Brimstone

(festivalový název)
  • Nizozemsko Brimstone (více)

Brimstone je epický thriller z dob starého Západu. Je příběhem ženy vzdorující své minulosti, která se jí neustále připomíná. Liz (Dakota Fanning) je mladá žena, která žije spolu s manželem a dvěma dětmi. Je porodní asistentkou a komunikuje prostřednictvím znakové řeči. Její vztah se čtyřletou dcerou by mohl být lepší, ale celkově se Liz cítí ve svém životě spokojeně. Když však poprvé uvidí v kostele nového reverenda (Guy Pearce), Liz ihned ví, že ona a její rodina jsou v nebezpečí. Postupně se reverend snaží vzít Liz všechno, co miluje. Do jejího života se vrací minulost, na kterou se snažila zapomenout... (mac000)

ghatos

Klasický western jako takový je vyčerpaný, takže oživit to náboženským/psychologickým/existenčním dramatem schvaluji. Guy Pearce byl opravdu ošklivý, výpravu to mělo, technicky to také bylo zdařilé. Dokonce ani délka filmu nevadila, přesto to byl průměr. 63%. ()

Dagoussek

Dlouhý, úchylný, a prapodivný psycho drama. Toto si určitě už nikdy nepustím. Ano, námět je emotivní a silný, pánbičkáři jsou zde úchylní a padlí na hlavu. Celkově se mi nelíbilo zpracování filmu. ()

JančiBači

Drsný film ktorý ma držal v napätí od začiatku do konca a rezonoval vo mne ešte dva dni po pozretí. Napriek všetkej tej krutosti a utrpeniu nemám žiadne výhrady. Výborný film ktorý mi vyrazil dych !!! ()

Hollohlaway

Ale jo, je to umění. Ale jo, je to zajímavý. Ale děsně dlouhý, a atmosféra zla a násilí je hrozně ubíjející, krutá a dost uhrančivě stereotypní. Bylo vysloveně nepříjemný se tím prokousávat na konec, a přiznávám, že jsem to dal natřikrát. Ztvárněno je to kvalitně, kamera byla místy vysloveně skvélá a herci hráli ty hnusný role dobře. Ale mně ze sledování tohohle filmu dobře nebylo. ()

Hugo01

Guy Pearce není nějak moc v mém zorném poli a moc filmů jsem s ním neviděl. Jeho ztělesnění záporáka ve filmu zvaném Brimstone je ale naprosto precizní a to řadí film hodně vysoko. Měl jsem ale pár výhrad, z nichž největší byla asi stopáž. Ještě dám ale filmu šanci, protože bych mu nerad upíral tu pátou hvězdičku, kterou by si určitě zasloužil. Pokud chcete okusit něco trochu nevšedního a nevadí vám trocha toho syrového násilí, určitě jasná volba. ()

giovanni3

Moc jsem nevěděl co od "Evropského westernu" v kombinaci s thrillerem čekat, ale v koprodukci mne zaujalo Švédsko a k tomu solidní hodnocení. Pojetí děje na 4 části, které jsou navzájem přeházené není špatné, ale přijde mi, že se jen snaží posílit děj samotný. Ten je slušný, ale fakticky by se dal shrnout do klidně polovičního filmu. Incestní zápletky mne nechytly vůbec. Což jsou hlavní důvody tak slabého hodnocení. Klady jsou jednoznačně kamera, herecké výkony i syrové prostředí. Tudíž dílo to je kvalitní, chápu vysoké hodnocení, ale za mne jen 3z5. ()

Maynard.

No ty krááávo. Takovejhle masakr sem si střelil jakožto poslední film před dnešním odjezdem do Francie, jupííí. No a musím teda říct, že sem před usnutím dlouho přemejšlel o tomhle kousku. Brr, takle mrazivou atmosféru má jen málo filmů, tohle se fakt povedlo. Na to, že se člověk ani jednou nelekne, tak se ale skoro celej film bojí a děsí toho, co přijde. V hlavní roli naprosto nechutnej, ale uplně dokonalej Guy Pearce, kterej hrál šílenýho kazatele a vraždícího mstitele. A všechno to skrejval za bóóóží skutky, což je na tom největší masáž. Hlavně tady rejža fakt nešetří brutálníma záběrama (vykuchanej fotřík, kterej je přivázanej za vlastní střeva asi mluví za všecko :o). Ale i takovej srágora jako já sem to v klidu dokoukal až do konce (no, párkrát sem se díval mezi prstama jako malej, páč ta atmoška je vopravdicky vyhrocená). Co mi přišlo ještě jako dokonalá myšlenka, tak časová osa, je to rozdělený na 4 části, začíná v pořadí 3-2-1-4, prostě to nezačíná na začátku, ale tam se postupně podíváš. Všechny čtyři části gradujou a tvořej neuvěřitelně silnej konec. Na happy end se fakt netěš. Ty krááávo, tohle se fakt povedlo! ()

Soweek

Parádní thriller z konce 19.st. ( pozor - jenom kvůli časovému zasazení bych to určitě nenazýval westernem ). Škoda poslední kapitoly, která byla už tak trochu odfláknutá, jinak by bylo za plný počet. ()

Sdoom

Nápad výbornej, provedení slabší. Přepálená stopáž (2 hodinky by určitě stačily) a Guy Pearce, který mi do té role prostě neseděl, mi kazily jinak docela dobrý dojem z téhle temné jízdy plné násilí, pomsty a utrpení. (HD, orig.) ()

sedm.1

Vážně výborný western, u kterého je ovšem nutné podotknout, že určitě není zdaleka pro každého, neboť toho násilí na ženách a dětech, a té syrovosti a nekompromisnosti, čišící prakticky z každého záběru, je zde opravdu hodně, i když na druhou stranu jde vlastně ale jen o zobrazení kruté reality tehdejší doby a poměrů v ní panujících, kdy ženy a děti pro nemalou část mužské populace znamenali jen spotřební artikl, čímž se k nim pak také tak chovali a právě třeba lidé, jako zde ztvárnil svou fanatickou postavu opět dokonalý Guy Pearce, si v této éře a oblasti chrochtali blahem, a spravedlivého trestu se dočkali též jen málokdy. Nicméně opakuji, ne každý divák je na zobrazení takovéto reality připravený, respektive zvědavý, a toho skutečně drsného násilí je zde dost. Každopádně, když ale pominu tento fakt, který ovšem v žádném případě nemíním jako výtku, tak celý film jistě dále zdobí i přesvědčivé herecké výkony, perfektní atmosféra, parádní vizuál, nadchlo mě zpracování ve stylu časově proházených kapitol, nechybělo tomu ani napětí, spousta vygradovaných scén, to vše zkrátka dělá tento mimořádně ostrý western působivým a výrazným filmovým zážitkem, ale opakuji, ženám, dětem a slabším povahám všeobecně bych ho tedy rozhodně nedoporučoval. ()

herr_carter

Jakožto nemilovník westernů a různých variací na ně, tady musím říct, že se jedná o téměř prvotřídní hnus ve své nejautentičtější formě (to je kompliment). A chudák Pearce, bezpochyby kvalitní herec, že si po tomhle už asi dobrou duši jen tak nezahraje. Atmosféra filmu je místy natolik hutná, že jsem musel přemýšlet, zda to byl dobrý nápad, pouštět si tento snímek před spaním (ano, nebyl). Zároveň jsou ty tam doby, kdy Dakota 70 % své filmové stopáže ječí a ječí a vyrostla z ní opravdu skvostná herečka. Vskutku netradiční a drsný western, při jehož sledování jsem si hned vzpomněl na lidojedy v podobně netradičně pojatém westernu Kosti a skalp...................moje hodnocení = 8 z 10. ()

klukluka

Z počátku mě ten syrový vizuál uchvátil, ale postupně se mi omrzel a zprotivil- přesně v tomto pořadí. Ta ponurost se proměnila v karikaturu, naturalistické symboly krutosti jsem čím dál intenzívněji vnímal jako osvědčený, ale necitlivě nadužívaný hollywoodský marketingový nástroj zasazený do netradičních kulis. Vypadalo to nadějně, ale stalo se to trapným. ()

Evonichna

Pro mne dost silné kafe. Pomalý rozjezd, kde čekáte jen psychačinu, což ve výsledku psychačina je, ale zajímavé to pro mne začalo být v druhé kapitole filmu, kde narazíte na souvislosti, které vysvětlují děj a které v první části chybí. Do zmíněné temné zápletky mne vtáhly. Musím se přiznat, že jsme film na první dobrou nerozdejchala a musela jsem ho vypnout a pustit si ho, až jsem na něj našla náladu. Film je hrozně hezký na oko, je vidět, že rozpočet nebyl malý a ve výsledku mne to bavilo i přes prvotní nechuť. ()

Chmur

Moc nechápu smysl takových filmů. Chápu sice, že chtěl autor upozornit na neutěšené postavení žen v začátcích osidlováni Severní Ameriky a nebezpečí svévolného výkladu bible, ale tohle bylo zbytečně ponuré a kruté. Ve světě, kde na vás z médií neustále proudí zprávy o současném utrpení lidí, potřebuji já osobně ve filmu i něco pozitivního. Navíc tam byla spousta nelogičností a část s lordem Sněhem byla naprosto zbytečná. Hlavní úchylný záporák, který nechápe, že ptát se sedmileté holčičky na to, zda krvácela, je opravdu zbytečné, navíc prochází nepříliš uvěřitelnou změnou. Takže suma sumárum, děkuji, příště si na podobné násilné pošušňání nechám zajít chuť. ()

Jezinka

Příliš dlouhé, chvílemi příliš naturalistické. Hlavní padouch má až neuvěřitelné schopnosti, co se týče přesunů. Ale přesto je to velmi napínavé. Na druhou stranu nevím, proč se tolik zvyšuje potřeba ukazovat střeva, no asi je to tím, že nás čím dál míň umí vykuchat králíka. Po týdnu snižuji na 3 hvězdy - dojem je jen zvrhlost/sadismus, což není můj šálek kávy. ()

Wally

Děsně depresivní film, ale jinak klenot nejen mezi holandskými filmy, ale i těmi evropskými. Strašně krásně se na to koukalo a několikrát jsem si řekl, že tenhle záběr bych chtěl jako obraz na stěnu. Bomba film, který každému nesedne... A propos, kdyby někdo věděl, kde se dá koupit ten náhubek... 😉 ()

Torako.chan

Mám radost, že evropská koprodukce vypustila do světa takovou pecku bez pozlátek. Divoký západ rozhodně nebyl takový "romantický" svět plný hrdých kaubojů jak v Sedmi statečnéch apod. Byl to pěkné hnus, tak jak středověk bo období samurajů v Japonsku.A každý snímek, který nás z tohoto omylu vyvede mě vždycky potěší. Viděla jsem tu stížnosti na velkou brutalitu, násilnost atd. atd... Nezdálo se mi. Myslím, že to mohlo být i horší. Film se mnoha scénam přes čáru vyhnul, což jak víme existují snímky, které se s tím tolik nepářou, nejčastěji asi z asijské produkce. Například scéna s řezáním jazyka - jasně brutálnější v Ichi the Killer, kde jsme viděli všechno. Ale jo.. Míra brutality zde stoupla. Za mě ne na škodu. Celkově jde ale o povedené dílko. Herci předvádí skvělé výkony, má to příběh, kamera taky skvělá. Ale na 5* to u mě není. ()

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět