Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

ForGump

Tohle filosofování mě skoro tři hodiny zabíjelo, navíc nelze říct, že by to byly všechno myšlenky dostatečně sofistikované o existenci lidstva a smyslu jeho bytí, ale každá věta má v sobě určité nadpozemsko a zvláštní neadresnost, chvílemi to vypadá jako kdyby postavy byly knihy, které ze sebe vypouští spoustu slov a nezájem z vaší strany často přichází, nejvíce iritující postava je Jareda Leta. Film s označením - čekání na Harrisona (btw téměř 2 hodiny trvající, čili za ten samý čas a méně, mi v Arrivalu Villeneuve vyrazil dech, což se zde rozhodně nestalo) a následné prozření při konvenčním konci (vlastně celý příběh mi připomíná ohranou detektivku, zabalenou do spousty slov a nadslov), kde tedy bojuje někdo proti někomu. Naštěstí, jenomže to nedělá dobrý film jako celek, tu dlouhou stopáž kompenzovala vizuální stránka, ve které sleduje opravdu všelijaké kameramanské nápady v zajímavě vytvořeném dystopickém světě, který, ať chceme nebo ne, působí zatraceně depresivně, génia Rogera Deakinse, mnou zvaného DiCaprio Behind the Scenes (bohužel jak známe am. akademiky a po loňské zkušenosti aneb odstřelení Příchozích, ani tento film nejspíš nebude pro něj tím vítězným) a konečně dunivě magická hudba ze stáje Hanse Zimmera. Především díky těmto složkám stojí za to, vidět film v kině a když už tak na zatraceně dobré domácí výbavě. Upřímně má zvědavost byla především na Villeneuva, jak se dokáže popasovat s takovým věhlasným kultem. Jako režisér umí postavit efektně scény, aby něco vyšlo z bodu A a došlo do bodu B a funguje to, takže za něj jsem vlastně spokojený, jenže samotný příběh je mírné vakuum. 60% ()

tlesk

Blade Runner 2049 je pro mne osobně jedním z nejlepších filmů, jaké jsem měl letos to štěstí vidět, ba dost možná nejlepším letošním sci-fi (čímž u mne z piedestalu sesadil Válku o planetu opic). Ostudu předchůdci tak rozhodně neudělá. Ba naopak. V leckterém ohledu jej možná i předčí. Akce a efekty zde sice jsou přítomny ve slušné, dech beroucí dávce, ustupují však hutné, svízelné atmosféře zítřka. Nejen že se výborně rozšiřuje už známý svět, ale je do něj vnášena řada nových motivů, čímž jste ponecháni napjatí až do samého závěrečného odhalení. Nejedná se tak o pouhé krásně vyhlížející pozlátko, ale o sequel se vším všudy, který zachovává a ctí ducha předlohy s láskyplnou citlivostí. Dlouhé a pozvolné tempo vyprávění, kladoucí důraz na každičký detail a záběr možná nesedne každému, o to víc však snímek ocení fandové původního Scottova filmu. Denis Villeneuve a jeho tvůrčí tým se zkrátka předvedli v nejlepší možné formě a mně osobně chybělo jen velmi málo k tomu, abych snímku „napálil“ plné hodnocení. Upřímně se už teď nemůžu dočkat toho, jak bude v podání tohoto režiséra vypadat kupříkladu chystaná Duna… Více zde: http://nafilmu.cz/2017/10/recenze-blade-runner-2049-2017-sci-fi-film-roku/ ()

Tarhiel

Keď sa Harrison Ford k filmu vyjadril, že má zatiaľ najlepší scenár, aký čítal, bol som opatrne v očakávaní. Nebol som si istý, či Villeneuve dokáže natočiť pokračovanie, ktoré by obstálo v tieni jednotky. Nemusel som sa. Vôbec nebudem posudzovať, či je tento film rovnako dobrý, ako jednotka, alebo lepší, tento film pevne stojí na vlastných nohách, citlivo nadväzuje na jednotku a tému rozširuje vlastným spôsobom. Pre mňa film roka a už teraz legenda, ktorá sa bude pozerať dlho po tom, čo bola natočená, rovnako ako jednotka. Akoby som videl jednu z Bacigalupiho poviedok bezchybne pretavenú do filmu. ()

RAFT

Myslel sem že, toto pokračování nebude to pravé ořechové a ejhle pokračování se vážně povedlo .Režisér Denis Villeneuve který, nám už natočil parádní filmové kousky na dosti vysoké úrovni jako sou Zmizení,Sicario a nebo jeho předchozí snímek Příchozí .Ve filmu nic nechybí děj najdem , triky tak ty byly alespon pro mě na velmi špičkové úrovni.Skoro většina scén ve filmu je jak si tichá s hudbou a nabudí ten správně dobrý zážitek.Herci si ve filmu ohrály to svoje no možná ,tak trochu .Těch 163 minut uteče jak voda.Za mě 90% ()

Taffey

Nemám slov. Hluboký existencionální,, filozofický film nejvyšších kvalit, naprosto nevhodný pro diváky bez empatie, požadující akci od začátku do konce. Kdo je zvyklý na různé ty Pacific Rimy, Captainy Ameriky, nedej bože na Transformers, nechť raději ani neutrácí peníze a radši je propije naproti v hospodě. To, co píše třeba Matty, to je naprosto úsměvné, ale buzdiž, patří jistě do kategorie, kterou jsem popsal. Naprostým protikladem jedd například kolega Liskam, který důvod vzjniku filmu očividně pochopil dokonale. Ano, je to osobní záležitost. Smekýám před celým realizačním týmem, počínaje scénařem, přčes casting, po režii a hudbu. Jen občas jsem se, jako fotograf, zcela neztotožnil s kompozicí záběrů. Ale netahalo to za oči, jak říkal syn Janek a tak neuberu ani půl hvězdičky. ()

-tHESWINe-

Celkem kvalitně vykradený "původní" Blade Runner, camea nastaly všechny, soundtrack není tak dobrý jako původní Vangelisův ale pořád super. Pátá hvězda je jen za to, že to nenechali Ridleyho totálně pohřbít jako jeho ostatní filmy, jsem nadšený. [následuje mírný spoiler ale je to jasné už z traileru] Nejsem nadšený z toho, že se ukázalo, že Deckard nakonec nebyl replikant, to mi trochu zkazilo moje teorie, ale ať si, neberu to jako doslovné pokračování, však jak se dá brát vážně film kde ani nebyli jednorožci. Jaredovi ti záporáci moc nejdou, nastínil jen dost plochého doktora zlo, v podstatě tam ani nemusel být. (viděno v Redwood Downtown 20) ()

Dandy95

Pomalá audiovizuání dokonalost, která zdaleka nepřináší ty emoce, jaké by chtěla. Spousta symbolismů a skrytých motivů nevynahradí zklamání z nepřítomnosti toho kulervoucího momentu, na který celý film čekáte. Nástin příběhu a celého budoucího světa v první polovině je geniální a neuvěřitelně baví, bohužel si však ale tento standard neudrží po celou stopáž. Pro mě pořád lepší než první díl, jelikož svoje myšlenky prezentuje mnohem sympatičtěji a ehm...lidštěji. Jednoznačná oscarová nominace pro Rogera Deakinse, která by měla být zaslouženě proměněna ve výhru. ()

kaprson

Škoda přemrštěné stopáže, pomalé tempo je často příjemně hypnotické a vtahující, ale jindy působí nadbytečné protahování scén, poslední cca 1/2h už mi v kině otupovala pozornost (doma asi neva). Vyškrtl bych vágně podanou linii rebelujících replikantů (s heslovitými replikami :-), chybělo mi nedotažení linie Tyrellova nástupce a zklamalo závěrečné střetnutí se zápornou replikantkou (doufal jsem v zapamatování hodnější finále). Ostatní aspekty filmu v čele s nádherným vizuálem (ozvěny lokací pův.filmu i jejich rozšíření za okraj L.A.) a hudbou (často dunivě atonální, jindy variující motivy z Vangelise) bez problému - příběh ok (i když odvyprávět se dá za polovic doby), herci solidní, atmosféra velmi působivá, přesto se z ní do značné míry ztratil typický "noir" a hlavně jistá křehkost, která v původním filmu (v podobě např.Sebastiana a jeho "hraček" nebo scén s Rachel u klavíru v Deckardově bytě) dodávala příznaky právě té hledané esence "lidskosti". / PS: rozhodně se vyplatí velké plátno ()

