Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

rigby

Čekal jsem trochu něco jiného, asi jako každý Čech. Ale byl jsem odbyt jednoduchým příběhem jako z čítanky a typickým americkým akčním zpracováním. Nebylo to špatné, natočené je to dobře. Ale nepřináší to vůbec nic, kromě dalších a dalších bitek v lesích. Ani jedna postava si nezískala moje sympatie, a naopak. Ale hlavně, není to vůbec české. Kdyby postavy měly jiná jména, vyznělo by to úplně stejně, tak snadno zaměnitelné jsou. ()

jungledmnc

No ty kravo prekvapeni! Tohle je prvni dobrej ceskej film v historii :). Akorat ty akcni sceny byly zmateny, hlavne kvuli kamere, ale jinak za me super. ()

Draconian

Na film jsem šel s tím, že neočekávám historicky přesný film...zvlášť když film pojednává o období Žižkova života, o kterém se tolik neví. Musím říci, že jsem se celé dvě hodiny bavil a Žižka se mi líbil. Jasně, dá se zde krásně vyčítat - jistá chaotičnost, ne vždy dobře nasnímané scény, místy podivný střih nebo to, že film vám mnoho věcí nevysvětlí a dobře neprodá motivaci vesničanů stát za Žižkou. Rovněž takové romantizování příběhu nebo postava Kateřiny, která zde hraje hru "kdo mě chytí příště?". Pozitiva však převyšují. Příběh je sice taková "pohádka",ale je zábavný a má kvalitu. Akční scény se mi také líbily (ale někdy jsou poměrně chaotické), hudba také fajná a chválím i výběr herců. Lokace krásné (ačkoliv se některé opravdu často opakují) a atmosféra, která má sílu. Líbila se mi špína, drsnost a kostýmy. Vůbec nelituji, že jsem šel do kina a dal bych velice pěkných 75% ()

kokofek

Po přečtení všech negativních recenzí jsem zašla do kina a byla příjemně překvapena. Moc si přeju mít ve svých dějinách takové hrdiny. Tady se to hemží odborníky úplně na všechno. Já se tedy nepasuji do odborníka a nechávám film na sebe působit. Taky jsem zajela před návštěvou kina do muzea v Trocnově a zjistila,že se o Žižkovi,než se postavil do čela husitských vojsk nic moc neví,tedy přesněji skoro nic. Proto se mi smyšlený příběh ,který má český lid ubezpečit,že máme v dějinách své kladné hrdiny líbil. ()

hufnagel

Mne sa zdalo,že vidím stredoveký akčný film s dostatočnou dávkou brutality a finálnym rozhodujúcim súbojom.Politická realita tej doby je popísaná dosť chaoticky a nezáživne.Mal som hlavne problém poznať,kto je kto a aký má vôbec význam.Pre neznalého českej histórie celkom tvrdý oriešok.A to,že ide o životopisný film som zistil až úplne na záver filmu.Ku kladom však doplním,že remeselné spracovanie je slušné. ()

Saxos

Je smutné hodnotit film, na který se těšíte, víte skutečnost a víte, že prachy se nějakým zázračným způsobem sehnat podařilo. Pak dostanete 2hod díl S07E24 navoněného středověku nekonečného seriálu se zápletkou únosu jedné šlechtičny. Závěr: kino fakt ee, a vlastně o co tam šlo? Za co to vydávát. History? Mystery? S Kototkem a Mádlem - Komedie? Fakt jsem nasranej. A vlastně proč? Třeba je to umění a tomu nerozumím. Druhým zlem je skutečnost, že člověk přijde domů, pustí si první díl Roku draka a Jan je v prdleli úplně. ()

Heywood

Proč mám pocit zmaru a dílem i nudy? Temná kamera, bitky, dobová zápletka a výborní herci... vše by to mělo být super. Nějak nebylo. Taková ta česká rozvláčnost, moc jakoby přemýšlivých scén, a Helena Trojská jako hlavní subjekt..nechytlo mě to. 60% ()

