Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti

(festivalový název)
  • Česko Cowspiracy (festivalový název) (více)

Producenti Kip Andersen a Keegan Kuhn spojili svoje sily za účelom preskúmania problematiky s porovnateľnou mierou kontroverzie, akú v roku 2013 priniesol dokument Blackfish namierený proti zábavnému parku SeaWorld. Ukazujú, ako najväčšie svetové organizácie na ochranu životného prostredia ignorujú najvýznamnejšiu deštruktívnu silu dnešnej doby. Dokument predstavuje šokujúce, no napriek tomu úsmevné metódy s cieľom nájsť skutočné riešenie a fungujúcu cestu k udržateľnosti. Cowspiracy môže byť jeden z najvýznamnejších filmov slúžiacich na inšpiráciu a povzbudenie snáh o záchranu planéty. (ChArLeNe)

LordSnape

První hodina odkrývá nepříjemná fakta i způsoby přehlížení některých neziskovek a obrovitánskou aroganci ze strany Greenpeace, ale poslední půlhodina je už jen veganská a nadmíru trapná agitka za nepožírání masa. Velmi mě rozčiloval chlápek, který více jak 30 let farmařil a rozmohl v USA masný průmysl, aby mi pak v dokumentu za další léta později říkal, že ten kdo jí maso, nic pro planetu nedělá. Souhlasím s názorem, že je lepší být aktivní a uvědomělý všežravec, než jen laxní vegan/vegetarián, který jen poučuje a útočí, než aby něco skutečně dělal pro planetu. ()

noriaki

Víte jak poznáte v místnosti plné neznámých lidí vegana? Do deset minut Vám to sám řekne. Nemám rád konspirační teorie. A tvrdit, že celý svět zamlčuje prostou a jednoduše pochopitelnou pravdu nedozírného významu, je konspirační teorie. Cowspiracy předkládá impozantní sbírku grafů a statistik, vesměs bez uvedení zdroje, nebo jakéhokoliv ověření. Spousta z nich je už na první pohled absurdní. Pokud je na vyprodukování jednoho litru mléka potřeba 1000 litrů vody, tak jenom české krávy při své produkci 2,9 mld litrů mléka spotřebují ročně 2,9 biliónů litrů vody, což je zhruba jeden a půl Balatonu. Také to mimo jiné znamená, že kráva která nadojí denně průměrně 20 litrů mléka, na tenhle výkon potřebuje větší zahradní bazén vody. A příští den druhý bazén. Ano, kdyby jsme vyvraždili převážnou část krav, prasat, ovcí, koz a slepic, tak by se přírodě nepochybně ulevilo. Ale pochybuji, že by to vydrželo nadlouho. Koneckonců hlas vypravěče sám říká, že živit velkého savce rostlinou stravou je strašně náročné. Příklady vyznavačů raw stravy pojídajících osm kilogramů ovoce a zeleniny denně, nebo frutariánů s jejich spotřebou 200 kilogramů zeleniny týdně "..... doma mám čtyři ledničky a salát nejím z talíře ale z kýble" jsou sice zajímavé, ale nějak se z nich vytratila ta ekologická nenáročnost. Pak už asi nezbude, než se živit pránou. Á propos, pokud ekologické organizace zamlčují náročnost živočišné výroby z důvodu kontroverznosti tématu, co teprve fakt, že značnou část vody a masa spotřebuje téměř 600 miliónů domácích koček a téměř 400 miliónů psů. Ale vysvětlujte lidem, že pro dobro planety musí vybít i je. ()

Snorlax

Dokument o prdu, ano skutečně o děsivosti kravského pšouku, nudně, stále dokola, pokud jste tu stejnou větu nepochopili napoprvé, ani při stém opakování, nemusíte se bát, do skoro hodiny a půl se tatáž informace vměstná zsjisté ještě mnohokrát. Andersen odvedl medvědí službu celému enviromentálnímu hnutí. Uchopil sice zajímavou informaci, ale zpracoval ták špatně, že tím spíše přesvědčil vegany, jské se dopouštějí chyby, když nejedí mado, než aby přesvědčil všežravce, že pro zachování lidstva bude potřebné začít se krotit v nárocích. Zdá se mi, že mnozí hodnotí samotnou myšlenku, nikoliv zpracování dokumentu. ()

Khalesi

Možno byť veganom nie je dostatočné riešenie, ale je to skutočne dobrý štart. Štatistiky sú štatistiky, niekoho možno presvedčia viac, ako emócie ako súcit a láska. Každopádne ak chceme pomáhať zvieratám a planéte v prvom rade musíme prestať vnímať ich telá, ako našu potravinu. Musíme ich začať brať ako živé bytosti, ktorých domovom je na ich nešťastie planéta, kde žijeme aj my. Musíme si uvedomiť, že nie je prirodzené to, ako s nimi zaobchádzame a ako ich vyhladzujeme. Zamyslime sa nad prácou organizácií ako Greenpeace, čoho všetkého už dosiahli a prečo to vlastne robia. Takéto dokumenty sú prospešné jedinému účelu, rozšíriť nám obzory a tak trochu nás nakopnúť v snahe urobiť svet lepším a zachovať ho ako bezpečný domov pre všetkých jeho obyvateľov, nie len pre ľudí. ()

decouble

Nemám tenhle typ dokumentů rád, melodramatická stavba obsahující záběry na zamyšleného, bojujícího vypravěče (průvodce dokumentem) a jeho setkání s lidmi, kteří podporují jeho názory a občas pronášejí patetická hesla jako: "You can change the world." Nicméně, jakkoliv to může být přetažené za vlasy, něco na tom asi bude, a neuškodilo by se trochu omezit ve spotřebě masa (hlavně v bůčkovitý USA). ()