Dampfer

Podoba očekávání a momentální nálada při první projekci dokáže zřejmě u výsledného dojmu, použiji teď "databázovou" berličku, přihodit i ubrat klidně tři hvězdy. Protože já jsem opatrně nečekal nic a v kinosále byli v pohotovosti hlavně uši a oči, mohu být výsostně spokojen. Nemůžu si odpustit rýpnutí, že co do zápletky a vyprávění příběhu si mohli tvůrci pár odpracovaných hodin přidat, ale audiovizuální stránka je libová. Ona (a teď použiji šílené slovo) monumentálně-depresivně-elektro hudba udělala s přelety nad věčně se mračícím nebo dumajícím světem budoucnosti tak silný zážitek, že pak příběhovou jednoduchost moc nevnímáte. Navíc...i síla detailu. Recepce ve Wallacově sídlu, hranatý Johnnie Walker, neutěšenost "chajdy" na začátku a brýličky Dave Bautisty, sladce naivní kukuč Ane de Armas, Goslingův "věčně někde zraněný" obličej,a tím nemyslím jen fyzické šrámy... prostě je to skvělý film. Když se naladíte na jeho notu, užijete si každou sekundu. Něco jako Ferrari 250 GTO, s kterým ale můžete pouze túrovat na místě. Jo, neojedete s ním, řekněte si auto na dvě věci, pokud ovšem propadnete kouzlu obrazu a zvuku, začnete si pomalu vychutnávat jeho detaily a tak nějak iracionálně se zamilujete, může jít ztracený účel k čertu. ()

grossekopf

Původní BR je můj nejoblíbenější film... proto nešlo dát než pět, za návrat a radost z něj. Je však jasné, že BR 2049 nedosahuje kvalit původního. Je zbytečně dlouhý, což rozmělňuje atmosféru a už jen proto nemůže původnímu snímku konkurovat. Chybí i (jinak pro mě vždy spíše navíc) romantika, která v BR prostě seděla. I přesto je však BR 2049 vzhledem k době natočení unikátní, klasické sci-fi zastupují dnes snad jen Příchozí či Gravitace. Některé scény jsou opravdu nápadité a vynikající - opět škoda délky. Gosling solidní, ten kabát rozhodně chci. Plusem jsou i drobné odkazy, zejména hudební motivy. Minusem jistá mystizace zrozeného spasitele, naštěstí nerozvedená, což doufám takto zůstane. Nuže, nechť film ohodnotí čas podobně jako původní BR, též z hlediska diváka rozporuplné dílo. Těším se na případný directors cut, který snad bude opravdu cut. ()

Alojs

Nízké dvouhvězdičkové hodnocení některých hodnotících je dáno obyčejným filmovým ingoranstvím. I relativně špatné finanční zisky poukazují na to, že je cosi shnilého ve světě filmovém. Blade Runner se nezaprodává a upřednostňuje klasické filmové řemeslo. Nikam nespěchá, je rozvážný a trpělivý. Každý záběr je poctivě vypiplaný, nic nelze vystřihnout, vše je maximálně vyvážené (pomineme-li mírně ukvapený závěr). Atmosféra sálá z plátna takovým způsobem, že musí nejeden fanoušek původního filmu vrnět blahem. Špičkové audio se prolíná s těžkotonážním vizuálem. Mlha, déšť, sníh, sileuty, neóny, dunění... Minimální prostředky přinášejí intenzivní prožitek a poskytují půdu pro inteligentní (byť nijak novátorský) příběh. Villeneuve je zkrátka borec. Skládá poctu původnímu filmu tím nejlepším možným způsobem a přitom neobkresluje, neopisuje a s citem modifikuje celkový svět, všechny ty postavy a motivy... STEJNÉ, ALE JINÉ = takový je Blade Runner 2049. Současně se však jedná o ukázkovou sci-fi ze staré školy, v níž se nehýří barvičkami, explozemi a hromadou nadpřirozených postav. Rád si dlouze povykládám s diváky, co to vidí stejně - rád se pohádám s lidmi, kteří to vidí jinak :-) ()

Limous

Musim říct, že Denis Villeneuve se nyní zařadil mezi moje nejoblíbenější režiséry a natočil pokračování, za které by se nemusel stydět ani Ridley Scott. Blade Runner neztratil nic ze svého opojného kouzla ani po 35 letech. Nejvetší strach jsem měl z Goslinga, nikdy jsem ho neměl rád a vůbec mi seděl, ale dneska, dneska si to u mě vyžehlil. Můj bože a ta hudba. ()

MasterMagic

Vizuální bašta s hutnou atmosférou, která navazuje 30 let po událostech filmu z roku 1982 a je pouhým pokračováním. Žádné rozvíjení Blade Runner vesmíru, žádné plány pro budoucí filmy. Čisté pokračování. Villeneuve vůbec strojově nenapodobuje původní film, akorát jej s respektem rozvíjí a dle svého stylu s ním pracuje, za což mu nesmírně děkuji. ()

