2-dielna televízna inscenácia zo súčasnej družstevnej dediny. Predseda úspešného JRD v spolupráci s patronátnym závodom vybudoval zavlažovaciu sústavu. Závod však znečistil riečku a zapríčinil tým družstvu veľké materiálne škody. Nová situácia značne narušila dobré priateľské vzťahy medzi predsedom JRD a riaditeľom závodu. Vedúci pracovníci však musia napriek všetkému riešiť hospodársky problém - i vlastné vzťahy. (STV)

PatoP

Predseda úspešného JRD v spolupráci s patronátnym závodom vybudoval zavlažovaciu sústavu. Závod však znečistil riečku a spôsobil tým družstvu značné materiálne škody. Nová situácia tak narušila priateľské vzťahy medzi predsedom JRD a riaditeľom závodu. Vedúci pracovníci však musia napriek všetkému riešiť hospodársky problém, ale aj vlastné vzťahy. Vedľajšou líniou inscenácie je zlučovanie družstiev, ku ktorému dochádzalo v sedemdesiatych rokoch. Niekedy dramatické, inokedy úsmevné, no vždy výborne podané slovenskou hereckou elitou. ()

Autogram

Toto som naozaj nezvládal. Absolútna strojenosť a umelosť od súdružského scenára, cez dialógy až po umelé scény a prostredie. Nezachránia to ani herci ani nič iné. Takéto filmy patria skôr naveky do archívu a nie na televíznu obrazovku. ()

javlapippi

"Ste predsa starí ostrieľaní komunisti, krucinálfagot, a takí predsa nemôžu mať jeden od druhého ďaleko!" Dvaja kamaráti z detstva skončia v dospelosti vo vedení dvoch spolupracujúcich podnikov a po istých nezdaroch hrozí, že sa budú stretávať na súde. Situáciu sa pokúsi spasiť zaslúžilý súdruh, ktorý si ich zavolá k neformálnemu pohovoru v rámci rybolovného relaxu na brehu rieky. Popri tom sa pri príležitosti štvrťstoročnice JRD spomína na neľahké počiatky kolektivizácie, párujú sa potomci bývalých sokov, rozkráda majetok v socialistickom vlastníctve, uzatvárajú stávky o fľašu borovičky a František Dibarbora zaspieva veselú, ale uvedomelú pieseň s textom Jána Štrassera. Čo chcieť viac? ()

Hombre8

Hrozná blbost. Jak obsahově, tak provedením. Mezi amatérštinou nakrúcania vyniká zvláště zoufalá kamera.  Na druhé straně je to hezký a věrný obraz doby a místa. Tak to skutečně na dědině a v JRD (nejen tam) bylo. V oněch letech jsem jezdil na slovač na žně a ty lidičky mám v paměti. Klientelismus, pokrytectví, jásavé blbství (zvl. Dibarbora pěkně vystihl a podal), život točící se kolem práce a družstva (aspoň naoko), přetvářka, moudrý a urovnávající okresní tajemník opírající se o moc strany (ne že by to bylo úplně blbý), zlodějny, atd, atd... Filmaři dostali zadání natočit něco jako komedii pro družstevníky a mám pocit, že si z nich spíš dělali prdel. My sa tu s predsedom potíme, ako politicky zabezpečit integráciu a ty tu otravuješ s táčkami... Ale na rozdíl od některých jiných hloupostí dodíváno až do konce. ()