Dánsky film Idioti s podtitulom Idiotský film o idiotoch a pre idiotov provokuje návštevníkov od dňa svojej premiéry. Filmoví kritici a verejnosť sa krátko po jeho dokončení a uvedení na festivale v Cannes rozdelili na dva nezmieriteľné tábory - jedni na Larsa von Triera a jeho dielo nedajú dopustiť, druhí ho zatracujú. V rodinnom dome na predmestí Kodane žije skupinka intelektuálov, ktorých spája zvláštna zábava - hrajú sa na idiotov, rôznym spôsobom postihnutých ľudí, a zámerne tým provokujú svoje okolie. Na prechádzke, v reštaurácii, v bazéne, na exkurzii v továrni... (oficiální text distributora)

POMO

Film o vykročení zo zabehaných koľají a nájdení absolútnej duševnej slobody a s tým súvisiaceho šťastia. A tiež o veľmi ťažkom a pre slabšieho jedinca nemožnom návrate späť. Napriek všetkému čisto pozitívnemu, čo k tomuto filmu (rovnako ako všetkému od Triera) prechovávam, by som ho predsa len trochu prestrihal a skrátil. Námet je výborný, ale na dvojhodinové sústo je to predsa len trošku málo. Viac by tomu svedčala 80 minútová stopáž, príslušná charakteru polo-experimentálnej snímky. Potom by to bolo vynikajúce. Veľmi silné tri hviezdičky. ()

hirnlego

Jednou jsem takhle při pročítání Housera narazila na pár slov k právě promítanému staršímu filmu. A tak jsem tehdá ve svých cca 15 letech šla úplně samotinká do Kina Praha, sedla si do skoro prázdného sálu a shltala celý film "z jinýho světa" až do konce. U pornoscény jsem samozřejmě dělala, že tam nejsem. Zlatý časy. ()

Lima

Další von Trierova šokovka. Parta intelektuálů si hraje na mentálně postižené a prudí tím své okolí. Je tu několik scén pro opravdu silné žaludky a mimoto scéna sexuálních orgií je natolik odvážná, že ji lze klidně označit za pornografii. Zkrátka Lars von Trier opět s gustem šokuje, ale tentokrát velmi zručně a docela mu to v tomhle případě baštím. ()

xxmartinxx

Nemít to přemrštěné dvě hodiny, neváhal bych s pěti hvězdami, protože koncept i jeho provedení je oboje špičkové. Ale ne každý film se hodí pro takové natažení a Idiotům opravdu škodí. Ke konci už to maličko ztrácelo mojí pozornost, což je věčná škoda. Jinak ale typicky netypický Trier s vizí, kterou je velmi zábavné a na konci mrazivé sledovat. ()

Morien

(1001) Ok, Lars sám se možná zbláznil ze svých vnitřních běsů (panebože, ono už je mu šedesát dva let?!), což člověka částečně tlačí k tomu revidovat svoje názory na jeho tvorbu, ale Idioti mi pořád připadají dokonalí. S jednou výjimkou, neboť rámec, kdy jsou "aktéři" zpovídáni "před kamerou", by mi tam asi vůbec nechyběl. Nicméně: z dnešního pohledu bych dokonce řekla, že je to umělecky nejpřesvědčivější/nejvýmluvnější film devadesátých let. -"Responsibility does them good." ♥♥♥ (17.9.2018) ()

• Lars von Trier trval na tom, aby herci v milostných scénach skutočne súložili. (morgos)
  • Příběh filmu byl sepsán za čtyři dny. (D3VIL)

Související novinky

Normální festival

Normální festival

18.11.2006

Od 21. do 24. listopadu 2006 se v pražském kině Aero uskuteční přehlídka hraných a dokumentárních filmů, jejichž společným tématem jsou lidé, kteří se v běžném životě orientují trochu pomaleji,…