Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (festivalový název)

• Česko

Cowspiracy

(festivalový název)

Cowspiracy: The Sustainability Secret

Dokumentární

USA, 2014, 85 min

Keegan Kuhn

Ptát se doktora vegana, jestli je veganství dobrý pro tělo, mi nepřijde úplně vypovídající. Jsem teď dost překvapenej, že to má jen 85 minut. Pocitově mi to přišli cca 2 hodiny. Režisér byl na začátku zklamán z toho, že začal šetřit vodou, elektřinou a jezdit na kole, a nic se se světem nedělo. Nakonci filmu teda začal být veganem. Pochybuju, že se něco dělo. Ale dokument to je určitě zajímavej, obohacující. A rozhovory s ekologama jsou absolutní bomba. V druhé polovině to na mě působilo jako reklama na veganství, čehož jsem se před filmem dost bál. Tak jsem zvědavý jestli ta neuvěritelná čisla ve všech těch grafech jsou pravdivá, a nebo se budu moct na tenhle dokument v roce 2030 kouknout znova.(14.3.2016)

Na první pohled se zdá být tento dokument o tom, že rostlinná BIO strava a zemědělství je jediné správné a udržitelné a velkochovy čehokoliv jsou špatné a mohou mimo jiné i za změny klimatu. Samozřejmě takové tvrzení už dávno platí a netřeba o něm dlouze polemizovat. Co mě osobně bavilo sledovat víc, je chování lidí, argumentace nejrůznějších ekologických organizací a samozřejmě pozadí celého dokumentu. Zároveň jsem si připomněl jak USA už dávno nemá charakter kapitalistické a demokratické země jako měla před sto lety. Každý, kdo byl v USA (já byl) a dokáže se kolem sebe dívat kriticky, tak vidí, že z Ameriky se stala taková Potěmkinova vesnice. Vše se tváří jakože vyspěle, demokraticky a svobodně, ale jaksi to smrdí od hlavy a není to jen dobytek. Mrzí mě pouhých 355 hodnocení....90%(10.10.2015)

FAKTY z dokumentu. | Cowspiracy v prvom rade ponúka široký pohľad na environmentálnu stránku živočíšneho poľnohospodárstva. Zaoberá sa eko-organizaciami, a prečo nepoukazujú na primárnu príčinu deštrukcie Zeme, ktorou je agro-biznis. Prečo sú aktivisti na práva zvierat považovaní za č.1 v zozname teroristov. Ako sa divé zveri stávajú obeťami ľudskej moci a nenásytnosti. Porovnanie živočíšneho poľnohospodárstva a preľudnenia, a ktoré z toho má väčší dopad na životné prostredie. Čelíme, či má nejaký význam jedenie živočíšnych výrobkov iba raz za čas, alebo by bolo najprospešnejšie ich vylúčiť úplne. Ale čím viac pátrame zo stránky životného prostredia, naskytne sa nám pohľad na zabíjanie zvierat z prvej ruky, kde sa nám otvoria oči ďalšiemu aspektu, ktorý sme stratili vďaka úspešného vymývaniu mozgov korporáciami - a to je, súcit k zvieratám. V závere dokument poskytuje alternatívy na mäso, mlieko, vajcia, a prichádzame k názoru, že z hľadiska uživenia 7 miliard ľudí nie je živočíšne poľnohospodárstvo efektívne, a môžeme byť zdravý aj na úplne rastlinnej strave. | moja odpoveď na pár komentárov - kinghome - zvláštne, že mäsožravá propaganda ti nevadí, a hovoríš, že mäso ti chutí? predtým alebo potom, čo ho ochutíš rastlinnými potravinami (soľ, koreniny, omáčky) | LordSnape - "Souhlasím s názorem, že je lepší být aktivní a uvědomělý všežravec" ty si potom pozeral nejaký iný dokument, pretože v Cowspiracy je JASNE vysvetlené, že to touto vysnenou ružovou cestou s poníkmi nepôjde, že je to len mýtus pre tích, ktorí sa nechcú zmeniť. "než jen laxní vegan/vegetarián, který jen poučuje a útočí, než aby něco skutečně dělal pro planetu." znova, musel si pozerať nejaký iný dokument, pretože v tomto je JASNE vysvetlené, že vegánska strava je jediná cesta, ako zachrániť planétu. A ekonomika funguje na jednoduchom princípe dopytu a ponuky, takže menej ľudí stravujúci sa živočíšnymi produktmi a viac stravujúci sa rastlinnou stranou = dotyčný ROBÍ niečo pre planétu. A nepleť tu sem vegetariánstvo - odkiaľ si myslíš, že pochádza mlieko? snáď nie od kráv? a o akom zvierati sa naviac rozpráva v tomto dokumente? máš to rovno aj v názve. whack - "Teraz, keď je nás 7 miliárd všežravcov, máme ešte možnosť vybrať si alternatívu, ale keď nás bude 10 miliárd vegánov a bude dochádzať priestor na produkovanie vegánskych potravín, čo potom? Bude to ešte horšie, pretože už nebudeme mať alternatívu v zálohe. Pralesy sa klčujú rovnako kvôli rozširovaniu dobytčích fariem a rovnako kvôli rozširovaniu sójových plantáží." aj keď by nás raz bolo 10 miliárd vegánov, tak je to omnoho menej než 70 miliárd dobytka rok čo rok chovaných a zabitých. A prečo by sme mali pestovať sóju? prečo nie zemiaky, ryžu, kukuricu...alebo niečo oveľa lepšie - ovocné sady? "Je jasné, že chov hospodárskych zvierat je obrovskou environmentálnou záťažou, ale ak niekto prejde na vegánstvo s tým, že tým zachraňuje Zem a že viac už robiť netreba, to je nonsens." jeden vegán svet nespasí, rovnako ako jednotlivec, ktorý sa rozhodne neprodukovať deti. V Číne už začali s regulovaním populácie, neviem či aj v Indií a iných štátov..takže dačo sa proti nadmernej populácie už robí, neviem čo viac chceš. Z večera na ráno sa zmena nestane. Nemyslím si, že by dokument si myslel, že vôbec netreba regulovať ľudskú populáciu (že stačí prejsť na vegánsku stravu a môžeme sa rozmnožovať ako chceme), ale je faktom, že nadmerná populácia UŽ JE predmetom diskusie v nejakých krajinách, zatiaľ čo najväčší kontribútor znečisťovania životného prostredia - agro biznis, o tomto sa veľmi nehovorí, viď. najväčšie environmentálne organizácie sa tomuto vyhýbajú, pretože agro biznis má vo vláde veľkú moc, viď. prečo aktivisti boli a sú zabíjaní.(25.8.2014)

Další dokument na téma životního prostředí, sám režisér už v úvodu zmiňuje svůj obdiv k Alu Gorovi a oscarové Nepříjemné pravdě. Bohužel ale ve srovnání se svým idolem tento dokument naráží co se většiny filmových měřítek týče a vlastně náhodného diváka (já) umlátí spoustou "hokejkových" grafů a srovnání. Už dlouho mi 85 minut s filmem nepřišlo tak moc dlouhých. Jsem divák, který i u dokumentární tvorby chce něco cítit - pobavit se, či bát se, či být napnutý, ale bezpohlavní Cowspiracy je příliš suchým akademikem na jehož přednášce jsem se ocitl zřejmě omylem. 65 %(28.12.2015)

Tohle je docela šokující dokument, který pokud si ty statistiky a čísla necucají z prstu a jsou byť jen z poloviny pravdivé, sedláckými počty se zcela jasně ukazuje, že jestli nezměníme svůj způsob uvažování nejen v trvale udržitelném rozvoji, ale také ve vztahu k jídlu, čeká nás docela rychlá cesta do prdele. Ono je docela funny, že se tady nepracuje s novými výzkumy ani čerstvě objevenými čísly, pouze se někdo sebral a našel spojitost tam, kde by ji většina ani nehledela. Ba co víc, jak se ukazuje, slovo conspiracy v v přesmyčce názvu není úplně náhodné - podle všeho je za celou touhle mašinérií jak vládní, tak ekologický zájem, takže i na oko ekologické a enviromentální organizace jsou v tom namočeny tak, že neříkají celou pravdu a drží spotřebitele v záměrné omezené informovanosti. O čem že tu celou dobu mluvím? O děsivé řeči čísel, která ukazuje hrůznou souvislost mezi živočišnou výrobou a nároky na místo, kremení, vodu, znečištění a další faktory, které stav přirody rychle sunou na okraj propasti. Ono se to nezdá, a já si nedělám iluze, že to vůbec koho z většiny konzumentů zajímá, ale k vyprodukování 1 kg masa nebo 1 litru mlíka je potřeba, všeho x krát více za jednotku času, než spotřebuje sám člověk čili pokud by se všechny plodiny, co zbaští hospodářská zvířata využily na výrobu jídla, nikdo by netrpěl hladem. Nebo další statistikou co mě docela šokovala, je fakt, že kdyby všichni obyvatelé číny chtěli spotřebovat tolik masa (tuším hovězího) jako ve Státech, tak v přepočtu to znamená, že na planetě není ani tolik místa, aby bylo vůbec vyprodukováno. Jako třešničku na dortu si můžete dát zaskočené zástupce jednotlivých organizací, kteří jsou úplně v prdeli tím, že nevědí, co mají odpovědět nebo tím, že se jich na tohle vůbec někdo ptá, takže ve výsledku si stejně povzdechnete nad tím, že tohle je předem prohraný boj, protože pokud bude ve světových vládách dostatek masožroutů, vždy to povede k posvěcení zákonů, které raději dovolí devastaci pralesů, zabírání půdy či znečišťování prostředí. Protože proč? No protože právo na maso, mlíko a další živočišné výrobky si nikdy vzít nenechají. Ještě než si pomyslíte něco o veganské propagandě, aniž by jste se na dokument koukli nebo si snadno spočítali dvě a dvě, nezbývá mi než doufat, že Satan v pekle je vegan :D :D :D.(11.1.2015)