Vojenský důstojník Claus (Pilou Asbæk) je se svou jednotkou na zahraniční misi, zatímco jeho žena Maria (Tuva Novotny) se doma snaží vypořádat s každodenními starostmi a péčí o tři děti. Během rutinní obhlídky se jednotka dostane pod těžkou křížovou palbu a Claus je v krizové situaci donucen učinit rozhodnutí, které vyústí v odvolání z mise a obvinění z válečného zločinu. Nekompromisní soudní dohra však zdaleka není tak tíživá jako morální dilema, které Clause nutí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny. Mistr tichého napětí Tobias Lindholm představuje po filmech Hon nebo Únos další působivé drama, které si hned po premiérovém uvedení na festivalu v Benátkách vysloužilo mimořádné ovace, korunované nominací na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Aerofilms)

EKLEKTIK

"Musím Vás varovat, jde o hrůzné záběry." A já jsem si pořád řikal, odkud je mi ten Claus Michael Pedersen povědomej. A von je to ten kuchař Mikkel Hartmann z nákladní lodi MV Rozen, s jejíž posádkou zažil únos somálskými muslimskými piráty po kterém si změnil jméno, aby posléze vstoupil do armády kde si to své prožité trauma vybil v Afgánistánu, na úplně jiných muslimech. Ovšem mezitím se stačil rozvést s jeho starou Marií, se kterou měl dceru Kamillu, protože si chtěl vzít novou Marii, s níž má holku Figne a kluky Julia a Elliota. ()

Hanys_

Solidní válečné drama, které boužel trpí prostřihy na dennodenní starosti Clausovy ženy. Lindholm tím tématem rozhodně vybízí k zamyšlení, ale boužel ne nad tím filmem. ()

kolemjdouc

dávám dvě za slabý scénář,slabé výkony herců a mizernou kameru kterou měl kameraman na rameni a zřejmě byl slabý v kramflekách!Tyhle rozkomíhané záběry jsou silně neprofesionální a ničemu nepřidají na kráse .Zajímalo by mě co mělo Dánsko za zájmy v Afghánistánu ,že tam posílali umírat svoje kluky.Tečka., ()

SpaceOdyseus

Silny film, ktery mi v hlave zustal jeste dlouho. Je to szirave drama, ktere si nehraje na doboru a spatnou a husti do divaka poradnou porci komplexnich dilemat. Rezisersky chladne a krute jak severni vitr. ()

Itar

Lindholm sice není režijně tak vyzrálý, jako Vinterberg, nicméně scenárista je to vynikající. Civilní, nepříjemně se zadírající pod kůži a v závěru s již klasicky nekompromisní tečkou. Jen to mohlo být o nějakých těch pár vatových minut kratší. ()

Lovely.Bones

Přišlo mi, že tento film chce být až moc a zasahovat do vícero žánrů. A občas to fungovalo, ale občas taky ne. Začíná to, jako válečný film plný vojenského názvosloví a okamžitě jsem se začal ztrácet. Střih. Manželka vojáka se stará o tři děti, jedno začíná být neposlušné, a ona nemá žádné životní jistoty. Komorní dramat. Střih. Manželé se setkávají. Všichni mají dobrou nálada. Rodinný dramat. Střih. Vojáka začnou soudit za to, že neměl povolení na vybombardování vesnice civilistů, kde zemřelo 11 lidí. Soudní dramat. Vidíte? Kdyby to byly dva filmy, jeden z první a poslední části, ten druhý z druhé a třetí části, byl bych radši. Postava matky by dostala víc prostoru a to by bylo jenom dobře. Mimochodem, Krigen je nominovaný na Academy Awards, kde nemá žádnou šanci. Podobná skupina jako Brooklyn. Solidně provedená filmařina, která žánr neposouvá nikam jinam. Ale tady navíc chybí úžasné herecké výkony Brooklynu. Proto dává o hvězdičku méně ;-) ()

mira007

Dánské válečné velmi realistické drama z Afganistánu , kde se velitel jednotky dopustí chyby, při které zemře jedenáct civilistů. První polovina filmu je běžný život jednotky v Afganistánu a druhá je prostá soudnička. Film působí hrozně jednoduše, ale atmosféricky tak přesvědčivě, že předčí kdejaký americký biják s výpravou jak za Napoleona. Tohle by mohla být cesta, jak natočit nějaký český film na téma válka v Afganistánu ( jediný český film s dotykem tohoto tématu byli Všiváci, ale miniaturně ) Velmi dobrý film, ale na konci jsem měl pocit, že tam toho bylo málo na celovečerní film. ()

JohnyD

Lindholm už v Únose ukázal, že sa može rovnať hollywoodskej konkurencii (zdravíme Kapitána Phillipsa) a po príbehovej stránke vie vyčerpať bez príkras a hollywodského pozlátka ešte o trochu viac. Nie je to tak divácky aktraktívne ako od Greengrasa, ale na to Lindholm kašle, pretože mu vždy ide predovšetkým o príbeh (min. v projektoch, ktoré aj režíroval) a preto ho mám tak rád. Už o rok k nám dorazí vrámci festivalu Scandi 17 nový film od Vintenberga a Lindholma [link] Tento hipisácky projekt však teraz zbiera rozporuplné reakcie z festivalov a tak ďalší Hon nečakajte. Naopak práve Boj má k nemu asi najbližšie a nemali by ste ho minúť. Pilou Asbaek síce nie je Mads, ale je to podľa mňa jeden z najvýraznejších dánskych hercov za posledné roky a s každým ďalším filmom rastie a stúpa v mojej TOPke dánskych hercov. Lindholm teraz rozohral Boj na viacerých frontoch, nie len ten na misii v Afganistáne, ale boj o česť, boj o budúcnosť, boj o rodinu, boj o priateľstvo a na základe pár strohých viet, giest, pohľadov, ticha vyťažil ten pocit realičnosti, ktorý mnohým filmom tak chýba. Mohol pridať viac mŕtvol, akcie, teatrálnych hádok, sĺz, mediálneho záujmu, ale neurobil to, pretože mu šlo o ten vnútorný boj, ktorý prežíval Claus aj počas paľby ako aj následne v súdnej sieni a s ktorým bude musieť žiť. Lindholm je diabol, pretože nikto nevedel aký bude rozsudok súdu až do momentu, kedy ho sudkyňa vyniesla resp. keď túto scénu začali natáčať, čo pridalo na realičnosti a emóciach. Dal by som 8/10 ale na konci ma ten pohľad na tie nohy pod perinou a následný moment dostali tak, že musím ísť na 9/10 a som rád, že som nemusel prejsť touto Sofiinou voľbou a mohol si to užívať z pohodlia kino sedačky. Nominácia na Oscara asi zaslúžená, ale či najlepší dánsky film za rok 2015 to si budem musieť ešte overiť s Under sandet Každopádne odporúčam ()

Illy

Těšil jsem se. Moc. Možná zbytečně moc. Jako....špatné válečné/soudní drama to není, ale na tu stopáž... ke konci jsem se už fakt nudil. ()

petikacka

Velice dobrý dánský válečný film ovšem z druhé strany spektra...Ukazuje jaké to je v boji a za to posléze v soudní síni, díky nesmyslným zákonům, kde vaše činy posuzují lidi kteří tam nebyli...Za mě 100% ()

nonick1

Po zhlédnutí tohoto filmu mě napadá poslední věta z filmu Bony a klid: „Tak co vlastně chcete?“ Nejdříve pošlete bojovníky přes půlku zeměkoule válčit tam na život a na smrt (pominu, že dle podivného scénáře je ostříleným velitelem na válečné misi v Afghánistánu rodinný týpek s manželkou a dokonce dvěma dětmi) a pak vojáky postavíte před civilní soud za nedodržení směrnic a postupu v boji s nepřítelem. Ještě zbývá po švédském vzoru vykastrovat lva na armádním znaku - a poslední ať potom zhasne. Průměrný snímek se slabinami ve scénáři a jednou povedenější bojovou akcí. Kdo chce vidět opravdu silný film na podobné téma, ať si pustí Oběti války. ()