Vajnlich

Je to celkem pěkná podívaná která, tedy alespoň podle mě, má dvě velké vady na kráse. Tou první je příběh. Nechápu o co tam vůbec šlo a proč jsme neviděli Žižku jako velkého vojevůdce, který využívá inovativní taktiku k poražení soupeře. Místo toho koukáme na život před tím než se tohle vše odehraje a ze závěrečných titulků si přečteme, že Žižka byl skvělý vojevůdce který nebyl nikdy poražen. No moc rád bych viděl spíš film přesně o tom. A ta druhá věc je, že spousta věcí se odehrává v naprosté tmě, takže skoro třetinu filmu člověk vůbec neví co se děje. Škoda potenciál to rozhodně mělo. ()

Rian_witcher

Zajímavou zápletku s únosem neteře francouzského krále a výborně hrajícího Bena Frostera sráží hlavně totálně špatná filmařina. Střih je v bitvách absolutně nepřehledný. Zklamání přichází zejména díky tomu, že česká kaskadérská škola byla dříve vyhlášená a jméno Jákl v ní bylo pojmem. Tohle ovšem bylo totálním zklamáním. Nedostavilo se ani potěšení z historických intrik. Herci jen nezáživně papouškují proč zrovna jejich postavy dělají to co dělají. Do děje se mě prostě vtáhnout nepodařilo. Nakonec tedy nejzajímavější scénou z celého filmu je za mě zvíře z našeho znaku. Český lev byl prostě skvělý. ()

Jemes

asi bych měl být rád, že někdo udělal film o nějaké české významné postavě, ale to by to bohužel nesmělo být pojaté tím to způsobem. Bojové scény jsem si vůbec neužil, protože tam bylo tolik střihů, že jsem vlastně ani nevěděl, co se děje :D. příběh dost pokulhával a vlastně jsem si k těm postavám ani nevytvořil žádnou citovou vazbu, aby mi bylo pak líto, když umřeli. Další věc je ten fakt, že mohli alespoň jednoho Čecha dát po jeho boku a udělat z něj něco víc, než jen umírajícího člověka, který nevydrží moc dlouho ve filmu. Všechny filmy takového typu jako je Statečné srdce, Gladiátor a kupa dalších skvělých filmů jsou tak dobrý hlavně díky tomu, že si člověk k těm postavám vytvořil vztah a ztotožnil se s nimi, ale tady to prostě nefunguje. ()

KolarikKing

Na české poměry je to hodně slušný velkofilm. Jsem rád, že Petr Jákl světu představil, že i Čechy mají významnou historii. Film má solidní herecké výkony, krásnou výpravu a úžasnou hudbu. Kde snímek naopak ztrácí, tak to je akce. Bojové scény jsou strašně nepřehledné, kamera pořád přeskakuje a vy ani nevíte kdo koho zabíjí. Ve výsledku Jan Žižka díru do světa neudělá, ale u nás si myslím, že bude mít dostatečný úspěch. 7,5/10 ()

hony23

Vlastně úplně nechápu, proč se rozhodl točit Jákl o Žižkovi a celý příběh si přitom vycucal z prstu. Zřejmě z marketingových důvodů, protože příběh bezejmenného bojovníka by asi nepřitáhnul do kin takové masy lidí, alespoň u nás. Za hranicemi totiž jméno Žižka stejně nikomu nic neřekne. No ale pokud pominu tento detail, dostali jsme vlastně docela temnou a brutální středověkou řežbu, která v ničem nezaostává za tématicky podobnou zahraniční produkcí. ()

PanJelen

Pokud jste očekávali něco víc, než jen americké béčko, budete zklamaní. Dvě skupiny žoldáků se přetahují o bábu v lese. Ta jim několikrát za podivných okolností ze zajetí zdrhne, což působí až humorně. Postavy se náhodně objevují po lese, bojují spolu v nepřehledných a nezajímavých soubojích a Žižka svou vojenskou genialitu rozhodně neukazuje. Několikrát mě napadlo, co to sakra je a že bude lepší během filmu moc nepřemýšlet. Nejlepší bylo, jak se po bitvě schovají do jeskyně pár metrů od bojiště a jsou překvapeni, že je našli. Vlastně jsem si naplno užil jen poslední záběr na jezdectvo, které se válí z kopců. Takovou atmosféru jsem chtěl cítit od začátku. Budu velmi shovívavý, protože jsem opravdu nic jiného už podle ohlasů nečekal. Jsem rád že to vzniklo, ale dalo se z toho vytřískat daleko víc. ()

fafejt001

JIŽ úvodní  scéna   ukazuje  ,  jaký  film  to  vlastně  bude .  Místy  velice    drsný ,  brutááální , krvavý , na  mrtvoly  hoodně  bohatý . Hlavní  hrdina  .  tedy  Foster  se  na  to  hodil  ,  i  když  Žižků  Jan  vypadal  zřejmě  úplně  jinak . Což  mnohé  nechává  ,  asi  ,  chladným  .  Film  je  často  obrazově  hodně  ponurý ,  zvuk  je  přehulený  a  bojové  scény  jsou  fakticky  drsné . Byla  ,  zřejmě  taková  doba  a  intriky  a  moc ,  hrají  roli  v  každém  století . Bylo  zde  dost  zahraničních  herců  a  občas  nějaký  ten  český  . ŠKODA .  Je  dost  možné  , že  díky  tomu ,   mohl  Jákl  natočit  tento  biják . Je  jasné  ,  že  hlavně  díky  tomu . Kdyby  tam  byla  alesponˇ   jedna  nějaká  scéna  s  vojskem   ,  kde  by  Žižka  ukázal  své  velitelské  schopnosti  ,  posunulo  by  to  film  o  dvě  hvězdy  kupředu .  Takhle  je  to  ,  pro  mne ,  tak  na  půli  cesty .  Ty  šarvátky  v  lese ,  v  jeskyni  ,  na  polní  cestě  a  na  hradě v  závěru  ukázaly  ,  že    uměli  mnozí  dobře  bojovat  ,  ale  Žižkovy  schopnosti  proti  velkému  vojsku  a  strategie ,   by  to  posunula  o  vyšší  level . No  co  už .  Diváky  si  tento  film  najde  ,  ale  jakási  pachutˇ ,  že  to  mohlo  být  o  mnoho  lepší ,   v  nás  mnohých  zůstane . Tedy  dle  mého  . Za  mne  * *a půl . ()

Robopes

Spoiler: Nevyužitej potenciál, tohle byl takovej drsnější Robin Hood. Zneužitý jméno Jana Žižky k příběhu, kterej jsme nechtěli vidět. Film o největším válečníkovi, jehož kariéru režisér shrne až v závěrečných titulcích několika větami a vozovou hradbou. ()

RealHonza

Film to není špatný, zejména pro českého diváku určitě zajímavé historické téma ze známého prostředí. Filmu ale chybí větší drive, bojové scény nejsou špatné, dost brutální, jak poslední dobou bývá zvykem... ale upřímně řečeno i přes spoustu zvučných jmen nechápu ten obrovský rozpočet, nepřišlo mi, že by tam bylo něco extra, co by muselo stát takové peníze (možná detailnost soubojů a těch brutálnějších scén?). Pro nečeského diváka bude ale film poměrně málo poutavý "takové pobíhání po lese v 15. století", dále nechápu naplnění rasových norem ve středověkém filmu, které opravdu nedává smysl.... ()

sirjohn

Velmi pěkný prequel.. ;) Ne, vážně, z toho, že děj se odehrává "před" jsem byl vyděšen, ale je to udělané velmi pěkně a příprava byla odvedena dobře. Na ty 4 hvědy jo. Vykreslen vnitřní boj a vzestup velmi znamenitě. Přiblížení se brutalitě bojů bych vyzdvihl, protože z amerických pohádek není vždy nejlepší příklad pro mládež.. Díky Petře ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera