Teorie všeho

• Velká Británie The Theory of Everything (více)

Teorie všeho vypráví výjimečný a neuvěřitelný životní příběh Stephena Hawkinga, který na svém velmi nemocném těle nosí jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo. Byť by vám hravě vysvětlil nesrozumitelné zákonitosti fungování vesmíru, sám možná nechápe, jak je možné, že jeho vlastní život zachránila tak neobyčejná věc, jakou je láska. Příběh začíná v roce 1963, kdy má jednadvacetiletý Stephen Hawking, student kosmologie na Cambridge, našlápnuto ke skvělé budoucnosti. Spolužáci i profesoři ho naprosto zbožňují, stejně jako krásná Jane, která na téže škole studuje umění. On na oplátku zbožňuje ji. Když však v osobním i profesním životě stane na pomyslném vrcholu, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lékařské vyšetření po jednom z mnoha jeho „nešikovných" škobrtnutí vyřkne drsnou diagnózu – neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt. Jenže Jane a Stephen se osudu vzepřou. Vezmou se a snaží se žít normální život. On si nemoc nepřipouští a dodělává si doktorát. Ona ho všemožně podporuje, často až za hranici sebeobětování. Čím víc se blíží předpokládaný konec, tím hektičtěji se oba snaží společně žít. (Cinemart)

Prochy38

Hm, tohle se těžko hodnotí. Příběh velmi silný. Ani nevím, jestli už o Hawkingovi něco někdy někde vyšlo. Ale tohle si myslím nádherně jeho příběh zobrazuje. Herecky na velmi vysoké úrovni. Oscar jasně zasloužený a rozhodně se nenechaly zastínit ani ostatní postavy… Moc se mi to líbilo a jsem rád, že si to krom ocenění získalo i oblibu. Nadšení ode mě. ()

Paldiny

15% fyzika a 85% chémia .. tá ľudská. Nakoniec celkom milé prekvapenie, ktoré viac poteší bežného diváka než profesora Akadémie vied. Ten si moc existenčných otázok asi nepoloží. Civilne poňatý príbeh je rozprávaný s citom, miernou dávkou humoru a najmä bez zbytočného pátosu a mačkania emócií. Scény so zhoršujúcim sa stavom sú prirodzene silné a zobrazujú postavy v nelichotivej situácii, kde sa musia vysporiadať s ťažkou skúškou ako obyčajní ľudia. Zaujala výborná kamera čo niektoré udalosti (svadbu, výlety s deťmi) poníma čoby vkusne natočené domáce video, do toho hrajúca príjemná hudba. Klobúk dole pred dabingom i keď by občas neuškodilo použiť titulky, predsa len Stephena v pokročilom stave choroby nie je najlepšie rozumieť a síce ostatné postavy šikovne parafrázujú jeho repliky, pár dôležitých reakcií sa vytráca. Zlatá soška ale končí v správnych rukách, možno dám nakoniec šancu aj tej Dánskej deve. ()

orkadimenza

Dva filmy o největším fenoménovi 21. století Stephenu Hawkingovi na podobné úrovni, jelikož se každý zaměřuje na to své a kvalitně se drží předepsané linie. Zatímco Hawking s Cucumberbitchem se zabývá spíše tou vědní stránkou a popisuje výzkum v krátkém období (2 roky), tak Teorie všeho se rozšoupla na delší časovou linii a drží se romantiky, vztahů, a tak celkově Hawkingova osobního života. Nemůžu říct, který se mi líbil víc, jelikož každý kousek splnil své osnovy a udržuje je na velmi dobré úrovni, i z toho důvodu není ideální očekávat od filmu něco, o co se ani daný film nesnaží. Mix obou dvou by dostal 5*, takto každému chybí kousek k dokonalosti. P.S. Eddie byl vynikající. ()

Rozjimatel

Životopisná dráma, ktorá prináša úžasný príbeh geniálneho fyzika Stephena Hawkinga, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Príbeh je to priam neuveriteľný, dominuje v ňom fatálna choroba, ktorá ale hlavnú postavu pre jej húževnatosť len tak ľahko nedokáže zlomiť. Bol som milo prekvapený tým, že to nebol žiaden suchopárny vedátor, ale veľmi sympatický chlapík s výborným zmyslom pre humor. Oceňujem, že sa film snaží čo najviac držať skutočnosti (na rozdiel od mnohých podobných filmov), hoci kladie dôraz skôr na vzťahovo-dramatickú stránku príbehu a menej na Hawkingov vedecký výskum. Eddie Redmayne je prevtelený Hawking, je dokonalý tak svojim výkonom ako aj výraznou fyzickou podobou. Z ďalších hercov sa mi veľmi páčila Felicity Jones ako jeho manželka, David Thewlis ako jeho profesor a dobrý priateľ a Charlie Cox ako sympatický rodinný dobrodinec. Okrem faktografickej zložky filmu výborne funguje aj zložka romantická. Film napriek tragédii dýcha veľmi pozitívnym duchom, prakticky v ňom nie sú negatívne postavy, čo poukazuje na to, že Stephen Hawking mal šťastie na ľudí vo svojej blízkosti. A fakty, ktoré by z niektorej postavy mohli spraviť záporáka, taktne zamlčuje. Narážam na postavu ošetrovateľky, jeho druhej manželky, ktorá ho údajne fyzicky týrala a jej zlovestnosť bola vo filme iba jemne naznačená. Veľmi dobre sa počúva hudba Jóhanna Jóhannssona, ktorá výborne zapadá do atmosféry filmu. ()

