Na jaře roku 1917 po únorové revoluci v Rusku se vlivem bolševických agitátorů i německých špiónů rozpadá bojová morálka armády, ale i tradiční společenské vazby. Velitelé nemohou rozhodovat bez souhlasu tzv. rudých vojenských výborů. Vojáci nechtějí bojovat. Ztracenou bojovou disciplínu chce velitelství pozdvihnout pomocí vzorového ženského bataliónu smrti. Dobrovolnice, dívky z různých společenských vrstev, procházejí výcvikem v týlu a poté odcházejí na frontu. Zde se setkávají s demoralizovanou armádou a pochopitelně i s drsnou realitou války. Jejich kamarádky umírají na otravy nebo v nerovném boji. Svou odvahou a chrabrostí jdou příkladem a probouzí zbytky cti i v ruských vojácích. (fly)

Big Bear

O Marii Bočkarjové a jejím ženském dobrovolnickém praporu jsem pranic nevěděl, dokonce ani moc detailů o onom přelomovém porevolučním období roku 1917 v ruské armádě. Tohle období jsem měl prostě zaškatulkováno jen tak, že po revoluci měli Rusové svých problémů dost a přestali válčit. Jak ale postupně prorůstal rudý mor původně carskou armádu i jaký to mělo dopad můžete vidět v tomto filmu. Sice okrajově, ale pro mne to byla ta cennější část. Jak říkám o ženském praporu jsem doposud nic neslyšel a tak jsem nucen vycházet z toho co mi film předložil. Sice je to hodně patrioticky zabarvené, lehce afektované a snad i naivní, ale věřil jsem tomu. Dáte-li so totiž do strýčka Googla heslo Maria Bochkareva, vyskočí vám hafo černo-bílých fotek nejen této válečnice, ale i jejích spolubojovnic a že jich je tam nemálo. Filmu jsem tedy vděčný, že jsem si zase o něco doplnil vzdělání. Je to pro mne další kamínek do mozaiky dějin Evropy dvacátého století. Z filmařského hlediska bych toho moc nevytýkal. Rusové točit umí a na válečné kousky jsou poslední dobou specialisté. Dobové prostředí umí vykouzlit na jedničku a je jedno zda se jedná o nějaký prospekt, či zákop z první světové... Přes můj počáteční despekt převládá spokojenost. Vyděšen srovnáním s A jitra jsou zde tichá, jsem si nakonec oddychl. Takže za mne je to za 4 vlčí máky. * * * * ()

