Predestination

• Česko Paradox času (více)

Morholt

Zatroleně zamotaná časovka, která v první polovině baví barovým dialogem na téma "jak jsem se stala chlapem" a v té druhé dá pojmu "časový paradox" úplně jiný rozměr. Zašmodrchané, ale takovým tím příjemný způsobem, takže diváka nerozčiluje, že neví na čem je. Chtěl bych říct, že do sebe na konci všechno zapadlo a měl jsem jasno, ale to bych kecal. Opakovačka je nutností. Herecky neupoutal ani tak Ethan Hawke, který ovšem i tady obstál, ale spíše Sarah Snook, která k výbornému nalíčení přidala ještě fantastičtější výkon. Myslím, že Heinlein v některé z dimenzí nadšeně tleská. 85% ()

Handle

Snad bych se tentokrát i zdržel hodnocení (protože prostě eeeh?!), nicméně to bych nemohl doporučit tuhle šílenost všem, kteří si chtějí za*rat mozek víc než kdykoli jindy... :) Lépe než KevSpa bych tenhle film asi nevystihl. ()

Lacike

Je to skvely film o cestovani v case. Pokial si ho chcete co najviac uzit, tak si nic viac dopredu nezistujte. Varoval som vas. Cele dve tretiny filmu to vyzera skôr ako normalna drama o velmi smutnom osude jednej zeny. Ale vdaka uvodu vieme, ze to ma byt sci-fi, takze sa neustale pýtate preco hlavny hrdina tak dlho zabija cas rozhovorom s hlavnou hrdinkou. No a v poslednej tretine sa to naplno rozbali. Jedna pointa za druhou a jedna sialenejsia ako druha a v momente, ked si myslite, ze to uz sialenejsie byt nemôze pride dalsia. Kratko po skonceni mi niektore veci do seba nezapadali a povazoval som ich za chyby, ale ked som si niektore sceny prehral znova, tak som zistil, ze to do seba dokonale zapada a s druhym zhliadnutim je film este lepsi. 8/10. ()

ScarPoul

Komorné a v určitom zmysle aj sympatické. Hawke je výborný a Snook tvárna ako chameleón. Zápletku ale prekuknete raz dva. Filmársky zvládnuté dobre, ale cítiť z toho skôr talent na vedenie hercov, než vyslovene režijné nápady, ktoré by príbeh obohatili, či už vizuálne, alebo významovo. V zásade sa dá povedať že bratia našli skvelú poviedku a umne ju transforomovali do filmovej podoby. Samotný príbeh je inteligentným zobrazením osudového paradoxu. Funkčné a v tomto smere bez chyby. Ale ku koncu je to natoľko predvídateľné, že ma to nechalo chladným. Inak taká super jednohubka. ()

BoPo

Od začiatku filmu mi v hlave postupne začali naskakovať názvy filmov, ktoré by som vedel použiť ako prirovnania. Trošku Gattaca, viac než trošku Looper a podobne. No postupne sa celé cestovanie časom začalo vrstviť, paradoxy tvorili nové paradoxy a výsledkom bol dobre podaný príbeh, ktorý núti premýšľať, a ktorý má nevšedne pôsobiacu zápletku. Život samotný je jeden veľký paradox a Predestination sa tejto myšlienky zhostil prekvapivo kvalitne. Na záver už len dodám, že mi vlastne až po záverečných titulkoch došlo, ako málo hercov sa za celý film mihlo pred kamerou. ()

GeusX

Nemáte rádi ony rozumově logicky nevysvětlitelné paradoxy kolem cestování v čase? Pokud ne, tak jste na profilu tohoto filmu špatně. Pokud si rádi pohráváte s teorií cestování časem, máte rádi psychologii, drama a napětí, tak jste na správném místě. O tom totiž tento film je. Zapomeňte však na akční sci-fi nebo na Timecopa. (Blíže je spíš Osudový dotek.) Je to především silné emoční drama s (relativně) překvapivou (jasně, asi vás to napadne...) pointou, kterou se ani nepokoušejte logicky vysvětlit... (DVD) 75% ()

maseer2

brilantně zamotaná time travel jednohubka, která v závěrečné půlhodině vychrlí z rukávu tolik časových paradoxů, že si tím okamžitě říká o druhou projekci.. ()

