Hornblower - Rovná šance

(TV film)
  • Velká Británie Hornblower: The Even Chance (více)

Historicko - dobrodružná filmová séria životnej cesty Horatia Hornblowera, legendárneho britského dôstojníka, s vynikajúcim hereckým obsadením. Veľkolepé a výpravné ťaženia britského impéria nepoznali hranice. Práve naopak, neustále ich prekračovali. A v tom bol Hornblower lepší ako ktokoľvek iný. Už od verbovačky v prístavnom mestečku Portsmouth bolo jasné, že do služieb britskej armády vstupuje muž, na ktorého sa len tak ľahko nezabudne. A jeho kariéra je dostatočne bohatá na to, aby sa pri tom nikto nenudil. Vojny zúria všade na okolo a my sa staneme spoločníkmi jedného z najudatnejších dôstojníkov svojej doby... (oficiální text distributora)

Big Bear

Nevím kde vzal pisatel oficiálního distributorského obsahu, že Hornblower byl naverbován... Jeho otec, chudý avšak velmi zdatný lékař pomohl jednomu starému kapitánovi a s jeho pomocí se Hornblower dostal na plavčické poddůstojnické místo na HMS Justinian. Ta je v zátoce na kotvě stejně jako další britské lodě královského válečného námořnictva, protože se zrovna nikde neválčí. Ale naděje je na obzoru. Lůza lapila francouzského krále a chtějí jej popravit a z toho kyne naděje na pořádnou válku s republikánskou Francií! Jak víme z dějin, život Ludvíka XVI vyhasl pod quilotinou a Británie vstoupila do války s Francií. Hornblower se však cítí vázán povinností sloužit pod stařičkým kapitánem a odmítne sen každého mladého muže jít sloužit na válečkou fregatu. Tam šťastlivce, které nesmetou dělové salvy protivníka, kulky z mušket či nejsou probodnuti šavlí při bojích na palubách zahákovaných lodí čeká rychlé povyšování a dle hodnosti i procento kořisti ze vzdávajících se lodí a jejich zabaveného nákladu. Hornblower má navíc problémy se starším poddůstojníkem, který dle nepsaných práv staršího zkušenějšího lodníka tyranizuje a šikanuje poddůstojníky přičemž si právě nejvíce zasedne na Hornblowera. Jenže válka se na plno rozjíždí a na spory uvnitř mužstva nemá kapitán válečné fregaty kam Hornblower stejně nakonec nastoupí čas. ---- Všechny diváky tohoto období neznalé chci upozornit, že tady na lanech neskáče žádný Jack Sparrow, nejsou tu piráti ani korzárští kapitánové lemtající rum v Port Royale... Jedná se o konec osmnáctého století a začátek devatenáctého. Lodě Jejího veličenstav dominují oceánům všech moří. Británie je velmocí, kterou periodicky prudí Francie a také Španělsko... Moře křižují nejen nákladní škunery, ale i těžké válečné fregaty s několika patry dělových palub a stovkami vojáků na palubě... Hornblower je prý natočen podle některých okamžiků z života snad nejslavnějšího britského admirála Horatia Nelsona, který triumfoval vítězstvím v bitvě u Trafalgaru, kde se stal legendou a námořním bohem pro každého britského námořníka. V tomto filmu uvidíme jak to na válečných lodích chodilo, uvidíme brutální boje, kdy to lodě do sebe rvali salvami z děl paluba na palubě... Všechny postavy jsou typově naprosto dokonalé, Brita i Frantíka rozeznáte nejen podle dobových šatů, ale řekl bych i podle obličejů ! Jednoznačně pětihvězdičková záležitost! Pět salv s děl na levoboku! * * * * * Koho téma zaujalo a chce o Lordu Nelsonovi vědět více - dpopručuji k přečení knihu Moniky Bandasové - Horatio Nelson ! ()

filmmovier

Atmosférický úvodní příjezd na loď odstartoval parádní příběh námořníka Hornblowera a také bezmála perfektní sérii, která mě velmi překvapila. Nejen že má výborné herce, zejména Ioana Gruffuda a Roberta Lindsaye a povedený český dabing (ten z ČT) ale hlavně vynikajicí příběh a atmosféru a neuvěřitelně filmové vzezření, televizně to nepůsobí ani trošičku, což je další velké plus. Má to parádní výpravu, vše působí reálně, příběh je napínavý, nenudící, perfektně graduje. Mě se to líbilo a rozhodně budu koukat dál, protože Hornblower se mi líbí, perfektní historická série, která vyčnívá a jen málokterá je tak dobrá. A hned napoprvé tak parádní příběh....85%. ()

Cejny

Dobrodružná série o námořníkovi Horaciu Hornblowerovi začíná hodně výstižným názvem. Hornblower má šanci 50:50, zda bude úspěšnou televizní sérií, či ne. Úvodní díl, který se věnuje především seznámení se s chystaným dějem a představením hlavní postavy, pozvolna udává pozitivní směr této sérii. Hlavně druhá polovina filmu, kdy už se jde do akce, mě přesvědčila o tom, že tuto sérii rozhodně musím vidět celou. 75 % ()

Yardak

První příběhy mladého důstojníka Hornblowera začínají velmi netradičně - mořská nemoc, šikaná. Po čase se díky štěstí a určitým náhodám dostává do velení menší části lodi (na určitou část i celé lodi) a uplatňuje svoje zkušenosti, které začíná sbírat. Ioan Gruffudd to herecky táhne a nejen díky němu se budete těšit na další díly. Na Tv produkci nejlepší laťka. ()

Kangaxx

Prvý diel skvelej série, v ktorej nenájdete prázdny záber. Atmosféru, ktorú dokáže navodiť toto dielo môžu závidieť aj najväčšie hollywoodske trháky. Každá časť podáva svojským spôsobom nielen výpoveď o zvyklostiach anglického námorného loďstva na prelome 18. a 19. storočia, ale aj o dobe samotnej. Dobrodružná epopeja, ktorú by si žiadny milovník žánru nemal nechať ujsť. ()

• Natáčelo se v Turecku, na Ukrajině a v Portugalsku. (Terva)
  • Skutečná HMS Indefatigable byla spuštěna na vodu v prosinci 1794. Měla velmi dlouhou a impozantní kariéru pod spoustou skvělých velitelů. Nicméně prvním z nich byl opravdu i Sir Edward Pelew, kterého ve filmu hraje Robert Lindsay. (Untentrauer)