sniper18

Keďže ruské vojnové filmy sú v posledných rokoch čím ďalej lepšie a tentokrát ešte s tématikou prvej svetovej vojny a zákopového typu boja, čo mám veľmi rád, pričom sa ale moc často nevyužíva, tak som si Batalion nemohol nechať ujsť a síce sa nemôžem zbaviť pocitu, že potenciál bol predsa len väčší, ale aj tak sa mi to páčilo. Hlavne by to chcelo trochu rovnomernejšie rozloženie filmu, aby bola tá pokojnejšia, ale aj bojová fáza v aspoň približnej rovnováhe. Ale aj tak mi to dlhý čas vyhovovalo, tá pokojná fáza síce zaberá takmer dve tretiny filmu, ale v priebehu mi to vôbec nevadilo, keďže je veľmi dobre zvládnutá. Ponúka síce len také typy scén, aké sa v tomto žánri dali vidieť už nespočetnekrát, ale hlavne, že to stále funguje. Dokázal som si vytvoriť vzťah k viacerým postavám, aj keď musím priznať, že po radikálnom skrátení vlasov som mal občas problém sa pri niektorých orientovať, veľkým plusom je perfektne podaná postava veliteľky, či už sama o sebe, ale aj vo vzťahu k vojačkám, k tomu atraktívny tréning a mnoho štandardných, síce mnohokrát videných, ale aj tak stále zaujímavých problémov, takže tu som sa ani na okamih nenudil, dosť ma to bavilo a tešil sa, čo prinesie presun na front. Ale tu predsa len príde sklamanie, potrebovalo by to výrazne predĺžiť, lebo už to skončí až príliš skoro a navyše sa mi to zdalo až príliš priamočiare, pričom viacero prvkov, ktoré som bral za samozrejmosť mi tu chýbalo. Toto sa už obmedzilo prakticky len na ten boj žien na ruskej strane a štandardných vojakov na nemeckej, doplnené o problémy s disciplinovanosťou mužov, čo ma ale moc nezaujímalo a to, na čo som sa tešil najviac, spoluprácu oboch pohlaví na jednej strane, pričom po počiatočnom pohŕdaní žien ako vojakov si časom vďaka svojej odvahe získajú ich rešpekt, čo som pokladal za úplnú samozrejmosť som nakoniec vôbec nedočkal. Ale beriem, že to bola moja chyba a predsa len sa tu stále nájde dosť kladov, takže aj táto fáza ma stále bavila. Po akčnej stránke som celkom spokojný, nájde sa tu síce len pár sekvencií, ale tie sú dobre zvládnuté. Mohli byť síce aj trochu veľkolepejšie, ale predsa len tu proti sebe stále stoja desiatky vojakov a tak v tom nie je väčší problém, vizuálne sú na tom perfektne, tá kamera sa mi miestami veľmi páčila, nesklame ani drsnosť, tu nemá s nežnejším pohlavím nikto zľutovania. Ale neprišlo mi to až tak dôveryhodné, niekedy sa až príliš málo strieľalo, akoby vojaci čakali len na to, aby mohli použiť bodáky a nože a tiež sa tu ženám občas darilo až príliš moc, ale zase beriem, že je to len film. A tak hlavne na tie akcie v zákopoch je radosť pozerať, no spomenúť musím ešte aj pár momentov, ktoré na mňa zapôsobili, lebo sa mi zdali až príliš kruté. Predsa len je rozdiel, keď vojak umrie štandardne v boji, ako tu, kde si nejakú postavu za dve tretiny filmu celkom obľúbim a potom zbytočne zomrie nejakým drsným spôsobom, lebo napríklad len chvíľu nedávala pozor. Takže celkovo som asi čakal o trochu viac, ale príbeh, postavy, vizuálna stránka a aj akcia sú na tom dobre a tak nemôžem hodnotiť horšie. 71% () (méně) (více)

tahit

Rusko v předvečer revoluce roku 1917 byl největší bordel na světě. Marie Botchkareva je taková ruská Johanka z Arku, která milovala svou zem až do roztrhání těla. Její nezodpovědní mužští kolegové totiž věří, že báťuška car vyhrát nemůže. Tak raději chlastaj jak duhy a své důstojníky považují za největší škůdce Velké Rusi. Nebýt toho zbytečného zapálení ohně při útoku na německé zákopy. Pro nic za nic. Mohlo to být lepší ()

gogo76

Iba nedávno Rusi urobili celkom vydarený remake slávneho hitu A rána sú tiché a už tu máme "ruskije ďévačky i žénštiny" opäť v plnej paráde. Príbeh podľa skutočnej udalosti dokáže upútať na 100%, zvlášť vynikne v pôvodnom znení v ruštine a celkovo si myslím, že sa film výnimočne podaril. Náborové i výcvikové scény sú rovnako dobré ako tie zákopové, v ktorých sa krvou a blatom rozhodne nešetrí. Na prvý pohľad prísna, ale spravodlivá veliteľka bataliónu zahral fantasticky. Pri scéne prvej ženskej obete, ktorú dovezú chlapi na povoze podala srdcervúci výkon, až sa mi slzy tlačili do očí. Výkony všetkých sú na profi úrovni, výborne bola vykreslená i nálada na fronte, v tých časoch už bol chaos a bordel v celom Rusku , to je skutočná pravda, ktorú potvrdzujú i knihy našich českých a slovenských legionárov z tej doby. Asi prvý krát som vo filme videl detailne strieľať plechovky s plynom!, celkovo úžasná scéna, vrátane všetkých zákopových scén, kde dostáva slušný priestor i nemecká strana a takto to mám rád. Má to celkovo ten správny náboj, adrenalín a sympatické a obetavé dévušky. Príjemné prekvapenie, ktoré je hriech vidieť s dabingom. Len titulky! 100%. ()

Ivoshek

Ruské válečné filmy z 21. století mají poněkud kolísavou úroveň. Asi to souvisí s celkově jiným vnímáním světa, než mají středoevropané. Je tu spousta obtížně uvěřitelného patosu i individuálních situací, které jsou podané na můj vkus strašně polopatě. Vlastně bych tomu vyčetl totéž, co většině filmů z US produkce. Rusové by se měli vrátit k tomu, co je šlechtilo třeba v Idi i smotri (naturalismus a civilnost) nebo v 9. rotě, kde se (až na výjimky) z těch vojáků nedělají hrdinští nadlidé. ()

Morholt

Po renovaci A jitra jsou zde tichá se Ivani pustili do další oslavy ruské ženy a tentokráte je to echt gerojská záležitost, která by mohla klidně ruským vojačkám sloužit jako propagandistické video. A možná že i slouží. No a podle toho to také vypadalo. Člověk se tomu naivnímu obrázku hrdinství musel kolikrát až smát a těžko říct, jestli by byla samotná Marie Bočkarjová spokojená s tím, jakou představu o ní a jejím praporu současníci předkládají. Nicméně co se bojových scén týče, tak se tu pár dobrých věcí našlo. Bavil mě plynový útok i drsná zákopová válka, ačkoliv by trochu neškodilo pohrát si víc s atmosférou. Nicméně těch válečných scén bylo poskrovnu a kormě nich se nebylo příliš na co dívat. 30% ()

Rakosnicek77

Ruská žena je buď krasavice, nebo vypadá jako traktor. Velitelka praporu Marie Bačkarijová, patřila jednoznačně k té druhé skupině a to jak ve filmu, tak bohužel i v reálu. Co ztratila na kráse, to získala na odvaze, kterou přenášela na celý svůj ženský prapor. Film je sice z historického hlediska trochu poamerikazovaný, což dokazuje hlavně závěrečná scéna v minutě dvanácté, nicméně věrně ukazuje reálný stav ruských frontových jednotek v první světové válce. Kolaboroval a zradil snad každý voják co tam byl :-) Aspoň tedy podle tohoto filmu. ()

PP66

Trochu naivistické ztvárnění bojů ženského praporu, ale budiž, demoralizace ostatních asi autentická. ()

Rodriguez

Nádherně vykreslený příběh prvního ženského bataliónu! Když mužská morálka šla po revoluci v roce 1917 v Rusku prudce k ledu, tak vojenský výbor rozhodl, že budou verbovat i ženy, aby armáda získala zpět svoji ztracenou disciplínu. Jenže tahle akce se nesetkala s povzbudivou reakcí a trvalo ještě hodně dlouho než se ženský batalion dočkal opravdového uznání! 80% ()

Nach

Před rusy klobouk dolu. Nevím, kde sbírají svůj kompraz, ale jejich historické filmy - a tento je toho ukázkou - je narvaný dobovým životem. Batalon je zvládnutým válečným filmem o ženském sboru, který byl nasazen, aby mužská bojová morálka se zlepšila. Zní to pitomě a tvůrci to jako pitomé myslím i chápaly. Proto je převážná část příběhu o tom, jak se ženy duševně vypořádávají s hrůzami Velké války a co je kde jako nezkušené ženy může překvapit. Sledujeme tak přerod z hezkých, dlouhovlasých dívek do polomužů, jenž jsou od sebe téměř k nepoznání. A to je zároveň i velký negativ. V úvodu si řeknete.... tohle je hlavní hrdinka a jde pomstít milého. Tohle je služka, která jí má přivést k matce. A toto je kamarádka téhle a tamta je zase šlechtična. Jenže jakmile jsou ostříhány, sotva si vzpomenete která je která. Nenajdete žádné styčné znaky, které by vám určili, že žena, co chce pomstít milého je tato, protože má pod okem pihu či že šlechtična nosí brýle. Na to zapomeňte. Díky tomu ztrácíte pouto s postavami, což je škoda, protože film je to výborný, dobře natočený i vedený. A ruské bojové scény jsou samozřejmě úchvatné. Palec nahoru a doporučuji všem milovníkům válečných dramatů. P.S. Feministky tento film budou milovat, neb muže vykresluje jako odpadlíky nemilující svůj národ, které ženy musí učit, co to znamená patriotství. 75% ()

laik_60

zaujímavý snímok o ženskej vojenskej jednotke a nesmiernom chaose aký vládol v ruskej armáde pred VOSR, tie nešťastné "výbory" premenili armádu na zbor ožratých anarchistov. ()

Trustme

Lákavé téma a mnou vyhledávané - Žena bojovnice - tentokrát na ruský způsob. Rusové válku ve filmu technicky zvládají stejně dobře, tak jako Američané tu svoji. Vždy tam, ale bude o něco více východní chrabrosti, lásky k vlasti. Ruský válečný film je většinou smutné, dojemné syrové drama, kde se umírá bez ohledu na to jestli je to hlavní postava, takže pravidlo, že hrdina přežije tu až tak neplatí. Zajímavá skutečnost z 1. světové války, kde si Rusko už tenkrát poradilo po svém s emancipací a bojkotem vojáků a byl vytvořen vojenský ženský prapor z dobrovolnic je skvělý námět pro film. Bohužel z úžasného válečného drama se spíš zrodilo místy bizarní dílo s opravdu ženským přístupem k boji. Pokud tvůrci chtěli ukázat, že ženy se pro válku nehodí, tak se jim to povedlo. Velká škoda, že charaktery žen jsou na začátku pěkně načrtnuty, ale pak se již ztrácí spolu s oholením hlavy vojaček a horší orientací kdo je kdo. Nepřehlédnutelné jsou ovšem dvě postavy: velitelka praporu, jejíž vizáž a herecký výkon je důvodem ke zhlédnutí a potom korpulentní dvoumetrová báryšňa střílející z lehkého kulometu a mlátící Němce pažbou. Pro svojí atypičnost (jako u všeho ruského) lze film označit za studijně zajímavý. ()

Heavyman

"Ruská Máša, není česká Dáša".... prapor mužatek od výcviku až po zákop. Určitě nevšední zážitek, který stojí za shlédnutí, snad i dobře zahraný, ale je moc cítit ta ruská hrdinská pachuť, tentokrát hnaná na feministky. ()

DJ Kritik

Film je veľmi dobre zrealizovaný a aj vcelku predostrie menej známe fakty z dejín. Postavy sú dobre zvolené a aj predstaviteľka veliteľky Bočkarevovej úlohu výborne zvládla. ()

martinkaziki

Zajímavé téma, bohužel pro mě nezajímavě zpracované. Nedala jsem to ani na jeden zátah. Přišlo mě to zidealizované, poameričtěné.. škoda. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory a sledovat výkony ruských herců mě dost baví, takže houby zle. ()

helrohir

Veľmi zaujímavý exkurz do histórie, o ktorej som dosiaľ nič nevedel. Je trocha na škodu, že Rusi netočia viac filmov z prvej svetovej, pričom z tej druhej sypú každoročne filmov aj niekoľko. Príbeh v tomto filme však určite prekonáva väčšinu z nich. Veľmi dobrý scenár, solídne herecké výkony, kamera aj bojové scény na úrovni. Ono fakt, že takých brutálnych zákopových bojov sa zúčastnili aj ženy je sám o sebe fascinujúci. Isteže si nerobím ilúzie, že všetko vo filme naozaj odpovedá histórii, a taktiež že mnohé scény sú nasiaknuté masívnym pátosom, ale proste tento príbeh má svoju vnútornú silu a podľa môjho názoru ide o jeden z tých lepších ruských vojnových filmov. 75%. ()

Baltahzor

Další ruská propagandistická blbost, přitom kdyby se odprostili od té své zapšklosti vůči Němcům, tak by točili mnohem lepší filmy. ()

pafka

Velke prekvapeni - film z bojist 1 sv. valky se jen tak nevidi. A jeste s zenskym praporem. Byl to vylet do valecne historie, kde, tak jako vzdycky v ruskych filmech, byly valecny efekty tak skutecny, ze to snad lepsi nemuze byt. Nektere mista byly trochu pritazene za vlasy, ale celkovy dojem to nezkazilo. Marija Aronova prekvapila s tim, ze vas zkraje nejak nezajimala a pak jste z ni nespustili oci. Kdo ma rad valecne filmy, nesmi tento minout. A velke prekvapeni nakonec, kdy se v epilogu priznavaji k tomu, ze ji zamordovali komousi. Myslim, ze nevidane v ruskych filmech. ()

a0001

Emotívne, kvalitné drama. Jednotlivé postavy a ich príbehy skvelo spracované, herecké výkony famózne. Mierne naivné a viac melodramaticky prifarbené. Ale inak príjemný filmový zážitok. 75% ()