Série(2) / Epizody(16)

Kdyby Marta a Věra nebyly zaměstnankyně slevového portálu leeevne.cz, neměly by nic společného. Rozděluje je jejich zcela odlišný přístup k životu. Marta (Bára Poláková) věří, že dělá práci, která má smysl a pomáhá lidem lépe žít. Když má vše systém, je šťastná a plná iluzí. Věra (Sabina Remundová) má nedozírné zkušenosti, a proto žádné iluze. Improvizace je její radost a zároveň recept na přežití v jakýchkoli podmínkách. Majitel firmy Brouček (Pavel Liška) je podlý skřet převlečený za manažera, který nejraději řídí, šmíruje a šikanuje své dvě zaměstnankyně. (Česká televize)

netahlo

Cekal jsem blabol a dostal jsem neskodnou pohodicku. Jako kulisa uplne v pohode. A kdyz uz nic, Barbora Polakova ma prijemny hlas. ()

Firebug

"Nazdár! [HaHaHa] Já jsem Věra! [HeHeHe]" To je jako vážně nutné, šroubovat umělý smích za každé druhé slovo? Marta a Věra je hodně mimózní pokus o český sitcom amerického střihu, který působí ze všeho nejvíc unyle. Češi by se měli podobnému subžánru obloukem vyhnout, protože to vážně zoufale neumí. Asi pět mírných pousmání za dva díly je hodně málo a v tomhle ohledu je válcuje i "jednooký král" Ozzák. Dílko je to nicméně cílené zejména na ženskou populaci, která se třeba v kravoidní postavě, kterou se asi snaží hrát Poláková (záměrně nevýrazně, nebo jí to fakt nejde), najde a sitcom si třeba i oblíbí. Pro mě ale od Kolečka fakt obrovitánské zklamání. Po 3. díle hodnotím 2* a další šanci tomu už nedám... ()

Ferinka

Hrozně ráda bych dala 3*, ale nebylo by to fér... zasměju se, občas nechápu a často je to prostě absurdní... Není to špatná cesta, Kolečko a spol. dokázali, že umí a baví, ale tady je něco mezi zábavou a klidným usínáním.. ()

vitekpe

Ach jo...mit k dispozici Polakovou, Remundovou a Lisku, a stejne z toho udelat blbost, to uz chce opravdu sikovneho cloveka...promarnena prilezitost. 1+ ()

Chipsonator

Tak voproti tomuhle je čtvrtá hvězda poklad! Nevtipné, nucené, umělé a ten otravný a nehodící se umělý smích. A ani můj oblíbenec Liška to nijak nezachraňuje. 25% ()

Lukoboss

Je to jako na houpačce, chvílema sranda a pohodička, chvílema ovšem nuda a téměř trapnost. Natočit kvalitní a vtipnej sitcom evidentně není nic jednoduchýho, aspoň v našich vodách ne. Protože vymyslet něco pro 3 herce, kteří jsou v podstatě celou dobu v jedné místnosti, chce opravdu mít pod kloboukem. Viděl jsem cca 3 díly a obávám se, že kvalita už se nikam nepohne a zůstane to takhle. ()

patrikus

Po prvním dílu jsem trochu zklamaný. Ovšem, není to tak hrozné. Bára Poláková je krásná a půvabná, dá se na ní dívat a umí být vtipná, ale to je málo, samozřejmě, mohla být ještě více kreativní, kdyby jí to režisér dovolil. Nebo na to nebyl čas? Od Pavla jsem čekal typickou Liškovinu, ale humoru se nedostavilo. Paní Sabinu má člověk tendenci srovnávat s maminkou Janžurovou a pohled na její komiku je dosti zavádějící. I tak ale přesvědčí, že je dcerou své matky. Problém bude možná ve scénáři. Ano, s Kolečkem dosti trpím. Psát dlouhé dialogy o něčem a přesto o ničem je těžké. A ještě, aby to bylo vtipné, ufff, to je dřina. Možná, to udělal jen kvůli penězům, ale zatím je to to nejslabší, co jsem od něj viděl. Všechno je taky tím, že jsou tam jen tři postavy, které to asi neutáhnou. Jsou omezeny prostředím, žánrem, a možná časem? Nebo režisérem? Naflákané dialogy ve dvou kancelářích asi moc fungovat nemůžou. Kamera mohla být trochu poetičtější, jako ve Čtvrté hvězdě. Je vidět, že to dělal jiný tým, s jiným rozpočtem za jiných podmínek, jinak si to nedokážu vysvětlit. A působí to divně i tím prostředím, tou dekorací. Kanclíky jsou prázdné, žádný život, žádný svět. Možná bych to raději poslouchal, jako rozhlasové scénky. I přesto si další díly nenechám ujít. Jsem zvědav, jaké situace se v tom omezeném prostoru vytvoří. ()

dopita

První série byla bez problémů koukatelná. Druhá už je o třídu horší, především proto, protože Věra je upozaděna na úkor Broučka, což je hroznej dement. ()

fredisek

Sitcom není karikatura a čeští tvůrci si to ještě neuvědomili. Marta a Věra je seriál odtržený od reality (řeší šéf se svými zaměstnankyněmi krámy, nebo si člověk hned na první den přitáhne do kanclu plyšákový trepky?...pochybuju). Na Ameriku a Británii nemáme, takže nemá cenu srovnávat Martu a Věru se skvěle odvedenými Přáteli, (prvními řadami) HIMYM nebo IT Crowd. Pokud bude seriál pokračovat pouze v kulisách kanceláře, tak jsme na tom ještě hůř než v Comebacku. S postavami v sitcomu se člověk předně musí ztotožnit. Kdo se uvidí v Martě, Věře a Broučkovi? Tady se bojím, že se to nakonec někomu podaří. Zajímavou záležitostí českých sitcomů je to, že víc cílí na ženy. Promiňte, jakkoli nesnáším genderové stereotypy, tohle je čistě ženská záležitost, kterou asi budou kvitovat úřednice městskýho úřadu v Horní Dolní. Podobně jsou na tom sitcomy Novy, z nichž se Comeback jeví jako nejlepší a nejpřístupnější (tristní). Opět se v Martě a Věře vyskytuje ta naprosto naprosto zbytečná snaha postavit čecháčkovství na piedestal. To, že někdo nosí v práci bačkory, by měla spíš být ostuda než věc k uctívání. Věra je totiž žena z lidu a to je zásadní problém - sitcom je sice pro lidi a o lidech, ale nemusí legitimizovat lidskou omezenost. Sitcom je úžasný tím, že v něm divák může najít sebe sama, přitom v příbězích které nezažije, ale zažít je touží, protože jsou tak vtipné. Marta a Věra jsou lidové, ale ne lidské. Škoda. ČT by měla založit portál leeevně,cz, kde by nabízela slevu na koncesionářských poplatcích, protože ty peníze mohli fakt nacpat do něčeho jiného. ()

Piri

Nič extra, ale dá sa na to pozerať. Toto nie je zrovna žáner, ktorým by česká či slovenská produkcia hviezdila, ale je to dobrý pokus, avšak žánrovo podobný sitcom Zita na krku, ktorý sa žiaľ stal prepadákom, sa mi zdá lepší. ()

EllienPM

Doporučuju všem i druhé shlédnutí. Při tom prvním si říkáte WTF? (**) Při druhém se už dost bavíte. (****). Druhá série je ještě lepší, což píšu v příslušném odkazu. ()

Greg25

Myslím, že zdejších 39 % (27.5.2014) není k Martě a Věře vůbec fér. Uváží-li se, že kvalita jednotlivých dílů stoupala, i to, že je to jedna z prvních českých vlaštovek typického sitcomu (protože takový Okresní přebor a Čtvrtá hvězda jsou takřka geniální vtipné kousky, nikoliv ale tradiční sitcom). K nejčistší sitcomové formě (jako "žánru") měl u nás zatím nejblíž Comeback a teď Marta a Věra. Porovnání dvou titulů není taky úplně dobře proveditelné, protože Comeback pracoval s prostředím rodiny, zatímco Marta a Věra jsou "profesní" sitcom. Ale u obou platí jedna věc - pokusili se adaptovat sitcom na české prostředí a třebaže zatím ani jeden ne úplně ideálně, tak rozhodně dost dobře na to, aby si minimálně průměrné hodnocení zasloužil. Protože jestli tady někdy bude skvělý ryze český sitcom tradičního formátu pracující stoprocentně s českými reáliemi, bytelné podhoubí mu zařídí a cestičku ušlapou právě tyto nedokonalé, ale v české televizní tvorbě mile osvěžující sitcomy. A Marta a Věra potenciál má, třeba přijde další série, a bude lepší než prvních osm dílů, ale i ty měly nápad i hravost a nabídli adaptaci na české prostředí i ryze sitcomové postavy (skvělá Sabina Remundová). 60% ()

cherita

Pokus je to sympatický, zahraniční sitcomový formát je tu svědomitě odkoukaný, postavy jsou slibně načrtnuté, herecké výkony více než odpovídající, zkrátka všechno jak má být. Chybí tomu jenom humor. Jediný vtipný díl (Večírek) fakt nestačí. ()

phoebe79

Po prvním díle zklamání, nicméně dávám zatím dvě hvězdičky alespoň Sabině, ta to zatím jediná táhne, uvidíme co dál, postava Lišky je děsná... ()

Mlle

Po prvním díle zatím plný počet a milé překvapení. Když jsem se dočetla, že ČT připravuje sitkom s Pavlem Liškou, po zkušenostech s filmy, v nichž vystupoval (což mu ovšem neubírá na talentu), jsem nečeokávala nic dobrého. Posteskla jsem si, jak česká produkce nenávratně bloudí ve vyšlapných šlépějích osvědčeného malého, českého "smrádečku ale teplíčka", v němž se, jak stvrdil právě odvysílaný seriál Čtvrá hvězda, stírá hranice mezi nováckým mainstreamem a sametovým pivním pseudointelektualismem. Naší národní hrdostí i devizou je naše chudáčkovství. Slabomyslné hrdiny a jejich neúspěchy Čech miluje. Vystavujeme je na odiv (filmy z protektorátu), nebo se s nimi v pokřiveném soucitu ztotožňujeme, neboť naše lenost i neschopnost pramení ve stejném zdroji (Vratné lahve, Kolja, Idiot, Václav ... ), anebo se jim smějeme (Čtvrá hvězda), abychom se snad nemuseli nedej bože o něco snažit, pracovat, nebo se učit - to všechno průměrného Čecha, a tedy i širokou cílovou skupinu českého filmu, bolí a obtěžuje. A ono ejhle. Sitkom je přece jen jiného ražení. Zejména potěšil fakt, že humor skutečně vychází z dialogů. Ty dosahují intelektuální úrovně, kterou bych tu nečekala. Z prvního dílu čiší nefalšovaný závan britské břitkosti, což stylově dokreslují double-recesistické rekvizity. Zatímco pseudohumor seriálu Čtvrtá hvězda byl postaven na tom, že je někdo špatně oblečený, hloupý, masturbuje, lže, krade, nebo má sex s nadřízeným (samé "vtipné" věci, až se za břicho popadám), tady se opravdu směji formulacím i významům. Excelentní šou podtrhuje mistrovskou performancí Sabina Remundová. Dcera snad vůbec nejlepší české herečky s velmi sympatickou osobností předvádí, jak to dopadne, když jablko nedopadne :) daleko od stromu. Všem, kdo neviděli, doporučuji zejména díl "Jehňátko". Ten se tedy opravdu povedl. A komentátorka "ta*jemna*" má pravdu, je to i dokument :))) ()

piranha

Demence většiny pseudovtipů prohlášených v prvním dílu tohoto veledíla mě odvála málem až za roh. Jak jsem se tak hrabala zpoza toho rohu, usoudila jsem, že lepší už to nebude, a tudíž si nebudu krátit život takovými pochybnými činnostmi jako je sledování Lišky v přestrojení za Hitlera a jeho dvou hloupých společnic. ()