Idioti

Idioti

Komedie / Drama

Dánsko / Francie / Nizozemsko / Itálie, 1998, 112 min

• mat.ilda

Po zhlédnutí tohoto nechutného experimentu se jako idiot skutečně cítím, ale hýčkat si ho v sobě nemíním, stačí, že mě alternuje ve styku s nadřízeným, nemám proto přirozeně další zájem pouštět ho na scénu, když nemusím... Z toho doufám plyne, že se životním stylem von Trierových intelektuálů inspirovat nehodlám. Nejsem idiot.(1.11.2014)

Film o vykročení zo zabehaných koľají a nájdení absolútnej duševnej slobody a s tým súvisiaceho šťastia. A tiež o veľmi ťažkom a pre slabšieho jedinca nemožnom návrate späť. Napriek všetkému čisto pozitívnemu, čo k tomuto filmu (rovnako ako všetkému od Triera) prechovávam, by som ho predsa len trochu prestrihal a skrátil. Námet je výborný, ale na dvojhodinové sústo je to predsa len trošku málo. Viac by tomu svedčala 80 minútová stopáž, príslušná charakteru polo-experimentálnej snímky. Potom by to bolo vynikajúce. Veľmi silné tri hviezdičky.(11.8.2002)

Několik velmi silných až mrazivých scén vyčnívajících z mírně rozmělňovaného, leč provokativně přitažlivého a rozhodně ne povrchně efektivního tématu. Trier zde dokazuje sílu dogmatického filmu a ve zničujícím závěru, který geniálně osciluje mezi happy endem a depresivní tragickou tečkou, divákovi teprve nabízí zadostiučinění a velmi osobitý druh katarze.(16.4.2011)

[6,5/10] (3 Emme, Argus, CoBo Fund, DR, Jennie Cinematografica, La Sept, Canal+, Liberator, Nordic Film & TV Fund, October, PGO TV Holland, Rai, SVT, VPRO TV, Zentropa, ZDF, arte) (Barevný /// Produkce: Vibeke Windeløv /// Scénář: Lars von Trier /// Kamera: Casper Holm, Jesper Jargil, Kristoffer Nyholm, Lars von Trier) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](2.2.2013)

Zajímavý syrový film o idiotech v každém z nás. Roztřesená kamera, neherci, titulky načmárané křídou na zemi, primitivní hudební motiv, občas je vidět mikrofon nebo někdo ze štábu... a přitom to obohatí víc než kdejaký vypiplaný megafilm. Popravdě, nedivím se lidem, co hodnotí nízko, protože Idioty asi ne každý stráví, ale mě to zaujalo. Minimálně svojí originalitou, protože něco takového nikdo nenatočil předtím a nenatočí potom.(10.12.2009)

• - Lars von Trier trval na tom, aby herci v milostných scénach skutočne súložili. (morgos)

• - Druhý film von Trierovy "Zlaté trilogie", v níž hrdinové zůstávají navzdory svým činům naivní. Dalšími jsou Prolomit vlny a Tanec v temnotách. (D3VIL)

• - Příběh filmu byl sepsán za čtyři dny. (D3VIL)