Reklama

Reklama

Píše se rok 1984. Britskou premiérkou je Margaret Thatcherová, přezdívaná Železná lady. Za dob její vlády vrcholí v zemi nepokoje horníků. Během Gay Pride v Londýně se skupina aktivistů rozhodne pomoci jejich rodinám a uspořádají pro ně sbírku. Odborový svaz horníků se ale zdráhá jejich pomoc přijmout. Důvod je prostý. Neradi by čelili obvinění, že hornický svaz otevřeně sympatizuje s gay hnutím. Aktivisté se ale rozhodnou jejich rozhodnutí ignorovat a vydají se přímo do menší vesnice ve Wallesu, kde hodlají předat výtěžek přímo rodinám. A tím začíná mimořádný příběh dvou odlišných komunit, který nakonec vyústí v překvapivé partnerství. (Film Europe)

(více)

Videa (17)

Trailer 1

Recenze (184)

Disk 

všechny recenze uživatele

Výborná britská dramedie z dob vlády kontroverzní Margaret Thatcherové. Scénář je sice poněkud slabší a dost klouže po povrchu (tak hladká jednání mezi zástupci gayů a leseb a horníky nemohla být úplně jednoduchá, jak prezentuje film), nicméně všechno ostatní už je v pořádku. Především herecké výkony (od rázné Imeldy Staunton přes civilního Billa Nighyho k neexhibujícímu Andrew Scottovi) jsou úžasné, několik záběrů na velšské hory vyloženě nadchne a k tomu pár vtipných momentů a báječný osmdesátkový soundtrack. Závěr sice osciluje mezi dojákem a patosem, ale režisér naštěstí nic nepřehání. Jo a díky za cameo Russella Toveyho. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Horníci narubají uhlí, to se přemění na energii a díky tomu můžou gayové do rána pařit na Bananaramu. A taky je pojí ústrky ze strany vlády, policie a bulváru.. Nečekané spojenectví, které v tradičně ušitém kabátě britského dramedy se sociálním přesahem zalévá diváka vlnou optimismu a fajn nálady bez ohledu na zkoušené osudy postav a produkci skleníkových plynů. Dobře zahrané (Staunton, Scott, Nighy metamorfovaný do Františka Husáka), pár výborných scén (coming out u přípravy toastů), ale na rozdíl od podobně laděného Brassed Off tomu nemohu zapět s Jimmym Somervillem „I can feel heartbeat in my hand..“ ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Místy vtipné, místy vážné, místy dostatečně teplé, aby to v minutě dramaticky zchladilo. Pride vypráví příběh události, o které jsem neměl ani šajnu, dokud jsem neviděl The Imitation Game a nezjistil, co Velká Británie udělala s Alanem Turningem. Zajímavé, že oba dva filmy, kterými se prolíná právě příběh tohoto filmu vyšli v tomto roce. Holt občas je potřeba vykopat zakopané kostlivce, které už měl kde kdo. Škoda jen, že mě tenhle film dlouhé celé dvě hodiny hrozně nudil. Čekal jsem ten britskej náraz gayů a lesbiček s místními vesničany daleko brutálnější, ironičtější a zábavnější. Jenže to tak úplně nebylo. ()

TomPrusik1 

všechny recenze uživatele

Postavit proti sobě v 80. letech vesnické horníky, kteří jsou věrni křesťanským tradicím a homosexuály je něco, jak když proti sobě postavíte kočku a psa a chcete, aby si spolu hráli. V lepším případě kočka uteče a už se nikdy se psem nepotká. Ačkoliv homosexuálové přijeli do Walese nikoliv s nabídkou ,,kvalitního sexu" ale s tím, aby horníkům finančně pomohli v situaci, kdy se na ně britská vláda vykašlala a sebrala jim práci, vřelého přijetí se jim z počátku nedostalo. Je to pochopitelné, britský horník nechce mít nic společného s LGBT komunitou, co by si o něm ostatní řekli? Přesto se stane nevídané a tyto dvě skupiny se spřátelí a horníci pochopí, že mí homosexuály na své straně pro ně může přinést určité výhody. Pride je tak ukázkový příklad toho, jak se dvě zcela odlišné skupiny mohou dát dohromady. A to je v podstatě celé. Vyprávění příběhu je poměrně nezajímavé, tušíte jakým směrem se bude film ubíral. Je zde celá řada epizodních podzápletek, které ale ve výsledku nejsou nikterak důležité, zajímavé nebo zábavné. Od filmu jsem čekal, že když se jedná o hudební komedii, budu se více bavit. Je tu sice pár scén k pousmání, třeba když učí homosexuáové horníky tančit, pozvou je do gay barů a staré britské babičky si se zaujetím prohlížejí gumová dilda a erotické časopisy, nebo se ptají, jak žijí a proč nosí extravagantní oblečení. Jinak má film spíš vážnější tvář a to mu úplně nesedí. Hudebně je našlápnutý film také slušně a písničky ve filmu tak nějak vyšumí bez větší odezvy. Myslím si, že kdyby byl film orientovaný jako muzikál, s epesními choreografiemi, slušelo by mu to mnohem víc. Film se sice snaží upozornit na palčivý problém obou komunit, které to v 80. letech neměli vůbec jednoduché, ale dělá to velmi nezáživě a nudně. Je tu velké množství postav, k žádné jsem si nevypěstoval nějaký hlubší vztah a nikterak jsem si ji neoblíbil. Od Pride jsem popravdě čekal mnohem větší zábavu a převažující vážností, jsem byl hodně zklamán. 5/10 ()

castor 

všechny recenze uživatele

Všichni máme stejná práva, ať už se tiskneme k mužské hrudi nebo raději poplácáváme ženská pozadí. Lehce úsměvný snímek, který nás nejen dobou, ale hlavně postoji a názory hodí o tři dekády zpět, kterak homosexuální aktivisté s otevřeným srdcem vybírali peníze na pomoc rodinám postiženým mohutnou stávkou horníků, která byla reakcí na ostrý postup proti odborům Margaret Thatcherové. Ženy tak snad poprvé opouštěly své místo u ploten a chopily se veřejného angažmá, muži obtížně bojovali s faktem, že jim pomáhají na svou dobu značně odpudivá hnutí. Atmosféra dané doby láká, cítil jsem jí, jako postižené rodiny cítily ještě víc než jindy promrzlé zdi havířských domků. Herci jsou velmi slušní, samozřejmě nejvíc potěší ostřílení Bill Nighy, Imelda Staunton nebo Paddy Considine, příběh jako takový (nekonfliktní a místy lehce zmatený) mě nicméně až tolik nechytil. Homosexuálové (ač proti nim nic nemám) jsou vykreslení jako bezvadní lidé plní vtipu, laskavosti, inteligence, pochopení a samozřejmé ochoty pomáhat a ti heterosexuální darebáci kolem jim jen házejí klacky pod nohy. Místy velmi slušné, jindy korektní až hanba. Celkově tři až čtyři hvězdy!! ()

Galerie (62)

Zajímavosti (7)

  • Natáčení probíhalo od 7. října 2013 do prosince téhož roku v Llandelio, Onllwyn, Slough, Beech Park Way a Londýně. (ČSFD)
  • Jonathan Blake (Dominic West), jeden z prvních nakažených virem HIV v Británii (1982), odmítl léčbu AZT a stále žije v Londýně s přítelem Nigelem, se kterým se seznámil v roce 1983. (Tyrkys)
  • Napriek tomu, že je film založený na skutočnej udalosti, veľa aspektov filmu bolo kritizovaných pre ich historickú nepresnosť. (dwdb)

Související novinky

72. Zlaté glóby - výsledky

72. Zlaté glóby - výsledky

12.01.2015

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 72. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (více)

72. Zlaté glóby - nominace

72. Zlaté glóby - nominace

11.12.2014

Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu dnes vyhlásila ústy herců Kate Beckinsale, Petera Krause, Pauly Patton a Jeremyho Pivena nominace na 72. Zlaté glóby. Nejúspěšnějším filmem se stala se… (více)

Reklama

Reklama