Space Jam: Nový začátek

• USA Space Jam: A New Legacy (více)

Vítejte ve Space Jamu! Šampión NBA a globální ikona LeBron James se vydává na epické dobrodružství po boku slavného Bugs Bunnyho v celovečerním filmu Space Jam: Nový začátek od režiséra Malcolma D. Lee a inovativního filmového týmu Ryana Cooglera a Mavericka Cartera. Tato transformační cesta je maniakální mashup dvou světů, který odhaluje, jak daleko se někteří rodiče dostanou, aby našli své děti. Když jsou LeBron a jeho syn Dom uvězněni v digitálním prostoru, musí je LeBron dostat domů, do bezpečí tím, že povede celou bandu notoricky nedisciplinovaných Looney Tunes k vítězství nad digitalizovanými šampiony. Jsou to Tunes versus Goons v největší výzvě jeho života, která předefinuje LeBronovo pouto se svým synem a osvětlí sílu být sám sebou. Ready-to-action Tunes zničí konvenci, nabijí jejich jedinečný talent a překvapí i „krále“ Jamese hraním hry po svém. (Vertical Ent.)

Trailer 3

Spiker01

Původní film je moje dětská srdcovka a každým pár let si jí rád zopakuji. Dvojka nepřekvapivě taková není, už jen proto, že už dávno nejsem cílovka (škoda, že to tehdá nedopadlo s Bryantem, to by mě chytlo ve správném věku) a potěch všech vyloženě znechucených reakcích jsem skutečně příliš nečekal. Dostal jsem ale hlavně vizuální lahůdku (jak by taky ne, když triky dělali borci od Lucase z ILM), kterou doporučuji vidět v co největší kvalitě (4k hdr či Imax), protože jinak skutečně film nemá dospělému divákovi moc co nabídnout, ačkoliv je třeba perfektně seznámen s Looney Tunes, alias Trhlíky. Snad jen pochválím LeBrona Jamese, který není tak prkenný, jak bychom od sportovce možná čekali, ale to diváci Trainwreck už dlouho vědí a tady slabina vyloženě není. A i když jsem se bál, že mě bude hodně otravovat záporák Don Cheadle, nakonec byl úplně v pohodě. I tak ale doporučuji na vlastní nebezpečí, dvě hodiny poměrně utekly, znovu si to jen tak nedám. ()

Stanislaus

Původní Space Jam mám v hlavě už jen hodně matně, přesto jsem k druhému dílu přistupoval s jistou dávkou nostalgického očekávání. Vizuálně jde o vcelku povedený kousek, který v sobě obstojně mísí hranou akci s animací. Rovněž se mi líbil nápad se zapojením různých postaviček napříč filmovými studii, byť bylo samotné zpracování nepřehledné a místy i lehce laciné. Největším kamenem úrazu je však plytký až hloupý scénář, plný rodinných a nudných klišé, a unylé herecké výkony - což nevytáhl ani vtípek s "Michaelem Jordanem". Na jedno zhlédnutí s mozkem na čtvrt výkonu je druhý Space Jam vcelku neškodný, ale podruhé bych po této basketbalové jednohubce nesáhl. ()

Tom Hardy

Hodnocení bude horší, než jak nový Space Jam pocitově na diváka působí. Jde totiž o skrz naskrz průměrnou podívanou s naprosto tuctovou rodinou zápletkou (syn a otec si nerozumí a na základě toho padouch vystaví konflikt) a poměrně obstojným tempem. Co Nový začátek v hodnocení sráží je to, kolik hraček mají tvůrci k dispozici a jak málo z toho dostávají. Je tu celý vozový park (aby se tak řeklo) a k ničemu pořádně neslouží. Vystřižené scény z hitů knihovny WB dosazením kreslených postav nic nového nezískávají, z nových vtípků máloco opravdu dosedne na úrodnou půdu a vůbec to celé má hrozně malou energii. Jeden může snít, co by s takovou látkou udělali Phil Lord a Chris Miller. Malcolm D. Lee tomu nedal nic a splnil nevděčný trojboj - není to dobrý film sám a sobě, není ani funkční pohádkou pro nejmenší diváky a selhává i v rovině nostalgie (nepustit při zápase Space Jam od Quad City DJ's je stejná prasárna jako vynechání Techno Syndrome v letošním Mortal Kombat). Nicméně je třeba dodat, že to není - na rozdíl od nového Toma a Jerryho - ztělesněný nevkus. Jen fascinujícím způsobem sterilní produkt, ze kterého si po pár dnech člověk vybaví jen vtípek s Michaelem Jordanem. To je na podívanou, kde se mimo jiné sešli Pennywise, Flintstoneovi, Maska, Superman, Wonder Woman, Joker, drak z Hry o trůny, Animáci, King Kong, Železný obr a magoři ze Šíleného Maxe, sakra málo. ()

Xmilden

Bože dali tomu název Nový začátek, tak snad nebudou další díly. LeBron zpočátku herecky velmi špatný, později přeci jen možná jistější než Jordan. Toho jsem měl, ale jako basketbalistu raději. Chybí zde legrační vedlejší postavičky, jako byl minule například Bill Murray. Minulý Space Jam nebyl žádnou hitparádou ale zkultovněl. Na tenhle nový se rychle zapomene. 30% ()

silentname

Trvalo to 25 rokov, kým sa (dnes už) kultovný "Space Jam" dočkal dlho očakávaného pokračovania. A musím povedať úprimne, že ja mám originál s Michaelom Jordanom rád. Veľa tam toho síce hrá nostalgia a fakt, že som mal rád aj Michaela a rovnako aj postavičky z Looney Tunes. A tak som dokázal asi nejakým spôsobom veľa toho odpustiť. Keby som si to pozrel dnes, tak by určite viac zaúradoval nostalgický faktor, než reálna kritika. Teraz vstupuje ale do hry nový hráč a tak "Space Jam: A New Legacy" prináša nový (super-moderný) basketbalový zápas s LeBronom Jamesom. A nakoľko ide o veľmi prísneho otca, ktorý v hre už nevidí zábavu ale len skutočný tréning. Jeho syna to však viac láka robiť videohry. A tak nastáva náš konflikt okolo ktorého sa bude točiť náš film. No rovnako sa nám predstaví aj náš ústredný zloduch, ktorý bude tentokrát algoritmus. Čo je pre mňa celkom prekvapivé, no neviem či zrovna najlepší nápad. A nakoľko LeBron odmietne jeho geniálny nápad, rozhodne sa postaviť otca a syna proti sebe v basketbalovom zápase. Na ktorý sa budú pozerať ľudia online. A vďaka tomu ich vtiahne do svojho kyberpriestoru. A ak LeBron prehrá, budú tam všetci uväznení už navždy. Znie to komplikovane? Nuž, to je trošku problém tohto filmu. Môžem povedať, že občas som sa zasmial, pričom najlepší fór filmu sa podľa mňa krúti okolo Michaela Jordana. Nebudem spoilovať, no to je asi najlepší fór. Ja som však väčšinu času bol viac ticho, hoci je tu ešte niekoľko celkom dobrých nápadov. Je zaujímavé vidieť, že film má aj 2D aj 3D animácie a prináša obrovské množstvo postáv z rôznych filmov a produktov Warner Brothers, kde vo výsledku tu máme asi väčšie množstvo easter eggs než v "Ready Player One". No bohužiaľ hlavná dejová línia je podľa mňa maximálne prázdna. Konflikt medzi otcom a synom je už také klišé, že vieme presne čo sa bude diať a ako to dopadne. Pôvodný "Space Jam" síce tiež nemal prevratne napísaný príbeh, no myslím si, že Michaelove hľadanie svojej identity, aby sa vrátil hrať basketbal a vykašľal sa na baseball bolo predsa len trošku zaujímavejšie. Tu je to skutočne viac veľká reklama na HBO Max a Warner Brothers a úprimne nemôžem povedať, že by som sa na filme nejako extra bavil. Neviem úprimne ani pre koho je film určený. Na jednej strane to pôsobí ako rodinný film viac pre nových divákov, no súčasne sú tu potom zakomponované scénky z filmov ako "Mad Max: Fury Roadalebo "Matrix". A nie som si istý, či sú to referencie pre osemročné decká, ktoré pochopia. Takže tento obrovský všetko-mix je vo výsledku podľa mňa veľmi prázdny. Ale minimálne môžem povedať, že po dopozeraní som mal chuť si pustiť starý originál. Takže aj to bolo asi na niečo dobré. Hodnotenie: C- ()

• Natáčet se začalo během pauzy sezony NBA v roce 2019 v Los Angeles. (M.u.t.t.t.y)
  • V květnu 2014 se LeBron James nechal slyšet: „Vždycky jsem miloval Space Jam (1996). Byl to jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Kdybych měl příležitost si zahrát v pokračování, bylo by to skvělé. (3T)