Lavinia

Rozhodně zanechá dojem všemi svými prvky - pomalostí, a přesto jsem byla zvědavá, kdo bude to dítě, podivností světa, kde pořád prší nebo je tma nebo poušť, nic tam neroste a přesto něco produkuje kyslík, rozkladem prostředí - rozbité stavby, sochy, ale zase zachovaný palác, pokročilou technikou - létající auta, ale je jich sakra málo, vlastně téměř žádná,androidními nelidmi, kteří se za lidi chtějí považovat ... čím vyšší počet odehraných minut, tím strměji klesá logika. Pamatuji se, že jednička na mě kdysi dávno udělala dojem, ač nudila - a tohle je přesně totéž s jediným rozdílem: jsem ráda, že jsem to viděla, a přesto: podruhé to určitě už vidět nemusím. ()

pushover

Villeneuve opět prokázal, že patří do současné filmařské špičky. Všechno co starej Scott neumí, zvládá naprosto bravurně. ()

FaithZombie

Jako pokračování více než důstojné. Film byl řemeslně zpracován opravdu bezchybně (kamera, hudba, režie, herci). Villeneuve prostě ví. Líbí se mi atmosféra, hloubavost a fylozofičnost celého filmu a také mnohé z postav. Gosling byl rozhodně obstojný a bylo zajímavé jak ve výsledku nebyla jeho postava vlastně nijak důležitá a jen se celou dobu vezl, Ford je prostě Deckard, virtuální hospodyňka Joi rozkošná a hodně dobře zpracovaná a nějak jsem si oblíbila i psycho replikantku Luv. Na druhá straně je tu ale postava Jareda Leta jejíž celá agenda mi trochu unikala a ano viděla jsem i kraťas s ním patřící k filmu ale nic moc mi to neobjasnilo. Navíc na plátně strávil jenom asi tak 5 minut a tak by se jeho role ve filmu dala klidně považovat za takové větší cameo. A neseděla mi ani postava Robin Wright která neváhala položit život za.. za co vlastně? Věděla snad něco nebo prostě jen měla na háku? Těžko říct. Takže končím na 4* protože i když byl film velice zdařilý nedosahoval tak docela kvalit jedničky a našlo se pár much. Málokdy se ale povede navázat na originální film po tolika letech takhle zdařile. ()

J.e.r.e.c

Nejlépe to tentokrát vystihl Fuka se svým pracně skládaným souvětím. Začnu hned tou největší nedokonalostí - hlavním nepřítelem BR 2049 je nelidská, ba až nereplikantí stopáž. Dvě a třičtvrtě hodiny je zkrátka příliš a ke konci už s každou další minutou klesal můj zájem o dění na plátně zrychlujícím se tempem. Což je dané i tím, že to samotné dění není zase tak stimulující. Čímž 2049 dokonale navazuje na původní film, který byl podobně rozvláčný, ale výrazně kratší, a díky tomu také o něco údernější. BR boduje (opět!) především díky jedinečnému audiovizuálnímu kabátku, který se vymyká čemukoliv, co je v kinech běžně k vidění. Villeneuvova partička (posílená o všudybyla Zimmera) opět kouzlí ve velkém stylu a hraje si s pocity, které pečlivě budované a skládané obrazy a zvukové plochy v člověku navozují. Při některých záběrech jsem si říkal, jestli by nebylo bývalo úplně nejlepší udělat celý film víceméně bez děje, pouze jako čistou artovou „procházku“ po krásném dystopickém světě budoucnosti. Některé momenty jsou bezmála geniální a za naprostý vrchol považuji celou linii „holky z projektoru“, sen každého muže, ať už se mu zdá o elektrických ovečkách, nebo o těch normálních. Mnohem lépe než v prvním filmu zde funguje zamýšlení se nad tím, co je to vlastně duše, a i když se z toho zase nepodařilo vyvodit nic převratného, je to alespoň podáno velmi uspokojivým způsobem. Původně jsem chtěl dát nižší hodnocení, přeci jenom jsem se cítil být tou délkou docela ubitý a také trochu unavený (poprvé u Villeneuva), ale BR 2049 je opravdu výjimečný film a jen těžko se dostává z hlavy. A takových je zoufale málo. Viděno v IMAXU v docela fajn 3D. 80% ()

Jacques1

Obraz vynikající, hudba skvělá. Jen příběh mě nezaujal ani emocionálně, ani intelektuálně, ani mi nepřišel napínavý. ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce