a dobře, i přes úsilí, které vynaložili herci, mimochodem všichni vynikající, seriálu "něco" chybělo. To "něco" byl konkretně vtip, špetka ironie, hloubka, nepropracovanost a konec. Ale abych také pochválila - povedla se jim výprava, výběr správného městečka a herci. Neochuďte se celý geniální příběh Rowlingové a přečťete si knihu! ()

faborka

Pod dojmem skvělé knihy jsem shlédla i tento třídílný seriál. No a moc mě tedy ze začátku nezaujal. Popis jednotlivých postav klouzal jenom po povrchu, první dva díly to nemělo žádnou souvislou návaznost. Nicméně silný závěr s tragickým koncem svobodné matky to celé uzavřel nakonec v celku dobře. Charakter jednotlivých postav se konečně dostával na povrch a začalo to šlapat. Takže nakonec tři hvězdy. ()

juluch

asi zalezi, co od serialu divak ocakava. jednoznacne scenaristicky silne (hoci som predlohu necitala), herecke vykony fajne, tak o com. malo vrazd, priatelia? teleportujte sa do midsomeru. ()

Kleinbauer

Román považuji za napínavý příběh, který se dá číst na jeden zátah. J.K.Rowling je výborná vypravěčka a podle mého skromného názoru to potvrdila i zde. Skvěle vystavěný příběh s temnou atmosférou, která člověku nedá knihu odložit, dokud nezjistí, jak všechny postavy dopadly. V knize. V televizním zpracování BBC jsem si o tom všem mohl nechat jenom zdát. Je velmi těžké dobře zpracovat knižní předlohu a televizní adaptace si zasloužila více času a prostředků. Zpracování se ujala scénáristka nepříliš kvalitních seriálů a režisér jediného béčkového snímku. Takovou kládu měl ztvárnit někdo, kdo už něco slušného natočil a nikoliv šumaři z portfolia televizní stanice. BBC příběh přetvořila do plytké podívané, která zcela ztratila dějovou pestrost a úplně změnila celkové vyznění románu. Asi největším zklamáním bylo pro mne ztvárnění postav v podání Julie McKenzie a Michaela Gambona, kteří předlohu vytrvale parodovali, přitom v románu jsou to nejtemnější postavy. Závěr nemohl ani zdaleka vyniknout, neměl nad čím, zanikl v celkové plytkosti a nijakosti. Fiktivní městečko Pagford vznikalo v lokalitách Gloucestershire (na jihozápadě Anglie Painswick, Minchinhampton, Stroud, Northleach a Bisley), dále se natáčelo ve Warwick Hall v Burfordu, Oxfordshire a v Bristolu. Zdroj: https://www.creativeengland.co.uk/where-was-the-casual-vacancy-filmed/ ()

ters

Hodnocení po pilotu: nemůžu se rozhodnout, jestli mi to přijde nudné nebo opravdu dobře natočené. Možná je to pouze zdlouhavé. 60 % ()

dalia

Podle mého názoru zdařilá adaptace výborného románu. Je pravda, že kniha měla více černého humoru a ironie, což bylo do seriálu při absenci vypravěče obtížně převoditelné, takže mi seriál připadal jaksi vážnější než román. Postavy vesměs výborně zahrané, herci vhodně vybraní, pěkné prostředí. Tragika závěru byla oproti knize zmírněna a závěr tak vyznívá optimističtěji. Příběh byl zhuštěnější než v knize, kde bylo přece jen hodně popisů, i když skvělých a čtivých, takže divák, který knihu nečetl, by mohl mít hlavně v prvním díle problémy zorientovat se v množství postav. Ty tři díly mne vůbec nenudily a klidně bych se do prostřední Pagfordu ještě vrátila. ()

J. K. Rowling si našla nového hrdinu

J. K. Rowling si našla nového hrdinu

08.09.2016

S Harrym Potterem jsme se rozloučili v roce v roce 2007 (respektive v roce 2011, pokud mluvíme o filmech), letošní rok je ale velkým magickým comebackem. V červenci jsme dostali divadelní hru Harry… (více)