Poslední část jedinečné filmové trilogie režiséra Godfreyho Reggia je završením filmových úvah o vztahu přírody a civilizace. Pro názvy jednotlivých filmů použil Reggio výrazy z jazyka arizonských Indiánů kmene Hopi: Koyaanisqatsi vyjadřovalo „život vyvedený z rovnováhy“, Powaqqatsi pak „život na úkor někoho jiného“. Naqoyqatsi znamená „život jako vzájemné zabíjení“, „válku jako způsob života“ či v přeneseném smyslu „civilizační násilí“. Režisér se tentokrát zaměřil na moc moderních technologií a na jejich vliv na lidstvo. V metaforickém smyslu technologické výdobytky začínají pohlcovat své stvořitele a uvrhávají lidstvo do válečných konfliktů… Na rozdíl od dvou předešlých snímků (a středometrážního dokumentu Anima Mundi) zvolil Reggio odlišné výtvarné pojetí: valnou většinu použitého materiálu tvoří archivní snímky. Prakticky každý záběr přitom prošel výraznou proměnou s pomocí počítačové animace, zoomu, kolorováni, prací s negativem, zmnožováním či dělením obrazu atd. Reggio se opět opírá o fenomenální hudbu newyorského minimalistického skladatele Philipa Glasse. Hudební doprovod tentokrát obsahuje sólové party, jejichž interpretem je světoznámý cellista Yo-Yo Ma. Některé záběry pocházejí i z českých archivů; pamětníci jistě ihned rozpoznají masové výjevy ze strahovských spartakiád. (Česká televize)

shade000

Godfrey Reggio a jeho záverečná časť Qatsi trilógie sa ma osobne dotkla najmenej. Akosi som sa nevedel zmieriť s tým pretechnizovaným počítačovým vizuálom a niekedy som sa cítil ako na drogách. Hudba od Philipa Glassa je napriek tomu stále úžasná... ()

Pierret

Tak tahle záležitost na to rozhodně má. Ač mají Adolf Hitler i George Harrison pouze drobné role (předčí je i Einstein), tak už kvůli jejich výkonům se stojí za to na Naqoyqatsi podívat :). Kdo někdy uvažoval o zakořeněnosti agrese v lidské civilizaci bude nadšen a zároveň zdrcen. Já jsem tedy notnou chvilku zíral z okna... ()

Bratr

wow! Tohle jsem viděl asi v patnácti ve filmáku a dalo mi to pocit dospělého intelektuála. Už nikdy jsem tenhle stav mysli neokusil. Považuji se za fanouška architektury a záčátek filmu zobrazující mrtvý dům mě dojal téměř k slzám, což je u mě jev téměř výjimečný. ()

Trumper

Pro mě jednoznačně nejslabší díl série. Reggio zcela opustil styl vyprávění (nebo spíš zdánlivě náhodného vrstvení dojmů, obrazů a myšlenek) využívající dlouhých záběrů, přírodních scenérií a kontrastů mezi vyspělou a zaostalou civilizací, člověkem a přírodou. Namísto toho se zaměřil na manipulaci s obrazem a vizuální efekty, které sice k tématu filmu sedly jako prdel na hrnec, mě osobně však neskutečně rušily. Při záběrech z africké buše se záměrně invertovanými barvami to došlo tak daleko, že jsem si pomocí filtrů ve VLC musel převrátit barvy zpět do normálu.___ Na druhou stranu jde asi o nejčitelnější film série s tradičně úchvatným hudebním doprovodem. /70% ()

blondboss

Vyvrcholenie unikátnej dokumentárnej trilógie, ktorá sa točila dve desaťročia a ktorá priniesla mnoho odkazov smerom k ľudskej civilizácii. Toto spracovanie bolo na môj vkus až moc predigitalizované a aj keď chápem zámer autora, išlo to dosť mimo mňa a dokonca miestami mi to prišlo ako lepšie spracovaná powerpoint prezentácia. Dojem nedokázala zachrániť ani podmanivá Glasseho hudba. Takže z môjho pohľadu jednoznačne najslabší diel. Avšak ako dokument opäť originálne. 60 % ()

Víteček

Už se mi to výrazně přejedlo a zároveň je to prostě horší. Místo hezkých záběrů na prostředí, města či lidi je zde hlavně hromada různě upravených záběrů všeho možného, obvykle v negativních barvách, které prostě nejsou hezké a prokládané je to počítačově generovanými záběry, které jsou ještě ošklivější. Hudba na stejné úrovni, jako dřív, ale jinak jsou to sotva 2*. ()

klapqua

sú tam isté veci ktoré by som zrejme ocenila ak by boli podané inak...ale v podstate som len nemo čumela na bedňu a bola unesená.... tá hudba... super ()

lachesis83

Dost dobrý masakr všech možných obrazů spojený s geniální hudbou. Kdybych byl sjetý, tak bych si to užil ještě víc, ale přesto 5/5. ()

Bluesun

V "Qatsi" trilogii bych tento film kvalitou zaradil na druhé místo. Na prvním je podle mého názoru Koyaanisqatsi. Naqoyqatsi začíná tam, kde končí Koyaanisqatsi: Člověk mířící ke hvězdám spadl nejhlouběji jak mohl a stvořil monstrum, kterému říkáme moderní civilizace. Svět je místo, kde si lidé vzájemě nerozumí (Babylonská věž na začátku), hodnoty chátrají, co mělo kdysi hodnotu je zapomenuto, světu vládnou jedničky a nuly, člověk je stroj, u kterého je hlavní výkon, stroj na zabíjení, stroj bez vlastní vůle. V Koyaanisqatsi bylo na člověka pohlíženo řekl bych shovívavě: Člověk dělá chyby, protože je prostě člověk a chyby dělá, aby se poučil, aby stvořil něco nového a fascinujícího. Naqoyqatsi degraduje člověka na pohou hmotu, která jí, pochoduje, bojuje, soutěží... Naqyouqatsi je z celé trilogie jistě nejpesimičtější. Co se týká hudebního libreta, hodnotím ho z celé trilogie jako nejlepší. Přestože celý film je postavený na digitální technice, hudba je na rozdíl od ostatních filmů postavená na akustických nástrojích, kterým vévodí Yo-YO Ma na čelo. Hudba je vážně povedená a jistě si soundtrack rádi pustíte i po zkončení filmu. ()

Ondra111

Vlastně to ani moc jako film neberu, ta moralizační agitka je vcelku tupoučká, čímž ji samozřejmě nechci banalizovat, ale není žádné velké umění říci názor na kameru, nebo chcete-li, ukázat sled obrázků. Spíš to beru jako dlouhý hudební klip, nutno dodat, že kvalitní s dobrým spádem, chytrými nápady co do animace a vizualizace, a dobrou sladěností obrazu a zvuku. Glasse poslouchám i mimo soundtracky a tradičně je jeho muzika pohlcující. Varování na závěr: Pozor! Hrozí srdeční arytmie. ()

saaaky

Bezesporu zajímavý snímek plný poukázání na naše polopravdy, omyly, mýty a také poukazující na náš život. Člověk si u snímku lecos uvědomí, já při něm ale bohužel usnul. Ta hudba, obrazová symfonie, nedalo se odolat :-) 65%, zahozený čas to rozhodně není, ale nijak silná podívaná také ne. ()

martvir

Tento dokument krásne vykresľuje snahu spoločnosti dopracovať sa k stádovitosti, kde všetko čo sa líši od všeobecne zaužívaného je nutné potlačiť, prevýšiť, zničiť eliminovať a preto je nutné vyvíjať lepšie, rýchlejšie, silnejšie, účinnejšie... O to je to horšie, že snaženie o to nie je zlé, len dôvod je zvrátený. Zaujímavo prepojené klasické zábery s technologickou grafikou s chytľavou a k obrázkom vhodne doplnenou a znechutenosť nad svetom vyvolávajucou hudbou. Bez predchádzajúcej vedomosti o tom, čo chcel režisér týmto povedať, by som pri tomto filme nevydržal ani 2 minúty. Ako film až na tú hudbu by si to nezaslúžilo asi ani 1* ()

gizi

Kromě hudby tento dokument nestojí za nic. Usínal jsem u něj, i když jsem nebyl ospalý. Snad o málo lepší než Powaqqatsi, 45%. ()