Blade Runner 2

(neoficiální název)

• Kanada

Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie / Kanada, 2017, 163 min

Upřímně jsem mírně v rozpacích. Na jednu stranu geniální, na druhou mírně nedopečený film. Jakoby polovina příběhu a world buildingu potřebovaly přepsat, doladit, rozvést. Plot twisty ohledně K. byly skělé, ale ke konci mírně zklamaly, tak jako samotný vývoj příběhu a některých postav. Například Leto nebo Mackanzie David byli trestuhodně nevyužití. Každopádně Roger Deakins a jeho kamera jsou jako vždy k neuvěření. Dnes nepracuje lepší kamereman, tečka. Odkazy na Vangelisovu hudbu jsou všudypřítomné. Nejsem fanatický fanoušek Blade Runnera, i ten samotný měl pro mě nedostatky velmi podobné těm, co předvádí Villeneuveův sequel. Nicméně měl v sobě více života a osudovosti a právě to 2049 postrádá, i když Gosling se snaží ukázat tolik emocí a lidskosti, kolik mu příběh dovolí. Každopádně na scénu v moři asi nikdy nezapomenu, fenomenální. Přes mé rozpaky nemůžu zdůraznit, jak důležité je, abyste tenhle film viděli a Hollywood si zachoval aspoň částečnou originalitu a inteligenci.(10.10.2017)

O nejeden parník lepší než čeho jsem se obával, ale o poznání horší než v co jsem doufal. První uvedené platí především díky přesně vystihnuté svébytně pomalé hypnotické "nedivácké" atmosféře (nesporně to pocitově má 2049 minut), řešení velkých existenčních otázek skrze lehké náznaky (jakkoli hůře než u předchůdce), designem i nápady vymazlené funkční aktualizaci světa o třicet let, dunivé a opojné audiovizuální stránce, že nejde "o to samé v jiném hávu" či skutečně hrajícímu Fordovi. Druhé pak kvůli několika dějovým linkám ze závěrečného aktu, které jsou diskutabilní až vyloženě na přes držku, nemalému množství natahovaných či přímo nadbytečných scén, chladnosti navzdory tomu, že by to rádo bylo tuze emocionální a příliš tématům, která se nakousnou, aby se záhy vytrácely rychleji než slzy v dešti. Nadčasová legenda z toho rozhodně nebude, to jedině snad po stránce řemesla, ale více než pouze sakra dobrý antiutopický snímek to je každopádně. Otázkou však samozřejmě zůstává, zda "více než sakra dobrý" je dostačující v případě pokračování jednoho z nejvlivnějších počinů kinematografie.(5.10.2017)

Úžasná audiovizuální stylizace, zajímavej příběh, dobří herci... ale co z toho, když celej film trvá asi o hodinu déle, než by bylo žádoucí. Atmosféra šedivé budoucnosti, která byla zpočátku velmi silná, tak postupně začne vyprchávat. Příběh, jehož pomalé rozplétání jsem ze začátku hltal, mě ke konci už úplně přestal zajímat a vyvrcholení jsem odzíval. A ne, není to proto, že by postupem času klesala kvalita - spíše ve filmu není dost materiálu na to, aby udržel divákovu pozornost po celou dobu. Je tu zkrátka příliš mnoho scén, které jsou sice třeba vizuálně působivé, ale film by bez nich mnohem lépe odsýpal. Ve výsledku se tedy ty ze začátku tak opojné audiovizuální hrátky stanou dost ubíjejícími. Je to velká škoda, protože film svoje objektivní kvality nesporně má. Bohužel však nikdo zřejmě neměl odvahu do výsledku trochu říznout a sestříhat ho na délku, ve které by byl tím strhujícím sci-fi thrillerem, kterým měl být. /65% a 3*/(20.10.2017)

• EvilPhoEniX

Bohužel, tohle mě minulo. Starý Blade Runner jsem vypl v půlce a koukat na remake doma, zřejmě to dopadne obdobně. Denise Villeneuva považuji za velmi nadějného a zručného režiséra, jeho Sicario s Prisoners patří mezi mé oblíbené filmy, ale nový Blade Runner je pro mne divácky nevděčný. Vizuálně samozřejmě lahoda a divák má při sledování chuť vzít si foťák a jednotlivou scénu si vyfotit. Ryan Gosling se mi do hlavní role hodil, ale k plusům to bude zřejmě vše. Opěvovaný Harrison Ford se ukáže 30 minut před koncem, tedy v době kdy je divák unaven a vyčerpán, Jared Leto jako záporák je ve filmu všeho všudy 10 minut, což je snad jeden z největších záporů a hříchů, protože dobrý záporák dělá dobrý film, Rko je velmi nevyužité, k zvratu nedojde žádnému a samotná akce tvoří asi 15 minut ze 163 minutového filmu, no nedivím se, že 5 lidí z kina odešlo a já kdybych nebyl poctivý filmový fanoušek, odejdu zřejmě také. Až moc artové, surrealistické a snové, že jsem z toho málem dostal hemeroidy z neustálých změn poloh v sedačce!45%(14.10.2017)

Výborný film, jeden z najlepších tohtoročných, ALE... Najprv pozitíva, ktoré naozaj výrazne prevažujú: Ako u Villeneuva vždy, je to skvele zrežírované. Má to zaujímavý, vlastne detektívny príbeh, ktorý nie je nič prevratné, ale zároveň nepôsobí "prežitým" dojmom ako napr. Ghost in the Shell. Je tam kopa skvelých nápadov (kto by nechcel mať doma takú hologramku?), úžasných obrazov a hudba správne variuje Vangelisa. Ford je super a odkedy sa objaví, totálne odsunie Goslinga na druhú koľaj. No a predovšetkým to veľmi funkčne a zaujímavo rozširuje svet pôvodného filmu. ALE... je to skrátka svinsky dlhé. V snahe o nenatočenie uponáhľaného súčasného filmu tam Gosling fakt veľa chodí a zamyslene sa díva a všelijako trpí. Furt s tým istým výrazom tváre. Dlho mi bol sympatický, ale on sa naozaj stále tvári rovnako a mňa osobne to začína otravovať. Nuž a keď sa tam s ním dlhééé minúty prechádzame kulisami postapo sveta, tam a späť, potom za roh, potom po schodoch dole a zase hore, miestami to nebezpečne smrdí nudou. Aj pôvodný film bol pomalý a "zádumčivý", ale šikovnejšie z toho ťažil atmosféru a bol celkovo hutnejší a kompaktnejší. A napriek chladu dokázal vyžmýkať solídne emócie, čo sa novému filmu príliš nedarí. V každom prípade si ťažko predstaviť, že pokračovanie takého kultu mohlo dopadnúť lepšie, takže palec hore a určite chcem, aby Villeneuve natočil tú Dunu.(6.10.2017)

• - Film začíná podobně jako jeho předchůdce Blade Runner (1982) - krátkým titulkovým popisem historie a letem vznášejícího se automobilu. (necisty)

• - Film byl natočen v Budapešti. (Jurkodak1)