Mikino00

Zajímavější by jistě byly Hawkingovy teorie, ale i tak má tento film co nabídnout. Jak se říká: za každým velkým mužem stojí velká žena. Popis tohoto zcela výjimečného vztahu je pozoruhodný, jednak jde o silný příběh, sympatické obsazení i komornější pojetí filmu. Jako diváka mě bavilo sledovat, jak oba překonávají postupující nemoc a jí navzdory posouvá Hawking hranice fyziky, jenže ke konci začínalo být jasné, jak to dopadne a film sklouzl k očekávanému zakončení. ()

H4ku11

Príbeh, ktorý sa skrýva za týmto neobyčajným človekom je rovnako zaujímavý ako jeho geniálne teórie. Role sa hlavný predstaviteľ Eddie Redmayne zhostil bravúrne, tak ako aj Felicity Jones ako jeho žena. Napriek tomu je to pre mňa len ďalší životopisný príbeh, na ktorý pozabudnem, aj keď ma sledovanie prinútilo vyhľadať si o Stephenovi a jeho rodine ďalšie informácie. ()

jarmik

Skvěle zahraný film, kvalitní hudba, možná si jen Hawking zaslouží větší vyzvednutí a prezentaci svého díla než jen velice stručné shrnutí do vět typu "Jsme vyspělejší než opice" atd. I tak jsem nadmíru spokojen, přesto Beautiful Mind je určitě o stupeň výš. ()

Magika82

Kdo čeká příběh o tom, kterak skutečný Steven Hawking ke svým geniálním teorím a faktům došel, bude zklamán. Film se mnohem více zaobírá rodinnými vazbami, manželstvím, druhým manželstvím, a tak nám nakonec zůstává jen jakýsi rodinno-romantický příběh, kde věda takříkajíc zaskakuje za jinak jistě prázdná místa ve scénáři. Dvě hvězdy za mne. A to ještě jen za bravurní herecký výkon Eddieho Redmayna. Jinak by v hodnocení zůstala pouze jedna osamělá hvězda. ()

Ollie235

Životní příběh o tom, jak se ze zdánlivě beznadějné situace dá vytěžit opravdu maximum. A musím říct, že jsem měl zpočátku velké obavy z toho, že kvůli tomu bude film pouhou přeslazenou a ubrečenou snahou o Oscary. Tohle zpracování mi však sedlo na výbornou. V první řadě chci pochválit herecké výkony - ať už v nesmírně příjemné poloze hrající Felicity Jones, či čerstvě zlatou soškou oceněného Redmaynea (a třeba říct, že naprosto zaslouženě). Zdaleka to ale není jenom o nich - vynikající je i hudba, překvapivě mě bavily romantické pasáže a co oceňuju nejvíce - ani na chvíli jsem se nenudil. A to se mi u filmových životopisů stává málokdy. Jediná letošní oscarová pětihvězda. ()

Sochorisko

Po rozvaze jestli 4 nebo 5 hvězdiček jsem se rozhodl přeci jen pro 4 ale bylo to těsně ! Film ze začátku neotálí a jde rovnou na věc, ukazuje nám Hawkinga jako mladého studenta, který působí vcelku normálním dojmem, když však přijde k tabuli (s nadsázkou řečeno), začnou se dít věci. Myslím, že Eddie byl do role zvolen správně a také za ní byl náležitě oceněn oskarem, zaslouženě. Takřka přesně v půlce filmu, sem si řekl, ták to bylo pěkný, zajímavý, pak ale koukám, ouha, jsme teprve v půlce filmu a já sem dychtivý, co bude následovat.. Následuje dojemný příběh plný lásky a porozumění a snaze pochopit fyziku ale nejen tu v pravém slova smyslu-teorie všeho. Fakt, že mu byli předpovídány 2 roky života a on, ač v chatrném zdraví přežil let desítky, je úchvatný. Když se chce, tak jde všechno, kde je vůle tam je svět. ()

geimz

Skratkovité podanie životnej lásky, ktoré ničím neprekvapí či nedajbože nedojme, no ktoré ťahá hore fenomenálny Eddie Redmayne. ()

Jaro_slav

Svuj dvoustej komentář vyplejtvám va velkej příběh vyprávěnej dočista male. A urputně efektně, aby se líbil "nefilmovýmu" plebsu. Připomnělo mi to film Láska, sentiment, hepyend, nebojaksejmenoval. A nebo nedávnej Udrž tu kládu. Čověk sedí v sále, vidí na plátně výborný herce nasnímaný výbornou kamerou ve výborně zpracovaný výpravě vyprávět úžasnej životní příběh výbornýho člověka - a nijak to s nim nehne. Celý je to úzkostlivě nekonfliktní, tudíž emocionálně sterilní a nějakej dokument BBC by se mnou nejspíš pohnul víc. Škoda, protože Eddie je vážně skvělej. 60% a to mj. proto, že tam jezděj v Mini Countrymanu. ()

Kenji179

Doporučuju shlídnout. Film je zaměřený na osobní život Hawkinga. Ukazuje, jak jeho nemoc postupovala, jak ji překonával a jak ovlivňovala jeho manželství. Ačkoliv to je kvůli nemoci spíše tragický příběh, Hawking ji občas bere s takovým nadhledem, že mě to i přesto donutilo zasmát. To, jak Eddie Redmayne dokázal Hawkinga zahrát, bylo naprosto neuvěřitelný. ()

Marys

Na začiatok musím povedať, že to bol veľmi dobrý životopisný film. Skvelo zahraný, obsažný a vôbec. V porovnaní ale napr. s The Imitation Game takisto životopisným snímkom z tohto roku musím povedať, že Theory of Everything v niečom tratí. Prišla mi príliš opisná, menej sa zaujímajúca o niečo konkrétne a jednoznačné, no snažiaca sa pokryť veľkú časť Hawkingovho života po mnohých stránkach, čím nezanecháva v divákovi nejaký ucelený dojem, naopak má trochu roztrieštené až rozpačité pocity. ()

Mikeel

Kdyby byla Teorie všeho film o Hawkingovi a jeho vědecké práci, kdo z nás by tomu opravdu rozuměl a koho by to skutečně zajímalo? Já jsem naopak rád, že se celý děj točil spíš kolem osobního života, protože je zajímavé vidět, jak se člověk s takovou nemocí vyrovnává v běžném životě. Jedná se tedy spíš o romanci, která nejspíš bude narozdíl od reality značně přislazena, ale co. Bylo to krásně natočené, nenudilo to ani sekundu - spíš naopak. Čím hlouběji se Hawking propadal ve svojí nemoci, tím zajímavější byl děj. Holt síla příběhu podle skutečné události, obzvlášť tak silného a inspirujícího životního příběhu. A Redmayne dostal Oscara zcela právem. ()

andi666

Je jasné, že jsme jenom pokročilý druh primátů na bezvýznamné planetě, obíhající kolem naprosto průměrné hvězdy, na okraji jedné ze stovky miliard galaxií... Naprosto zasloužený oscar a já si kupuju Stručnou historii času. ()

Rufete

"There should be no boundaries to human endeavor. We are all different. However bad life may seem, there is always something you can do, and succeed at. While there's life, there is hope." Komentář může obsahovat spoilery. Já sice čekal větší zaměření na profesorovy úspěchy a film se ubíral spíše celkovým dopadem nemoci na rodinu, blízké a také samotného profesora, ale s výsledkem jsem nadmíru spokojen. Jelikož Stephena Hawkinga neskutečně uznávám a obdivuji, tak jsem si film nemohl nechat ujít a jsem nadšen. Eddie Redmayne předvedl výtečný výkon, profesor je jistě hrdý. Nyní už se budu vyjadřovat jen k filmu a ne ke skutečným událostem, které mohly být poněkud jiné a zaváděly by mě do jiných končin. Profesor Hawking je ztvárněn skvěle, všechna důležitá období v jeho životě, objevy, úspěchy, láska k neskutečně obětavé a milující ženě a, bohužel, ALS (amyotrofická laterální skleróza). Je neskutečné, jak dokáže s touto zákeřnou nemocí bojovat a navíc jak dlouho. Třeba v tom vážně hraje roli láska, kterou ho zahrnula jeho životní partnerka. A nebo je předurčen strávit tu tolik času, dokud nedokončí svou mimořádnou práci. Já mu jen přeji mnoho dalších let a dalších fantastických objevů. Ještě bych rád řekl něco k jeho ženě, Jane. Jane je neskutečná bytost, překrásná, laskavá, milosrdná, neuvěřitelně obětavá. Je jednou z miliónu, stovky a tisíce dalších žen by to na jejím místě dávno vzdaly, ale ona nadále prokazovala svou péči a lásku muži, kterého si zvolila. Nádhera. Film je to krásný, nabízí široké veřejnosti (mimo jiné) koncepty na přečtení profesorových knih (už teď se těším, jak se zahloubám nad knihou Stručná historie času). Překrásný soundtrack, mnohokrát mi hrál do duše melodie, ze kterých ke mně jakoby promlouval sám čas a pomalu mi odtikával. Krásný požitek. ()

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

11.02.2018

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

03.10.2017

Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové po 35 letech. Krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody v díle slavného režiséra Marcela Ophülse. Znělka letošní Ji.hlavy z dílny hollywoodského… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Potterovský nástupce nalezen

Potterovský nástupce nalezen

02.06.2015

J. K. Rowlingová možná nikdy nenapíše pokračování Harryho Pottera. Už v listopadu 2016 ale dostaneme první díl jeho filmového prequelu, v němž se podíváme do stejného kouzelnického světa na začátku… (více)