Idioti

Les idiots

Idioti

Komedie / Drama

Dánsko / Francie / Nizozemsko / Itálie, 1998, 112 min

Nedokážem si presne zadefinovať čo mal Trier pri natáčaní tohto filmu v úmysle. Každopádne ma aj v tomto prípade pohltil, zavalil pestrou škálou pocitov a na konci zanechal v značne znepokojenom rozpoložení, prinútil o veciach práve videných premýšľať - síce v tých najširších a vlastne ani nie celkom jasných súvislostiach, ale premýšľať. O hraniciach, slobode, relativite, ľudských tragédiách, bezstarostnosti, ubližovaní, súcite, úniku, sebaklame - o živote bez záruky, o živote bez zisku.(13.11.2006)

Pro mě zcela jednoznačně nejslabší zástupce "Golden Heart Trilogy" a celkově jeden z těch slabších Trierových filmů, nicméně pořád nejde v globálu říct, že jde o celkově slabý či průměrný film:) Začátek je místy vlastně i dost komediální (pokud jste na to samozřejmě ochotni přistoupit), ale nebyl by to Lars von Trier, aby do svého filmu nezakomponoval i pár mrazivějších a pohnutějších momentů a nenechal své postavy pěkně "vykoupat", takže ač se "Idioterne" tváří zpočátku jako "pouhá" drsnější komedie, ve výsledku (a hlavně v závěru) jsou čistým trierovským dramatem. Přesto se mnou osudy a strasti hlavních postav zdaleka nezacloumaly tak, jako v jiných Larsových filmech. Samozřejmě nepopírám originalitu tohoto díla (námět filmu, kde si parta různých pořízků středního věku hraje na mentálně postižené a chodí "magořit", protože se vlastně jenom nudí - to je "úžasný" nápad), ale ve srovnání se vším ostatním, co můj oblíbenec Lars von Trier dosud natočil, je to pořád "jen" lehký nadprůměr. Ta čtvrtá * je těsně na hraně.(7.4.2011)

Nikdy nezapomenu na večer, kdy jsem poprvé viděla Rodinnou oslavu, první Dogma-film a na dojmy, které ve mně zanechal. Kdysi mne filmy podle manifestu Dogma fakt hodně bavily, přivedly mne k současnému dánskému kinu...a některé můžu stále, ale toto je s ostupem let jen otrava určená pro podobně znuděné. Těch několik čistých momentů nijak nepřehluší, že Idioti jsou kalkul non plus ultra, který navíc tato pravidla porušuje. 50%(23.1.2010)

„Být idiot je luxus, ale taky krok vpřed. Idioti jsou lidi budoucnosti. Když někdo dokáže objevit svého vlastního idiota… Je šťastný idiot, protože je šťastný člověk.“ Byl jsem idiot, že jsem se tak dlouho vyhýbal tomuhle takřka dokonalému filmu, který je stejně tak absurdní, jako traumatický, nemluvě o jeho přesazích.(29.4.2017)

Film o vykročení zo zabehaných koľají a nájdení absolútnej duševnej slobody a s tým súvisiaceho šťastia. A tiež o veľmi ťažkom a pre slabšieho jedinca nemožnom návrate späť. Napriek všetkému čisto pozitívnemu, čo k tomuto filmu (rovnako ako všetkému od Triera) prechovávam, by som ho predsa len trochu prestrihal a skrátil. Námet je výborný, ale na dvojhodinové sústo je to predsa len trošku málo. Viac by tomu svedčala 80 minútová stopáž, príslušná charakteru polo-experimentálnej snímky. Potom by to bolo vynikajúce. Veľmi silné tri hviezdičky.(11.8.2002)

• - Příběh filmu byl sepsán za čtyři dny. (D3VIL)

• - Lars von Trier trval na tom, aby herci v milostných scénach skutočne súložili. (morgos)

• - Druhý film von Trierovy "Zlaté trilogie", v níž hrdinové zůstávají navzdory svým činům naivní. Dalšími jsou Prolomit vlny a Tanec v temnotách. (D3VIL)