Jaro a léto roku 1968 bylo živnou půdou pro léta skrytou kontrarevoluci, které se během nestřežené chvilky podařilo zcela rozbourat zavedené, téměř po dvacet let v Československu nadšeně budované pořádky. Mladá žena (Zdena Burdová) je na konci srpna hnána rozlíceným davem chuligánů pod okna autobusu, poněvadž se rozhodne strhnout plakát hrubě urážející jejího manžela, neochvějného komunistu a náměstka v jedné osobě Balcara (Karel Vochoč). Zastání se jí dostane pouze od prokurátorky Ronešové (Jiřina Petrovická), která se rozhodne usvědčit a zažalovat pachatele i přihlížející oné neblahé události. Zásadová Ronešová nedbá osobních problémů (opouští ji slabošský manžel Karel) a vyráží do boje proti reliktům šťastně zažehnaného společenského hnutí, přičemž pravičácký obhájce Kahan (Martin Růžek) jí nemůže být soupeřem. (oficiální text distributora)

Všežrout

Dokonalé! Normalizační procedurální drama říznuté snovými vizemi uvědomělé prokurátorky. Zúčtování s obrodným procesem, přirovnávanému k davové psychóze ("rozleptává morální cítění lidí a narušuje harmonické soužití našich občanů"..."různé formy nenávisti již byly živeny delší dobu po celé republice"). "Kdo a proč je do toho pohybu uvádí? Je přespříliš slyšet ty právem postižené měšťáčky...razí heslo pryč od sovětu! Bez Sovětského svazu nejsme nic!" ()

#47 odpad!

Klasická normalizační špína snažící se udělat z obrodného procesu jara 1968 násilný pokus o kontrarevoluci. Všichni stoupenci změn jsou tedy zobrazeni silně negativně a někteří jsou ještě natolik tupí, že dobrovolně předloží bolševické prokurátorce důkazy proti sobě. Jiřina Petrovická v roli soudružky alespoň na mě působí naprosto nesnesitelně a věřím, že tomto duchu vyzněl i celý tento hloupý film pro většinu diváků už v roce jeho uvedení. ()

Fredericus odpad!

Ale docela jsem se pobavil, hlavně u zadumaných procházek s. prokurátorky (hvězdná role Jiřiny Petrovické?) po nábřeží; mám dojem, že opravdu se mně navalilo až na závěr. Tak křiklavý rozdíl mezi tím, co autor zjevně zamýšlel, a tím, co opravdu natočil, se jenom tak nevidí (vůbec nejlepší bylo protahování záběrů s patrným cílem nechat určité scény "vyznít"). _____ bonus: http://kcl.fp.tul.cz/materialy/rohrich/ideologie/75-09-11_s5_tobe_hrana_zvonit_nebude.png ()

FOCKE_WULF

Propagandistická slátanina s neskutečně blbým scénářem a ještě stupidnějším finálním odhalením. Jediným kladem je fakt, že role rudé prokurátorky Jiřině Petrovické typově sedí. Herec Karel Vochoč zde měl ještě vlastní příčesek, než pak úplně oplešatěl. ()

Drom

Československé apokalyptické drama s prvky sci-fi ve stylu Resident Evil. Jen politicky nevhodní zombáci nemutují díky viru, ale závadným bigbítovým decibelům z tranďáku. Výzkum nebezpečných biologických zbraní v socialistickém táboře míru by totiž nikoho ani nenapadl, navíc podstata nemrtvých zavání již dávno vyvrácenou ideologií víry. Hlavní hrdinka naštěstí ukáže všem nevědoucím, že rozvinutá socialistická společnost si svým intelektem a nepřekonatelnou silou kolektivu poradí s každým podloudným bezmozkem! A teď trochu vážněji: Dílo se snaží tvářit filmově, ale televiznost je občas vidět. Herecké výkony jsou sice průměrné, ale vše je velice dobře zpracováno. Jednotlivé střípky dramatu jsou dovedně koncipovány, od uvodní dramatizace události po subjektivní a přibarvené pohledy vypovídajících aktérů. Prokurátorka je silná, morální a zásadová žena, vykreslena však nikoliv jako dokonalá (scéna s cigaretou), vzdělaná a přemýšlivá. Obžalovaní nejednoznačné různorodé charaktery a reakcionáři útoční a stádovití. I když vzhled působí spíše jako příběh z 50. let a film má velmi povedené momenty (úvodní hon), je nutno vás varovat před velmi nebezpečnou propagandou, která působí prvoplánově jen v přehnaných líčeních vyslýchaných svědků (pomníky sovětům). Naopak v hlavní ose je velmi rafinovaně maskována a nelze ji jednoznačně oddělit. ()

Schlierkamp

Československé drama, notně prostoupené tehdejší normalizační propagandou, pro znalce bude stačit připomenout, že režisérem tohoto díla je nechvalně proslulý, nejhorší český režisér všech dob, V. Trapl. Objektivním pohledem však lze rozeznat jisté zajímavé dramatické prvky (soudní síň), a navíc s vědomím, co bude následovat, jsem neměl nejmenší problém film zhlédnout. Herecké výkony slabé, očekávání splnil jen M. Růžek, coby hlavní záporná postava, třídně neuvědomělý právní zástupce Kahan. Představitelka hlavní postavy, hrdinné prokurátorky Ronešové, J. Petrovická, překvapila pouze svou zarputilostí jdoucí za potrestáním náhodných osob ze zdivočelého davu, nikoli však hereckými kvalitami. Ve vedlejší roli se objevil vždy výrazný K. Vochoč, tentokrát jako neochvějně rudý náměstek Balcar, jehož ženu se pokusil napadnout výše zmíněný srocený dav (šíleně amatérské záběry, dehonestující tehdejší mládež). Mimochodem K. Vochoč se v tomto snímku jmenuje jiná filmová postava. Tradičně převrácená skutečnost, zvrácené idelogické žvásty, krátké podivné záběry na hroby osvoboditelů za zpěvu Sovětů či jiné lyrické vsuvky, včetně neuvěřitelně amatérsky natočených retrospektiv, přesně ukazují na bizarní Traplovu osobnost. Přesto neočekávaje žádný filmařský klenot, pevně připraven na lavinu ideologicky tendenčních hlášek, mírně pozitivně překvapen. ()

Luisis odpad!

TRAPL je RAPL.Uboha propagandistická slátanina.Tolik známých tváří. Tipuju, že kdo odmítl hrát měl problémy s STB. Hustá to byla doba - ODPAD ()

chelsea63 odpad!

Jak může mít tahle probolševická normalizační odpornost pořád ještě 25 %? Tomu, kdo tu dobu nezažil, to možná připadá perverzně zábavný, ale chyba lávky. Že to je vlastně úsměvné a nikdo tomu doopravdy nevěřil? Je to pohrdání právě tou svobodou a demokracií, kterou se tam ti "bojovníci za pravdu" ohánějí. A zobrazení soudního přelíčení? To si dělaj kozy, ne? Hnus. ()

Pitryx

Zpočátku, asi dvacet minut jsem se děsně nudil, ale když pak začala ta propaganda, tak jsem se začal bavit. Jak někdo může s takovým zanícením říci "Bez Sovětského svazu nejsme nic", to mně tedy sundalo. Nebo věty "Tomu přece sám nevěříte jako reakce na větu že má být spousta lidi internováno na Sibiři. Další superperla, že novinařina je posvátná a má pravdivě informovat... Těch nesmyslů, kydů a lží je v celém snímku daleko více. No, jo strašná doba strašné mravy, o tempora o mores. Ale já bych tento snímek nerad hodnotil z politického hlediska, ale z hlediska filmařského řemesla a to je jasný odpad. Přesto dávám 1* za ty kydy, kterými jsem se bavil.20111016 9559/9804 ()

baxz

Tenhle film je ukázkovým a špičkovým příkladem propagandy, ze kterého by se mohl učit i samotný Joseph Goebbles. Nesourodý sestřih scén za cenu správného pohledu doby, absolutně pozitivní vykreslení postav z dobré strany barikády, naopak totální hniloba na straně druhé, máničkovství zmanipulované mládeže západem, patetické vzpomínky na vojáky osvoboditele, ukázka nastavení správné cesty po které je třeba jít i za cenu rozpadu rodiny…A k tomu hodnoceni kterému se zde někteří diví, hodnotím filmy podle žánru, tzn. komedie zvlášť, historický zvlášť, propagandu zvlášť atd.. Film Tobě hrana zvonit nebude spadá do žánru propagandy a tam ve své kategorii patří jednoznačně na vrchol, proto hvězd 5. ()

fooggyy7

Vynikající film, který můžeme snad ocenit až s odstupem času, kde podobnost s dnešní dobou není nikterak náhodná ()

Šumař odpad!

Zase se ptám PROČ! Proč v televizi opakovat filmy, které by zasloužili zpopelnit. Je navýsost smutným faktem, že tenhle ryzí odpad má na svém kontě víc televizních repríz, než třeba Markéta Lazarová. Programoví ředitelé proboha proberte se. ()

lingering

Normalizační perverze nejhrubšího zrna. Paní Balcarová nebyla na módu, ale na pořádek, na ten si potrpěla. Přitom si hrála na babu s malým Tomáškem, jako by jí bylo šestnáct. Zároveň byla progresivní, dělala moderní gymnastiku na louce. Nezapomínala na vděčnost vůči osvoboditelům, chodila s Tomáškem položit květiny na hrob Rudoarmějců. Avšak pro drsné slovo nešla daleko, pokud bylo hanobeno jméno jejího milovaného manžela, a vynadala všem těm mladým pomýleným, co vypadali jako vopice, do idiotů a debilů! ()

ssarka odpad!

jaháá,to je komedie...nechme stranou,jak šílená byla komunistická strana a kolika milionům lidí zničila život či budoucnost,a zaměřme se na dialogy,herecké výkony a vůbec film jako takový..to je KOMEDIE..super dialogy o ničem,herecké výkony nula,takhle umím hrát taky..:)....směju se moc...jen taková poznámka:jak si v minulosti vykuřovali v každém filmu..zdar soudruhu,hluboce potáhnout a hlučně odhodit zapalovač..:D ()

stryc.zdend odpad!

Děs, děs, děs. Rok 1968 naruby. Echt komunisti jako ti dobří, jejich odpůrci vrazi a rozvraceči. Přehrávající Petrovická je ovšem skutečně na pěst. Vrcholem je scéna na konci filmu, když se kulak přijde omluvit soudružce prokurátorce, že na ní byl ošklivej a že konečně prozřel. ()