V rodinném domě na předměstí Kodaně žije skupinka intelektuálů, které spojuje zvláštní zábava – hrají si na idioty a záměrně tak provokují své okolí. Na procházce, v restauraci, v bazénu, na exkurzi v továrně… Dílo s podtitulem „Idiotský film o idiotech a pro idioty“ už ode dne své premiéry v soutěži festivalu Cannes rozděluje publikum a dráždí svou explicitností i zobrazením lidí s postižením. Druhý film z “trilogie zlatého srdce”, první Trierův snímek kompletně natočený na digitální kameru. Režisér zde v praxi zpracoval vlivný manifest z roku 1995, který sepsal spolu s kolegou Thomasem Vinterbergem a v němž žádal „očistu“ filmu od produkčních úprav, návrat k jednoduchosti a soustředění na příběh a postavy. (Aerofilms)

jiricek86

Lars von Trier ve svém filmu uchopil problematiku postižených ze všech možných úhlů pohledu. Hlavní téma rafinovaně maskuje pod roušku na oko nevhodného chování skupinky vtipálků/intelektuálů, kteří si na veřejnosti hrají na mentálně postižené, na idioty, zesměšňují okolí, což samozřejmě většinu diváků znechutí. Důležitá sdělení se však ukrývají pod povrchem této naturalistické a hrubé stylizace; překážející postižený člověk, kterého se zdravý snaží nevidět nebo jak se ho co nejrychleji zbavit, jak asi probíhá soukromý život postižených, bezstarostný a příjemný pocit ze společnosti více podobně retardovaných lidí, pohled úřadů na tuto problematiku..apod. Tím pádem se dá film sledovat ve dvou rovinách: hra na idioty a život idiotů interpretovaný postavami jako takový. Režisér postupně v průběhu plynule přechází z jednoho do druhého, snižuje element hry a přidává na „skutečnosti“ situací, postav i samotného příběhu, čímž nás stále více nutí do vnímání a hodnocení reálného světa postižených lidí. Ukazuje nám jak pozitivní, tak i negativní stránky jejich života. K další proměně v rámci filmu dochází vnímáním příběhu z hlediska postavy Karen. Zpočátku se nám chování skupiny jeví jako zcela nevhodné a trapné, což Karen sama komentuje, poté prochází určitým procesem uvolnění a absolvuje se skupinou všelijaké situace, které se zdají být příjemné, bezstarostné a skoro až ideální. Poprvé přehodnocujeme chování skupiny a zdá se nám, že její počínání vlastně není tak zlé, jak se zdálo. Trier mě zde tlačí do úvah, jestli tedy skupina koná obecně dobře či špatně. Prostřednictvím Karen se náhle vnímání skupiny otočí, když se sama plynule stane jejím členem. Tečkou v této proměně je samotný závěr, kdy Karen opodstatněně dává přednost skupině před vlastní rodinou. Najde zde klid a uvolnění, které tolik potřebuje. Počínání skupiny se nám nyní jeví ve zcela jiném světle než na začátku. Trier pokládá důležitou otázku: co je horší-předstírat postižení a tím uvádět do rozpaků „zdravé“ lidi anebo zdraví lidé, kteří se snaží distancovat od této menšiny? Zajímavé je také vnímání příběhu filmu. Když odečteme „dokumentárnost“ vyprávění, zjistíme, že o hlavních postavách nic nevíme, nevíme, kdy a kde se příběh odehrává, kdo je Karen a hlavně proč jedná tak, jak jedná. Důležité informace se neobvykle dozvídáme až v průběhu filmu, tedy ne v expozici, jak jsme zvyklí, a hlavní motivaci a nejdůležitější příběhovou „spojovací“ informaci až na samém konci. Za jednu z nejpovedenějších scén považuji obhlídku strýčkova domu, který se má prodávat. Trierovi se zde podařilo vykřesat minimalisticky vystavěnou chladně realistickou situaci, která reprezentuje a vystihuje pomyslný vztah handicapovaných s okolním světem. Idioti šokují. Pro nezkušeného diváka může film být přehnaně naturalistickou až nepříjemnou podívanou. Objeví se tu mnohokrát nahota, ztopořený penis, reálná skupinová soulož, která hraničí s pornografií apod. Trier měl na svoje herce opravdu extrémní požadavky, ovšem dokázal je k tomu přesvědčit, což dokazuje jeho brilantně zvládnutý dokumentárně-režijní přístup. Herecké výkony jsou vynikající, k tomu není co dodat. Co se formální stránky týče, je třeba vnímat dílo v kontextu Trierova Dogmatu 95. Ruční digitální kamera, dokumentární styl natáčení, reálie a další prvky vhodně podporují záměr i téma. Rozostřený či naopak moc ostrý obraz přidává na autenticitě, čas od času si povšimneme mikrofonu v rohu záběru, což opět podporuje „reálnost“ příběhu, sdělení. Oceňuji ostré, neuhlazené střihy, které podporují samotné sdělení dané scény na úkor krásy obrazu. Stříhá se často, proti pravidlům vazby záběrů, často jen po větách či výrazech herců, aby vynikla myšlenka, či se zdůraznil kontrast, ne atmosféra, což může být jeden z postupů dokumentárního filmu. Na druhou stranu musím přiznat, že právě po stránce střihové mi několik věcí vadilo. V několika scénách, například když Jeppe sjíždí na lyžích sráz, je hodně přebytečného materiálu. Poté, co ho ostatní nesou na ramenou, už je význam scény jasný, přesto se ještě na tuto scénu po dlouhou dobu díváme. S tímto jsem měl trochu problém, film bych zkrátil, 117 minut je podle mého moc. () (méně) (více)

Retimo

Dodíval jsem se jenom proto,že od filmů zásadně neodcházím a taky proto,že jsem doufal v nějakou hlubší myšlenku na konci,která by filmu aspoň trochu přidala..........bohužel se tak nestalo.2 hodiny se dívat na lidi co si hrajou na dementy je vážně divný. ()

gezper

Hra na idioty formou děláním si srandy z netušících lidí, tedy založená na tom, že společnost je k této skupině postižených silně tolerantní a ohleduplná, a to ještě partou levičáckých povalečů, je mi silně proti srstí. Nechutné, nevkusné a že to někdo nazve uměním a tleská, sorry, ale na tuhle hru nepřistupuji, ovšem to je každého věc a to mám jiné díla od Larse docela rád. Divím se, že jsem to nevypnul, čekal jsem alespoň nějaký zvrat, bohužel nic tak označitelného nenastává, leda tak posledních 15min se snaži o změnu, takže to alespoň má vyvrcholení když už nic. Zpracování amatérskou dokumentární třesoucí se a záměrně nekvalitně ostřící kamerou proč ne, ale že se mihne v záběru zvukař s mikrofonem nebo i druhý kameraman, nechápu proč to tam nechali. Navíc co čert nechtěl, opět při jízdě vlakem ve velkém kupé se vyskytla (naháče rozseté po celé stopáži ani nepočítám) jedna delší čistě porno hard grupn scéna, na slečnu vedle sebe jsem se pak bál podívat. [10%] ()

