V rodinném domě na předměstí Kodaně žije skupinka intelektuálů, které spojuje zvláštní zábava – hrají si na idioty a záměrně tak provokují své okolí. Na procházce, v restauraci, v bazénu, na exkurzi v továrně… Dílo s podtitulem „Idiotský film o idiotech a pro idioty“ už ode dne své premiéry v soutěži festivalu Cannes rozděluje publikum a dráždí svou explicitností i zobrazením lidí s postižením. Druhý film z “trilogie zlatého srdce”, první Trierův snímek kompletně natočený na digitální kameru. Režisér zde v praxi zpracoval vlivný manifest z roku 1995, který sepsal spolu s kolegou Thomasem Vinterbergem a v němž žádal „očistu“ filmu od produkčních úprav, návrat k jednoduchosti a soustředění na příběh a postavy. (Aerofilms)

Renfield

O filmu jsem vlastně záměrně nevěděl nic, snad až na to, že se jak režie, tak scénáře a kamery ujal Lars von Trier a to mi stačilo k tomu, abych chtěl jeho další počin vidět. Hned od začátku jsem byl docela překvapen, možná trochu zaskočen, ale brzy jsem na Larsovu hru přistoupil a dokonale se bavil. Po nějaké době přichází erotická (nebo snad porno?) vsuvka, po které film otáčí a vrhá se spíše do vln dramatu. Každopádně jsou všechny roviny filmu opět mistrovsky zrežírované, i když vlastně záměrně odfláknuté. Stejně tak povedená je i jako pomalu vždy reportážní kamera a scénář. Ale abych nechválil jen práci Larse, je třeba vyzdvihnout snad všechny herce a jejich výkony, určitě to nebylo nic snadného. Zajímavý film, který i bez hudby baví. 75% ()

Klajnik

Vinterbergův film Festen ze stejného roku a natočen podle stejného dogmatu (Dogme 95) je záživnější. Idioti nemají tak silný tah na branku, syntéza formy o obsahu se zde nedostavila, ve dvou scénách jde vidět mikrofón nad herci a obsahově to není natolik bohaté. Přesto je to zajímavý film, který mě v pár pasážích rozesmál, což se většině filmů nepodaří, páč komediální cit nemá každý tvůrce, co si myslí, že je zábavný a humoristický aspekt bývá ohavně levný. Zde tkví humor v nastalých situacích, které Trier vymyslel a premisy, kolem níž se film točí. Většinu stopáže jsem se však nebavil vůbec a to, o co se pokusila postava Karen na konci mě minulo. A kéž by taky šel Trier dál v intelektuální rovině alá "hledáme v sobě své idioty". ()

alenka

genialni namet, ale pro suchara jako ja az prilis velke sousto. naturalisticke souloze ve filmech nesnasim (fakt nesnasim, stando ;o) ()

Daweflip

Myslel jsem, že Trier už mě ničím nepřekvapí. Mýlil jsem se. Ne snad ruční kamerou či způsobem vyprávění, ale tím, co všechno je schopný ukázat v "normálním" celovečerním filmu. Samotná úvaha, kterou nám ve filmu předkládá, je opravdu povedená a zaslouží můj obdiv. ()

bidja

a po Larsovi on chtěl aby to bylo jako ze života .. Severská filmová tvorba je mi hodně blízká, když se přidá výborná zápletka, civilní výkony je to na 5*. ()

Brejlil

"Co bych tak natočil. Prolomit vlny se líbilo, takže teď můžu opravdu všechno. Něco provokativního, aby ti měšťáci dostali zabrat. Mám to! Parta znuděnců si bude hrát na idioty, a tak jim všechno projde. A aby to bylo fakt provokativní, vrazím tam nějaké porno. To bude nářez!" Mně tahle "taky výpověď" o světě nedostala, asi proto, že takovéhle znuděnce vlastně neznám. No, co se dá dělat. Nemusím pochopit každý film. ()

Gore

Lars von Trier rád porušuje veškeré hranice a nic pro něj není tabu, a tímto snímkem to víc než dokazuje. Příběh o úzké skupince různorodých lidí, kteří si ve společnosti smrtelně vážně hrají na retardy a jdou při tom až za hranice vkusu. Snad jen Trierovi může projít ve filmu pornografická "gang bang" scéna se vším všudy. Dílko, které nemůže nikoho nechat chladným. Buď ho musíte milovat nebo nenávidět. ()

RickyFitts

málo známý, ale pro mě suverénně nejlepší Trierův film, síla a krása Dogmatu v praxi... ruční kamera a nejčistší možná forma film povyšuje na brutalistické umělecké dílo ()

dvd-L

Napadá mě, zdali se v tom niterném a přesném zobrazení rozervané lidské duše nachází také nějaké odpovědi jak ji sešít zpátky dohromady, či zdali se Trier prostě jen rád škrábe rezavým rozžhavenýnm drátem v oku. ()

Saur.us

Trierovo DOGMA 95 na téma "Ukažte svého idiota". Šokuje hlavně nápad a pár scén, z nichž jedna se dá označit za regulerní porno. Ovšem pokuď se dokážete nad to vše trochu povznést, dokáže zafungovat i jako komedie. ()

edie sedgwic

Rozmyslam, ci som uz nejakemu Von Trierovmu filmu dala menej ako 4 hviezdicky, ale pochybujem o tom. Idiotom sa genialita neda upriet. Vyborna analyza ludi, ktori maju istym sposobom plne zuby zivotov, ktore ziju a hladaju novy rozmer samych seba. ()

troxor

Nápad je výborný, ale myslím Von Trier nedokázal jeho potenciál plně proměnit. Vznikla zbytečně dlouhá ani-ryba-ani-rak. Postavy se chovají jako Idioti stále, máme v nich vidět neskutečně křehkou hranici mezi normálností a idiocií, máme se v nich vidět... To se ale příliš nepodaří, protože tenhle autorův záměr čpí z každé scény na sto honů. Film bych rozdělil na 3 části: 1) komedie, plná gagů založených na vztahu idiot x společnost. 2) Vata - oblast kolem půlky filmu, která je jen natahováním, už se ani nesmějete, ani nemusíte myslet, protože film neklade závažnější otázky, prostě jen sedíte jako idioti 3) závěrečná dramatická katarze, která by měla divákem pohnout, ten však, pokud dával pozor, tenhle závěr předvídal...(a pokud ne, tak už je dostatečně otupělý koňskou dávkou nudy z fáze 2. ) Míjí se účinkem. Ne závěr, ale celý film. ()

Ippolito

Idioti jsou pro mě jedním z nejpůsobivějších filmů vůbec...promlouvají k divákovi sterými hlasy a je na každém, který z nich shledá tím nejsilnějším...já slyším především kritiku současné všepřehlížející a stále se přetvařující společnosti na jedné straně, na druhé straně pak volání po navrácení se ke kořenům, k primitivismu, který nás osvobozuje...na začátku se divák pravděpodobně buď zasměje, nebo je znechucen, pokud ale vydrží koukat až do konce, presvědčí se, že si Trier v žádném případě nechtěl dělat legraci z mentálně postižených lidí, spíš naopak... ()

Zaitsev

Splněné filmové "Dogma" a absurdní svět rádoby intelektuálů, kteří se tak trochu nudí a z přemíry podnětů pak blbnou, až zblbnou - mistrovsky natočené a ještě teď mě při vzpomínce na vyvrcholení tohoto díla mrazí v zádech. Moje první seznámení s Larsem po kterém jsem prohlásil, že už nikdy více - nevyšlo mi to :) ()

S.Dedalus

celkový nápad mi přišel velmi přitažlivý jen tak nějak nedotažený a zpracování bych očekával od triera důslednější jakkoliv jeho rádoby dokumentární pohled zbožňuju ()

RedDuck

Další z dokonalých snímků. Od námětu, po herecké výkony ke stylu natočení bezchybné. Celý film jsem čuměl s otevřenou pusou, bavil sem se i zamýšlel. Jediný problém vidím v závěru, který byl sice silný ale nevygradovaný podle mého gusta. ()

Eluin

Každopádně si troufnu tvrdit, že Idioti jsou jedním ze zásadních evropských filmů devadesátých let minulého století a pokud Vám nevadí občasný pohled na lidské pokrytectví, několik záběrů na nahá těla a trochu divný humor, pak považujte Idioty jako mé vřelé doporučení. ()

agassi68

Lars von Trier je skutočný expert na netradičné poňatia akejkoľvek témy a nebojí sa zájsť do extrémov, aby vyťažil čo najviac z ľudskej psychiky. Nechá vás váhať medzi skutočným a hraným až vás zneistí tak, že neviete čo je už za hranicou. Je to presne ten typ filmu, ktorý buď milujete alebo neznášate. Toto treba vidieť a potom zistíte ako ťažko sa k tomu robí komentár.. ()

Normální festival

Normální festival