Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (festivalový název)

• Česko

Cowspiracy

(festivalový název)

Cowspiracy: The Sustainability Secret

Dokumentární

USA, 2014, 85 min

Keegan Kuhn

Ptát se doktora vegana, jestli je veganství dobrý pro tělo, mi nepřijde úplně vypovídající. Jsem teď dost překvapenej, že to má jen 85 minut. Pocitově mi to přišli cca 2 hodiny. Režisér byl na začátku zklamán z toho, že začal šetřit vodou, elektřinou a jezdit na kole, a nic se se světem nedělo. Nakonci filmu teda začal být veganem. Pochybuju, že se něco dělo. Ale dokument to je určitě zajímavej, obohacující. A rozhovory s ekologama jsou absolutní bomba. V druhé polovině to na mě působilo jako reklama na veganství, čehož jsem se před filmem dost bál. Tak jsem zvědavý jestli ta neuvěritelná čisla ve všech těch grafech jsou pravdivá, a nebo se budu moct na tenhle dokument v roce 2030 kouknout znova.(14.3.2016)

Dokument bych rozdělil do dvou částí, první hodinová část, která je skvělá a zajímavá, zabírá se Greenpeace a dalšími organizacemi, kteří se tváří tak, že dělají pro životní prostředí všechno, ale ve skutečnosti získávají příspěvky od výrobců masa a vlastně nikdo tam neřeší ten největší problém, i jako masožrouta mě tohle vážně chytilo a bylo to strašně zajímavý, i to, že když chtěl náhodou někdo říct celou pravdu, tak byl shodou náhod zavražděn, nebo že většina lidí o tom nechce vůbec mluvit právě pro to, aby se jim něco nestalo. To je ta první část, která je jasně 5*, bohužel následuje druhá půl hodinová část, která se zvrhává v klasickou propagandu Veganů, kde se chlápek ptá na dementní otázky s jasnými odpověďmi, ale dělá to tak, aby přesvědčil co nejvíc lidí, aby se dali na veganství taky, tahle část mi přišla vážně směšná a odpadová, ale na druhou stranu musím říct, že kdybych byl malej zmrdík, co ještě netuší o světě a viděl tenhle dokument, tak se na vegetariánství nebo veganství dá, naštěstí to není můj případ a já budu stále žrát maso, protože je prostě dobrý a já bez něj žít nemůžu, nebo prostě nechci.(4.1.2015)

Další z řady dokumentů, který si pokládá stejnou otázku a přitom nenabízí žádné nové či originální řešení. Myšleno tak, že nenabízí žádné řešení, které by nenabídly předchozí dokumenty. Řešení je tak jednoduché, že je neproveditelné. Čekal jsem víc informací a ne jen rozhovory s lidmi, kteří očividně nechtějí dát odpověď.(29.8.2015)

Docela zajímavý dokument o masovém průmyslu a ničení Země. Určitě nesouhlasím se vším, ale některé věci mě docela překvapily. Hlavně mě šokoval přístup velkých společností, které se tváří, že se nic neděje. Týpek je docela odvážný, že tohle natočil. Je to docela kontroverzní téma. Kácení deštných pralesů je docela průser. A co tam bylo s těmi slony nebo zabíjení lidí v Brazílii, no prostě hnus. Je to docela k zamyšlení, ale jen tak se asi něco nezmění... Každopádně vegana ani vegetariána to ze mě neudělá. :D "Připadám si, jako bych chodil v kruhu."(3.6.2015)

Na první pohled se zdá být tento dokument o tom, že rostlinná BIO strava a zemědělství je jediné správné a udržitelné a velkochovy čehokoliv jsou špatné a mohou mimo jiné i za změny klimatu. Samozřejmě takové tvrzení už dávno platí a netřeba o něm dlouze polemizovat. Co mě osobně bavilo sledovat víc, je chování lidí, argumentace nejrůznějších ekologických organizací a samozřejmě pozadí celého dokumentu. Zároveň jsem si připomněl jak USA už dávno nemá charakter kapitalistické a demokratické země jako měla před sto lety. Každý, kdo byl v USA (já byl) a dokáže se kolem sebe dívat kriticky, tak vidí, že z Ameriky se stala taková Potěmkinova vesnice. Vše se tváří jakože vyspěle, demokraticky a svobodně, ale jaksi to smrdí od hlavy a není to jen dobytek. Mrzí mě pouhých 355 hodnocení....90%(10.10.2015)