mrdnalinka

Film je o ľuďoch a ich existovaní v spoločnosti. Podtitulom tejto snímky je slogan, v ktorom sa hovorí, že ide o idiotský film o idiotoch a pre idiotov... Trier však neponíma slovo idiot v jeho hanlivom význame. Postava IDIOTA mu slúži skôr ako nejaký prostriedok na vyjadrenie svojho protestu a pomôcka pri hľadaní cesty k vymaneniu sa z tohto naprogramovaného a spoločenskými normami riadeného sveta. Idiotom sa teda stáva každý, kto v sebe nachádza vnútornú silu vzoprieť sa pravidlám všeobecných meradiel, podľa ktorých by mal byť kmitajúcou súčiastkou v obrovskom mechanizme povrchnosti súčasného moderného sveta. Hlavnou hrdinkou filmu je Karen, strápená žena, ktorá sa nevie spamätať zo straty svojho synčeka. Chodí po svete ako bezprízorná až kým nestretne Stoffera a jeho priateľov, ktorí sa hrajú na mentálne postihnutých, chodia na bežné miesta (reštaurácie, plavárne), kde provokujú, alebo vystavujú obyčajných ľudí nejakej skúške trpezlivosti a pochopenia. Každý člen skupiny vníma svoje "bytie idiotom" inak. Pre niektorých ide len o hru, obdoby nejakej reality show, pre iných zase predmet filozofických úvah. Karennino rozhodnutie "stať" sa idiotom pramení z túžby demaskovať sa pred spoločnosťou a sebou samou. Triér necháva Stoffera uvažovať nad stavom dnešnej spoločnosti, práve on je tým, ktorý aspoň čiastočne obhajuje a dáva zmysel tomuto idiotskému ansámblu. Jediná Karen dokáže aj napriek svojej citovej traume vniesť do spoločnosti poetické a úprimné rysy- empatiu, úprimnosť, prirodzenosť. Keď začne vyjadrovať svoje pocity, ktoré cíti z jednotlivých členov, mnohí sa nezdržia emócií. Je teda jasné, že práve tieto myšlienky vzájomnej empatie sú spoločnosti idiotov cudzie. Triér dokonca ponúka aj názorný príklad citovej vprahnutosti celého kolektívu. Osobné stretnutie s mentálne postihnutými ľuďmi je pre nich len akousi atrakciou a nie sú schopní vnímať pocity, ktoré pramenia z osobného stretu s naozaj chorým človekom. Jediná Karen chápe aj vyššie a hlbšie súvislosti v procese uvoľňovania svojho vnútorného idiota. Posolstvo, ktoré Triér touto scénach sprostredkovať by sa dalo klasifikovať ako obrovský paradox. Na jednej strane Stoffer hlása myšlienky o skazenosti falše a pretvárky (falošný súcit muža, ktorý si kupuje výrobky postihnutých ľudí), no a na strane druhej spôsob, ktorým nechal svojich hrdinov proti spoločnosti bojovať opäť smeruje len k divadlu pretvárke (hra na idiotov, predstieranie mentálneho zaostania...) lebo to je jediný možný spôsob ako sa ubrániť voči neľútostnej kruto pravdivého citu. Podobný zámer chcel Triér vyjadriť aj v dvoch sexuálnych scénach, vytvoril krajné polohy filmu v dvoch diametrálne odlišných obrazoch sexuality. Mnohopočetné sexuálne radovánky symbolizujú povrchnosť a prázdnotu. Idioti opäť len hrajú divadlo. Intimita sexuálneho aktu je zatlačená do úzadia a opojnosť necenzurovaného ukojenia svojich sexuálnych chúťok ponúka prchavý pocit oslobodenia sa z okov spoločenských konvencií, no v skutočnosti bez hlbšieho významu. Paralelne s hromadnou láskou sa odohráva zblíženie Jeppeho a Josephiny. Stvárnenie tejto scény stojí vo výraznom kontraste s scénou gruppen sexu. Milovanie týchto dvoch ľudí je zahalené rúškom cudnosti. Úprimnosť tohto aktu je symbolom domova. Pre Josephinu a Jepppa nikdy nebol pocit skutočnosti tak intenzívny. Josephinine vyznanie lásky po akte zblíženia neboli adresované priamo Jeffovi. Boli to vety, ktoré povedala pod emočným nátlakom, týkajúceho sa domova a sveta „tam vonku“, neboli adresovane osobe Japa, ale skôr to bola reakcia na uvedomenie si mnohých súvislostí. Tieto slová boli predzvesťou, že Josephina sa čoskoro d skupiny odseparuje. Jedinou, ktorá pochopila zmysel hry na idiota bola Karen , tá ako jediná sa rozhodne rozhodne splniť Stoferovu požiadavku robiť zo seba idiota aj v veľmi šmykľavej pôde medziľudských, rodinných vzťahov. Karen sa zohodne páli všetky mosty- vypľúva matkin koláč, čím jasne dáva najavo, že nad rodinou a jej významom pre ňu vyniesla ortieľ... Záver filmu je tiež zrejmý, nakoľko vo výpoveďových flashbackoch Karen absolútne absentuje. Zdá sa, že vyniesla záver len nad vzťahmi smerom dozadu, do minulosti, a zrejme znemožnila aj vývoju vzťahov aj smerom do budúcnosti, nakoľko na plátne chýba... () (méně) (více)

kacer4

Hrať retarda má niekedy svoje výhody a niekedy by som to určite skúsil, ale mať to ako životný štýl je pre mňa ťažko predstaviteľné. ()

allegria

Pro mě tak silný zážitek, že ani nevím, jestli dovedu najít ta správná slova. Vidím v tom několik vrstev (téma, myšlenka, problém), které dohromady dávají nikoli komedii, ale drama - jako by to v divákovi mělo otevřít jeho vlastní rány, svědomí, potlačené emoce... Nakonec se ukázalo, že ti "normální lidé" jsou ti největší a skuteční idioti- což je ta pravá tragédie. A taky mě napadlo, jak by bylo hříšně svůdné schovat se do nějaké duševní poruchy, když člověk až příliš trpí. ()