Silence

Opravdu velmi sympatické vidět plnohodnotné sci-fi, které využívá minimum vizuálních efektů, jelikož se může opřít (a to velmi dobře) o sugestivní vyprávění, silné postavy a atmosféru. Navíc si autoři zřejmě uvědomili, že poměrně jednoduchý příběh není potřeba roztahovat do zbytečně dlouhé stopáže, díky čemuž sice některé zajímavé prvky a momenty zůstávají nerozvinuty, ale na druhou stranu velmi svižné tempo nepolevuje od začátku až do konce. Přestože z filmu vyzařuje, že si o sobě myslí, že je chytřejší, než ve skutečnosti je - protože i vzhledem k záběrování, (ne)ukazování toho či ono a celkovému stylu vyprávění je pointa částečně zřejmá poměrně záhy a úplně nejpozději asi po hodině - jde o velmi zábavnou, osobitou a atmosferickou podívanou. 8/10 ()

Terva

CITÁT - Kdybych před tebe postavil toho, co ti zničil život a zaručil ti, že ti to projde, zabil bys ho?......... Zpočátku je to jakási alegorie na smutného Foresta Gumpa, ale kdo vydrží velkou část filmu a bude se dobře dívat i poslouchat, zažije ve třetí části příběhu spousty překvapení. CITÁT - Ty už jsi tu byl?......... Je to šíleně zmatené a cíleně logické. Had, co požírá svůj ocas je lapen svým časem, který jej stejně dožene. Natočeno podle příběhu Roberta A. Heinleina "Všichni jsme zombie". Povedené prostředí, střízlivá hudba, slušné herecké obsazení a zajímavá zápletka. Konec je úžasný. Mám rád tyhle časové a mnohdy nevyzpytatelné smyčky. ()

Ouwen

Viděno podruhé a je to ještě lepší, než na první shlédnutí. Sice lehce vyprchal ten absolutní šok, protože to v tomhle případě je už nevyhnutelné - ale o to větší váhu má, když člověk loví veškeré easter eggy, který má film rozlité během obyčejných konverzací. Absolutně fenomenální soundtrack, který působí nervózně a dodá autentickou, emocionální kovadlinu nejdůležitějším momentům, které film nabízí. Áčkový audiovizuál - veškeré ty kulisy, kamera, střihy, nasvícení a hlavně architektura zvuků. Každej výstřel z pistole, každá manipulace s nějakým objektem v tomhle filmu, je mohutně nazvučená. Akčních scén je jen pár, ale hlavně ten kontaktní souboj je fakt skvělej a i ty minimální přestřelky působí intenzivně. Herecký koncert v podobě Ethana, kterej nikdy nebyl tak stylovej, rámuje emocemi, chameleon Sarah Snook a jejich chemie je úžasná. Je to skutečně jeden z nejvíce komplexních filmů, se kterým jsem se kdy setkal. Jedinečný filmový zážitek. Zacyklený do vlastní filozofie, se kterou pracuje přirozeně jako s nástrojem - tam, kde ostatní filmy o cestování časem, uvadají v logice, vinou paradoxu - je paradox hlavní logikou tohohle filmu. Takovej filmovej zážitek se bude opakovat jen párkrát v mém životě. ()

Padme_Anakin

Tahle sci-fi bublina mi s překvapivou rychlostí praskla a nepříjemně se mi rozprskla do obličeje. Nechutnost v tomto provedení se jen tak nevidí. On-ona-ono se mají rádi a tak pěkně si spolu hrají! No, na to bych potřebovala platíčko kinedrylíků. Nicméně opeckovat to musím, neb Sarah předvedla působivý a mně velmi sympatický herecký výkon. A pak taky to houslové pouzdro, že? Tomu bych nejspíš nedokázala odolat. ()

corpsy

Snáď sa z toho citlivým povahám aj hlava zatočí. Pravdepodobne nikdy, sa taký douzlený časový paradox nedostal na celuloid ( digitál ). Na konci tejto štreky zisťujete, že je to vlastne tak neskutočné a nereálne, až je to možné. Určite to nieje snímok iba na jedno pozretie. ()

PauloZ

Velmi hard! První polovina je sice značně vlažná, ale druhá polovina z toho dělá něco dlouho neviděného a psychologicky zvráceného. ()

DEXTER099

Dobré sci-fi s dobrým scénářem,který vás celý film nechává v napětí jak to celé dopadne hezky do sebe zapadne.Film vytváří otázku i toho ,že některé činy,některý osud je de facto nezvratný a ať děláme cokoliv pro změnu tak ve výsledku si stejně najde svojí cestičku k danému cíli a nic to nezmění i když to třeba tak zdánlivě vypadá,alespoň se nám to snímek snaží takto vysvětlit.Krom toho se nabízí i druhá otázka k zamyšlení a to,že člověk respektive lidstvo se možná točí v kruhu.Vše jsem určitě nezmínil to jsou jen částečná pozitiva.Ústřední filmová dvojice zde září a myslím,že hlavně Noah Taylor by si nějakou tu cenu zasloužila.Za mě 90 % a pět hvězd. ()

FFilipCZ

WOW, tak to jsem nečekal! Skvělý příběh motající se kolem cestování časem, ze kterého jste zpočátku neskutečně zmatení, ale jak se dějem prokousáváte dále, odhalujete další a další střípky, které si skládáte dohromady a všechno do sebe začne perfektně zapadat. Po dlouhé době film, ze kterého jsem nadšený a rozhodně si nenechám ujít druhé zhlédnutí, na které se už teď těším. ()

Kryton

Už jsem skoro chtěl lámat přes koleno žánr sci-fi, který už jen chrlí tupé rádoby space opery nebo mraky klonů Hunger Games. BAM! Predestination je milé překvapení pro fanouška klidnějšího scifi . Samozřejmě tu je cestování časem a dojde i na trochu té akce. Celý film je však postavený na Sarah Snook, které dobře sekunduje Ethan Hawke. Sarah Snooke by zasloužila Oskara! V první polovině se postupně zanoří člověk do totálně drsného životního příběhu, aby se to gradací dostalo do nečekaného konce. Režie, střih, hudba to vše je zvládnuté precizně. Pro fanoušky cestování časem, paradoxů a přemýšlivého sci-fi je Predestination povinnost vidět. Pro mě se nabízí jen jediná možnost a to si to dát znovu. Možná i zvednu hodnocení. Tak nakopnout futrál na housle a vrátit se o 97 minut zpátky. Hodnocení OST: 8/10 ()

maddy

PREkombinovaný PREdestination. Komorné sci-fi, resp. sci-fi dráma so zápletkou o cestovaní v čase stavajúcou na paradoxoch. Prvých 45 minút je to pritom takmer čistokrvná dráma s dvoma postavami v bare rozprávajúcimi príbeh jednej (jedného?) transvestitky. Postupne príbeh graduje, no rozhodne nestavia na akcii ktorej tu je minimum, nastupuje cestovanie v čase a prináša aj pár prekvapivých dejových zvratov stavajúcich na neustálych zmenách identít. Dostatočne originálny nápad a vo svojom jadre aj jemne uchýlný príbeh, ktorý na seba síce postupne vŕši jeden paradox za druhým. Sympatické však je, že sa tvorcovia ani na sekundu netvária, že rozprávajú niečo logické, ale cestovanie v čase využívajú len na rozohranie osudového príbehu. Ono to, celá tá zápletka, vo výsledku ani žiaden zmysel nedáva (hypoteticky a bez spoilerov, keď sa z budúcnosti, resp. prítomnosti vrátim do minulosti, aby som zmenil svoju budúcnosť, tak ak tú budúcnosť aj zmením nemala by už predsa byť úplne odlišná a teda by som sa z nej ani nikdy nemal vracať späť o minulosti? Alebo? a podobná situácia sa vo filme zapakuje asi dvanásť krát), čo by v tomto prípade nebol najmenší problém, keby sa v tom v závere nestratili aj samotní režiséri, kde som už nadobudol pocit, že ani sami nevedia kadiaľ a kam z toho vykorčuľovať. Vo finále sa totiž už rôzne, aj totožné postavy a ich alter egá miešajú takou mierou, že táto (nelogická) hra s časom prestáva byť zaujímavá. Samotná pointa tak vyšumí do prázdna, nehovoriac o tom, že sa ju podarí pomerne skoro prekuknúť, keďže režisér využíva až priveľmi jednoduché triky (viď napríklad úvod, kde je zámerne zatajovaná tvár niektorých postáv, aby divák už vopred tušil, že to má smerovať k prekvapivému odhaleniu, ktoré tým pádám nakoniec nie je vôbec prekvapivé). Vo výsledku to je tak priveľmi prvoplánová hra s divákom a s postavami, ale celkom solídne zrežírovaná. Bratské duo Spierigovcov síce nemá nijako výrazný alebo ojedinelý vizuálny štýl, ale točiť dokážu solídne, vedia pracovať s tempom, dávkovaním informácii, udržovaním napätia, aj vytvoriť atmosféru. Nič vyslovene nekazia, akurát ich uchopenie filmu je také štandardné, chýba im výraznejší koncept alebo akékoľvek ozvláštnenie. Celkovo je Predestination námetom celkom originálny, ale nijako zvlášť zaujímavo uchopený sci-fi film o cestovaní v čase bez hlbšia zamýšľania sa nad dôsledkami. CELKOVO: 3* (6/10) ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?