V rodinném domě na předměstí Kodaně žije skupinka intelektuálů, které spojuje zvláštní zábava – hrají si na idioty a záměrně tak provokují své okolí. Na procházce, v restauraci, v bazénu, na exkurzi v továrně… Dílo s podtitulem „Idiotský film o idiotech a pro idioty“ už ode dne své premiéry v soutěži festivalu Cannes rozděluje publikum a dráždí svou explicitností i zobrazením lidí s postižením. Druhý film z “trilogie zlatého srdce”, první Trierův snímek kompletně natočený na digitální kameru. Režisér zde v praxi zpracoval vlivný manifest z roku 1995, který sepsal spolu s kolegou Thomasem Vinterbergem a v němž žádal „očistu“ filmu od produkčních úprav, návrat k jednoduchosti a soustředění na příběh a postavy. (Aerofilms)

korok odpad!

40 minut jsem to vydržel. Pak už jen následovalo tlačítko stop, najetí myší na křížek k vypnutí media playeru a nemilosrdné Shift+Delete. ()

Hapretor odpad!

To se nedalo vydržet ... jako kdybych to točil s kámošema po deseti pivech ... to je hrozný, co ten Lars plodí ... asi je taky idiot ... ?! ()

analog

V žiadnom prípade si nemyslím,že sa jedná o komédiu.Idioti sú skvelým lakmusovým papierikom emotívnej vyspelosti toho ktorého diváka. ()

Dimo

Nějak si nedovedu představit, že bych takovýhle nápad provedl já. Hrát idioty, úplně reálně i před vlastní rodinou, která by vás za to nejraději vydědila, chce hodně velkou dávku kuráže. Zábavná magořina-idiotina i s dost dramatickými situacemi. Viděno v kině v rámci Projektu 100. ()

foundation

Pre tentokrát odmietam hrať Trierovi debilka tancujúceho na špagátiku, podľa toho ako pískne. Idioti nezaujali, nepobavili, ani nešokovali, iba zúfalo nudili a všetky ostatné veci ktoré režisér týmto ,,filmom,, zamýšľal divákovi oznámiť sú mi maximálne ukradnuté. Spraviť z toho 30 minútový skeč, pozeral by som sa na to o dosť inak. Takto bohužial musím pretočiť všetky palce dole. Veľké štastie že som si od Larsa pozrel najskôr Dogville alebo Antichrista, pretože po tomto by som sa mu zrejme dosť dlho vyhýbal. ()

Gabretta

Jeden velký experiment. Velmi nápaditý a zajímavý. Místy smutný, místy odpudivý. Pro mě třetí setkání s Trierem a i tentokrát zaujal. ()

Fionor odpad!

Špatně zahrané, špatně natočené, špatný film... Vlastně jsem uvažoval o jedné * jen za to, že jsem mohl ve škole koukat na porno a předstírat, že mě zajímá umělecký film, bohužel i jako porno to je absolutní odpad... Celkově jde o ztrátu času a stejnou službu by udělalo i home video několika zkouřených nadržených studentů beze špetky filmového vzdělání. ()

Drom

Pro mě osobně asi to ze zkousnutelnějšího původem od Larse von Triera, i když ponejvíce mě zaměstnala analýza rozdílu mého vnímání filmu s vlastními dojmy před asi patnácti lety, kdy jsem film viděl poprvé. Bylo to snesitelnější a dokonce jsem se i pobavil. Idioti. Pak už ale moje myšlenky bloudily kolem toho, co sám občas dělám, když s některými lidmi je to tak jednodušší... Idiota. A když to tu tak zvracím do komentáře, přemítám nad použitými filmovými prvky před dvaceti lety nezvyklými... Idioti jsou lidi budoucnosti Ha! ()

spacylemon

..na první pohled jen taková provokativní zlá komédie, jaké mají mazlíčci rádi; i když ta tragédie probublává pod povrchem celou dobu, nemilosrdně se vynoří ale až na závěr... a když si pak (jak to u mimořádných filmů občas dělám) dám další den druhý pohled, tak najednou všechno dává smysl a bolí.. smutný, smutný film. ()

Jolee

Jedině Trierovi se na konci filmu vždycky podaří ze mě vysát duši. Nechápu, jak dokáže tak bravurně vystihnout lidskou prázdnotu a nesmysl života. Jeho forma naprosto ladí s obsahem. Kamera je nedokonalá, třesoucí se, přesně taková jako lidé, které zobrazuje. Film skvěle ukazuje neschopnost odhození konvenčních lidských masek a rolí před širokou společností, ale i před vlastní rodinou. Idioti přece masky nenosí, a proto je tak těžké pro alibistickou veřejnost, aby je přijala bez předsudků a problémů. Nádherná kritika předpojatého lidského společenství... ()

wiix

Už dlhšie si myslím, že si nás Lars von Trier len doberá a skúša našu trpezlivosť, no po tomto som si stopro istá! Keby sa niektoré časti a myšlienky z tohto filmu vystrihli a dali do rúk niekomu inému, verím, že by to mohol byť pekný film, ale v tomto prípade...bol to trochu nezmyselný chaos, trochu. ()

Lokran

pravda, místy trochu ztrácel tempo, ale to pro mě nic nemění na tom, že se jednalo o velice sympatický film. velice úsporná kamera, žádná hudba, natož nějaké starosti s ostatními typickými podpůrnými filmovými prostředky. byť film v některých okamžicích sklouzává až k "pornu" tak i přesto je dobrou výpovědí o idiotech v nás:) ()

Izz

Nepříliš povedený experiment,který zůstal daleko za neporovnatelně lepším bratříčkem jménem Rodinná oslava.Od Larse von Triera se čekalo,že právě jeho film experiment Dogma nakopne,ale bohužel,nestalo se.Film není rozhodně špatný,ale lehce nudí a jeho výpovědní hodnota mu zůstává ukryta. ()

IvonaK

Bylo zajímavé sledovat duševně postižené lidi jak v rámci svých možností fungují jak se jim to zrovna hodí. Ale film by mohl být o trochu kratší. ()

Sir Ludvig

Idiotov nemožno pozerať v piatok večer... Sú založení na tzv. "lacnom šokovaní", no vyšlo im to! Ja som "šoknutý" doteraz a už sú to 2 mesiace. -pre tých čo nepochopili - je to film o "maskách" :) ()

Normální festival

Normální festival