Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Shaqual

Tak trochu jiná křížová výprava chrabrých novinářů, jež se postavili na odpor největšímu impériu našeho věku. Kdyby se tam jen o všech těch výhrůžkách, odporu církve a hněvu božím jen nemluvilo a něco z toho bylo i vidět... Ale i tak je dost parádní film, zejména kvůli scénáři a vlastně i samotnému příběhu, který si o zfilmování opravdu říkal. ()

Ninivius

Ze začátku trochu zmatek, než se zorientujete ve jménech uběhne dobrých 20 minut. Poté ale film nabírá na obrátkách, atmosféra houstne, a herci se konečně ukazují na maximum. Při sledování jsem měl pocit, že jsem součástí týmu Spotlight, a prožívám s nimi odkrývání něčeho obrovského, co nikdo na začátku nečekal. Téma celého filmu je dost silné, nic na nedělní posezení s rodinou. Doporučuji od filmu neodcházet, protože se v každé vteřině řeší něco důležitého. Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem v titulcích viděl, kolika míst na světě, se "tato věc" týká. Z herců pro mě vynikli hlavně Mark Ruffalo, Rachel McAdams a samozřejmě Keaton. Oscara si film rozhodně zasloužil. ()

syphoon

Oscarový snímek, u kterého jsem 2x usnul! Nebylo to však únavou či jiným syndromem, který by mne nutil zavřít oči, ale bohužel od první minuty mě film neuchvátil a svojí atmosférou mě takřka donutil hodit si pověstného šlofíka. Skvělý námět, bohužel pro mě, rozhodně nebyl přenesen na plátno. Ať už to bylo vinou únavy, tak jsem se v dialozích, jednotlivých jménech a celkově i ve filmovém ději často ztrácel. Čekal jsem nějaký boom efekt, který by mne vrátil do křesla. NIC. Dám tomu šanci určitě ještě jednou mě přesvědčit o opaku, ale momentálně můžu říci, že jsem z OSKAROVÉHO snímku zklamán! 60% ()

MAAUZ

Silné kafe. I když bylo chvílema velmi náročné číst titulky, zároveň vnímat film, souvislosti a pamatovat si všechna ta jména, Spotlight jsem si moc užil. Příjemnej film s nepříjemným a citlivým obsahem. Církev bych nazval nesilnější a nejrozsáhlejší mafia organizací na světě. Vždy byla, je a bude. Nikdo totiž není svatý. Stop Child Abuse. ()

Gromit

Zasloužený oscarový triumfátor. Spotlight je upřímnou oslavou staré dobré investigativní žurnalistiky, jakou byli před (téměř) čtyřiceti lety Všichni prezidentovi muži. Někdo možná namítne, že je to film příliš pomalý a příliš upovídaný, já se u něj ale ani trochu nenudil. Navíc jej zdobí skvělé herecké výkony všech zúčastněných, zejména pak famózního Michaela Keatona, který tu úspěšně navazuje na svůj comeback započatý (též oscarovým) Birdmanem. Opravdu výborné! ()

celticek

Z mého pohledu - konečně výborný film! Skvělé herecké obsazení, Ruffalo+Tucci jsou mí oblíbení. Keaton parádní výkon, to bych do něho neřekl. Pro někoho asi málo akční, mně se postupně budovaná atmosféra líbila. Ty svině mají pracky všude. Pocta novinařině. ()

elimS

50% - komentář 20ti slovy: Oscar za téma, protože pánbíčkářská USA. Nezáživné, plno jmen a jakože "šokující" zjištování. Abych nehanil, tak herecky a "filmově" zvládnuté obstojně. ()

existimi

Nestereotypní snímek o novinařině, na který všichni čekali. Musím se přiznat, že jsem toho moc o tomto skandálu nevěděl, byl jsem tehdy ještě příliš malý (i když to je přesně ta cílovka na kterou tehdejší duchovní mířili - fuj!). Jedná se o strašně silný a emotivní film, který Vás nenechá chladnými. Spotlight neřeší, co si o něm budou kritici myslet, a možná právě proto je to tak úžasný film. Obsazení by nemohlo být lepší (leda, že by tam měli Freemana jako stážistu, nebo tak něco), husí kůže od začátku do konce, skvělá kamera, takže 5 hvězd jasnejch! ()

departed

Až moc jmen a až moc názvů. Člověk, respektive konzumní divák, který o tomhle případu neví, nebo ví jen, že se někdy někde něco takového v Americe stalo, se v tom musel ztrácet už po první půl hodině. Třeba jako já. Já dokážu ocenit téma, zpracování, i herce či piánkovou hudbu, ale proč mi přijde, že je samotný Spotlight zajímavý jenom kvůli svému kontroverznímu tématu a možná proto posbíral i tolik cen, když přitom v ostatních aspektech zas tak nevyniká? A to mi k dobrýmu filmu opravdu už dnes nestačí. A aby si tvůrci zajistili jistojistý uznání od kritiků (hlavně těch amerických), tak tam nezapomenou zmínit, že v té době se také stalo 9/11, což tomu dodalo korunku a ceny se mohly jen hrnout. Takový okatý až mě z toho cuklo v hlavě, kam jsou tvůrci schopni zajít, aby z kontroverzního tématu (či katastrofy) vytěžili co nejvíc. ()

mysakus

Film, který má výborně napsaný scénář a pro někoho může být kvůli ukecanosti nezáživným dokumentem, by dle mě měl získat Oscara každý rok. Když jej spojíte s výbornými herci, jako je pro mě Michael Keaton a Mark Ruffalo, vtáhne Vás to do děje. Po shlédnutí filmu se akorát prohloubil můj negativní názor na církev jako takovou. ()

Scraffy

Naozaj bravúrne a s citom natočený film, ktorý rozpráva skutočný príbeh. Je to veľmi silné a vtiahne vás to ihneď do deja. A navyše rozpráva o veci, ktorá je sakra závažná a mala by sa riešiť ešte viac, ako teraz! ()

papadoce

Tak toto bola top dráma po všetkých stránkach. Ťažká téma, bravúrni herci, hudba dotvárala podmaz, réžia atmosféru. Ale to čo si na tomto filme zaslúži najväčší obdiv, je fakt, že z neho ani na sekundu nebolo cítiť oskarový kalkul a aj tak si na zlatú sošku siahol. Zaslúžene. Tlieskam. ()

HarqAlAda

Precíznou gradáciou deja a vyjavovaných faktov som dostal taký razantný preplesk že sa budem ťažko spamätávať. Som veľmi rád že vznikol tento snímok. ()

Maniik88

V dnešnej dobe unikátny film, o unikátnych novinároch, o veľmi nepríjemnej téme pre čiernokňažníkov, obsadený hereckou smotánkou a bravúrne zmiešaný do žurnalistickej drámy s prvkami dokumentárnosti. Celé to bolo veľmi zaujímavé, aj keď som sa občas strácal v menách a postavách (sťažovalo mi to pozeranie v originály s EN titulkami). Čakal som, ako mnohí, že sa tam pripletú nejaké vyhrážky, nejaký možno vrahovia a tak, ale nakoniec to vôbec nie je na škodu, že to tam nebolo. Bolo to aj tak zaujímavé. No a čo k cirkvi. To, že nejaký kňaz zneužije deti sa môže stať (sú ich milióny). No to, že to je 6%, a že si to navzájom tí smradi kryjú až po najvyššie miesta, že tie zvrhlé svine nestiahnu z obehu niekde do Vatikánskej knižnice ďaleko od ľudí, tak za to si zaslúžia pozatvárať a vymyškovať. Veriť v Boha sa dá aj bez kostola a čiernokňažníka, ktorému ide len o prachy a moc. ()

J.e.r.e.c

Taková ta hollywoodská klasika – ukecané procedurální drama podle skutečných událostí. I když, drama... Na první pohled působí všechno ve filmu velice všedně, obyčejně, až by se chtělo napsat nevzrušivě. Prakticky neustále sledujeme jen pár novinářů, jak si povídají s různými lidmi nebo sami mezi sebou, nejsou tu pražádné byť jen trochu akční scény, honičky v autech či temných uličkách, výhružné telefonáty, ani nic podobného, co by člověk ve filmech tohoto ranku čekal. Právě tahle civilnost ale dokonale vystihuje charakter celého filmu, který se nesnaží být šokantní, ani skandální, přestože si v rámci „civilizované“ společnosti nelze představit moc horších věcí, než je systémově posvěcené zneužívání dětí. I přesto může bezbožný český divák jen těžko pochopit, jaký dopad musely mít výsledky pátrání novinářských šťouralů ze Spotlightu na pánbíčkářskou Ameriku, kde je chození do kostela stejně pevnou součástí života jako konzumace burgrů, čumění na fotbal nebo vlastnění střelné zbraně. Úplně nejvíc mě na tom bavilo to zachycení esence skutečné novinářské práce, ten důvod, proč to ty lidi musí bavit. Vždyť kde jinde máte možnost jenom tím, že děláte svoji práci, „změnit svět“? A pak ten moment, kdy se v pondělí ráno rozezvoní celá redakce a stovky obyčejných lidí se jim rozhodnou svěřit se svým osobním příběhem a zároveň tak ulevit svým nočním můrám, to musí být neskutečný pocit hrdosti a euforie, kterou většina jiných zaměstnání nemůže nikdy nabídnout... 76 % ()

dkas

Velmi dobře! Příběh je velmi silný, zahrané je to perfektně, občas možná trochu moc jmen, člověk se trochu ztrácí, ale zase ne úplně. Samotný počin novinářů určitě stojí za palec nahoru. ()

boombang

Novináři rulezzz! Velmi dobrý a docela působivý film, u nějž ovšem jediné shlédnutí bohatě postačí. A žádná z oscarových nominací mi nepřijde adekvátní, není zde ani jedna scéna hodná delšího zapamatování. Ani zlatíčko Rachel se tu bohužel nijak zvlášť herecky nepředvedlo. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz