Harbinger Down

Inanimate

Sci-Fi / Horor

USA, 2015, 82 min

Lodička Harbinger má problém. Po tom, ako jej posádka vytiahne podivnosť zo Sovietskeho vraku, TO na jej palube ožíva a nastávajú životné (a smrteľné) problémy... Neviem či ľuďom, ktorí na tento najúspešnejší horor Kickstarteru prispeli, bude stačiť, že z toho vznikla „iba“ lacnejšia a neoriginálna variácia luxusného "The Thing", ale ja som čakal viac a určitému sklamaniu sa neubránim. Film síce nie je zlý; je v pohode porovnateľný s novodobými Thing variáciami ako "The Thaw" či "Blutgletscher" – teda to nie je žiadny zázrak, len fajn sci-fi horor. Chválim avizované praktické efekty, kapitána Henriksena, obstojnú atmosféru, pár scary momentov a vcelku silné finále. Nechválim klišé, stereotyp, ostatných hercov a určitú naivitu, ktorá mi to miestami narúšala. 2011kový prequelový "The Thing" je lepšou voľbou, ale minimálne za jedno pozretie Harbinger stojí.(7.8.2015)

Ako fanúšik filmu Vec, ktorý je dlhé roky mojim najobľúbenejším hororom som bol na tento malý projekt od tvorcov, ktorí sa netaja, že sú jeho fanúšikmi veľmi zvedavý, ale dopadlo to až príliš rozporuplne. Aj vďaka krátkej dĺžke sa mi na to pozeralo celkom dobre a celkovo mi to tým štýlom prišlo také sympatické, že som si skutočne prial, aby sa mi to veľmi páčilo, ale na to tvorcom chýbal nielen potrebný rozpočet, ale predsa len aj ten talent. Síce hlavná zápletka sa mi páči, ale dejovo mi to neprišlo moc ideálne, vlastne sa tu toho ani tak moc nestane a hlavne o nejakej gradácii sa tu vôbec hovoriť nedá, skôr mi to prišlo, ako sled hororových a dialógových sekvencií bez toho, aby sa to niekam skutočne posúvalo. Obsadenie mi v rámci možností celkom sadlo, najviac samozrejme poteší veterán Lance Henriksen, ale aj ten zvyšok si celkom dokázal získať moje sympatie, ale herecky sú už na tom horšie, vôbec nevedeli predať tú poriadne nepríjemnú situáciu, do ktorej sa dostali, takmer ako by sa nič nepríjemné nedialo. O nejakej atmosfére, alebo napätí sa tiež moc hovoriť nedá a čo sa týka tých samotných hororových sekvencií s netvormi, tak síce sa neubránim čiastočnému sklamaniu, ale predsa len mi viaceré scény a monštrá prišli celkom zaujímavé. Takže kultovej Veci nemôže Harbinger down ani po mnohých rokoch vôbec ničím konkurovať, ale aj tak sa mi to celkom páčilo, tento typ hororu mám rád a minimálne na pomery rozpočtu si tvorcovia hanbu neurobili. 58%(13.8.2015)

HArbinger Down je film který úspěšně sehnal dostatek peněz na Kickstarteru a stálo to za to. První věc je že žádné zbytečné digitální efekty ale hezky po staru. Henriksen je stále sympaťák ale bohužel co se týká herců tak to bylo špatné, hlavně co se týká toho vousatého obra a té Rusky, příběh je jedno velké klišé hlavně jsem kroutil očima kvůli té zradě. Nicméně naháněčka je to solidní a stvůry i když nejsou moc vidět jsou povedené. až na pár vyjímek, kde monstrum občas vypadá jak špagety. Příjemný malý filmík, který bohužel upadá do velkého klišé a hodně hloupých nápadů, ale jako pocta Věci to stojí zato vidět.(19.9.2015)

No priznám sa, keď sa počas úvodnej sekvencie pádu ruskej kozmickej lode objavil dátum 25.6.1982, premohol ma krásny pocit. Pocit, že to bude jeden skvelý homage ( pocta ) slávnej Carpenterovej VECi. Ten dátum totižto v skutočnosti značí premiéru práve spomenutého filmu. No a keď sa v titulkoch objavili pri trikoch a efektoch mená pánov Gillis, Woodruff Jr., Skotak, očakávania stúpli vysoko. Títo majstri praktických efektov a miniatúr, v dnešnej predigitalizovanej dobe už takmer vôbec nemajú také uplatnenie, ako v minulosti. A dokázali, že mechanické, ručne vytvorené efekty ( na ktorých bazírovala aj spomínaná VEC ) sú stále atmosférickejšie, ako akokoľvek dokonalé CGI. Ale nielen trikmi je film živený. Obsadenie je fajn, nechýbajú skvelé odkazy na Carpenterov spektákel, atmosféra je na túto kategóriu výborná a čo na tom, že je to všetko vlastne iba 90% vykrádačka všetkého doteraz videného. Má to švih a gule. A hlavne, vracia sa ku koreňom, síce neoriginálne, ale zato po hlave.(13.3.2016)

Je zajímavé jak před releasem se internetem šířili zvěsti, že se bude jednat o poctu starému Thing a jakmile film vyšel a příliš se bohužel nepovedl, tak je okamžitou vykrádačkou.. To jen na okraj. Harbinger Down je tuctový průměr, který má téměř totožné efekty jako Thing z 80. let, myslím, že kdyby si oba filmy vyměnily rok vzniku hodnocení vypadá jinak. Zamrzí absence gore či děsivější atmosféry, klidně film mohl být okořeněn i nějakou lekačkou, ale prostě nic, nesnaživé a málo podmanivé. Škoda promarněný potenciál, na který se čekalo rok. Story 4/10, Atmosféra 5/10, Gore 1/10, Vizuál 5/10, Akce 3/10, Zábavnost 5/10 .55%(13.8.2015)

• - V roku 2010 štúdio Amalgamated Dynamics vytvorilo efekty pre film Vec: Počiatok (2011). Scény v ňom však boli nahradené pomocou CGI, a tak sa štúdio rozhodlo natočiť film Harbinger Down s podobnou tematikou. (Marceloo)

• - 3 066 fanoušků přislíbilo celkově 384 181 $ – v přepočtu téměř 9,66 milionů Kč – a pomohlo přivést film k životu. (Zdroj: kickstarter.com)

• - Spoiler: Ve filmu zemře 9 lidí. (Stoka)