The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Vydržet a přežít (S01E05)

(epizoda)
  • USA Endure and Survive
TV spot

Joel a Ellie se snaží uniknout povstalcům a přitom se dostanou do křížku s nejhledanějším mužem v Kansas City. Kathleen pokračuje ve své misi. (HBO Max)

William_

Absolutní bomba ať už po příběhové stránce, způsobu vyprávění a úžasné akční přestřelce na konci epizody. Vše skvěle zpracováno a absolutní peak seriálové tvorby podle videoher. ()

vydumnica

Ani som nemala v úmysle písať recenziu k tejto epizóde, doteraz som komentovala len prvú, ale nedá mi to🙂. Totižto ráno som sa zobudila a moje prvé (!!!) myšlienky smerovali práve k tejto epizóde TLOU a to pritom (zatiaľ?) nepatrím k skalným fanúšikom. Epizóda Endure and Survive bola pre mňa doteraz najzaujímavejšia a najemocionálnejšia a považujem ju zatiaľ za najlepšiu celkovo. Príbeh bratov Henryho a Sama je tu veľmi pekne, pútavo a citlivo natočený. Divák si až praje, aby v spoločnej ceste do cieľa pokračovali v štvorici. Novovzniknuté kamarátstvo medzi Ellie a hluchonemým Samom má síce relatívne málo priestoru, ale pre mňa je to zatiaľ to najlepšie, čo seriál ponúkol. Emocionálne silná epizóda👍!!! Osud týchto dvoch chlapcov sa ma dotkol oveľa viac ako osud Billa a Franka v tretej epizóde. A teraz negatíva. Všetci tu spomínajú nejakého Bloatera, hmh??? Mám v tom zmätok. Mne stačí vedieť rozlišovať medzi infikovanými a nenakazenými, myslela som si, že zdraví sú zdraví a teda ľudia😄 a nakazení sú tzv. clickeri. Je tam ešte niečo medzi🤔? A ešte jedna vec, už vôbec nechápem, prečo to zmagorené ľudstvo, ktoré ešte žije - a v Kansas City je tých ľudí na moje prekvapenie nejako veľa(!), sa ešte rozdeľuje na podskupinky ako FEDRA, povstalci a čo ja viem kto ešte PROTI SEBE namierení, akoby nemohli radšej držať pokope. Ale keď tak nad tým premýšľam, asi aj v skutočnom živote by to dopadlo tiež tak! Postavu Kathleen už absolútne nechápem! Pomsta mi tu nielenže nedáva zmysel, ale vzhľadom na situáciu mi to pripadá až nelogické! Ellie si postupne získavá moje sympatie a po tejto epizóde aj rešpekt. A vlastne ešte mám nezodpovedané otázky :-). Moja recenzia je už neaktuálna, ošiaľ okolo TLOU už tak trochu pominul, do seriálu som sa nehrnula, hru nepoznám. ALE AK SI TO NÁHODOU NIEKTO PREČÍTAL A POZNÁ ODPOVEDE NA MOJE OTÁZKY, nech mi prosím pošle správu🙂, budem veľmi rada a vopred ĎAKUJEM. Čo by som mala o Bloaterovi vedieť? Čo alebo kto bol v predošlej epizóde pod hýbajúcou sa podlahou? Bol to on/oni, tí nakazení? Kto napísal odkaz na konci epizódy I'M SORRY? Bol to Sam ešte 'pred tým' alebo už Ellie 'po tom'? Nebála sa Ellie ostať v noci v spoločnej izbe so Samom? Prečo o tom PROBLÉME neupovedomila dospelákov? A ešte nechápem, prečo nezostali Joel a Ellie aspoň niekoľko dní v dome Billa a Franka, keď tam mali zásoby, teplú vodu atď. "If you turn into a monster is it still you on the inside?" ()

Rocky88

Zatím nejlepší epizoda. Hraje hodně na emoce, vynikají nejednorozměrné charaktery hlavních postav, atmosféra a v závěru výborná videoherní mise. Jediná škoda, že bloater nebyl na scéně déle. ()

Lenka.Vilka

Opět všechno, co od The Last of Us očekávám. Silný příběh vedlejších, ale důležitých postav. Emoce jako kráva a akce perfektní. Celá ta sekvence střelby z domu byla epická. A závěr...no, bez komentáře... ()

čidlo

Hru miluji a rád se k ní vracím.U Seriálu vím že ho uvidím jen jednou. Nejlepší pasáže v seriálu jsou stejné ty nezměněné. A co Bloper? No viděli jsme ho byl skvělý ale mám pocit že to bylo naposled. Rád se budu mýlit. 5díl 70% ()

DragonnCZ

Dosud nejlepší a nejvíc emoční epizoda. Já jakožto neznalec první hry, si seriál enormě užívám. Miluju tu vymakanou atmoséru. Dialogy, příběh, emoce, akci, ahh prostě ať už sakra výjde ta hra já už to potřebuju hrát! To co udělal otec toho dítěte, bylo strašně lidský a pochopitelný a emočně mě to fakt oddělalo. 10/10 No shit. ()

BROKEN_

Pátý díl přináší akci a diváci budou díky tomuto nadšení. Po předchozích dílech, kde akce skoro vůbec nebyla (objeví se vždycky jedna malá akční scéna), tak zde dojde na zatím největší akci. Mazin potvrzuje, že látce dokonale rozumí a jeho práce se scénářem je znamenitá. Joel a Ellie mají čím dál tím více mezi sebou skvělou chemii a já si tuhle seriálovou verzi těchto dvou pěkně užívám. Vlastně jsem si u páté epizody uvědomil, jak mi styl seriálu více a více sedí a já si to extrémně užívám. Dějová linka Henryho a Sama patří ve hře mezi ty nejlepší a zároveň i mezi ty nejemocionálnější. A seriál to vůbec nezkazil, ba naopak jsem měl pocit, že se to seriálu podařilo udělat ještě silnější. Závěr ačkoliv jsem to viděl několikrát, tak mě to vždycky dostane. Sam je v této seriálové verzi hluchoněmý a nejspíš i proto se podařilo seriálu z toho vymáčknout o špetku silnější podívanou. Bella Ramsey nevypadá jako herní Ellie a fanoušci na to pořád nadávají. Po pátém dílu jsem si její verzi Ellie hodně oblíbil. Pedro Pascal je fantastický. Lamar Johnson jako Henry super a Keivonn Montreal Woodard jako Sam to zahrál velmi pěkně. Hudba je ve hře při akci perfektní a mega napomáhá celkovému napětí. Zde je to stejný. Akce s nakaženýma je parádní a jakmile se dostal ke slovu Bloater... oh yeah! Šel z něho stejný respekt jako ve hře. CGI parádní a celkově seriál po technické stránce nemá chybu. V příštím dílu nás čeká Tommy a už podle traileru je nám prozrazeno, že se v sedmé epizodě dostaneme k pasáži ze hry, kde dojde na zimu a hráči moc dobře vědí, co se bude dít. Pro mě osobně je zima nejoblíbenější pasáž ze hry. Tak snad to neposerou. ()

Ryuuhei

Mám potřebu se vyjádřit k pátému dílu TLOU. Seriál mě jinak dost baví a přišel jsem mu na chuť, ale pátá epizoda absolutně nedosáhla mých očekávání založených na oslavných ohlasech. Ty mimojiné chválily novou „záporačku“, která měla být údajně mnohem horší a silnější osobností, než Negan z TWD. Kromě toho, že na ni nesedla herečka působící až moc jemně a sympaticky i v rádoby přelomových chvílích, mi celá dějová linka okolo ní přišla plytká a hloupě zařízlá, než se vůbec stačila nějakým způsobem víc rozrůst. Co naopak pochválím, je krátkou, ale silnou interakci s němým klukem, jehož osud rozhodně nebyl ničím příjemným a epizoda tak byla zakončena drsně a tíživě. Obecně závěr zahrnující i první větší souboj s hordou nakažených, kde nechyběla ani mladá clickerka, považuju za jeden z nejlepších momentů dílu. Zbytek takový nijaký, pozornost mi unikala do všech stran. 6-7/10. ()

elanius

Tak toto by už šlo. Takto zhruba si to nejako predstavujem, aj keď je jasné, že sa tempo znovu spomalí. Pedro Pascal to nenormálne ťahá a fakt to na ňom celé stojí, zatiaľ viac ako na mladej. Čo ma mrzí, že ona je falt zatiaľ len také 'cargo' toho príbehu, aj keď potenciál tam je a dúfam, že sa zúročí. (8/10) ()

Eleanor05

OBSAHUJE SPOILERY! Opět nám byly představeny postavy, které na konci dílu zemřely. Pomalu se z toho začíná stávat vzorec... Možná by bylo rozumnější soustředit se více na Joela a Ellie, než na sto padesát vedlejších postav, které stejně nemají dlouhého trvání. 2,5*. ()

Sany33

Príbeh: Kathleen v ceste za pomstou neváha obetovať všetko. Naši dvaja pútnici sa dostávajú do interakcie s dvomi najhľadanejšími mužmi v Kansnse a všetko vrcholí v momente keď sa prepadne zem a roky nenakojení mrtváci začnú kántriť všetko naokolo. Prevedenie: Za mňa dokonalá časť. Nič jej nechýbalo a keď sa skupinka rozhodla ísť do podzemia už som vedel že príde epika. Možno som trocha ochudobnený tím, že som nehral hru ale toto je veľká vec. Vizuál na dosť dobrej úrovni ale emočne je to opäť zvládnuté dobre. Všetky pohnútky hlavných postáv sa pekne vyzrážajú na emóciami ubitom divákovi. Paráda. 98% ()

stitch7

/// Asi jsem po tom parádním hodnocení čekal více. Při této epizodě jsem si vzpomněl na megabitvu v poslední řadě Hry o trůny - kvůli plot armoru, vidět bylo krásně. Působilo by to uvěřitelněji, kdyby se infikovaných ze země nevyhrabalo milion. Taktéž moc nerozumím té změně závěru příběhu Henryho, ve hře to bylo depresivnější, třeba díky té hračce, kterou Ellie schovala u sebe. ()

kenkaku

Neslyšící a ještě černoušek, jé… to muselo strhnout tabulky (a ani nemusel být jogurt, aby ta role v seriálu byla tutovka). Každopádně, epizoda překvapivě nenavazuje na předchozí, ale běží s ni paralelně (tedy prvních 15 minut, pak se to propojí). Na můj vkus se vše neskutečně vleklo (jako z čeho se vzalo hodnocení jako nejlepší epizody teda nepochopím). Hrozně zbytečně se tam žvaní. Skupinka v podzemí (kde mají být zavření nakažení) dělá kravál a hulákají jak mentálové a doslova 2/3 stopáže epizody se neděje nic. A samozřejmě, že přišla chvíle, kdy mě seriál ale nehorázně vytočil - to jako nešlo zamířit, vystřelit a psycho-Rose vyřešena? Uřízni hadovi hlavu… atd. Ukazuje to na lacinost scénáře (s ohledem jak to stejně ve finále dopadne). Pozn.: nejlepší (pětihvězdičková) pasáž epizody trvá pouhých 5 minut. Takže současných 91% si tohle opravdu nezasluhujete ani omylem. ()

klukluka

Perfektní ukázka nejednoznačnosti v otázce zdánlivě jednoznačného morálního selhání- selhání ve vyšším zájmu- v zájmu záchrany života blízké osoby. Zatímco čtverka byla vysloveně oddechová, pětka byla našlapaná a nervydrásající. Krapet mě znepokojilo to monstrum. Počítačová hra, podle které to má být natočený, mě minula a tohle stvoření narušuje moji dosavadní představu o tom, co se tady vlastně děje. Měl jsem za to, že je to o zdravých a nemocných a teď se do toho navíc přimotal tenhle nesmrtelnej mutant…? Buď to podobný motivy celý shodí, nebo tomu naopak přidají- zatím to nedokážu odhadnout. Jen mě to překvapilo, zatím to považuju za odbočku, která tomu ubírá na autenticitě. ()