poster

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (festivalový název)

 • Česko

  Cowspiracy

  (festivalový název)
 • USA

  Cowspiracy: The Sustainability Secret

Dokumentární

USA, 2014, 85 min

Kamera:

Keegan Kuhn
(další profese)
 • Pajky3
  ***

  Další z řady dokumentů, který si pokládá stejnou otázku a přitom nenabízí žádné nové či originální řešení. Myšleno tak, že nenabízí žádné řešení, které by nenabídly předchozí dokumenty. Řešení je tak jednoduché, že je neproveditelné. Čekal jsem víc informací a ne jen rozhovory s lidmi, kteří očividně nechtějí dát odpověď.(29.8.2015)

 • Kothy
  ****

  Docela zajímavý dokument o masovém průmyslu a ničení Země. Určitě nesouhlasím se vším, ale některé věci mě docela překvapily. Hlavně mě šokoval přístup velkých společností, které se tváří, že se nic neděje. Týpek je docela odvážný, že tohle natočil. Je to docela kontroverzní téma. Kácení deštných pralesů je docela průser. A co tam bylo s těmi slony nebo zabíjení lidí v Brazílii, no prostě hnus. Je to docela k zamyšlení, ale jen tak se asi něco nezmění... Každopádně vegana ani vegetariána to ze mě neudělá. :D "Připadám si, jako bych chodil v kruhu."(3.6.2015)

 • schizmo
  ****

  Tohle je docela šokující dokument, který pokud si ty statistiky a čísla necucají z prstu a jsou byť jen z poloviny pravdivé, sedláckými počty se zcela jasně ukazuje, že jestli nezměníme svůj způsob uvažování nejen v trvale udržitelném rozvoji, ale také ve vztahu k jídlu, čeká nás docela rychlá cesta do prdele. Ono je docela funny, že se tady nepracuje s novými výzkumy ani čerstvě objevenými čísly, pouze se někdo sebral a našel spojitost tam, kde by ji většina ani nehledela. Ba co víc, jak se ukazuje, slovo conspiracy v v přesmyčce názvu není úplně náhodné - podle všeho je za celou touhle mašinérií jak vládní, tak ekologický zájem, takže i na oko ekologické a enviromentální organizace jsou v tom namočeny tak, že neříkají celou pravdu a drží spotřebitele v záměrné omezené informovanosti. O čem že tu celou dobu mluvím? O děsivé řeči čísel, která ukazuje hrůznou souvislost mezi živočišnou výrobou a nároky na místo, kremení, vodu, znečištění a další faktory, které stav přirody rychle sunou na okraj propasti. Ono se to nezdá, a já si nedělám iluze, že to vůbec koho z většiny konzumentů zajímá, ale k vyprodukování 1 kg masa nebo 1 litru mlíka je potřeba, všeho x krát více za jednotku času, než spotřebuje sám člověk čili pokud by se všechny plodiny, co zbaští hospodářská zvířata využily na výrobu jídla, nikdo by netrpěl hladem. Nebo další statistikou co mě docela šokovala, je fakt, že kdyby všichni obyvatelé číny chtěli spotřebovat tolik masa (tuším hovězího) jako ve Státech, tak v přepočtu to znamená, že na planetě není ani tolik místa, aby bylo vůbec vyprodukováno. Jako třešničku na dortu si můžete dát zaskočené zástupce jednotlivých organizací, kteří jsou úplně v prdeli tím, že nevědí, co mají odpovědět nebo tím, že se jich na tohle vůbec někdo ptá, takže ve výsledku si stejně povzdechnete nad tím, že tohle je předem prohraný boj, protože pokud bude ve světových vládách dostatek masožroutů, vždy to povede k posvěcení zákonů, které raději dovolí devastaci pralesů, zabírání půdy či znečišťování prostředí. Protože proč? No protože právo na maso, mlíko a další živočišné výrobky si nikdy vzít nenechají. Ještě než si pomyslíte něco o veganské propagandě, aniž by jste se na dokument koukli nebo si snadno spočítali dvě a dvě, nezbývá mi než doufat, že Satan v pekle je vegan :D :D :D.(11.1.2015)

 • neoBlast
  ***

  Další dokument na téma životního prostředí, sám režisér už v úvodu zmiňuje svůj obdiv k Alu Gorovi a oscarové Nepříjemné pravdě. Bohužel ale ve srovnání se svým idolem tento dokument naráží co se většiny filmových měřítek týče a vlastně náhodného diváka (já) umlátí spoustou "hokejkových" grafů a srovnání. Už dlouho mi 85 minut s filmem nepřišlo tak moc dlouhých. Jsem divák, který i u dokumentární tvorby chce něco cítit - pobavit se, či bát se, či být napnutý, ale bezpohlavní Cowspiracy je příliš suchým akademikem na jehož přednášce jsem se ocitl zřejmě omylem. 65 %(28.12.2015)

 • whack
  *****

  Prvá polovica dokumentu plná štatistík a grafov bola pre mňa pútavejšia ako druhá časť, ktorá nie je bežným propagovaním vegánstva, ale tvrdí, že keď ľudia prejdú na vegánsku stravu, zachránia Zem, a s týmto ja tak úplne nesúhlasím. Keby to krmivo, ktoré je využívané na vykrmovanie zvierat, sa namiesto toho použilo na nakŕmenie ľudí, mohlo by sa možno nasýtiť aj stokrát viac ľudí. A čo?! Teraz, keď je nás 7 miliárd všežravcov, máme ešte možnosť vybrať si alternatívu, ale keď nás bude 10 miliárd vegánov a priestor na produkovanie vegánskych potravín bude budovaný na úkor inej zelene, tak čo potom? Bude to ešte horšie, pretože už nebudeme mať alternatívu v zálohe. Pralesy sa klčujú rovnako kvôli rozširovaniu dobytčích fariem a rovnako kvôli rozširovaniu sójových plantáží. Je nás veľa. Environmentalizmus, ktorý je tak strašne nevyhnutný, nemusí začať a nemôže končiť vegetariánstvom! Vegánstvo, pokiaľ je u dotyčného jedinca vrcholom jeho aktivizmu, nie je dostatočným riešením. Vegánstvo ako životný štýl a spôsob stravovania je prospešný po každej stránke, no vo výsledku môže byť niekedy účinnejší aktívny nevegetarián, ako pasívny vegán. Samozrejme by som vôbec nebol proti, keby sa nám podarilo agrobiznis v chove hospodárskych zvierat úplne zrušiť, hoci aj bojkotom živočíšnej výroby, ale buďme realisti. Je jasné, že chov hospodárskych zvierat je obrovskou environmentálnou záťažou, ale ak niekto prejde na vegánstvo s tým, že tým zachráni Zem a že viac už robiť netreba, to je nonsens. Štatistiky v tomto dokumente sú tiež niekedy nepresné, napríklad, hovorí sa tam, že denne sa narodí na Zemi 160 000 ľudí, ale v skutočnosti je iba čistý prírastok (čiže už s odrátaním tých, čo zomrú) 250 000, čo je dosť alarmujúce číslo, každopádne som čakal viac objektívnych informácií ohľadne preľudnenia už keď do tej témy rypli.(1.11.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace