Katzenklo

Po dvou letech přichází film, jejž se nebojím poctít nejvyšším hodnocením. Damien Chazelle dokázal přípravit dílo skvělé snad po všech stránkách, především co se režie a střihu týče. Tak hluboké drama ve mně vskutku dokázalo probudit patřičné emoce, přestože je poněkud useknutý konec dokázal na chvilku zchladit. Tragikomicky exaltovaná postava usurpátorského dirigenta Fletchera tvoří v konfrontaci s ambiciózním mladým Adrewem nezanedbatelnou symbiózu. Když k nadšení z perfektních herců a scénáře, který se i přes občasné nedokonalosti zdatně vyhýbá obávaným klišé, přičtu svou lásku k jazzu, nezbývá než zpívat, jásat, jásat a zpívat a doufat, že Akademie neopomene přidělit zlatého naháče® právě i tomuto snímku. ()

..Lucas..

Neuvěřitelný J.K. Simmons. Skvělý Miles Teller. Výborná hudba. Intenzivní zážitek. Jeden z nejpovedenějších filmů za poslední dobu. ()

movieband

"Umřít na mizině, opilý a plný heroinu ve 34 není tak úplně moje představa o úspěchu. - Raději bych umřel na mizině a opilý ve 34 a měl kolem sebe u stolu lidi, co budou mluvit o mě, než být bohatý a střízlivý v 90, kdy si nikdo nepamatuje, kým jsem byl." Whiplash je precizní, úderný a silný film, v čele s J.K. Simmonsem a Milesem Telerrrem. Film je výborně nasnímaný a divák se hned ze začátku filmu stává jeho součástí. Děj člověku uteče lusknutím prstu. Díky Simmonsovi se z filmu stává místy mrazivý horor. Při jeho prvním cvičení s jeho skupinou sem cítil nervozitu, jako bych seděl na místo Andrewa. Gradace je prostoupena celým filmem, která končí perfektním finále, kterého se stále nemůžu nějak nabažit. Film má sice jeden problém, a to je sice scéna po bouračce, kdy Andrew utíká přímo z místa bouračky, zraněný do studia. To mi přišlo jako trochu moc přitažená ctižádost za vlasy, ale je to jenom malá vada na kráse celého filmu. Díky perfektním hereckým výkonům se člověk sžije s postavami, bude s nimi cítit to, co prožívají a jak se cítí. Pociťoval sem stejnou tíhu, deptání a odhodlání jako Andrew. Já, jako bubeník, jsem cítil i tik v rukou, když Andrew hrál na bicí. Cítil sem každý sval a tón, tak jako Andrew. Cítil jsem s ním, když byl zničený po několikahodinovém hraní na bicí pod dohledem J.K. Simmonse. Bolest v zápěstí a okolo loktů je pěkně hnusná. Sice nemám učitele, co by po mě řval, mlátil mě v tempu a ničil mě několikahodinovým hraním. Mám učitele, který dokáže člověka namotivovat, tak, že jeho žák je schopen to někam dotáhnout.Hrát s ním na bicí, tak, že najednou dokáže zahrát i to, o čem si před 5 minutami myslel, že v životě nezahraje a zdálo se mu to sebesložitější. Tenhle film mě v tom, to na bicí vydržet a vytáhnout ještě výš, jen posilňuje. Děkuju pane Chazelle, děkuju pane Fletchere a děkuju mému učiteli na ZUŠce. 95% ()

Kaluž

Ultimátní souboj dvou hudebních duší. Jméno Damien Chazelle od teďka budu skloňovat ve všech možných superlativech, tenhle nenápadný režisér a scenárista v jedné osobě totiž stvořil absolutně nepředvídatelný a divácky pohlcující nářez. Miles Teller po celou dobu jede na plný výkon, role zapáleného bubeníka mu sedla na výbornou. Jakmile však na scénu nastoupí sadistický mentor s buldočí tváří J. K. Simmonse a spustí smršť krutých nadávek, za jejichž nápaditost by si řada z nich zasloužila tesat do kamene, začíná nefalšovaný herecký koncert. Mrazivé, zdrcující a vtipné zároveň. A to finále! Ten moment, kdy se nekonečná plejáda věčně nasraných vrásek sešikuje do širokého úsměvu, hraničí se stavem čiré euforie. Tohle si musím dát znova. ()

Maq

Právě jsem si říkal "tááák, a máme zaděláno na drama", a on byl konec. Takže nemohu doporučit, je to docela banální právě v tom ohledu, kde to chce být chytré. ()

slunicko2

Takového učitele bych chtěl mít. Takovým učitelem bych chtěl být. 1) Spoiler. Nedejte se zmýlit některými komentátory. Učitel není bezskrupulózní zmrd (Marigold), ani sociopat (Matty), ani uřvaný buranský sprostý trenér (Radek99). Fletcher dokázal přimět studenty k maximálnímu výkonu. There are no two words in the English language more harmful than "good job". Co na tom, že jeho postupy jsou neortodoxní a mnozí lidé je nejsou schopni skousnout? Fletcher vytvořil špičkový orchestr s vynikajícími hudebníky a toho nedocílíte, když budete se všemi kamarád. Hádat se o tom, jak moc jsou Fletcherovy metody omluvitelné a přípustné, lze právě jen s přihlédnutím k jejich (nesporné) efektivitě. Ti průměrní budou řvát, jistě. Ať si řvou, Fletchere, jsem tvůj člověk._____ 2) Charismatický ďábel 59letý Jonathan Kimble Simmons (dirigent) a posedlý 27letý Miles Alexander Teller (bubeník) pod vedením zřejmě neméně posedlého 29letého absolventa Harvardu, bubeníka Damiena Sayre Chazelle (scénář a režie) mi poskytli silný herecký, hudební i lidský zážitek._____ 3) Režisér o vlastních zkušenostech s hudbou: By the end of high school, I had this fork-in-the-road moment where part of me considered going to vocational music school to really pursue it. And certainly a lot of my friends in the band did and are professional musicians to this day... But movies came first for me. That was my original passion... But it’s a testament to how influential and intimidating my conductor was that something that beforehand had been a kind of side hobby for me became, for four years, absolutely my life and an obsession. There was nothing I thought about other than drums and tempo and studying Buddy Rich and Joe Jones. That was my entire life. It was a pretty narrowly focused life._____ 4) Miles Teller již na střední škole hrál i na kytaru, klavír, saxofon a, to bych do něj neřekl, uvažoval i o profesionální dráze hráče baseballu. K tomu režisér: He had been drumming since his teens, but purely rock drumming and never with any formal training. Jazz is its own thing. So he had to learn a different way of holding the sticks. He had to learn a different way of approaching the drum set, just physically. And then the charts. They’re a different level of complexity than anything he was used to - weird time signatures, weird patterns. We were picking some of the most complicated charts for drummers. It was important to me that we not tone down the difficulty of the music to accommodate a less-than-pro drummer. So he trained a lot... Almost everything you see on-screen is Miles himself. We could just throw the camera on him and have him play._____ 5) Hudba Justina Hurwitze, režisérova spolubydlícího na koleji v Harvardu, výrazně přispěla k úspěchu filmu. K tomu skladatel: Our scoring session was really tedious because I recorded the score cues one note at a time. Literally, one note at a time. What this allowed me to do was layer and manipulate the notes in a way that musicians can’t. The resulting textures are reminiscent of an electronic score, except every note was either a sax, trumpet, trombone, piano, vibe, or upright bass. The majority of the notes in this score are slowed down to about 1/3 time, creating a hellish version of a big band sound. Damien and I joked that it’s like Andrew is being tortured by the very instruments he makes music with._____ 6) Budoucnost svých postav nevidí režisér příliš růžově: I think there’s a certain amount of damage that will always have been done. Fletcher will always think he won and Andrew will be a sad, empty shell of a person and will die in his 30s of a drug overdose. I have a very dark view of where it goes._____ 7) Výstižný koment: Gilmour93****, Dinsberg*****, Seti****. () (méně) (více)

topi

Whiplash je film pro všechny milovníky jazzu a nejvíc asi pro hudebníky. Neuvěřitelně nagradovanej snímek, kterýmu nechybí ale opravdu vynikající střih! Parádní práce! Whiplash je film o chtění dosáhnout největšího cíle (v tomto případě být nejlepší bubeník v nejprestižnější jazzové kapele) za každou cenu. A proto mladý Andrew, (M. Teller) musí vydržet ponižující praktiky svého učitele Fletchera, (absolutně dokonalý charismatický J. K. Simons) až do úplného finále. A je to teda kolikrát taková sada, že projít takovým výcvikem je jako projít peklem! Já bych takovýho učitele asi zaškrtil. Ještě jedna věc se mě moc líbila a to, když Andrew vysvětluje své přítelkyni, proč se s ní radši rozejde - tak to prostě chodí u každýho muzikanta, který chce něčeho dosáhnout (a ženský to prostě nechápou). Nejlepší film roku 2014. A ten soundtrack je pekelná jízda!!! JAZZ!! JAZZ!! JAZZ!! ()

major.warren

Whiplash skvostně vypráví o dramatickém souboji mezi mladým bubeníkem a psychopatickým učitelem; oba dva přitom spojuje neochvějná vášeň k hudbě. Damien Chazelle je podle mě jedním z nejnadanějších režisérů současnosti. Parádně napsaný scénář, skvělá režie a geniální jazzová hudba z pera Justina Hurwitze. Vynikající je i souhra kamery a střihu, zvlášť v závěrečné soubojové scéně. Jak mladý Miles Teller, který projde zásadní proměnou osobnosti, tak excelentní J.K. Simmons zde naprosto excelují v rovnocenném boji na hudební scéně. Fletcher je díky Simmonsovi jedním z nejznamenitějších záporáků. Whiplash je výjimečný také tím, že se dá jen těžko zaškatulkovat mezi čisté žánrovky. Zatímco první půli se pohybuje na půdě hudebního dramatu, následně přejde až na hranu thrilleru. Závěr prolitý potem a krví je doslova fenomenální. U mě nejlepší možné hodnocení. ()

PogoJoe

70%. Příběh silně obsesivního (podle tvůrců a některých diváků asi spíše velice odhodlaného) mladíka, ve kterém dříme jistý talent pro bubnování, který však své posedlosti propadne natolik, že se začne chovat jako naprostý kretén. Já mít takového "madrfakra" za učitele, skočím na něj určitě dřív (SORRY ZA MALÝ SPOILER). Film je natočený technicky kvalitně, mě však nijak příliš nenadchnul a znovu už ho vidět nemusím. Asi bych se přiklonil ke třem večerkám, nebýt toho konce - jak si ten uhlavní nervák připravil svojí revendž, to mě zaujalo. J.K. Simmons byl bravurní. PS: Superdívce to zde opět moc slušelo. ()

JohnMiller

Rozhodne originálny námet a pre milovníkov bicích nástrojov, jazzu a hudobných fetišistov je toto zaručene jeden s najlepších filmov vôbec. Nič v takomto vážnom kontexte a s takýmto dobrým spracovaním som nevidel. Samozrejme dokumentárne a životopisné filmy nerátam. Keď to troška nadnesiem, je to taký bubnový karate kid ale s nosnejšou dávkou drámy. Isté momenty boli srdcervúco dojemné,dramatické, realistické a vyvolávali nenútené emócie, nebolo to samoúčelné, o to ma viac štvali niektoré doslova naivné momenty ale hlavne naivný záver. Ale ináč perfektný kúsok ktorému veľa k dokonalosti nechýbalo 4,5* ()

salalala

Kdo by si byl pomyslel, že film o "pouhém" bubnování může být hutným psychologickým dramatem místy přecházejícím v horor? Přesto je Whiplash právě takový a jeho sledování je opravdu unikátní a téměř fyzický zážitek. Chazelle rozhodně nepřichází s ničím originálním, jenže to dokáže přetavit ve svůj prospěch a místo, aby jel na jistotu a natočil předvídatelný a šablonovitý příběh o zrodu nové hvězdy, představí divákům dva silné charaktery, které jsou oba dva víceméně nesympatické, jenže mají v sobě i kus lidskosti, takže je nelze jednoznačně odsoudit. Chazelle dokázal kouzlit i režijně a vše zpracoval strhujícím způsobem, který takřka nemá hluchá místa a scény, kdy Andrew trénuje na bubny a z ruky mu začne stékat krev, jsou naprostým vrcholem a není při nich úplně fyzicky dobře. Doslova krev, pot a slzy až z toho někdy mrazí. Samostatnou kapitolou pak jsou oba ústřední pánové - Teller je výborný a proměnu z ušlápnutého a nesebevědomého teenagera v bezskrupulózního aroganta zvádl skvěle, jenže proti němu stojí geniální, famózní a dokonalý J. K. Simmons, při jehož metodách se vybaví podobně "brutální" Full Metal Jacket, který zastiňuje úplně všechny a krade si film pro sebe. Oceňuji, že i pro neposluchače jazzu je film v pohodě snesitelný a hudba vůbec nevadí, ba naopak. K plnému počtu mi chybí snad jen lepší konec (tento na mě působí trošku alibisticky) a pár nesmyslů zejména ve druhé polovině, která trošku zvolní tempo. Jinak ale téměř geniální "indie" záležitost. 90% ()

Mr.Pumpkin

Whiplash je svižná, energická, rytmická, fámozně vygradovaná a žánrovým klišé se vyhýbající jízda, která záměrně kašle na vedlejší dějové okolnosti a vedlejší postavy a soustředí se pouze na souboj bubnujícího Milese Tellera a kapelníka J.K. Simmonse, který je pro mě hlavním důvodem k udělení páté hvězdy. 90% ()

runner85

Ten profesor hudby mi neskutočne pripomínal Tarasova keď vo filme Legenda 17 pripravoval Charlamova na jeho hokejovú kariéru. Tu zas Fletcher pripravoval Andrewa, každopádne je otázne, či už daktoré veci vo výučbe neprehnal. Napätie, nenávisť a kamarátstvo, skvelá hudba. A to nie som fanda jazzu ... ()

Duotone28

Zhliadnuté druhý krát, a opäť napätie bez minutky hluchého miesta po celú stopáž. Jedná sa o výnimočný kúsok? Istotne! Nazdar ()

gegina31

Film, který si udrží vaši stoprocentní pozornost. Pravdou ale je, že jsem očekávala trochu něco jinýho. Myslela jsem, že to bude o borečkovi, kterému se sice na začátku nedaří, ale pak mu půjde všechno na co sáhne. A on byl celou dobu na hovno :) Nakonec to tam sice parádně rozjel, ale pak bum, konec. Žádný aplaus, žádný poplácávání... Já tyhle useknutý konce prostě nesnáším. Proto ty 4 hvězdičky. Ale bavilo mě to. ()

FilmFan24

Říct výborné, je málo! "Whiplash" má drive jaký nemá drtivá většina dnešní mainstreamové produkce a troufám si říct, že závěr je víc napínavý než nějaké kriminální drama. Vedle výborných hereckých kreací Milese Tellera a J.K. Simmonse oceňuju fantastický střih a zvuk filmu! ()

dom156

Hudební drama je velmi neobvyklý, ale zajímavý žánr. V případě zařazení mnohem lepšího herce do hlavní role by to bylo terno, ale tento nanicovatý týpek mi po chuti moc nebyl. Také zakončení dějové linky mohlo být malinko rozvedenější. Nejprv mi přišlo, když jsem poprvé uslyšel skladbu Whiplash atd, tak mi přišla velmi příjemná na poslech, poté mi začala lézt na nervy a ke konci jsem byl rád, že už jí neuslyším a díky tomu jsem také hned vypnul titulky. Nášup této muziky jsem fakt nechtěl prožít. Celkově bych film hodnotil spíše jako průměr. ()

Dont

Nejlepší film o stimulaci talentu a uměleckého rozvoje, jaký jsem kdy viděl. Vlastně asi i jediný podobně monotematicky orientovaný, ale to nic nemění na tom, že je to fantasticky natočený snímek na zdánlivě obyčejné téma nenápadného dospívajícího bubeníka, který se snaží prorazit. Respekt k tvůrci, protože jeho hudební drama zaujme i "nehudebníky", a to se cení. J.K. Simmons válí, konečně se snad po letech ve vedlejších rolích dočká zaslouženého uznání. ()

J. K. Simmons si zahraje komisaře Gordona

J. K. Simmons si zahraje komisaře Gordona