Isabelle Huppert získala dve zo šestnástich nominácií na najvyššiu francúzsku filmovú cenu Cézar, z toho jednu za fantastický psychologický thriller Elle. V ňom sa život ľadovej kráľovnej Michèle, ktorá vedie prosperujúcu spoločnosť na výrobu videohier, obráti naruby, keď ju v jej luxusnej vile znásilní neznámy muž. Namiesto nahlásenia zločinu na polícii sa neochvejná Michèle vydá na vlastnú päsť vypátrať násilníka. V majstrovskom erotickom thrilleri Paula Verhoevena očakávajte sarkazmus, sociálnu kritiku, napätie a predovšetkým výkon Isabelle Huppert, ktorej bola úloha šitá na mieru. (HBO Max)

EKLEKTIK

"Není určitá šance, že by to předstírala, či hrála?" Když jsou barevné tóny filmu studené a jeho postavy chladné, budou mé dojmy jen vlažné. Přestože je to zvláštní, tak mě tato forma algolagnie prostě zklamala. ()

Hanys_

Psychodrama od mistra. Verhoeven naťukává dost otázek, na které ale nemá odpovědi a to mi tady dost vadilo. Ok, Michele byla parádní chladnokrevná a manipulativní svině, ale co dál? ()

SpaceOdyseus

Film je cynicky chladny stejne jako hlavni postava. Atmosfera je psycho stejne jako ustredni tema. A film je to uzavreny jako vetsina postav v nem a take skvely. ()

kolemjdouc

Vadila mi ,ve francouzském obsazení, spousta německého sexismu.Chvílemi to až fest skřípalo.A skoro poslední záběr kdy "neznámý"pachatel dostal polenem po hlavě ,sundá si kuklu a jeho oči jakoby říkaly "vždyť to tak máš ráda"...vlastně se odsoudil sám a o to asi ve filmu šlo až na druhém místě ()

Zmrv

Podle mě měl tenhle příběh skončit odhalením násilníka, protože potom už následuje jen nudná nastavovaná kaše. A nezachrání to ani Isabelle Huppert, ani Verhoevenova režie. Do té doby jde ale o velmi zajímavý snímek s nápaditým, i když docela šíleným příběhem. 60% ()

dormouse

Thriller se značnou porcí nadhledu, až jsem si místy říkala, jestli to není parodie. Díky tomu a hereckým výkonům oceňuji vysoko. ()

MatoFILM

I keď väčšina mojich výčitiek je vlastne súčasťou Verhoevenovho osobitého autorského štýlu, pri objektívnom zhodnotení ten film proste nefunguje. Snahu navodiť znepokojujúcu atmosféru, ktorá sa z počiatku darí hlavne ponurým vizuálom, zabíjajú dejové odbočky narúšajúce koherentnosť príbehu. Po odhalení násilníka potom jeho vzťah s hlavnou hrdinkou naberá na zvrátenosti (čo si film nebojí priznať), ale nech sa režisér snaží ako chce, chovanie postáv vyznieva hlúpo. Vzhľadom na dané podmienky sa totiž správajú extrémne nepravdepodobne, čo je bez poznania hlbších motivácií (ak vôbec môžu existovať) ťažko uveriteľné. Vo výsledku si teda odnášam len výborný výkon Isabelle Huppert. ()

DannyBoy80

Film o ničem, neuvěřitelná nuda, naprosto chabý scénář na xkrát omletém tématu (naposled třeba opět francouzký Můj král). Dementně napsané postavy, které s realitou nemají téměř nic společného. Divnotypy lidí jako by někdo tahal z klobouky, aby to bylo aspoň trochu zajímavé. Opravdu jsem měl velký problé to dokoukat. Paradoxně herecké výkony nebyl nejhorší. Navíc je to nataženo na 2 hodiny a jeví se to naprosto rozplizle. Možná kdyby byla ubrána půlhodina a nevrtalo se tolik zbytečně v životě syna (jehož život byl naprosto nezajímavý) a matky (u ní to bylo trochu lepší), tak by to nebylo za 1* ale možná za 2*. Ztracený čas. ()

Disease

Hanekeovský příběh ve stravitelnější verhoevenovské formě. Kdyby se to místy poněkud netáhlo, dal bych plný počet. ()

mira007

Něco co začne pravidelným znásilňováním jedné šarmantní dámy ( ve 62 letech nahé scény!!!) se změní v něco jako vzhledem k úchylce reálné Padesát odstínů šedi a končí jako sofistikovaný rape and revenge. Komorní minimalistický trochu jiný film ()

Santino7

Verhoevena mám čoby režiséra síce veľmi rád, jeho osobitý rukopis sa mi pozdáva, no pravda je taká, že naposledy ma dokázal zaujať filmom spred dvadsiatich rokov (mojou srdcovkou Starship Troopers), odvtedy to ide dolu vodou. Elle z môjho pohľadu žiaľ nie je výnimkou, a to i napriek tomu, že určité kvality akiste má a za vyložene zlú snímku ju rozhodne považovať nemožno. Za normálnych okolností by som udelil trojku, bolo by to objektívnejšie, ale nakoľko Verhoevenovu tvorbu som v tomto roku podrobil "drobnohľadu" a pozrel si celú jeho doterajšiu filmografiu, tento kúsok je pre mňa žiaľ sklamaním. Dôvod je taký, že od tohto režiséra by som čakal skrátka niečo viac - nemyslím len kontroverziou a provokáciou (je jasné, že v dnešnej dobe sa mu šokovať podarí ťažšie než dajme tomu pred štyridsiatimi rokmi s Turks Fruit, hranice diváckej znesiteľnosti sa značne posunuli, a teda i otvorenejšia sexualita už nie je ničím nezvyčajným), avšak chýbal mi tu akýsi jeho cit pre vizuálnu stránku, ktorý dané filmy robil tak špecifickými a často tým zakrýval i určité nedokonalosti v rámci obsahu. Tu mi však vizuál prišiel tuctový, ničím nevyčnievajúci, nuž a príbeh resp. jednotlivé postavy vyložene nesympatické (pričom do totožne nesympatického prostredia snobskej vyššej vrstvy zasadil i svoj predošlý projekt Steekspel), nebolo sa s kým absolútne stotožniť. Z môjho pohľadu značné sklamanie, potrápil som sa. 45% ()

Gore

V celém filmu jsem nenašel jedinou postavu, která by se chovala podle zaběhnutých zvyklostí tohoto světa, což mi trochu ztěžovalo se na tyto postavy napojit. Vím, že žijeme v ujeté době, ale až takto? ()

JohnyD

Skvelá žánrovka od Verhoevena s ešte skvelým castom. Som rád, že sa Isabelle dostalo uznania aspoň na Glóboch. Človek ocení jej herectvo ešte viac, keď si číta, že Verhoven jej dal úplnú voľnosť pri hraní a tvorbe charakteru postavy. Provokatívne, netradičné, skvelo natočené a zahrané. Nevadí, že človek vie odhadnúť hneď, kto sa skrýva pod maskou, ale ten film na tom, ale aj tak vôbec nestojí. Som rád, že Verhoeven sa nesnaží o lacnú provokáciu typu Gaspara Noého. Po druhom zhliadnutí idem ešte vyššie. Z toho posledného úsmevu mrazí. Jeden z najlepších európskych filmov roka 2016 9/10. ()

theSaint

Legendární Paul Verhoeven nám ve svých téměř 80ti letech dokazuje, že to s lidskou psychikou stále brilantně umí. Jeho kombinace psychologie, erotiky, zvrácenosti a inteligence je jednoznačně nezaměnitelná. Tohle dokáže snad jen on. Film jsem si pouštěl bez znalosti režiséra, už během sledování mi to nápadně připomínalo právě tohoto muže, včetně hudby. Nedovedu si představit lepší osobnost pro hlavní postavu než je Isabelle Huppert, ona je pro podobné role jednoduše stvořená a musím konstatovat, že na svůj neuvěřitelný věk (63!) je to stále pekelně charismatická ženská. Z mého pohledu precizní práce, kterou je radost sledovat. Pomalejší tempo mi sedlo náramně. ()

bllm

Jenom jedno je horší než filmy o vymaštěnejch ženskejch. Filmy o vymaštěnejch ženskejch co mají sexuální problémy. Nebejt to zbytečně tak dlouhý, dala bych 4. Navíc jsem čekala o něco zajímavější, rafinovanější rozuzlení ()

Mlle

Osvěžující změna perspektivy: napadená a znásilněná je sama sociopatka, dcera masového vraha. Není úplně od věci si vtipně ilustrovat, že i oběti jsou lidé velmi různí. A to může scénou pořádně zamotat. Je to herecký koncert jako vždy vynikající a pro postavu důvtipně a vhodně obsazené Isabelle Huppert. Film nás nenechá vydechnout očekáváním věcí příštích. Kromě pocitu napětí ale nepřináší vůbec nic. A onu osvěžující perspektivu rychle sám zabíjí nadměrnou vypjatostí všudypřítomné podivnosti. Jako by už jí nebyla soudobá kinematografie přeplněná. Jakoby na světě neexistovaly jiné zajímavé podněty než všelijak psychicky vykolejení lidí a úchylné a necitlivé zrůdy (ovšem samozřejmě připravené k sexu v jednu každou sekundu svých životů). Nevím, koho tento stereotyp pořád baví, mně tedy už dávno ne. Je to ten typ „zajímavosti“, který poslouží dobře jen jako koření, nikoli jako ústřední téma, natož v letitém repeté. Dobrý začátek, ale celkově lepší dvě hvězdy. ()

Lucretius

Trochu mě překvapují zdejší nekonkrétní komentáře, Verhoeven je z jistého pohledu velmi poctivý režisér, narozdíl od lidí typu Lynch jsou jeho filmy zpravidla narativně uzavřené a mají jasný, konkrétní smysl. Neuvěřitelně kvalitně natočená Elle je pod žánrovou rovinou precizní generační analýzou a zároveň proklamací zahrnující subverzivní vymezení se vůči postojům a způsobu uvažování mileniálů. Jde v podstatě o myšlenkový protipól Jensenových Rytířů spravedlnosti (na podstatně vyšší úrovni, čímž ale neříkám, že jsou Rytíři špatní). Za mě je Elle nejlepší evropský film druhé dekády. ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (více)

74. Zlaté glóby - výsledky

74. Zlaté glóby - výsledky

09.01.2017

Bezkonkurenčním vítězem letošních Zlatých glóbů se stal muzikál La La Land. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu film sedmkrát nominovala a sedmkrát ocenila. Nejlepší film - komedie nebo… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz