Shaft v Africe

Shaft in Africa

Akční / Krimi / Drama / Dobrodružný

USA, 1973, 112 min

Slavný povídkový Shaft opět na scéně.(1.2.2009)

Ani v tomhle případě to není až tak velká zázrak, ale přece jen to má něco do sebe, má to trochu hlubší sociální podtext a navíc velmi dobré postavy na všech postech. Jinak je to ale trochu umorousané a trvá, než se dostanete k těm skutečně zajímavým momentům, které vás dostanou a které si budete pamatovat.(28.4.2015)

Supernegr John Shaft ve svém třetí, zároveň i posledním filmovém dobrodružství. Tentokrát musí ochránit "bratry" z Afriky černější než koks, před bílími padouchy bělejšími než balakryl. Každý chlap co se mu dostaví do cesty dostane do tlamy (v lepším případě), každá baba (černá či bílá) co mu přejde přes cestu, pozná jeho vybavení. Moje první setkání s legendou, upřímně přiznám, čekal jsem víc, přesto pěkná hudba, krásné africké exteriéry, kvalitní režie veterána Guilermina, který snad neumí režírovat blbě a Richarda Roundtreeho ve své životní roli.(18.7.2009)

Třetí a poslední díl "grindhousové blackpotation" trilogie s tvrďákem Shaftem se mi líbil jasně nejvíce. Podíváme se s ním do Afriky, poznáme místní zvyky a obyčeje, ve filmu vystoupí spousta zajímavých postav, Shaft, ač na tisíce kilometrů vzdálen svému přirozenému prostředí, se dokáže místním podmínkám velmi dobře přizpůsobit, pořád se něco děje, občas osouloží nějakou tu krasavici, občas dá někomu na budku a ve finále to všechno vystřílí samopalem. K tomu trousí hlášky jako vždy, ale film na nich nestojí tak, jak to bylo u dílu prvního. Na míle vzdáleno prvnímu dílu, ovšem postava Shafta je nezměněna a stále stejná, stále má svůj styl a je to prostě Shaft. To se mi na filmu moc líbilo. Opravdu vydařený, slušně dobrodružný závěr této 70.kové trilogie.(11.2.2009)

Ač objektivně asi nejslabší díl, tak jsem velmi spokojen s trilogií jako s celkem s příjemným vývojem. Shaft dokázal okořenit svá dobrodružství a filmy se nestaly takovým zabijákem zábavy jako v případě tří zbytečných pokračování ze ságy o Drsném Harrym. 50 %(25.4.2012)