Reklama

Reklama

Epizody(13)

Obsahy(1)

Dokumentární série Kosmos - časoprostorová odysea je nový strhujícího třináctidílný pořad producentky a scénáristky Anny Druyanové a producenta Setha MacFarlana (Griffinovi, Méďa). Po více jak třiceti letech, kdy měla premiéru původní série, u nás uváděna pod názvem Vesmír, ve které mohli diváci spolu s Carlem Saganem ohromujícím a ikonickým způsobem prozkoumat vesmír, se Seth MacFarlane spojil s původními Saganovými spolupracovníky, scenáristkou a producentkou Druyanovou a spoluscenáristou a astronomem Stevenem Soterem. Společně pak vytvořili třinácti dílnou sérii, která má být nástupcem původního pořadu, jež získal televizní cenu Emmy a cenu Peabody za význačný úspěch a záslužnou veřejnou službu. Průvodcem pořadu Kosmos – časoprostorová odysea bude renomovaný astrofyzik doktor Neil deGrasse Tyson. Stejně jako původní legendární série je nový Kosmos ságou o objevování zákonitostí přírody a nalezení našich souřadnic v prostoru a čase. Série oživí nikdy nevyřčené příběhy, diváci podniknou cestu do nového světa a napříč kosmem, aby v malém měřítku poznali velkolepost vesmíru. Dokument přichází s novým způsobem vědeckého vyprávění, který odkrývá majestátnost vesmíru a znovu využívá slavné prvky z původní série, včetně kosmického kalendáře a lodi imaginace. Nejdůkladnější vědecké koncepty jsou prezentovány s ohromující jasností, spojuje se skepse s údivem a precizní přírodní vědy se setkávají s citovou a spirituální rovinou, což představuje jedinečnou zkušenost. (National Geographic)

(více)

Videa (46)

Trailer

Recenze (92)

Ebon 

všechny recenze uživatele

Velmi dobře zpracovaná propagace vědy i s hvězdnými triky, které mohou směle konkurovat hollywoodské produkci. Trochu to skáče z tématu do tématu, ale Neil deGrasse Tyson to svým charismatem v pohodě srovnává. Víc takové tvorby a víc do hloubky, budu šťastný. :-) Carl Sagan by musel být spokojený, jak se jeho žáci snaží. ()

pomalonozka 

všechny recenze uživatele

Když si pustím díl tohoto seriálu, je to jako bych se přemístil někam hodně daleko od našeho společenského, každo-denního života a začal prozkoumávat něco opravdu neznámého a tak moc zajímavého, že mi to nedá spát. Pro "ves-mírné laiky" a naopak i pro nadšence musí být tento seriál opravdu vzrušující. Mistrovské zpracování a vysvětlení zá-had vesmíru, ve kterém se nacházíme, diváka vtáhne do děje a nutí ho přemýšlet ještě dlouho po shlédnutí. Za mě určitě 100% i díky skvělému Neil deGrasse Tysonovi. ()

Reklama

Circumscriptor 

všechny recenze uživatele

Neil deGrasse Tyson je ako astrofyzik jeden veľký človek, ktorého filozofia je mi neuveriteľne blízka; to však neplatí o politickej sfére jeho myslenia :)). Ako jeho fanúšik som si nemohol nechať újsť tento seriál a porozmýšľať nad množstvom otázok, ktoré mi ponúkol. Hneď v prvom dieli sa nachádza extrémne zaujímavá teória, ktorá akosi rozpútala moje astrofyzikálne zmýšľanie - je vesmírov viac (otázka č. 1)? V tomto dieli je náš vesmír graficky zobrazený ako hmotná guľa pohybujúca sa v mori ďalších hmotných gúľ - iných vesmírov. Ak je však more plné týchto vesmírov, ako je možné nazvať priestor medzi nimi (otázka č. 2)? V tomto priestore bez názvu vesmíry vzájomne interagujú - buď krachujú samostatne, alebo vznikajú vzájomným trieštením. A bol teda veľký tresk len nárazom dvoch vesmírov bez času a priestoru (otázka č. 3)? Tento seriálik skôr pokladá otázky, než dáva odpovede :)) ()

Midori_Mike 

všechny recenze uživatele

Jedním slovem - úžasné! Pro mě zatím nejlepší seriál o kosmologii (terminus technicus), který jsem kdy viděl. Neil deGrasse Tyson patří v dnešní době mezi nejschopnější popularizátory a v tomto pořadu to opět jenom potvrzuje. Jeho zápal a entuziasmus pro "dělání vědy" se musí přenést snad na každého, kdo kouzlu poznávání našeho světa za život alespoň jednou na čas podlehl. Lidé, kteří se někdy ve větší míře zabývali např. astrofyzikou či jinými fyzikálními obory, zde asi příliš mnoho nových informací nenajdou. Přesto však i jim zhlédnutí vřele doporučuji. Pravé kouzlo tohoto pořadu je totiž v tom, do jakých zajímavých souvislostí tyto informace dokáže postavit! I to, jakým způsobem je dokáže znázornit. Tvůrci totiž nasypali do tohoto seriálu obrovské množství peněz a na výsledku je to znát. Takové vizualizace makrosvěta i mikrosvěta prostě jen tak někde neuvidíte. Každý díl je navíc okořeněn napínavým životopisným vyprávěním o významných osobnostech, které se zapříčinily o objevy prezentované v onom konkrétním díle. Já osobně považuji právě tohle za vrchol celého pořadu, protože míra podrobností v těchto příběhových epizodkách byla pro mě doslova šokující. Nechci si ani představovat, kolik toho tvůrci museli přečíst a nastudovat, než se dobrali k tak oslnivému množství doslova zákulisních informací na pozadí nejvýznamnějších vědeckých objevů (v průběhu historie celého lidstva). Tady toho pro mě bylo nejvíce nového. No... Takže závěrem bych už pouze dodal, že přesně takovéto seriály potřebujeme jako sůl. Vidět tohle dřív, tak je ze mě možná vědec. Zároveň je tento seriál obrovská pocta Carlu Saganovi, bez kterého by patrně v této podobě nikdy nevznikl. Neila deGrasse Tysona můžeme jistě prohlásit jeho nástupcem. Seriál Kosmos - časoprostorová odysea je tedy takový Saganův Kosmos 2.0, což je super. Ale já jsem ještě více zvědav na to, až se Tyson vytasí s něčím, co bude jeho verze 1.0 . Má potenciál na to vymyslet něco úplně vlastního a já mu v tom držím palce. P.S: Můj velký dík za doporučení tohoto klenotu patří uživateli Jespe-film. Člověku, kterého řadím mezi své vůbec nejlepší přátele jak na poli filmu, tak v reálném životě :-) ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Populární věda se v posledních letech stává nějak populární. :) Díky dnešním možnostem speciálních efektů je možno vykreslit jak gigantičnost vesmíru, tak drobnost jednotlivých atomů natolik atraktivním a líbivým způsobem, že i plnokrevné sci-fi filmy blednou závistí. Cosmos tyto vizuální orgie skvěle využívá k větší srozumitelnosti a uchopitelnosti informací. Jde poznat, že právě pochopitelnost a dostupnost pro široké masy hraje v seriálu prim. Pokud má člověk o kosmu už něco nastudováno, bude pro něj seriál z velké části příjemné opáčko, ale ono to v konečném důsledku vůbec nevadí. Cosmos totiž dokonale chápe pojem "škola hrou", spolu s jednotlivými informacemi prezentuje i renomované vědce, kteří se s jejich odhalením pojí. Každá epizoda tak představuje celý životní příběh určité známé figury, každá epizoda má svou narativní a emocionálně zabarvenou složku, která však nijak nekoliduje s vědeckostí podávaných informací. Cosmos je skvělý naučný material a pro mě spolu s How the Universe Works nejlepší dokument vůbec! 9/10 ()

Galerie (11)

Související novinky

AFO 2014: Festival plný hvězd

AFO 2014: Festival plný hvězd

08.04.2014

Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos… (více)

Reklama

Reklama