Auguscotty

Odhliadnuc od čistej provokácie, ktorou je Lars von Trier známy, vidím tento film ako príbeh o komunite a závislosti človeka od nej. Ten jeden koníček alebo záujem, ktorý má človek s danou skupinou častokrát stačí na to, aby sa k nej pridal. Na ničom inom nezáleží. Odkiaľ ten človek pochádza, aká je jeho minulosť, na ničom z toho nezáleží. Dôležité je, že je s nimi. Ostatným to môže prísť nemožné, ba až absurdné. Pre toho človeka sú však tie spomienky a spoločné zážitky, bezpečie a pohodlie a pocit, že niekam patrí, skutočné. Nejde koniec koncov práve o to? ()

Trescha

Tak zezačátku mi to přišlo jako že to bude vydařená komedie,ovšem postupná gradace ve mě zanechala dojem celkem dost depresivního snímku.Ovšem "grupák" byl solidníí. ()

Paul_Banks

Film u kterého jsem celou dobu jen nevěřícně kroutil hlavou. Lars von Trier opravdu tvrdě zkouší diváckou únosnost viz. odporná naturalistická dementoporno scéna. Nebýt poslední scény, asi bych dal za ****, ale ta poslední scéna je tak šokující, že prostě nemůžu jinak. Jasných pět...ale podruhé už se na to asi nepodívám. ()

L_U_M_P

"Co je to za společnost, která se snaží být bohatší a bohatší, ale nikdo není šťastnější?" ...cela dogma95 je svojim sposobom uzasna, svedci o tom ze staci mat dobru myslienku a da sa natocit genialny film, aj ked je to po audio-vizualnej stranke horsie ako domace video zacinajuceho kameramana... v porovnani s hollywoodskymi filmami ktore maju rozpocet desiatky az stovky milionov dolarov...a pritom stoja za uplne hovno, clovek si na druhy den ani nespomenie o com to bolo, nie este aby mu to nieco dalo...u mna dogma95 nieje ziadnou nafuknutou bublinou ani vystrelkom, ale hnutim ktore filmu dalo vela... ..velmi zaujimavy experiment Lars-a von Trier-a...vynikajuce herecke vykony, dobry namet, ma to myslienku, u divaka vyvolava tie najroznorodejsie pocity, takisto ho po celu dlzku udrziava v napati, ... ale celkovo je to tazko stravitelne, rozporuplne, balancujuce na hrane, co sa este moze a co by sa uz nemalo, šokujuce ..po skonceni donuti premyslat a svojim sposobom sa hlboko vryje do pamate....je to jeden s filmov, ktory sa 99-tim % beznych divakov nebude pacit...ja osobne si nespominam na film ktory by som nevedel s fleku ohodnotit...az na tento ..davam 8/10 s tym ze si to urcite niekedy pozriem znovu... ()

vlnka

Trier sa zasa raz celkom pekne vyhral. Námet je taký jedinečný, že ho mohol iba Lars vymyslieť a herci sú takisto jedineční. Hrať sa na retardovaného podľa mňa vôbec nie je jednoduché, sama by som s tým mala veľké problémy, aj keď musím priznať, že istým talentom určite oplývam. Veď priznajme si, pozerať sa na retardovaných ľudí je fascinujúce. A samozrejme, že nemôže chýbať kontroverzný porno záber, veď to by už ani Trier nebol, keby tam niečo také nebolo. Dosť absurdný film, ktorý mi celkom priľnul ku srdcu, chvalabohu, že je Lars tak trošku magor. . ()

Nikole

Trierovi se tenhle film neuvěřitelně povedl - má náštěstí jiný úhel myšlení a schopnost přidat geniální pointu. ()

domceek

Lars Von Trier založil manifest Dogma 95, aby nám vzápätí názorne ukázal, že je to k ničomu. A to tak, že natočil film Idioti podľa idiotských obmedzení s idiotským scenárom o inteligentoch, čo sa hrajú na idiotov, pre idiotov, čo sa hrajú na inteligentov. Alebo tak nejak. ()