JM87

Zajímavý netypický příběh vojáka, který udělal chybu. Zpracovaní je dost uvěřitelný, výprava super, herci taky. Za mě pět hvězdiček, jen na to asi musíte mít náladu. ()

Saur.us

Boj na dvou frontách, Afganistán, Dánsko. Bohužel ani válečná akce, ani autentičnost a ani následné morální dilema ve mě nenechalo větší odezvy a vlastně můžu říct, že i přes všechno snažení jsem se nedokázal přes tu nudu dostat. ()

Wargoo

Som veľmi rád, že tento film vznikol pod dánskou vlajkou. Ak by totiž vznikal smerom na západ, cez oceán, dovolím si tvrdiť, že by tým utrpeli najmä momenty filmu, kde hlavná postava "čelí" svojím výčitkám... potichu, bez vonkajšieho prejavu emócií zo sebou Claus Pedersen zápasí a s cigaretou na terase sa snaží pristúpiť na logicky správnejšiu voľbu. Rovnako skromne, avšak veľmi dramaticky pôsobí aj časť v Afganistane, kde sme svedkami "minimalistickej" vojny, pričom z nej vidíme pramálo, ale predsa si vieme domyslieť, že krčiť sa pri stene práve tam by sme nechceli. Film, ktorý svojím názvom napovedá, že nás čaká boj. Ale o tom, aký boj sa odohráva v hlave hlavnej postavy nemám, a verím a dúfam, že ani nebudem mať predstavu. Skvelo "greengrasovsky" roztrasene natočený film, ktorý sa oplatí vidieť. Dáni vedia naporcovať dokonalý vojenský film so skomnosťou, avšak so silou RPG ! Lindholm po Submarino a Jagten dokazuje, že je vo svetovej scenáristickej špičke ! Kiež by mu nikdy nedošli nápady ! Silné 4**** a 77,917% ()

Ombak▼Penari

Rozhodně velmi zajímavé, realistické a sympaticky nejednoznačné s ponecháním úsudku a morálním soudu na divákovi. Ale rozhodně nemůžu říct, že mě to bavilo. Ve snaze o realističnost a načrtnutí situace a charakterů je větší část stopáže filmu vyloženě válečně dokumentární a poněkud rozvláčná. Chce to asi mít náladu na hloubavou sondu do vojenského prostředí se zamyšlením se nad morálními principy. Za mě tedy spíš průměr. ()

agassi68

Po vyše hodine sa konečne začalo to, o čo ide. Konfrontácia vojaka, veliteľa pokúšajúceho sa pod enormným tlakom nájsť najlepšie riešenie z neriešiteľnej situácie so zákonom. Či už výsledok dopadne tak alebo tak, svedomie neoklameš. Preto je množstvo vyslúžilcov z bojových oblastí pod práškami alebo pod drnom.. ()

Hapretor

Velící důstojník podle mě chyboval a nebyl mi ani za mák sympatický. Litoval jsem času, však dokoukal jsem to. Nic moc. Nechytlo. ()

yvona

Jedním slovem - příšerný.Dialogy,scéna,herci....neuvěřitelný. Parta zpustlých dřevorubců v Afganistánu. Prvních 50 minut můžete s klidem přeskočit.Pak se vše motá kolem tzv. humanitárního práva. Úsměvné v dnešní době. Toto právo platí jak kde a jak pro koho. Mám tendenci válečné filmy nadhodnocovat a je tomu i tentokrát. Jen si vůbec nejsem jista,že jde o válečný film.Souhlas s Radek99 a Lischai . ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz