Přitažlivá a vyzývavá šestnáctiletá dívka nemá o ctitele nouzi, avšak o problém hýbající celým malým městečkem se zaslouží, když ze znásilnění obviní svého šarmantního strýčka, když se jej předtím marně pokoušela svést. Nahořklá komedie, jediný film režírovaný hercem Václavem Lohniským, se opírá o živelné herectví jak Vladimíra Menšíka v roli výřečného strýčka, tak Lucie Žulové jako poťouchlé svůdnice. Vcelku ožehavé téma bylo pojednáno vtipně a nešetřilo dvojsmysly, třeba při soudním přelíčení, kdy údajně postižená dívka byla vyzvána, aby se tužkou trefila do pohybujícího se papíru s dírkou... (oficiální text distributora)

Autogram

Prehnane aktívna čerstvá šestnástka za jednu noc takmer znásilní dvoch mužov a jeden za to skončí pred súdom. Lepšie by to vyriešil svojským odhadom asi aj natvrdlý príslušník VB. Súdny proces a záverečné krčmové a pijanské scény ma neuchvátili, no prvá polovica je výborná. Keď sú na scéne iba Menšík a jeho detská „obeť“ so svojimi rafinovanými podvodmi, to ma bavilo. –––– Chlap, hlavně když je ženatej, potřebuje nějaké rozptýlení. Básnici tomu říkají inspirace. –––– Ale vždyť vy s tím uhýbáte. – No, a to měla dělat ona. ()

Jezinka

Protivný fracek, co si myslí, že je v šestnácti dospělý, bodrý strýček, maloměsto a jeho charaktery. Dnes tě milujeme, zítra na tebe plivneme. Jen ten závěr mi neseděl, je chápu, jeho ne. Poučení - není nic horšího, než být vzornou manželkou a věřit mužovu charakteru. ()

Přemek

Hořce vtipný film o vesnici, křivém obvinění a kolektivním svědomí. Komedie Václava Lohniského v mnoha detailech odkazuje na skutečné procesy s nevinnými obviněnými, ať už v řeči Souškova obhájce (Karel Augusta), výkřiku Souškovy manželky o zřeknutí se svého manžela (totéž udělal syn L. Frejky v procesu se Slánským) nebo v Souškově vězeňském "příznání" k činu (ve stylu "když už mne odsoudili, tak ať mám aspoň dobrou historku pro spoluvězně"). Závěrečné "vyzvednutí" propuštěného Soušky k šestnáctileté neteři do seníku, které provedou Souškovi "milující" spoluobčané, pak trpce zachutná na patře... ()

Kámen

Mávej, mávej ... :-)))) . Jj, na plný počet hvězd to nebylo, přesto čtyři musím vyseknout. Výborná věc, která je tak trochu neznámá a pozapomenutá. Rozhodně neprávem. Jj, uražená ješitnost je svinstvo. ()

Vesecký

Příjermná, oddechová a tgrochu černá komedie, možná ta satira na lidskou přelétavost byla ušitá trošku horkou jehlou, ale jinak se člověk nenudil a příjemně se pobavil. Lucie Žulová byla už tenkrát pěkná kočička, ale hlavně sehrála svou roli velmi půvabně a suverénně. Překvapilo i herecké obsazení v čele s Jaroslavou Adamovou v roli, v níž jsme ji málokdymohli vidět i na jevišti. Pěkná role okrskáře Josefa Hlinomaze. A Jiřího Vondráčka jsem vůbec nepoznal... ()

mh.mail

60% - Film mi svým námětem trochu evokoval jiný počin té doby, a sice Svatbu jako řemen. Panenství a kriminál není špatné, ale Rudolf Ráž není Zdeněk Mahler a Václav Lohniský jako režisér, při vší úctě, není Jiří Krejčík, takže zatímco "Svatba" je pichlavá, nekompromisní a absurdními situacemi se jen hemží, "Panenství" vyznívá přece jenom mírněji a hladčeji. Absurdních situací je tu méně, ale některé jsou velmi výživné, např. již zmíňovaný pokus s prostrčením tužky dírou v papíru a pak samozřejmě naprostý závěr, pointa celého filmu, která je velmi neotřelá. Vladimír Menšík podává spíš umírněný, než živelný projev, mladičká Lucie Žulová je kočka, na níž oko rádo spočine. Vcelku příjemný a zábavný film. ()

MickeyStuma

Dnes už v podstatě neznámá černá komedie o událostech kolem obvinění ze znásilnění mladé dívky vlastním strýcem. A je otázkou, proč je snímek opomínaný. Byť se nejedná o dramatizaci, ale spíš o humorný nadhled, problematika, tak jak je stavěná, je přímo nadčasová. Zkrátka, něco takového by se mohlo stát i dnes. O to smutnější, vlivem nezájmu o tento snímek, je fakt, že se jedná o jediný film Václava Lohniského, který nejen že spolupracoval na scénáři, ale posadil se i na režijní stoličku. Jedná se o jeho jediný film, na kterém pracoval jako režisér, a film je to vskutku výborný. Zásluhu samozřejmě na tom má také Vladimír Menšík v roli obviněného strýce, na kterém je celá tato koncepce stavěná. Málo se ví, že Václav Lohniský působil, kromě herectví, také jako režisér divadelní, takže režijní zkušenosti měl, byť krapet odlišné. Máme tu svůdnou šestnáctiletou dívku, neustále se ke svému strýci vtírající, která přijde o panenství s místním hochem, kterého však zapře a její aktivní matka vlivem různých výpovědí a drbů obviní právě jejího strýce. Pro něj je to katastrofa, neboť měl být zrovna zvolen předsedou národního výboru. Následující dění plně ukazuje průběh vyšetřování, soud a hlavně jak reagují obyvatelé malého městečka, kde se příběh odehrává. Ožehavé téma ve svém smyslu skutečně zdvihá varovný prst, neboť se zde jasně ukazuje, jak stačí málo, aby byl člověku zničen život. Fakticky do průběhu vývoje děje je vybráno to nejpodstatnější a když se nad tím vším zamyslíme, od reality to skutečně moc daleko nemá. ()

Ygnor

Líbil se mi cynicko- moralistický styl pana Lohninského. Navíc dlouho jsem se tak u filmu neprogramovaně nezasmál, kdy nabízím třeba repliku typu: "....děti, Váš tatínek byl mučedník, pamatujte si to navěky" nebo některým drobným gagům, třeba když paní zapisovatelka u soudu přikusovala obrovský krajíc chleba... Škoda, že tento kus byl tak pozapomenut (zřejmě byl po svém uveřejnění zmražen a uložen na dno archívu). ()

rivah

V době vzniku filmu bylo zřejmé, že jde (mimo jiné) o alegorii politické vývoje, chování lidí před srpnem 1968 a po něm, manipulace veřejnosti aj. Scénář i režie nevyrovnaná, pár dobrých herců - Menšík, Hlinomaz a další... ()

Pitryx

Tak pan Menšík perfektní, na slečnu Žulovou byl hezký pohled, ale to je zhruba vše. Scénář měl být asi komediální, ovšem nějak se mu to nedařilo. Herecká sestava mimo hlavní role byla volena velmi dobře. No, a protože šlo o režijní prvotinu docenta Chocholouška, musím také něco přidat. ()

Gig

Jediný režisérský počin herce Václava Lohnického. Film, nejen svou dobou, ale i herci neherci a svým feelingem má nakročeno stylou Papuška nebo Formana. Film jako by měl nakročeno směrem Hoří má panenko nebo Homolkovi. Přitom tomu chybí ta třešinka. Jako by se Lohnický zalekl a vždy v tm nejlepším uhnul. Nicméně ve výsledku jme dostali hořkou cynickou komedii, které vévodí Láďa Menšíků. ()

evangelik

Hmmm, jako vystřižené z dnešní doby. Znásilnění vs. nařčení ze znásilnění. Řešilo se to i před padesáti lety. Jako velmi špatná ironie zní před soudem slova obhájce (K.Augusta), že nepřímé důkazy nestačí, že v demokracii v případě pochybností soud rozhodne ve prospěch obžalovaného. O pár let před tím poslal režim a na oprátku stovky a tisíce nevinných... Ten konec jsem ovšem vůbec nepochopil. Proč mu ten žebřík sundali??? ()

cstars

Remeslne dobre provedeny pribeh o krivem obvineni ze znasilneni. Konec se nejak moc nepovedl a musim odporovat i oficialnimu textu distributora, protoze tuzkou do diry v papire se netrefuje postizena, ktera ani neni preliceni pritomna, ale predseda soudu. ()

Andrmen221

Zajímavé téma, presumpce neviny. Hlinomaz byl jako policajt skvělý. Menšík taky výborný. Čekal jsem, že si je na konci trochu podá, za to jak mu nikdo nevěřil, ale zase druhý úhel pohledu, že byl rád, že pravda zvítězila. ()