V rodinném domě na předměstí Kodaně žije skupinka intelektuálů, které spojuje zvláštní zábava – hrají si na idioty a záměrně tak provokují své okolí. Na procházce, v restauraci, v bazénu, na exkurzi v továrně… Dílo s podtitulem „Idiotský film o idiotech a pro idioty“ už ode dne své premiéry v soutěži festivalu Cannes rozděluje publikum a dráždí svou explicitností i zobrazením lidí s postižením. Druhý film z “trilogie zlatého srdce”, první Trierův snímek kompletně natočený na digitální kameru. Režisér zde v praxi zpracoval vlivný manifest z roku 1995, který sepsal spolu s kolegou Thomasem Vinterbergem a v němž žádal „očistu“ filmu od produkčních úprav, návrat k jednoduchosti a soustředění na příběh a postavy. (Aerofilms)

pepino

Film o bandě lidí kteří si hrají že jsou postižení. Ze začátku pevná a nerozbitná "grupa" odhodlaná pro to co dělá se pomalu přeměňuje v roztrhaný a uhádáný spolek. Postupně se probouzí v každém jeho vlastní vnitřní idiot, který se nečekaně dere ven a způsobuje že tito lidé si začnou uvědomovat hodnoty a pocity kterými se doteď od pravých postižených lišili. Vzhledem k tomu že se dost vžili do svých "rolí" přestávají rozlišovat právě tyto důležité životní hodoty a začínají se stávat uplně jinými idioti než na které si hráli. Opravdovými idioty v tom špatném slova smyslu. Dánský experimentátor Trier nám podává svou vizi opět v nezvyklém(dokumentárním) obalu kterým "balí" všechny své produkty, a který způsobil že jsem od tohoto dílka nemohl odtrhnout oči. Nee nebylo to ani tak vtipné jako spíš zajímavé. Ano to je to správné slovo. Velice zajímavé. ()

Muzaffer odpad!

Mam rád, když má porno nějakej příběh, nějakou zápletku, vážně jo! Tak proč nejsem spokojený? Možná proto, že jsem se chtěl kouknout na zajímavý film a ne na porno s kurevsky dlouhou předehrou a krátkou akcí. A tento film pro mě opravdu není víc než to. Sry, ale pro mě ubohá pseudointelektuárna...0% ()

boombang

Půvabné, a přitom dost kruté. Postavy experimentují skrze herce mezi sebou navzájem a zároveň s divákem. Zatratit ten film nemůžu, protože bych se pak na sebe nemohl podívat do zrcadla, a kdovíjak vychválit také ne, poněvadž za zapamatování stojí pouze náměť a herecké výkony. Dogma-tické provedení je už v dnešní době otřepané a leckdy iritující a šoková terapie směrem k divákovi se rovněž míjí účinkem. Kromě ujetého humoru zůstává hlavně pocit trapnosti a studu, což ovšem v tomto přpadě nechápu jako a priori negativum. P.S. Během návštěvy "mentálů" v továrně jsem ovšem řval smíchy. ()

uodevr

Struhadlem natočená skupina extrémně nadaných herců (že jsem se při sledování musel sám sebe ptát, zda-li opravdu hrají, nebo prostě jsou sami sebou), kteří ze sebe dělají idioty. Důležitější ovšem je, že to každý dělá z úplně jiného důvodu, což je základem každého konfliktu. A že jich je. Smysl Dogme95 mi trochu uniká vzhledem k tomu, že jeho pravidla Tier už v tomhle porušuje, ale to už je fuč. Hodně silný snímek, i když místy to trochu nudí. ()

Olafsson

Tak tohle mě rozložilo.. Ze začátku jsem se hodně smál a s postupem filmu ke konci jse se smál méně a zůstával zírat s otevřenou hubou... Scéna kde si otec přijde pro dcere a Jeppe se mu v tom snaží zabránit je jedna z nejsilnějších... ()

kubilov

Idioti jsou úplně první moment, kdy si mě Lars von Trier nějakým způsobem získal. Strašně mě bavila i Europa, ale i tu dokázal tento vysoce kontroverzní a poloexperimentární snímek jednoznačným způsobem zastínit. Trier se snaží v první řadě šokovat, což se mu díky explicitní nahotě (nahá těla - ztopořený penis - soulož) a ultračerným humorem (předstírání demence) daří mimořádně, minimálně já se bavil místy opravdu královsky. Avšak nezapomíná ani na jistou míru sebereflexe a procitnutí spojené nejdřív s kontaktem s opravdu postiženými a později i s návratem do reality. Idioti mě jako trošku jinačí pohled na kritiku společnosti doslova nadchnul, protože podobně amorální, nekorektní a přitom sebekritický film jsem dlouho neviděl. ()

iz67

Hezká věc, o které se dá přemýšlet dlouho do noci: O elitách, jejich limitech a krizi? Nebo o našich různých hrách, stylizaci, ...? Hrajeme, abychom zakryli fakt, že jsme právě takoví? Hrajeme, protože to od nás okolí vyžaduje? Nehrajeme, protože nám ostatní nejsou dost dobří? Hrajeme, abychom z ostatních udělali idoity? Já jsem za sebe docela rád, že Trier a lidi kolem něj Idioty hrajou ...., protože patří k tomu nejlepšímu,co udělal. ()

lusa

Váham medzi 5* a odpadom.. Je to možné? Miestami som sa cítila ako v časoch svojho detstva, kedy sme mentálov hrali s bratom, ba dokonca sem tam sa pridal aj otec.. (úprimne, on tú hru vymyslel) A miestami som mala pocit, že mi asi vážne preplo a že toto je tak ďaleko za hranicou, že ju nemožno vidieť ani ďalekohľadom.. Obzvlášť, a paradoxne pri pornografických scénach som sa cítila jak Alenka v ríši divov. Ak chcem porno, pozriem si porno, ale strkať postavenú cikulu do filmu, ktorý chce byť filmom, čo aj akokoľvek šokujúci, mi prišlo doslova nechutné. Nehodnotím. Neviem. ()

SAINTS

Dej filmu sa odohrava vo vnutrri komunity,ktorej členoviasa rozhodnu žit spolu a predstierat že su idioti.Vstahy vo vnutri komunity sa pod vplyvom tejto zvlašnej socialnej hry začinaju postupne menit.Ked vodva komunity Stoffer navrhne skušku odvahy.V nej najviac straca citliva a od ostatnych členov komunity odlišna Karen stava sa tak trpiacou ženskou hrdinkou.Trier nie je pre každeho. ()

adamix

Jediný Trierov nezávislý úlet, ktorý mi vôbec nesadol. Všetky ostatné majú aspoň skrytú pointu, IDIOTERNE naprieč svojej primitívnosti o nej môže tak snívať, ak má na to vôbec mozgové bunky. POZOR! Týmto svoj režisérsky idol absolútne nechcem nejako zhadzovať ani negovať jeho profesionalitu! Len tvrdím, že každý umelec má svoje slabší výtvor, to je normálne. Z hľadiska vonkajšieho konceptu je to niečo nové a satiricky intelektuálne, vnútro však hľadať netreba, vzhľadom na celkový výsledok. Škoda, ale NEVADÍ. ()

Hyperbolic

Experimentální opravdu hodně. Jednoduchý příběh, ve kterém se ale schovávají pomrknutí na pozorné. LvT zde využívá postmoderní postupy s hrou na diváka a šokujícím obsahem. Rozbití formy za pomocí šílených střihů a točení kamery, střídání pasáží příběhu s interviews. Není to nejlepší dílo co jsem od něj viděl, ale Dogma 95 je rozhodně plné zajímavých postupů a možností. ()

Napoleon-B

Hou...ou ou... Tak to je opět silné kafe..... A opravdu ted nevim zda-li mám dát 2 hvězdičky jakožto filmu který byl naprosto o ničem a nebo 5 hvězdiček jakožto filmu který byl opět (jak je u Triera zvykem) naprosto o všem...... ()

Grupi

Triera mám dost rád...ne že by tenhle film byl špatný nebo nezajímavý, ale prostě mi někdy přijde, že si pan režisér už na mě moc dovoluje. ()

vikcistic

Na premiere v CR simultalni prekladatel varoval, ze je to film jiny a skandalni, ale protoze netusi v cem, nebot ho jeste nevidel, nemel jsem potuchy co prijde.......jeden s mych nejoblibenejsich filmu vubec......tento film je masterpiece, ktere umi vyvolat hranicni emoce.....videl jsem ho nekolikrat a smekam klobouk pred praci rezisera, ktery filmu dal punc realilnosti jako zadny jiny film.....proste nutnost videt!!!!! ()

kadles

Partička lidí si hraje na postižené a jejich hlídače. Vcelku je to ale velká nuda, která mi vůbec nesedla. Dokumentární styl mi přišel jako zbytečně zdržující. Jediný hnací moment byla překvapivě žena Karen, kterou sbalí v nóbl restauraci a následně odvezou do továrny na exkurzi. Dál už jsem čekal na vysvětlení, proč s nimi celou dobu byla. Smrt jejího dítěte bych pochopil, ale její "blbnutí" před vlastní rodinou bylo už na mě moc. ()

blondboss

Lars opäť ukazuje svoje temné vnútorné ja. Ponúka nám obraz "inteligentov", ktorí sa rozhodnú hanobiť a parodizovať ľudské postihnutia, aby odkázali okolitému svetu, aký je povrchný. Na pohľad veľmi zaujímavý námet, ktorý diváka môže strhnúť, avšak ja osobne nedokážem odpustiť ten amatérsky štýl réžie, ktorou sa Larsova tvorba v mnohých snímkoch vyznačuje. Už len také maličkosti, ako keď v záberoch vidíte mikrofón nad hlavami účinkujúcich a podobné lapsusy, toto si jednoducho kvalitný režisér nesmie dovoliť, akokoľvek alternatívne sa tvári. Idioti ako druhá časť trilógie, ktorá má spoločný akurát tak námet a odkaz, je určite horším filmom ako Prelomiť vlny. Opäť sa mi raz potvrdilo, že Larsova tvorba je raz hore a raz dole. Jedno ale musím uznať, von Trier má proste talent na odhaľovanie výnimočných hercov, v prvom filme to bola Emily Watson, v tomto pre zmenu Nikolaj Lie Kaas. 60 % ()

pierre9

Spočiatku až nevinne vyzerajúca hra, ktorá si však postupom času začína vyberať čoraz vyššiu daň. Zájsť do krajnosti nakoniec dokáže iba tá, od ktorej sa to najmenej čakalo. Veľmi otvorený film o tom, že nie vždy je idiotom ten, kto tak vyzerá. Ide o to, či na túto hru pristúpite. Ja som pristúpil a vyšli z toho 4*. ()

Normální festival

Normální festival