Vaudevillain

(Dávnejšie napísaná reakcia, prerobiť, obsahuje SPOILERS) Po veľmi úspešnom filmovom dramate Prelomiť vlny (1996) a nemenej úspešnom pokračovaní svojho mysteriózneho seriálu Kráľovstvo II. (1997) sa Lars von Trier vydal vo filme Idioti úplne iným satirickým a parodujúcim smerom. S faktom že sa jedná o druhý film hnutia Dogme 95 hneď po úspešnej Vinterbergovej Oslave sa samozrejme poja aj obmedzenia tým najväčším je samozrejme vizuálna, estetická stránka filmu ktorá má dať väčší dôraz na postavy a dej ale toto minimalistickejšie poňatie zvládol Trier o míle lepšie v Dogville ktorý so svojou obmedzenou estetikou dával viac vyniknúť príbehu ale zároveň bol spracované vkusne a originálne, v prípade Idiotov som si ale skutočne neužíval dívať sa na materiál ktorý vyzerá ako náhodne a mimochodom nahraný amatérsky, roztrasený film. Film začína bez akéhokoľvek formálneho úvodu ale podľa popisu nijak prekvapivo "normálnymi" ľuďmi ktorí sa správajú ako idioti a aj keď je to spočiatku iste zaujímavé a v zopár scénach vtipné je nutné povedať že vo filme je používaný zväčša lacný humor, málo originality, nevkusné zosmiešňovanie a scénky skončia mnohokrát viac trápne ako vtipne rozhodne to často nie je príjemný film na pozeranie. To by nevadilo ak by film poskytol dosť substancie na to aby to vyvážil lenže jediné zaujímavé čo z filmu vyplýva je úvodná reflekcia toho ako sa spoločnosť správa k Idiotom (mentálne zaostalým, odlišným ľudom) - s opovrhnutím, ohrnutým nosom a snaží sa ich čo najviac separovať od obyčajných ľudí a kedže ľudia zobrazení vo filme nevedia že idiotstvo postáv je len predstierané môže to byť skutočný náhľad do ich psychiky a správania. Lenže toto je téma ktorá čiastočne vystačí na prvú odhadom polhodinu kedy sa tým zaoberajú a zvyšok filmu je útrpne prázdny až na klasické, vágne posolstvo proti súčasnej konzumnej spoločnosti ktorá si pri snahe zaplniť svoje bankové konto zabúda užívať život a stráca slobodu lenže táto téma je len mierne, nezaujímavo načrtnutá a dalo sa z nej vyťažiť omnoho viac ako tento nevýrazný podtón. Film sa zrejme snaží presadiť aj posolstvo prezentované citáciou: "Každý má v sobě vnitřního idota" a že ak sa odtrhneme od spoločnosti a budeme robiť len to čo nás baví budeme šťastnejší lenže myslím že vzhľadom k exekúcii filmu a po tom čo vidíme patetický život skupiny postáv ktorých bytie spočíva v hraní sa na idiotov a robenia si srandy z ľudí ale aj samých seba by si túto cestu nikto dobrovoľne nezvolil a nezdá sa že práve odradenie by bol zámer prezentovaný vo filme aj keď v tomto ohľade by bol film úspešný. Hlavný problém filmu leží v postavách zatiaľčo film bol propagovaný ako skupina intelektuálov ktorí sa správajú ako idioti čo môže priniesť fúru zaujímavých situácií a konfliktov v správaní sa postáv nie je ani štipka intelektu či zaujímavého náhľadu na život. Správajú sa ako patetické, nesympatické, nevyspelé, hlúpe, jednotvárne 5 ročné deti ktoré sú takmer na nerozoznanie od skutočných idiotov a neposkytujú väčšinu deja žiadne morálne konflikty, žiadne zaujímavé zápletky a strety medzi ich skutočným ja a predstieraným idiotom. Civilné scény mimo rolu sú nanajvýš banálne a fádne a neposkytujú žiadnu zaujímavú perspektívu na život nanajvýš pseudointelektuálne bláboly ktorými sa nič nepovie ale väčšinou ani to ale čisté zabudnuteľné vákuum ktoré snáď bolo aj zbytočné snímať na kameru. Keď sa film konečne po všetkých satirických a komediálnych častiach sústredí na