Síla slov a fantazie je ukrytá v knihách. Ale jen pro toho, kdo je umí a chce přečíst. Film Zlodějka knih vypráví příběh Liesel (Sophie Nélisse), která se během druhé světové války dostane do pěstounské rodiny Hanse Hubermanna (Geoffrey Rush) a jeho ženy Rosy (Emily Watsonová), aby zde začala nový život. Liesel se snaží zapadnout – doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Liesel je odhodlaná situaci změnit s jednostrannou posedlostí rodícího se učence. A získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Hans se s Liesel učí dny i noci, během nichž se Liesel snaží podrobně prostudovat svoji první knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně „odnesla" z pohřbu svého bratra. Liesel se také spřátelí s jejich novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem (Ben Schnetzer), kterého před nacisty skrývají ve sklepě. A právě Max je dalším, kdo ji povzbuzuje ve čtení a v touze po vzdělání. Postupně se mění i její přátelství s mladým sousedem Rudym (Nico Liersch), který Liesel sice škádlí, ale přitom se do ní zamiluje. Dobu plnou utrpení a strádání pak všichni společně překonávají pomocí knih, které nejen pro sebe Liesel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi. (Cinemart)

gutshoter

Moderní, trochu z jiného pohledu, a sice z německého. Jsem si jistý, že režisér nemohl vybrat lépe co se hlavní představitelky týče. Velice intenzivní, emočně náročný film, který nekonkuruje určitým, velkým filmům o druhé světové, nicméně účel rozhodně splnil. Líbilo se, moc! ()

Maynard.

Viděno na dvou dosti rozdílných místech, 1/2 na dofče v Itošce, kdy dostala prďola 7.dětskou nemoc a druhou půlku už doma, páč sme museli jet o den dříf dom :o). Ale už sme to oplakali... No, měl sem tenhle kousek připravenej snad 5 let než sem se k němu odhodlal a jako udělal sem rozhodně dobře, že sem do něj šel. Byl sem nadšenej z konce a z hereckejch výkonů... Ale celkově mě to spíš trošku nudilo. ()

Chmur

Milý a hezký film, i když zobrazuje dobu, která milá ani hezká určitě nebyla. Všichni herci jsou skvělí, zejména pak představitelka Liesel. Příběh se odvíjí poklidným tempem, ale přitom nenudí. Co jsem obzvlášť ocenil, je hodně silný konec. ()

klukluka

Ten barvotiskovej styl vyprávění mi ze začátku moc nevyhovoval, přece jen jsem si už navykl na krapet ostřejší věci. Tohle bylo od A do Z spíš jak film pro moje děti - teď koukám, že to chybí v žánru rodinné, což je 1. chyba, 2. škoda, protože tenhle film má potenciál stravitelně a přijatelně dětem osvětlit 2. světovou válku. Nakonec se mi to ale moc líbilo, i když to byl dojáček, u kterého je lepší extra nepřemýšlet. Jak to myslím? Dojal jsem se třeba nad nerudnou matkou, kterou tolik rozněžnilo, když se chlap ve sklepě opět probral k životu. Je to reálné, aby se najednou tak změnila? I když - možná jo, taky měla najednou doma dítě, které třeba nebyla sama schopná přivést na svět, to ji taky mohlo vnitřně rozsvítit a najednou se to v ní prodralo na povrch. Melodrama, ale pěkně udělané. Hezké... :-) ()

Zagros

Válečný film z pohledu dítěte, popřípadě dospívajícího? No proč ne. Ale ani v tom případě by to nemělo být tak naivní. Navíc mě hodně štvalo jakési podivné přestylizování, kdy červené vlajky nacistů svítily a zbytek světa byl pochmurně šedivý. Celé to bylo divně umělé a příběh mě taky do kolen nedostal. Na druhou stranu hlavní představitelé byli vybráni docela dobře a celkem se i snažili. Můžou si mezi sebe rozdělit dvě hvězdy. ()

velkyvezir

Díval jsem se na film a opakovaně si pokládal otázku, v čem se lišil život Němců za Hitlera od toho našeho za komunistů, a pořád se mi vtírala na mysl odpověď "V ničem". Mezi obyčejnými lidmi byli přisluhovači, stejně jako hrdinové i ti zastrašení. Neboli fakt je čas udělat tlustou čáru, jít dál, avšak nezapomenout. Jinak herci naprosto úžasní, geniální vývoj postavy hrané Emily Watson, kterou jinak nemusím, ale tady je prostě výborná. ()

provitamin

Filmu chýbala autenticita. Prišlo mi veľmi neprirodzené, že vo filme ktorý je o jednej nemeckej rodine, resp. o Nemcoch počas druhej svetovej vojny, rozprávajú takmer všetci Nemci po anglicky, pričom v ich reči sa objavuje len "ja", "nein" a pár ďalších nemeckých slov. Ale chápem to z toho pohľadu, že Američania ktorí nedokážu čítať (titulky) to majú takto pohodlnejšie. Sú tu prítomné aj povinné ftípky o Hitlerovi, avšak žiaľ platí tu že 100-krát opakovaný vtip prestáva byť vtipný. Poslednú výtku by som mal k tomu, že záporák sa volá Deutscher. Autori takto pomenovali zlo = Deutscher = Nemec a tým vlastne (ne)vedome personifikovali zlo na celý nemecký národ. Napriek spomenutým nedostatkom ide o pekný film, ktorý sa oplatí vidieť. U mňa 90%. ()

Roman Albach

Docela obyčejný válečný příběh by mohl být velice silný právě díky absenci typických scén a zápletek, na které jsme u válečných filmů už zvyklý. Ale není. Bohužel pro mě mu podrážela nohy řada situací a scén, které snad pramenily z určité neznalosti autorů tehdejších reálií. Jednoznačně jako nejslabší místo vidím v ukrývání židovského mladíka Maxe. Nejenže by za ty tři roky musel být ve sklepení domu dávno nalezen, ale jeho samotné "propuštění" by se rovnalo v tehdejší době sebevraždě. Ve třetí ulici by byl zadržen a co by následovalo není snad potřeba popisovat. Takových míst je v celém filmu více, to mi bohužel celkový filmový zážitek snižovalo. ()

willy1

K tomuhle filmu nemám ani moc co říct, takový klasický válečný film bez zbytečných potoků krve a násilí - což jsem uvítal. / režie 90% / scénář 90% / hudba 85% / herecké výkony 80% / napětí 20% / akce -% / // celkové hodnocení 85% // (viděno: internet) ()

patrikus

Což o to, film je to krásný, ale nic nového. Uměle romantické, hra na citovku, ale místy jsem se hodně zasmál. Válka nebyla žádný med, ani pro samotné obyvatele říše, kteří s nacismem neměli nic společného. A mnohdy to byli i dobří lidé. ()

Scevola

Dalsi z rady filmov odohravajuci sa pocas druhej svetovej vojny v nemecku, dotykajucich sa aj zidovskej otazky. Priemerny, ale pozeratelny snimok, autenticitu vsak narusa pouzitie anglictiny namiesto nemciny. 6/10 ()

Neshika

Tohle sem o filmu napsal jako recenzi na Sloh: Toto válečné drama bylo zpracováno pod klapkou režiséra Brian Percivala, který točí převážně reklamy a televizní filmy, ale já osobně znám jeho práci ze seriálů „Láska v bílém pekle“, který se odehrává v polovině 19. století, a „Panství Downtown“ odehrávající se začátkem století dvacátého. U tohoto film se Percival posunul po časové ose zase trochu dál – do 50. let. Na rozdíl od těchto seriálů, které jsou umístěny do prostředí Anglického souostroví, se „Zlodějka knih“ odehrává v Německu. Změna to není veliká a je vidět, že výměna slušivých fraků za esesácké uniformy šla docela hladce. Co se týče hereckých výkonů, bych snad neměl výtek. Naprosto sem propadl výkonu Geoffreyho Rushe a Emily Watsonové, kteří zachránili své role, které byly napsány dost neuvěřitelně (v tom špatném slova smyslu). Hlavní hrdinka Sophie Nélisse působila celkem přirozeně a sympaticky, což mělo za následek, představitel Rudyho Ben Schnetzner vedle ní působil velmi ploše. Celkově na mě film působil celkem naivně a kýčovitě. Hlavní hrdina je malá holčička, příběh se odehrává za války (zase?), děj je utahaný, nekonečné mluvení v básničkách (což je místy hezké, ale všeho moc škodí…), příběh vypráví smrt a konců je snad víc než v Návratu Krále. To je však samozřejmě věc osobního vkusu. Navíc jde o film s knižní předlohou, nemůžu za tyto věci tvůrce vinit. Zpracování se jim konec konců povedlo zvládnout hezky. ()

ti88na

Neviem sa zbaviť dojmu, že sa z toho dalo vytĺcť viac. Námet bol veľmi dobrý, nevšedný rozprávač - úplne úžasný nápad, krásne a veľmi jemné herecké výkony, ale niečo mi tam akosi chýbalo. Nedá sa to presne definovať. Film ma však nalákal na knihu, ktorú si určite zaradím na zoznam s názvom "musím prečítať" a budem dúfať, že tam nájdem to, čo som nenašla vo filme. Veľmi ma prekvapila Emily Watson. Hneď ako som ju prvý krát zbadala pomyslela som si, Bože aká je už stará. Avšak stará - nestará, stále je výborná a tu teda skvelo zahrala postavu na odľahčenie. Zdalo sa mi, že tá ústredná téma, kradnutia kníh vyznela na konci trochu slabo a tiež sa mi žiadalo vidieť aspoň pár šťastných scén na konci, nielen fotiek z opisom rozprávača. Cez všetky výhrady ide však o veľmi peknú a svojím spôsobom aj originálnu vojnovú drámu. Takže po prečítaní knihy musím konštatovať, že film je len slabým tieňom svojej krásnej predlohy. Veľa momentov a to aj silných bolo nepoužitých alebo úplne zmenených, ani jednotlivé charaktery neboli celkom verné svojmu obrazu, rozprávač bol využitý len veľmi chabo. Napriek tomu však hodnotenie nebudem znižovať. Film som si po dočítaní knihy opäť pozrela, a to čo si z nej vybrali a ako to podali je veľmi pekné, ľahké ale zároveň dojemné. Trochu ma mrzí záverečné stretnutie s Maxom, ktoré mohlo byť emotívnejšie. ()

Litvicek

Má to drobné chyby, které vadí ale né zase tak, aby to poškodilo film, například angličtina míchaná s němčinou, inu dobrá, nevadí to moc, jen to bylo divné. K filmu. Úžasné vyprávění, které opravdu chytne za srdce a nepustí až do konce filmu, kdy se pak prostě neubráníte takovému tomu pocitu, že to bylo fakt vynikající. Já jsem teda byl nadšen, nutno říct, že Geoffrey Rush vzbuzuje moji zvědavost v posledních snímcích a rozhodně dokazuje, že patří k absolutní špičce herců, kteří zvládnou cokoliv. Nejvyšší nabídka, ted tohle? Co bude příště? Nechám se mile překvapit. Líbilo se mi to, rozhodně 4 * dávám. ()

farfalla

Film se mi líbil, i když téměř všechno už bylo řečeno a zobrazeno někde jinde. Dětští herci byli dobře vybraní, no ne vždy přesvědčivý. Geoffrey Rush a Emily Watson byli příliš velcí pro své role. Originální byl vypravěč příběhu - neosobní a všudepřítomný. ()

Pttak

Opět další válečné drama s pohledu němců, kterých je podle mě stále málo a znovu ukazuje, že i němci trpěli a jak už tady spoustu uživatelů napsalo. Mohlo se to vlézt i do kratší doby než do dvou hodin, ale i tak supr filmek, který určitě nadšenci pro druhou světovou válku ocenní a citlivé duše chytne za srdce.**** hvězdičky zasloužené. ()

Hanys_

Takové víc na city "Musíme si pomáhat". Ale ne tak povedené, navíc s dost táhnoucím se závěrem. Tak nějak se mi zdá, že tyhle srdceryvné příběhy jsou v poslední době na jedno kopyto. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014