Jean Gabin v roli venkovského statkáře, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Francouzsko-italský snímek režiséra a scenáristy Pierra Granier-Deferrea z roku 1970 připomene Jeana Gabina (vl. jménem Jean-Alexis Moncorgé 1904–1976) v období jeho nejvyzrálejšího herectví, kdy měl již za sebou desítky slavných rolí včetně Jeana Valjeana či slavného komisaře Maigreta. Po dobu své 20 let dlouhé herecké kariéry natočil Jean Gabin téměř půl stovky filmů.
Postava starého patriarchálního farmáře Augustea Maroilleura, kterou ztvárňuje v tomto kriminálně laděném thrilleru, Jeanu Gabinovi dokonale padne. Jeho hrdina je despotickým, ale svým způsobem spravedlivým vládcem své půdy v tradiční farmářské rodině v Normandii, ve které společně hospodaří dvě dcery i jejich manželé. Ve chvíli, kdy Auguste zjistí, že jeho vnuk Henri je zapleten do nebezpečného obchodu s pašeráky drog a že jeho farma se dokonce stala úkrytem pro smrtící bílý prášek, neváhá vzít spravedlnost do svých rukou. Když je však prolita krev, nebezpečná hra se mění v nevyhlášenou krutou válku bez zákona a pravidel. (Česká televize)

vykyn

Tak tomu říkám hlava rodiny..Famozní J.Gabin,který svojí nekompromisní autoritou ukočíroval i policejní komisaře..Nedávám plný počet, pro přece jenom trochu nerealistický a báchorkový scénář.. ()

badajajuak

Tendle film jsem už kdysi viděl a jsem rád, že jsem se na něj mohl podívat znovu, protože už jsem si děj moc nepamatoval. Supr výkon tvrdohlavého nesnesitelného farmáře Jeana Gabina, v českém znění Alois Švehlík. ()

gizi

Koukl jsem se po pár letech 4.11.13 na film znovu a zvyšuji hodnocení ze 4* na 90% a 5*. Gabin je zde prostě úžasný, film má atmosféru. ()

Zu.Kr

Ač se nevyžívám ve sledováních starších filmů tak musím říci, že famoozní práce Jeana Gabina mě nenechala vydechnout. Trošku jiný pohled na to, že rodina má stát vždy za sebou a to bez vyjímky:)). Rychlý spád, žádné zbytečné minuty a mnoho jiného předčilo většinu kriminálních příběhů dnešní doby! Za mě velké ano! ()

66JIRINA

Film byl dobrý od začátku až do konce. Gabina jsem si opravdu užila, postava sedláka, kterou zahrál dokonale. Nevěděla jsem při sledování o co ve filmu půjde, a o to to bylo pro mne napínavější a doslova překvapivě se odehravajici. O to více jsem obdivovala Gabina a hlavně postavu, kterou ztvárnil. Sedláci museli mít tvrdou neústupnou povahu (můžeme vidět i v jiných filmech) bez toho by nedokázali přežít v nelehkých podmínkách, jaké toto živobytí zkrátka nese. 5 hvězd ode mne pro vinikajiciho Gabina, za mně celý film je pro daný děj dokonalý a závěr ... velmi milý. Komentář od honajzl dokladuje, že vlastnosti, které jsou doslova u venkovského statku jedinou možností přežít z generace na generaci, jsou honajzlovi velmi vzdálené a zcela nepochopené. Přiznám, že jeho komentář mi dá se říct vyrazil dech. ()

DrifterSoul

Napínavé, zvláštní, neotřelé. Co říct více? Vše stojí a padá s osobou Jean Gabina. Rušivá hudba a závěr do ztracena mi ubrala 1*. ()

baron156

Thriller z venkova s PANEM HERCEM J. GABINEM. Jeho vnuk se zapletl do obchodu s heroinem a teď ho chtějí zabít. Ale to by nebyl Gabén správnej děda, aby jim nedal co proto. „A co ten granát?” „Jakej granát?” ()

charles3

Lepší ****. Z toho jedna za scénář, jedna za Gainsbourgovu neodmyslitelnou ústřední melodii a dvě za Gabina. Na tento film se mohu koukat pořád. ()

ronyyy

Dědkovy myšlenkové pochody jsem teda moc nepochopila a celý děj mi proto přišel dost přitažený za vlasy. Asi už mu to na tom statku bylo dlouhý a chtěl nějakou akci... jen kvůli tomu teda nemusel vystavovat nebezpečí celou rodinu. ()

imagina

Děj mi sice místy připomíná "Univerzální uklízečku", ale kupodivu to vůbec není na škodu. Hlavní postava je neskutečně nesympatický, hrubý statkář, zdánlivě bez emocí (tedy kromě občasných výlevů vzteku), ale stejně vás cosi v něm nutí do poslední chvíle mu držet pěsti. Možná je to ta jeho terminátorsko-gabinovská nezdolnost. A k tomu jeho charismatický, sečtělý a hodně nevyvedený vnouček. ()

Vites

Nechci používat slovo NEKOMPROMISNÍ, protože ji přede mnou použili mnozí, ale jiné slovo mě prostě nenapadá...A pak že nejde natočit skvělý film se stopáží pod 80 minut. Ze zdánlivě nehodící se hudby mrazilo, výkon Jeana Gabina je opravdu NEKOMPROMISNÍ:-) ()

Ruda.neck

Skvělý Jean Gabin v roli "vlastníka statku", despotického vládce nad svým panstvím, které zdědil po předcích a stejně tak se ho chystá předat vnukovi. Z tohoto svého úmyslu nehodlá uhnout ani o píď, ani když se vnuk zaplete s narkomafií, která se tvrdě domáhá svého zboží. Také s tímto zásahem moderního světa do zavedených pořádků se dokáže nesmlouvavý farmář vypořádat po svém. Vše se mění, jen farmář Maroilleur ne! ()

Aguirre

Skvele, trochu rychle, krvave a bez diskusie. Vsetko ovlada Gabin a nikto mu do toho nebude kecat. Vnucka zahral znasilnenie zle, evidentne sa jej pacilo. Ale farma z 19. storocia a priroda boli skvele. ()

Tucne.prasa

V starých francúzskych kriminálkach je všetko čiernobiele. Buď je policajt génius (Belmondo) a všetci ostatní imbecili, alebo držíme palce paďúchovi (Gabin) a poliši nevedia narátať do päť. Gabin bol ako Kopecký, nemuseli nič hrať. Filmy boli napísané na ich charaktery, prispôsobovali sa všetci okolo. S odstupom času pôsobí Gabinov nemenný výraz až veselo, ale vtedy to muselo byť super. Je každopádne škoda, že sa takéto osobnosti medzi súčasnými heracmi už takmer nevyskytujú. ()