skutočnú drámu pôsobí to dojmom že film paroduje sám seba aj keď som dosť presvedčený že to nebolo úmyslom a mal tam byť ukázaný väčší kontrast lenže to podanie je po tom čo vidíme hrdinov predvádzať v skorších častiach filmu skutočne smiešne a pôsobí trápne a ešte viac vykoľajuje film z už tak pochybnej cesty. Jediná zaujímavá dejová linka a postava je Karen ktorá sa najprv s váhaním pridá k skupine idiotov a je k nim kritická, vznáša otázky aké to má celé zmysel a nadnáša aj morálne problémy toho čo robia. Všetky otázky sú ale nezodpovedané čo určitým spôsobom tiež môže poskytnúť odpoveď ale nato aby sa o filme dalo ďalej premýšľať treba priniesť nejaký materiál a myšlienky aj z jeho strany. Neskôr do skupiny bez akéhokoľvek vysvetlenia postupne zapadne a prehlási že tam našla skutočné šťastie ktoré inak nezažila, čo je neopodstatnená oslava celej tejto idiotskej subkultúry ktorá nebezpečne naznačuje že pre Triera tento film nie je len nevydareným žarom ale že ho vidí ako skutočné riešenie pre súčasnú spoločnosť. Na úplný záver je nám ponúknutá najlepšia dramatická scéna z celého filmu kde Karen predstupuje pred svoju rodinu a musí sa stále správať ako idiot a dokázať že ním skutočne vnútorne je aj napriek tomu že tým zahadzuje celý svoj predošlý život, dôstojnosť a vzťahy so svojimi blízkymi. Je to prvá po dramatickej stránke skutočne napínavá, emotívna a zaujímavá scéna a celý film by potreboval viac takých ako soľ. Poučením z tohto príbehu je pre mňa že pod vplyvom idiotov sa časom každý sám stane idiotom a stane sa s týmto omnoho jednoduchším spôsobom života spokojný do takej miery že mu už nezáleží na ničom inom a naplno preňho platí že nevedomosť je sladká. Či nás pred týmto efektom film varuje alebo nás k nemu naopak nabáda je dosť nejasné a záleží na interpretácii. Trier stvoril v Idiotoch skutočne svoj najhlúpejší film. Čiastočne je to úmyselné a samozrejmé keď vezmeme do úvahy tému ale horšie je že čiastočne si naivitu a prázdnotu tohto snímku zrejme nikto pri natáčaní neuvedomoval a nedokázal ho spraviť zaujímavejším a zmysluplnejším. Jediné zaujímavé časti sú tie ktorými si tento film získal povesť jedného z najkontroverznejších ale tie filmu nijak nepridávajú na kvalite či už ide o netradičný spôsob natáčania, úmyselne otravné správanie postáv, veľké a miestami necenzurované zobrazenie erotiky či samotný pre niektorých o dosť drsnejší humor a obsah diela. Tento film je amatérskou komédiou, prázdnou satirou a patetickou drámou. Jedna vec ktorá sa mu nedá uprieť je že sa ho vyplatí vidieť či už ho budete nenávidieť alebo milovať vďaka svojmu netradičnému poňatiu ktoré ale skrýva poľutovaniahodne prázdnu škrupinu. () (méně) (více)

lusota

Divný film o divných lidech a jejich divné zálibě...Mezi mé nejoblíbenější "dogma" filmy se Idioti nezařadí, ale oceňuji neotřelý nápad a výborné herecké výkony. ()

Lubek odpad!

Hmmm... toto je presne ten prípad, keď si všetci rádoby "intelektuáli" sadnú pred TV a sú v nemom úžase čo tu pán režisér dokázal, ako sa dokázal odlíšiť od ostatných, ako všetkým nakopal zadky a aké je to dobré. Nech sa nikto nehnevá, ale toto nedokážem nazvať nijak inak, len že je to typický PSEUDOINTELEKTUÁLNY VÝLEV! ()

Lonelybiker

Až do grupáče jsem si idioty hodně užíval a říkal si, že to byl skvělý nápad nafilmovat takovouhle bandu, aby to vypadalo jako dokumentární počin. Na zbytek filmu bych raději zapomněl, ale Larse už si na vždycky zapamatuju. ()

Normální festival

Normální festival